Reklama

Budu muset podávat danově přiznání za brigády?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Nikolahn
Povídálka 14 příspěvků 14.09.18 18:13
Budu muset podávat danově přiznání, nebo ne

Ahoj všm :mavam:
Mám dotaz.
Pracovala jsem brigádně v Tescu, kde byl celkový příjem 2182Kč(podepsán růžový papír).
Nyní dělám hostesku pro dvě agentury, obě honorář nedaní, musím ho prý zdanit sama. Jedná se o příjem 3500Kč dohromady.
Můžete mi prosím někdo poradit, zda budu podávat jen daňové přiznání za Tesco nebo i za ty hostesky? Na netu čtu všude něco jiného tak bych ráda dostala objasnění.
Děkuji moc za odpovědi :kytka:

Reklama

Reakce:

eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 14.09.18 18:22
@Nikolahn píše:
Ahoj všm :mavam:
Mám dotaz.
Pracovala jsem brigádně v Tescu, kde byl celkový příjem 2182Kč(podepsán růžový papír).
Nyní dělám hostesku pro dvě agentury, obě honorář nedaní, musím ho prý zdanit sama. Jedná se o příjem 3500Kč dohromady.
Můžete mi prosím někdo poradit, zda budu podávat jen daňové přiznání za Tesco nebo i za ty hostesky? Na netu čtu všude něco jiného tak bych ráda dostala objasnění.
Děkuji moc za odpovědi :kytka:

3500 Kč dohromady za celý rok?

Nikolahn
Povídálka 14 příspěvků 14.09.18 18:28

@eumedon Ano u těch agentur to je 3500 za celý tento rok, jsou to jednorázové akce a oni příjem nedaní, to je prý na mě. Ostatní mí strhnou klasicky 15% a to vím, že dál neřeším a nepodávám přiznání.

eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 14.09.18 18:35
@Nikolahn píše:
@eumedon Ano u těch agentur to je 3500 za celý tento rok, jsou to jednorázové akce a oni příjem nedaní, to je prý na mě. Ostatní mí strhnou klasicky 15% a to vím, že dál neřeším a nepodávám přiznání.

https://www.penize.cz/…ani-a-kdo-ne

Viz Podnikatelé, důchodci, studenti, rodiče

To je do patnácti tisíc za rok, to je tak málo, že daňové přiznání podávat nemusíte, pokud tedy nebudete mít za celý rok příjem z nezávislé činnosti víc, než 15 tisíc.

Leda byste účtovala skutečné náklady a byla ve ztrátě, kterou byste chtěla odečíst v následujících letech.

eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 14.09.18 18:50

@Nikolahn Jo, a ještě mě napadlo - ona to bude vědět přesněji @Hanula1212, ale je možné, že by bylo pro vás dokonce daňové přiznání dobrovolně podat a uvést do něj všechny příjmy (včetně těch se srážkovou daní v Tescu, tam si vyžádáte potvrzení o zdanitelných příjmech a tu srážkovou daň uvedete jako zálohovou). Aspoň to vyplnit na zkoušku, jak to vychází, třeba vám bude berňák dokonce něco vracet (třeba tu srážkovou daň, nebo její část - po daňových odpočtech).

Nikolahn
Povídálka 14 příspěvků 14.09.18 19:12

@eumedon
děkuji moc za tvé odpovědi! Konečně v tom neplavu :kytka:

Hanula1212
Kelišová 5076 příspěvků 14.09.18 20:08

Při podepsaném prohlášení a příjmu 2182,– zadná daň asi odvedena nebyla, takže ani nebude co vracet. Přiznání s největší pravděpodobností nebude povinnost podávat. Spíš by bylo potřeba pořešit, zda práce pro agenturu není závislou činností, případně na základě jaké smlouvy je prováděna a o jaký typ příjmu jde. Nejde jen o daň ale i např. o případné zdr. pojištění, živnostenské oprávnění apod.
@eumedon při podepsaném prohlášení nebude nikdy srážková daň. A 15 tisíc je hranice celkového příjmu pro podání přiznání nejen pro nezávislý příjem. To jen pro upřesnění.

Nikolahn
Povídálka 14 příspěvků 15.09.18 07:55

@Hanula1212 Ahoj, děkuji za odpověď.
Jedná smlouva je dohoda o příležitostné činnosti- u této smlouvy je i, že se jedná o ostatní příjmy a ta druhá rámcová smlouva o reklamní spolupráci-kde nic o typu příjmu napsáno není.
U těchto dvou agentur budu mít výdělek celkem 3500 za celý rok. Takže netuším zda s tím budu muset pak něco dělat nebo ne, nerada bych měla pak problém :nevim: . Další příjmy neřeším, ty se mi sraží srážkovou daní a vím, že to dál řešit nemusím.

eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 15.09.18 08:17

@Nikolahn Mrkl jsem se, jak je to uvedeno v zákoně o daních z příjmů

§ 7a odst. 5
Dosáhne-li poplatník v průběhu zdaňovacího období příjmů z prodeje věci, která byla zahrnuta do obchodního majetku nebo jiných příjmů podle § 6, § 7 odst. 1 písm. d), § 7 odst. 2, § 8 až 10 v úhrnné výši přesahující 15 000 Kč za zdaňovací období, kromě příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž se daň vybírá zvláštní sazbou daně, než při stanovení daně paušální částkou předpokládal, je povinen po skončení zdaňovacího období podat řádné daňové přiznání a příjmy a výdaje z činností podle § 7 odst. 1 písm. a) až c) uplatní v přiznání ve výši, ze které správce daně vycházel při stanovení daně paušální částkou, a zaplacenou daň paušální částkou započte na výslednou daňovou povinnost. Podáním tohoto přiznání se rozhodnutí o dani stanovené paušální částkou v části vztahující se na zdaňovací období, za které bylo toto přiznání podáno, ruší. Správce daně může daň paušální částkou stanovit i na více zdaňovacích období, nejdéle však na 3.

§ 38g - Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob
(1) Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání je povinen podat i ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu.

Takže asi záleží na tom, jestli máš nějaké další příjmy, podléhající dani z příjmů (kromě těch se srážkovou daní).

Hanula1212
Kelišová 5076 příspěvků 15.09.18 08:21

Pro správnou radu by to chtělo konkrétnější info. Např. u toho Tesca nemůžeš mít srážkovou daň, protože máš podepsáno prohlášení, tzn. daň je zálohová. Dohodu o příležitostné činnosti neznám. Podle jakého zákoníku je uzavřena? Smlouva o spolupráci, to také nevím, co si mám představit. Píšeš, že děláš hostesku, tzn. nabízíš nějaký produkt? Pokud ti např. někdo určuje, kde a v kolik hodin máš být a jak dlouho tam máš být, má to znaky závislé práce a měla by být nějaká forma smlouvy dle zákoníku práce. Případně bys měla mít živnostenský list a příjmy by se zdaňovaly jako příjmy z podnikání, od toho se pak odvíjí i zdr. a soc. poj. Co se týká zdanění, nejde o velké peníze, takže tam bys s největší pravděpodobností nic neplatila. Ale z toho co uvádíš, nelze s určitostí odpovědět, zda povinnost podat přiznání bude nebo ne. Píšeš, že se ti příjmy sráží srážkovou daní, pokud máš podepsané prohlášení, pak není nikdy srážková daň. Problém by byl také v nesplnění povinností, co se týká např. podnikání bez ŽL, nepřihlášení se k ZP, SP apod. Příjmy pro daňové přiznání se posuzují komplexně za celý rok, takže nejlepší by bylo vzít veškeré smlouvy + potvrzení o příjmu a zajít za nějakým daň. poradcem, př. šikovnou účetní a spolu to všechno projít. Případně pošli SZ, kde mi vypiš, co kde, jak a za kolik.

Hanula1212
Kelišová 5076 příspěvků 15.09.18 15:22

@eumedon §7a zákona o daních z příjmů je daň stanovená paušální částkou, to je úplně specifická záležitost. To bych sem vůbec netahala.
Nevím, proč pořád píšete o srážkové dani. U tesca má podepsané prohlášení, takže tam má zálohovou daň, ne srážkovou. Povinnost podat přiznání jí může vzniknout např.i z toho titulu, že má u tesca zálohovou daň, podepsané prohlášení a u té agentury mohla mít DPČ nad 2500 bez podepsaného prohlášení (takže zálohovou daň) a tím pádem bude mít příjmy pod 15000, ale vzhledem k tomu, že má u jednoho příjmu zálohovku bez podepsaného prohlášení, má povinnost podat přiznání (§38g má i další odstavce!) A jak máte správně uvedeno, dle 38g odst. 1 je těch 15000 hranice všech příjmů které jsu předmětem daně, nikoli jen těch z nezávislé činnosti, jak píšete nahoře. Je potřeba znát všechny smlouvy a všechny příjmy přesně, aby šlo poradit. Už to řešíme :-)

eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 15.09.18 15:31

Už mlčím. :oops:

Hanula1212
Kelišová 5076 příspěvků 15.09.18 15:52
@eumedon píše:
Už mlčím. :oops:

To ne, tak jsem to nemyslela :-) Jen raďte dál! Já to kdyžtak dovysvětlím :-)

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Zkroušená pašeračka Tereza: Soud se chýlí ke konci, soudce si vzal dovolenou

Je tomu už několik měsíců, co pákistánský soudce přislíbil pašeračce Tereze,... číst dále >

Novak Djokovič je v Praze! Na rozlučku Štěpánka si přivezl manželku Jelenu

Legendární český tenista Radek Štěpánek sice kariéru ukončil už loni v... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >

Superpotravina mák v hlavní roli. Upečte si bábovku, makovník či závin

Česká republika je makovou velmocí a mák je jednou z nejtradičnějších surovin... číst dále >