Budu žít sama s dítětem - malý, nebo větší byt?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.14 11:55
Budu žít sama s dítětem - malý nebo větší byt?

Zdravím. Jsem v 6. měsíci neplánovaného těhotenství a ještě nemám vyřešené bydlení. S otcem dítěte budeme žít odděleně, bude mi přispívat 2000,– měsíčně (nebudu ale asi samoživitelka, to by to prý muselo být asi dáno soudně?) a budeme se pouze navštěvovat. Plánuji koupi bytu v menším městě. Peníze mám ale jenom tak na půlku. Otec dítěte si vezme úvěr a doplatí zbytek (část bytu bude psána na něj). Nyní se rozhoduji, jaký byt pořídíme. Zda raději malý 1+1 s tím, že budou nižší měsíční poplatky nebo 2+kk, aby dítě mohlo mít do budoucna svůj pokoj. Samozřejmě bych radši ten větší, neumím si ale představit, jak bych to z rodičovské a těch peněz od něj utáhla. Ráda bych si třeba při mateřské nějak přivydělávala, nemůžu ale spoléhat na to, že něco seženu a taky nevím, jak dlouho ještě budou rodiče schopni hlídat. Přemýšlela jsem i o příspěvku na bydlení, ale je mi to trochu proti srsti a ani nevím, zda bych na to měla nárok. Co byste dělaly vy?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Mari-KusKus
Ukecaná baba ;) 2344 příspěvků 15.11.14 12:02

Příspěvek dostaneš pokud byt bude psán JEN na tebe nebo pronájem na tebe. Také v tom případě musí vidět na socialce Tvé příjmy - potřebuješ papír kolik dostáváš na alimentech (a máš nárok mimochodem i na výživné na sebe), kolik je rodičák apod.
myslím, že když si to zařídíš, budeš ok i s větším bytem…

Proč otec nebude s Tebou a hodlá přispívat pouze 2000? Zakoupí alespoň polovinu výbavičky?? Atd… :think:

Liz
Ukecaná baba ;) 2054 příspěvků 15.11.14 12:05

Určitě bych šla do toho většího, protože by to tak stejně nakonec dopadlo.

smudlik.esta
Ukecaná baba ;) 1394 příspěvků 15.11.14 12:06

Za mě určitě aspoň 2+kk. Vidím to teď u sebe, jsem s malou sama, čekám druhé dítě a jsme u rodičů v jedné místnosti a je to proste na palici, malá se pohybuje stejně všude. Ještě jedna místnost by se mi teď hodila. Jde taky o rozměry bytu, někdo má 1+1 50m2, někdo 2+kk 40m2. Kolem těch 50m to je asi ideální. A myslím ze energie se zase o tolik lišit nebudou. Bude tam rozdíl pár stovek. Ségra má 2+kk a platí měsíčně kolem 5tisíc, je v tom i fond oprav atd.

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 34165 příspěvků 1 inzerát 15.11.14 12:08

1+1 a 2+kk už je skoro totéž, vycházela bych z rozlohy a ceny bytu, z nákladů na ten konkrétní byt. :nevim:

Manonka
Ukecaná baba ;) 1245 příspěvků 15.11.14 12:10

Pokud bych řešila pronájem, šla bych do menšího a za pár let se přestěhovala. Pokud jde o koupi, tak bych šla do většího, malý ti časem stačit nebude. To řešení, které popisuješ, mi ale přijde do budoucna komplikované. Určitě doporučuji zajít za právníkem a dobře to celé podložit smlouvu mezi vámi, aby jsi nakonec nepřišla o byt i o investované prostředky, protože pokud půjde o úvěr s ručením nemovitostí, budeš muset ručit i svou polovinou a co když on nakonec platit přestane?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.14 12:11

@Mari-KusKus Děkuju, tak to jsi mě trochu uklidnila. Otec nebude se mnou, protože se občas napije a já jsem na to u něho alergická. Hodně se potom hádáme, tak to snad tak bude lepší i pro dítě. Nechci to svalovat pouze na něj, jsem asi i trochu labilnější, proto to tak špatně snáším. 2000,– chce přispívat proto, že má nízký příjem. Prý kdyby mu to mělo být vypočítáváno soudně, tak by to bylo ještě míň. On dítě nechtěl a já si myslela, že jsem neplodná. Jinak si myslím, že na výbavičku přispěje. A i později si myslím, že není takový, že by občas něco nekoupil, jen s tím raději na 100% nepočítám.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.14 12:16

On bude ručit svou nemovitostí. Jinak ty menší byty, ze keterých vybírám, mají mezi 30-40m, a celkové poplatky jsou tam tak do 3000,– vč. elektriky. Ty větší mají něco přes 40m a poplatky jsem ještě nezjišťovala. Jinak vám všem moc děkuju, asi nakonec možná přecijen začnu více uvažovat o tom větším…

atominnka
Generální žvanilka 22008 příspěvků 15.11.14 12:21

Uvidíš, kolik bude rozdíl v nájmu. Asi bych šla do 2+kk. My máme 1+1 a jsem tu 4 (je to ale velký byt a do roka budeme v domě)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.14 12:28
Martina

Já budu s malou 2r v 1+1 33m. Byt je řešený tak, že malá bude mít svůj pokoj asi 9metrů, a já budu spát v kuchyni. Zrovna dneska si jedu do Ikea pro postel - pohovku Hemnes s klasickou matrací:)
Byt je můj bez hypotéky, kompletně zrekonstruovaný. Takže pokud budu chtít, kdykoli ho prodám.
Pokud to máte mít vy tak, že část bytu bude otce dítěte, vzala bych ten větší.

Ještě bych ale propočítala, zda bys neměla na sice malý, ale SVUJ vlastní byt..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.14 12:36

Ahoj Marti, přesně to bych si představovala. Klidně takhle malý, ale aby mělo dítě svůj pokojík. Na svůj bych bohužel neměla ani na ten malý… Jinak to má své výhody ty malé byty, teď žijeme zatím spolu v malé garsonce 20m a nestěžuju si, aspoň není tolik práce s úklidem :)
Tak ať dobře pořídíš, ta postel je pěkná, včera jsem na ni zrovna koukala

Ter85
Ukecaná baba ;) 2481 příspěvků 15.11.14 12:47

Nechapu-otec ditete nema na vetsi alimenty, ale na pulku bytu/hypoteku ano? Pokud s otcem ditete nechci vychovavat dite, rozhodne bych si s nim neporizovala bydleni. Soudem stanovenou on zadnou vyzivovaci povinnost nema, neni tedy nic povinen platit-a pokud se rozhodne neplatit, at uz alimenty nebo byt, tak to mas nejak osetrene? V takovem pripade totiz o byt prijdes.
Fakt to nechapu. Pokud ma na placeni hypoteky-ma na vetsi alimenty, ktery bych vyzadovala, pokud ma nekde ulite penize na pulku bytu, opet ma na to, aby ti dal vetsi alimenty nebo na vybavicku. Bydlet bych sla do pronajmu, s clovekem, co se rad napije bych si byt neporizovala :nevim:

kacz
Kelišová 6106 příspěvků 15.11.14 12:49

Myslím, že 2+kk nebo 1+1 je to samé. Jde o rozměry místností a celkovou dispozici. Řada bytů 1+1 má třeba kuchyňku v chodbě, což je fajn, protože ti pak zbudou dva pokoje - menší pro dítě a větší jako obývák a pro tebe. Případně, pokud je větší ložnice, tak to zkusit nějak přepažit, což ale zase ne vždycky jde.

Pokud je jenom 1 osoba a 1 dítě, tak je myslím v pohodě jakýkoli byt.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.14 12:54

Na základě vlastní zkušenosti doporučuji jít k soudu a nechat si dítě svěřit po narození do vlastní péče. Pokud to nebudeš mít soudně, nemáš nárok na nic. Na příspěvek na bydlení, příspěvek na dítě či jinou sociální dávku, když bys náhodou nemohla určitý čas vydělávat.

Navíc, kdyby se otec rozhodl neplatit či si vzal dluhy, přednostně bude platit jiným. Když budeš mít soudem určené alimenty, mají přednost před jakýmikoliv platbami.

Jinak si spočítej, odhadem jsou myslím alimenty 10 - 20 % z čisté mzdy, ale přesnější informace by mohly holky poradit či si to můžeš najít na netu.

Já z počátku k soudu nechtěla, protože jsem měla strach, že mi otec nebude pomáhat a stejně jsem na všechno sama, po rozchodu se přestal zajímat o cokoliv, dceru chodí navštěvovat jen 1 x za 14 dní a jinak se nezajímá. Naštěstí alimenty platí a jsem moc vděčná kamarádkám, které mě k soudu „dokopaly“.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.14 13:01

A navíc, pokud by byla polovinu bytu psána na bývalého, nešla bych do toho. Má možnost s tebou mávat, jakkoliv by se mu zachtělo, neboť budeš na něm závislá. Zkus pouvažovat, zda to opravdu stojí za to mít byt a být na něm závislá? :zed:

Nemůžu si pomoct, dělá mi to ten dojem, že tě chce mít v šachu. Navíc, pokud pije, může být časem víc a víc agresivní a vyhrožovat ti. S alkoholiky v rodině mám zkušenost a není to nic příjemného. Může se časem domáhat vstupu do bytu, neboť bude psán na něj a nedovedu si představit, že by mi k dceři do bytu vrazil opilý bývalý? 8o :nevim:

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Proměna Sanny z VyVolených: Ze čtvrttunové ženy je dnes krasavice

Žádný jiný účastník reality show VyVolení neměl takové tělesné proporce jako... číst dále >

Nový život v Hurghadě: Češi se na důchod stěhují do Egypta, je tam třikrát levněji!

Bohatší západní sousedé se na stáří stěhují za sluncem a mořem do Španělska,... číst dále >