Bungalov či přízemní

Anonymni
26.2.09 08:56

Bungalov či přízemní

Ahojky,
chtěla bych vás poprosit o radu a třeba i o vlastní zkušenost.
Máme v plánu stavbu RD, a řešíme dilema, zda postavit podkrovní dům či bungalov.
Ze začátku jsem se přiklánila k bungalovu, jsme zvyklí bydlet v jednom patře a mít vše po ruce, také je to dobré když jsou děti malé, nemusíte se bát že spadnou ze schodů či když si hrajou, nemusíte běhat do schodů a kontrolovat je.
Nevýhodou je, málo skladového prostoru, menší místnosti, a málo soukromí pak když budou děti větší a budou chtít mít trochu klidu, a my ostatně taky.
Jak to děláte vy, kdo máte podkrovní dům, malé děti…jste dole a hrajete si, nebo jste s dětmi nahoře a hrajete si, ale co pak, když musíte vařit, uklízet dole, vlastně vše se odehrává v přízemí..nebo máte dole nějaký hrací kout?
Děkuji za názory

 • Nahlásit
 • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2318
26.2.09 09:03

Ahoj,

podkrovním domem myslíš patrový dům? My takový máme. Do bungalovu bych nešla, nelíbí se mi a do české krajiny podle mě nepatří. V přízemí máme kuchyň, obývák, koupelnu, záchod a dětský pokoj. Schody do patra jsou zavřené brankou, takže pády ze schodů eliminujeme. Nahoře je zatím jen ložnice. Za pár let chceme rekonstruovat půdy, takže přibyde pár další místností a ještě jedna koupelna. Až kluci povyrostou, přestěhují se nahoru. Nahoře teď pouze spíme s manželem, jinak celý den trávím s dětmi dole.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
282
26.2.09 09:13

Ahoj, tak my máme patro, kde je ložnice a dětský pokoj, ve kterém si děti začaly hrát až kolem dvou až dvou a půl let. A stejně neustále snášejí hračky dolů do obýváku, aby byly v centru dění :? . Takže praxe vypadá asi tak, že každý večer odnášíme náruč věcí zpět do pokojíčku, kde si to uklidí, každý týden přemisťujeme asi tak prádelní koš drobností, které se někde v přízemí zapomenou :D a stabilně máme hračky rozmístěné téměř po celém domě (většinou mají v každé místnosti nějaký koutek, kam si „jenom“ schovají omalovánky, mlíčko pro panenku a podobně. Během dne několikrát zachraňuji děti ze schodů, aby s těmi věcmi nemusely balancovat a nespadly. ALE, myslím si, že je lepší mít patra dvě. Holky se naučily lézt ze schodů a do schodů hodně rychle a nehody jsme skoro neměli. Nebude to dlouho trvat a budeme všichni rádi za své soukromí - jak holky, tak my a já mám radši kolem sebe víc prostoru než méně, takže bych neměnila (čímž netvrdím, že to někdo nemůže vnímat jinak). Co jsem tak viděla u kamarádek, co bydlí v bytech, děti ty věci přemisťují možná ještě rychleji :lol: a ten hukot při jejich hraní je opravdu strašně blízko a není před ním úniku 8) . Když nahoře holky blbnou, tak já sice slyším dusání a vzdálené pištění, ale dá se to přežít :wink: .

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
11524
26.2.09 10:13

Tak já žiju v domě na patro od narození a vím, že kdybych si někdy stavěla dům, tak nikdy, a to opravdu nikdy už bych nechtěla dům na patro. Vidím, jak hrozné problémy má moje mamka pohybovat se po domě plném schodů a to má teprve 69 let. Časem se stane pro ni dům vězením, stejně jako se stal pro moji nechodící babičku, která u nás bydlela 5 let. S ohledem na tuto zkušenost bych si postavila přízemní domek - bezbariérový - žádné schody, žádné prahy. Aby v případě, že by někdo z rodiny zůstal imobilní, nebyl tak uzavřený v domě.
Co se týče názoru, že přízemní domy do krajiny nepatří tak to se asi hodně mýlíš. Ve městě možná , ale na vesnicích ještě před takovými 70. lety byly jen přízemní domy. Žilo se v přízemí a pod střechou byla půda, kde bylo uschováno seno, obilí a pod. Domy na patro se začaly houfně stavět až v 60. letech. Tehdy kdo nestavěl na štok, jako by nebyl :lol: :lol:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
2318
26.2.09 10:21

Sati: já jsem napsala, že do české krajiny nepatří bungalovy a za tím si stojím. O přízemních domcích jsem nic nepsala.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
282
26.2.09 10:24

Jo tak připomínka Sati je taky docela k věci, je fakt, že schody pro méně mobilní členy rodiny jsou problémem, proto bych ještě dodala, že u nás se méně mobilní pohybují pouze po přízemí, takže cosi jako hostinský pokoj, WC a sprcháč by tam chybět neměl (u nás bohužel prozatím poze s umyvadlem bez sprcháče :cry: ), ale v nově stavěném domku bych na to nezapomínala.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
26.2.09 10:29

a jaký je vlastně rozdíl mezi přízemním barákem a bungalovem?
Nejlepší asi je v patrovým baráku nechat v přízemí menší pokoj, at už jako pracovnu,či pokoj pro hosty, nebo dětský kout, a ve stáří používat jako ložnici…to mi přijde nejlepší.
Asi půjdeme do toho patrového, dáme branku na schody,nahoře budeme ze začátku jen spát, a pak tam budou mít děti soukromí.
A jak myslíte že to vyjde finančně?Je levnější přízemní či patrový?
A ještě jaký máte vytápění?My nemáme napojení na plyn,tak připadá v úvahu jen drahá elektirka, kotel na tuhá paliva a termální čerpadlo,které je ale dost nákladné-nemáte ho náhodou někdo?
A máte podlahovku?

 • Nahlásit
 • Citovat
Anonymni
26.2.09 10:31

jezišmarjá,ted vidím jaké jsem dala název tématu…myslela jsem bungalov či patrový.....omlouvám se :oops:

 • Nahlásit
 • Citovat
2318
26.2.09 10:39

Co říká o bungalovu Wiki:

Bungalov je lehká obytná stavba, zpravidla pravidelného (až čtvercového) půdorysu doplněná vstupní verandou. Klasický bungalov má jediné podlaží na jedné výškové úrovni. V případě dvou výškových úrovní je vyšší nazývána půlpatro (US definice: bungalov - dům s jedním nebo jeden a půl patrem). Dispozičně obsahuje standardní místnosti obytného domu (jídelnu, kuchyň, ložnice, koupelny aj.) rozložené kolem ústředního obytného prostoru. Hlavním konstrukčním materiálem je většinou dřevo nebo konstrukční prvky na bázi dřeva (stěny, nosníky, vazníky).

[editovat] Historie

Název, konstrukce i uspořádání má původ v koloniálním Bengálsku (Indie). Pro potřeby Britů byly upraveny místní lehké vzdušné dřevěné obytné stavby (bangla, bangala) s mírně skloněnou střechou (palmové listy) a doplněny vlivy tradiční anglické venkovské architektury i dalšími prvky - veranda (původem z Persie). Raný bungalov se skládal z jídelny, ložnice, kuchyně a koupelny kolem centrálního obývacího prostoru. Tento základní půdorys byl později jen nepatrně vylepšen a doplněn. Bungalov jako úsporný, rychle realizovatelný typ rodinného domu se masově rozšířil na přelomu 19. a 20. století v USA a později i v Kanadě a dále ve světě. První bungalov postavil v r. 1879 William Gibbons Preston v Monumental Beach na Cape Cod, Massachusetts. Odtud se pak rozšířil na Západní pobřeží. První bungalov tam postavil A.Page Brown, sanfranciský architekt pro J.D.Granta na počátku 90.let 19. století. Velká vlna výstavby bungalovů v USA proběhla v letech 1880 až 1930 a po II.sv.válce, kdy se bungalovy staly synonymem pro předměstskou a příměstskou zástavbu. Jejich obliba nadále trvá a rozšířila se po celém světě.

Určitě vyjde levněji než patrový dům - asi proto je teď všichni staví :roll:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
26.2.09 10:52

děkuji za obsáhlé vysvětlení:-)
já právě nevím,asi to vyjde levněji,ale ne zas tak o moc. Jsou větší základy, větší a složitější střecha, zas nejsou schody

 • Nahlásit
 • Citovat
50730
26.2.09 11:08

Ahoj, taky se přidám se svou troškou do mlýna :lol: My stavit teprve chceme, patrový jsme zamítli, páč se nám nechce furt lítat po schodech (teď bydlíme s našima v prvním patře a má to ještě sklep a půdu, tak je to někdy jak vysokohorský výstup :lol:) a přízemní se nám zdál nudný…

Protože máme pozemek ve svahu, tak toho využijeme a vymysleli jsme si víceúrovňový - tzn. v podstatě přízemní, ale některé části budou dělit třeba 2-4 schody. Taky bychom chtěli třeba v dětském pokoji „nepostavit“ kus stropu, aby tam dětem vznikla taková galerie - zašívárna a něco podobného udělat i v obýváku, kde bychom místo zašívárny měli s mužem pracovny (snad je to srozumitelné :wink:) Tak snad se nám to vydaří podle představ :lol:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
4425
26.2.09 12:57

My jsme teprv před vánoci dodělali v patře pokoje - máme tam dětský pokoj, ložnici a záchod. A přrstože už mám pěkný pupek, ty schody mi zas tak nevadí. Ráno sejdeme, nasnídáme se, pak si hrajeme nahoře, pak jdeme ven, dole uděláme oběd, malá jde nahoru spát, hrajeme si nahoře, pak dole sváča, počítač :oops: či nějaká práce… Nějaké hračky máme dole v takovém koši. No myslela jsem, že se po těch schodech nalítám víc :) . Až budeme starý, bude nám zas stačit jen spodek. Ale určitě záchod v každém patře! U manželových rodičů nahoře není a byla to pěkná otrava :) Myslím že dvě patra zajistí větší soukromí. Taky jsme uvažovali o přízemním, ale máme malý pozemek.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
2073
26.2.09 13:17

Tak my mame prizemi a podkrovi - a to z nekolika duvodu - jednak nemame tak velky pozemek, aby se nam tam bungalov vesel a jednak proste patrovy dum vyjde levneji nez bungalov. Proste stavet do plochy je vzdy drazsi nez stavet nahoru (proste to pak horzne prodrazi zaklady a krovy)
Ale zcela uprimne kdybychom meli velky pozemek a dost penez urcite bych sla do bungalovu. Preci je to jen pohodlnejsi mit vse v jednom a nemuset behat do patra. Pokud by jsi chtela pak mit vetsi soukromi pro deti, tak preci neni problem udelat jakoby dve kridla (muj sen byl dum do „L“)
No my to mame resene tak, ze dole mame obyvak s jidlenou a kuchyni a pak jeden pokoj, ktery je momentalne pracovna, ale na duchod (jestli se toho dozijeme) to planujeme jako loznici. Take kouplnu jsme dole udelali se sprchovym koutem.
No a v patre mame loznice. Zatim tak 90% casu travime dole, behat nahoru a dolu se mi proste nechce. Ale verim, ze az Tomik bude vetsi, ze pak bude vice casu travit v pokojiku nahore. No a schody nahore mame vyresene drvirkami a dole proste vi, ze tam nesmi a navic na chodbu sam nechodi.
Na podlahovku ma kazdy jiny nazor - a take dost zalezi jake chcete mit podlahy. Ja jsme puvodne po pohladovce touzila, ale manzel o ni nechtel ani slyset. No a jelikoz jsme chteli parkety, tak me nakonec s projektantem premluvili a podlahovku jsme nedali a ted jsmem oc rada. Ono je sice hrozne prijemne, ze mas teplo od podlahy (ale pokud budes mit dobre izolovanou podlahu, tak take nejak moc studena nebude - tedyp okud tam nebudes mit dlazbu, ale to se zase da resit topnymi rohozemi, ktere mame v koupelne a je to super vec) Ale zase to hrozne viri prach (jak stoupa ten teply vzchud vzhuru) a pak se na podlaze tvori takove prachove chuchvalce. No videla jsem to u jedne kamaradky a dost nadavala. Takze do toho bych nesla.
S vytapenim moc neporadi mame plyn. Ale kazdopadne bych zvazovala krb - alespon jako alternativu. Da se dokonce pripojit i na topeni (ale to je dost drahe), ale i jinak krasne vytopi mi tim na podzim a na jare krasne vytopime cely obyvak a pokoje v podkrovi, kam jsme si nechali udelat rozvody.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
26.2.09 13:37

Pet-s, my už ani hračky nahoru nevynášíme, to bych nezvládla všechno odnosit, co dva kluci za den natahají dolů :(, takže už jim část hraček prostě necháváme v obýváku.

Ad schody: my to máme vyřešené tak, že dolní patro je plně zařízené, aby člověk nemusel do schodů - právě s myšlenkou na stáří. Dole je kuchyň, koupelna, WC a taky pracovna, kterou jsme plánovali přeměnit na ložnici, pokud bychom nemohli jednou do schodů :(.
Děti mají pokojíčky nahoře. Je tam i druhá koupelna a wc.

 • Nahlásit
 • Citovat
Anonymni
26.2.09 13:42

verveve:
No prachové chuchvalce se mohou tvořit i na podlaze nevytápěné, si myslím :).
my teda podlahovku máme a nemohu si ji vynachválit, návštěvy jsou rovněž unešené. Není nad to mít teplo od nohou, řekla bych, že se pak snese o stupínek až dva méně „na tělo“ a dá se tím ušetřit.
Ale co člověk, to názor. Je fakt, že podlahovka je efektivnější pod dlažbou.

 • Nahlásit
 • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama