Bulimie - zkušenosti

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.18 12:37
Bulimie - zkušenosti

Mám podezření na bulimii u dcery. V poslední době hodně zhubla, přitom často sní dvojnásobek toho, co já. Pročetla jsem toho hodně, ale pořád podstatné věci nevím. Budu vděčná za vaše zkušenosti.

Za jak dlouho se chodí zvracet? Dcera třeba sní opravdu velký oběd s námi, pak se cca na půl hodiny natáhne k televizi a teprve potom jde do svého pokoje v patře. Tam je i záchod a samozřejmě soukromí pokojíčku, kam moc často nechodíme a kde to poslední dobou strašně smrdí. Je možné, že půjde zvracet s časovým odstupem? Případně jak dlouhým?

Je možné zvracení ovládnout? Když jí třeba vezmu na nějaké Sněz co můžeš, ona se přejí a já půjdu s ní na záchod, tak může se rozhodnout, že zvracet nebude? Četla jsem, že po nějaké době je zvracení i automatické. Nedávno jsme byli na running sushi. Tam toho do sebe naházela a pak se jí najednou udělalo špatně a odběhla na záchod a to víme, že zvracela. I to mě utvrdilo v tom, že bych měla tímto směrem zapátrat. Určitě to mohla být náhoda, ale divné mi příjde, že pak už jí bylo dobře, byla veselá, akorát se omlouvala, že nám zkazila večer.

Čeho dalšího si mám všímat? Hory jídla doma nemizí. Když se přecpe, tak klidně s námi. Pak si sní nějaké sladkosti, když dostane od babičky, ale někdy to i zbyde ve špajzu. Co jí ve škole a mimo školu pochopitelně vůbec netuším. Má svůj účet, kartu, takže kapesné a peníze od babiček může projíst a ani to nevím.
Pokud je problém, tak bych ho ráda podchytila včas.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

BaMaK
Závislačka 2815 příspěvků 40 inzerátů 15.03.18 12:44

Znám mnoho holek s bulimií/anorexií (i sestřenice měla)…zvracení nejprve vyvolávají, ale postupem času se to děje automaticky. Většina z nich ještě dost cvičí, sportuje-ale ne všechny. Kombinují projímadla, vlákninu…Ale taky může mít např. nemocnou štítnou žlázu. Já bych se zkusila zeptat nejprve jí (i přesto, že by zapírala, kdyby měla problémy)a pak jejich kamarádek-budou vědět co jí, jestli chodí po jídle na WC…a pak bych dceru vzala k lékaři, aby vyšetřil další možnosti. I z krevních odběrů občas můžeš odvodit, jestli je podezření na bulimii oprávněné (určitě ne 100%), ale náznaky by mohli být. Nakonec psychiatr.
Kolik je dceři let? Zeptala ses jí, proč jí smrdí pokoj?

martina.se
Hvězda diskuse 56919 příspěvků 15.03.18 12:48

Ovládat zvracení lze jen určitou dobu, pak už to jde opravdu samo.. co se týče prodlevy, někdo musí hned, někdo třeba po hodině.. těžko říct :nevim: kolik jí je? POkud si sama neřekne o pomoc, moc neuděláš..

kve-tinka
Závislačka 4391 příspěvků 7 inzerátů 15.03.18 12:55

Příjde mi „divné“, že s Váma ráda chodí jíst a přejí se s Vámi u oběda a pak se v obýváku natáhne…s bulímií jde v ruku ruce i změna osobnosti - vyhledávání samoty a tak.
Vzala bych dceru na odběry krve, buď jako samoplátce, či skrz pediatra, že holka hodně zhubla. Třeba je problém zcela jinde. :kytka:

Ice79
Závislačka 2614 příspěvků 15.03.18 12:58

Určitě si zvracení musí vyvolat sama. Hodně dlouhou dobu trvá, kdy to jde ven samo. Kamarádka měla vždy po záchodě červenou ruku, s otisky zubů. Pak teda přešla do anorexie a musela tehdy ukončit i školu. Určitě je to třeba začít řešit.

Ice79
Závislačka 2614 příspěvků 15.03.18 13:01

Jinak teda pokud ze záchodu přišla veselá a v pohodě, tak to bylo zcela jistě proto, že se jí to dobře povedlo. Ony to berou prostě jako samozřejmost. Kamarádka si s námi listovala časáky s jídlem a říkala co by si dala a mňam toto a tamto…a měla 35kg a na svačinu pár koleček mrkve. :nevim:

radkka
Generální žvanilka 20641 příspěvků 15.03.18 13:31

Kolik jí je?
Dokud sama nezjistí, že má problém, neuděláš nic.

Evulina
Neúnavná pisatelka 15211 příspěvků 15.03.18 13:53

Měla jsem bulimii 5 let, od 17 do cca 22 let. Samo mi to tedy rozhodně nešlo, naopak, jak už mi to postupem času přestalo být tak nějak ekl, tak to šlo blbě, tělo si už zvyklo i na tu ruku v krku. Měla jsem otisky zubů na hřbetě ruky, zakladatelko, nenápadně se podívej dceři na ruce. Také lišej kolem pusy bývá častý. Mě se též přidal častý suchý kašel od rozdrásaného krku žaludečními kyselinama.
Pokud by se nedejbože tvoje podezření potvrdilo a byla to bulimie, tak kdybys chtěla, můžeš jí dát na mě kontakt, mohla bych s ní zkusit promluvit. Je důležité vědět, že děvčata, která trpí PPP, chtějí být dokonalá - mít dokonalou postavu, být i jinak pro okolí dokonalé. Bohužel, vzhled s lišejem na obličeji, nateklým obličejem, mozoly na rukou, chrndákem, depresemi a samozřejmě samotou a izolovaností k té „dokonalosti“ a líbivosti pro okolí rozhodně nespěje, spíš naopak. A je si třeba taky jako bulimička uvědomit, že zvracení ani nevede ke kdovíjaké štíhlosti, protože tělo je chytré a i z toho mála, co v něm zůstane, ve stavu krize ukládá co to jde.
Pokud chce dcera něco shodit, může se obrátit na nějakého výživového poradce, rádi jí s tím pomohou.
U těchle holek je absolutně kontraproduktivní hlásat, jak život není o postavě, jak je důležité, co má uvnitř, bohužel nereagují ani na varování co se týče zdravotního stavu, ale na co reagují je, že:

1. by kvůli té nemoci nebyly krásné, možná štíhlé ano, ale jinak by vypadaly strašně (viz výše u bulimie, u anorexie zase by ztrácely pak vlasy)
  1. existují ke štíhlé postavě i jiné metody, zdravější, s kterými jí rád nějaký odborník - výživový poradce - pomůže

Nemá cenu holku předělat k tomu, aby se přestala svou postavou zabývat, to prostě nepřestane, to je škoda sil. Ale navést jí nenásilně na zdravější cestu ke štíhlé postavě, to by fungovat mohlo.

Mě z bulimie vyvleklo až moje rozhodnutí..bylo mi zle, vypadala jsem taky hrozně..jenže vyhladovělé tělo už bylo zvyklé hltat obrovské množství jídla a nešlo to zastavit..naor­dinovala jsem si jedno přejídání, kdy se to budu snažit vydržet a nepůjdu zvracet, prostě nepůjdu. Vydržela jsem, i když kvůli žaludku k prasknutí jsem se nemohla ani ohnout. Radši jsem to zaspala..tělo získalo nějaké živiny a přestože další den jsem se opět přejedla, povedlo se jít opět nezvracet..a tak jsem to nějak dotáhla k tomu, že už jsem pak nezvracela a i porce se normalizovaly a to tím, jak tělu už se doplnily vitaminy, minerály, bílkoviny tak, aby se mohlo zase uklidnit.

Následek - naštěstí jen jeden, ale nepříjemný teda je velice - dekalcifikace zubní skloviny a tudíž velká kazivost zubů ať dělám, co dělám.

Zakladatelko - pokud máš podezření, sleduj její chování, reakce, lišej kolem obličeje, červené otisky nebo až mozoly na horní hraně ruky, kterou by si strkala do krku..pokud bulimii fakt má a ještě není ve fázi, kdyby fakt snědla všechno, hlavně sladkosti, co doma najde, možná je teprve na začátku a blbě „experimentuje“ a půjde to ještě zarazit..

Evulina
Neúnavná pisatelka 15211 příspěvků 15.03.18 14:02
@Anonymní píše:
Mám podezření na bulimii u dcery. V poslední době hodně zhubla, přitom často sní dvojnásobek toho, co já. Pročetla jsem toho hodně, ale pořád podstatné věci nevím. Budu vděčná za vaše zkušenosti.

Za jak dlouho se chodí zvracet? Dcera třeba sní opravdu velký oběd s námi, pak se cca na půl hodiny natáhne k televizi a teprve potom jde do svého pokoje v patře. Tam je i záchod a samozřejmě soukromí pokojíčku, kam moc často nechodíme a kde to poslední dobou strašně smrdí. Je možné, že půjde zvracet s časovým odstupem? Případně jak dlouhým?

Je možné zvracení ovládnout? Když jí třeba vezmu na nějaké Sněz co můžeš, ona se přejí a já půjdu s ní na záchod, tak může se rozhodnout, že zvracet nebude? Četla jsem, že po nějaké době je zvracení i automatické. Nedávno jsme byli na running sushi. Tam toho do sebe naházela a pak se jí najednou udělalo špatně a odběhla na záchod a to víme, že zvracela. I to mě utvrdilo v tom, že bych měla tímto směrem zapátrat. Určitě to mohla být náhoda, ale divné mi příjde, že pak už jí bylo dobře, byla veselá, akorát se omlouvala, že nám zkazila večer.

Čeho dalšího si mám všímat? Hory jídla doma nemizí. Když se přecpe, tak klidně s námi. Pak si sní nějaké sladkosti, když dostane od babičky, ale někdy to i zbyde ve špajzu. Co jí ve škole a mimo školu pochopitelně vůbec netuším. Má svůj účet, kartu, takže kapesné a peníze od babiček může projíst a ani to nevím.
Pokud je problém, tak bych ho ráda podchytila včas.

Jinak teda buď zatím velice diskrétní, ať nic neví..ona to bulimie nemusí být..třeba je jen ve vývinu (nepíšeš, kolik jí je let), jakou vy máte s mužem postavu? Nejste náhodou štíhlí nebo jste štíhlí nebyli v pubertě? Může být jen po vás a jíst kvůli tomu, že je ve vývinu. Moje máma, štíhlá od přírody, mi říkala, že v pubertě spořádala 12 knedlíků jen to fiklo a bulimií teda rozhodně netrpěla.
Na bulimii mi nepasuje to, že by se půl hodiny po jídle natáhla a pak šla teprve zvracet, bulimičky většinou se toho chtějí zbavit ihned, aby tělo toho moc nestihlo vstřebat..
Ale rozhodně sleduj varovné příznaky..

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.18 15:24

Holky děkuji za příspěvky.
Dceři je 16. Nikdy nebyla hubená, až teď. Nebyla nikdy výrazně tlustá, ale taková oplácanější. Neměla velké břicho, jako jiné silné děti, nevisely jí špeky, měla to rozložené i třeba v lýtkách. Poslední roky bych řekla, že je tak nějak normální, ona má celkově hutnější stavbu těla a zcela jistě těžké kosti, protože teď s velikostí S možná i XS váží při 165cm přes 60kg, myslím, že naposled říkala 63. Je v pubertě, takže se řeší pořád, navíc jí i s velikostí M říkali spolužáci, že je tlustá. :pocitac: Teď už je tedy spokojená, když se bavíme, ale stejně z ní vypadne, že má velké břicho a tady špek, tak mě to děsí, protože je to nesmysl. V létě něco zhubla chůzí, ale to s nástupem do školy skončilo, přesto hubne dál. Zjistila jsem, že kašle na svačiny, obědy snad sní, to chodí domů, ale jestli to vyklopí do záchoda před nebo po jídle, to nevím. O víkendech jí s námi u jídelního stolu, vždy snídani, oběd (kolikrát se i přejí) a večeři. Asi moc nesvačí. Anorexie myslím nehrozí, ona byla vždycky jedlík, ale s tou bulímií nevím.

@BaMaK já jí upozorňovat nechci, že jí sleduju. Hloupá není, bude to pak jen ještě líp schovávat. Kamarádky by jí to jistě řekly a stejně toho nejspíš moc neví. Svačiny často nenosí, na oběd chodí domů sama, tak s nima asi moc nejí. S pokojem mi řekla, že nic necítí :nevim:

@Evulina varovné příznaky právě sledovat chci. Třeba se pletu. Ale nechci nic podcenit, když to bude rozjeté, tak už s tím neudělám vůbec nic. Taky mi je divné, že by s náma koukala po obědě na televizi a pak šla zvracet, to právě nevím, jestli je vůbec technicky možné, ale dle @martina.se ano :think:
Ruce zkontroluji, to je dobrá připomínka. Taky jestli v pokoji nemá zásoby, o kterých nevím.

A myslíte, že by mohla být jen nárazový bulimik? Že by se cíleně přejedla jen tím, co zrovna uvařím a jí moc chutná a to šla vyhodit a pak to celý týden neopakovala?

Zakl.

radkka
Generální žvanilka 20641 příspěvků 15.03.18 15:35

Ty víš, kolik váží nebo ti to jen ona říká? Při téhle váze opravdu vyhublá být nemůže. Já měřím o 10 cm víc a s 60 kg by mi velikost S nebyla. Je to samozřejmě individuální, ale rozhodně nemůže být vychrtlá.

Jinak si taky myslím, že bulimicka nebude čekat půl hodiny.

Já prožila anorexii, nejvíc mi pomohlo, když jsem přestala menstruovat, padaly mi vlasy, kazily se zuby, pleť zešedla… Uvědomila jsem si, že chci být zdravá, mít rodinu a že to takhle nepůjde. Jsem závislá na sportu, o postavu dbám, jsem hubená, ale dodržuji jídelníček s dostatečným přísunem živin a žiju dál. Vím, že moje tělo nestrádá. Řeči lidí okolo, jejich snaha mi pomoct, to nikdy nikam nevedlo, musela jsem to přepnout sama.

martina.se
Hvězda diskuse 56919 příspěvků 15.03.18 15:36

Neteř si nedávno prošla nejdřív bulimií, poté anorexií.. dokázala se hodně ovládat.. minimálně na začátku :think:

radkka
Generální žvanilka 20641 příspěvků 15.03.18 15:40

A jinak jo, myslím, že je možné, že by chodila vyvracet jen něco… Taky se mi stalo, že máma uvařila něco, co jsem milovala a já se nacpala… Pak jsem to vyhodila. Ale to bylo výjimečně, nesnáším zvracení. Já jsem spíš ten typ, co se ovládne a nejí, ono ti pak je i v celku dobře, teda jen po nějakou dobu…

Evulina
Neúnavná pisatelka 15211 příspěvků 15.03.18 15:55
@radkka píše:
Ty víš, kolik váží nebo ti to jen ona říká? Při téhle váze opravdu vyhublá být nemůže. Já měřím o 10 cm víc a s 60 kg by mi velikost S nebyla. Je to samozřejmě individuální, ale rozhodně nemůže být vychrtlá.

Jinak si taky myslím, že bulimicka nebude čekat půl hodiny.

Já prožila anorexii, nejvíc mi pomohlo, když jsem přestala menstruovat, padaly mi vlasy, kazily se zuby, pleť zešedla… Uvědomila jsem si, že chci být zdravá, mít rodinu a že to takhle nepůjde. Jsem závislá na sportu, o postavu dbám, jsem hubená, ale dodržuji jídelníček s dostatečným přísunem živin a žiju dál. Vím, že moje tělo nestrádá. Řeči lidí okolo, jejich snaha mi pomoct, to nikdy nikam nevedlo, musela jsem to přepnout sama.

Naprosto, jako bych to psala já. Anorexií jsem si totiž taky prošla od 11 do 13 let - až hrozný stud v kadeřnictví, jak mi padají vlasy, mě z toho nějak probral a já začla postupně jíst, ale blbě, jsem od povahy extrémista, takže jsem si začla vařit takový kalorický utrejchy z kakaa, másla, smetany, cukru, medu a já nevím čeho ještě, bylo to jak nutela a tím jsem se cpala. No, samozřejmě to nemohlo skončit jinak než 75 kg na postavu něco kolem 160 cm. Pak mezi 13 a 17 lety jsem zkoušela jednu dietu za druhou, ale ty mě nešly a frustrovaly a to vedlo k tomu, že v 17 letech jsem se vrhla do bulimie. Myslela jsem si, že to jistě budu mít pod kontrolou a budu zvracet jenom, když se fakt přecpu, ale ouha, je to jak závislost na čemkoli jiném, tady nastoupila závislost na přejídání se i následném zvracení a úlevě, která se vzápětí dostavila. Chodila jsem zvracet klidně 6× denně, hrůza.

Zakladatelko, ten smrad v pokoji ti smrdí jako co? Jestli jako zvratky, tak bych opravdu hodně zpozorněla.

S tou štíhlostí tak naráz - jestli má dobrý metabolismus, stačí jí třeba jen vynechat ty svačiny a zhubne s tím..nebo nezačla nějak mimo školu víc sportovat?

Ale velikost S při 165 cm a váze přes 60 ani náhodou..dej pozor, k PPP patří i lhaní a podvádění, bohužel.

Naši bohužel mi s tím nedokázali pomoct, nevěděli o PPP nic moc do hloubky, nerozuměli tomu, co prožívám a jak to cítím a jejich rady „neblbni prosím tě“ a zamykání lednice mě ještě víc stahovaly na dno. Ale nezlobím se na ně, oni byli šíleně vyděšení chudáci.

BaMaK
Závislačka 2815 příspěvků 40 inzerátů 15.03.18 16:36

Pokud se od kamarádek nic nedozvíš, tak to nemá cenu…každopádně bych dlouho neotálela s vyšetřením u doktora…může to být něco jiného. Jak říkám, i tam by moly některé hodnoty napovědět.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Daisy Lee chce větší prsa a rty. „Máma zůstává v nemocnici,“ vzkázala mimochodem

Je to už několik dní, co bývalou přední příbramskou političku Alenu... číst dále >

Vyhrál v Milionáři, do roka vraždil: „Donutila mě Hepnarová,“ vysvětloval lesní vrah Kalivoda

V roce 2004 byla soutěž „Chcete být milionářem?“ na vrcholu popularity.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >