Bydleni, Praha nebo okoli? Jak se rozhodnout v naší situaci?

Anonymní
17.1.20 14:55

Bydleni, Praha nebo okoli? Jake rozhodnuti v nasi situaci...

Ahoj,

prosime napiste nam svoje nazory a zkusenosti. Jak byste se rozhodli? Oba jsme rodili Prazaci, mame tady rodiny, kamarady, urcite zazemi… Zatim jsme bydleli v najmu, ale nyni uz musime situaci resit. Zdedili jsme 4/5 podil na bytu v (za nas) opravdu dobre lokalite Prahy. Byt je maly, ale hned vedlejsi byt je na prodej, takze je moznost odkoupit i ten vedle a udelat z toho prostorny byt se 2 koupelnami. Jedna se o byt ve starsim cihlovem dome, ale udelali na nej nastavbu a tedy bytovy dum je vynoveny a delaji sem i vytah.

Dalsi moznost je byt prodat a koupit si bud novostavbu, nebo domecek za Prahou. Ve vsech pripadech samozrejme budeme brat hypoteku, ale v pripade novostavby si nemuzeme dovolit velky byt se 2 koupelnami. Tedy bylo by to urcite mensi, ale zase novostavba je proste jine bydleni… No anpotom je tu otazka domu se zahradou. Je to velke lakadlo a pro mnohe sen, hlavne s detmi. Na druhou stranu, nestane se z toho snu nakonec nocni mura, kdyz jsme oba zvykli zit v Praze? Mate zkusenost jako rodili Prazaci s odstehovanim a dojizdenim? Moc dekujeme za nazory…

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

6997
17.1.20 15:04

Obávám se, že ti nikdo neporadí, protože se ptáš na osobní preference. Osobně bych bez váhání šla do baráku se zahradou někde na periferii, klidně vesnici. Ale můžu ti 100% říct, že můj chlap by se radši zabil než jít z města. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19612
17.1.20 15:12

Odstěhovali jsme se s mužem, oba rodilí Pražáci, kousek za Prahu. Čistě kvůli financím - za cenu našeho 3+kk po rekontrukci bysme v Praze měli byt minimálně o třetinu menší, případně v úplně jiným stavu. Oba dojíždíme do práce a oba občas trošku nadáváme (hlavně kvůli dopravě - nebýt ucpaných silnic, měli bychom to do práce oba časově stejně, jako kdybysme v Praze jezdili trasu třeba Bohnice - Smíchov). Ale nelitujeme, do Prahy nás to zpátky nijak extra netahne, co se bydlení týče.

edit: A dojíždíme oba busem. Autem to od nás nemá moc smysl - autobusy jezdí ve špičce docela často a na „našem“ okraji Prahy není moc kde parkovat, všude modrý zóny. A když jsou ty silncie plný, je to autem snad ještě větší pruda než busem, akorát že člověk aspoň sedí pohodlně ve vlastním, 35 minut „na stojáka“ v našlapaným buse je kolikrát o nervy. Ale to je tak nějak zatím jediná věc, co mi opravdu vadí.

Příspěvek upraven 17.01.20 v 15:15

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19526
17.1.20 15:13

Tak hlavně uvažuj, zda plánujete rodinu.
Mimo Prahu (pokud budete do Prahy dojíždět za prací) hrozí:

• neskloubitelnost/velmi špatná skloubitelnost pracovní doby s otvíračkou školek/škol (onpo tahat tříleťáka na 6:30 do školky, aby jsi zvládla být po sedmé v Praze v práci a pak s jazykem na vestě odpoledne letět, aby jsi ho před 16:30 vyzvedla…), případně stihla ještě dovédst na nějaký kroužek (já třeba kroužky od 16H s dětmi nestíhám, sehnat nějaký pozdější bývá občas umění)
  • čím dál větší zácpy na hlavních příjezdových tazích do prahy - když to jede, jsi tam za 45 min, když to nejede, je to třeba i na hodinu a půl
  • nutnost dvou aut (financování jejich provozu)
  • nutnost dětem minimálně do určitého věku taxikařit (škola/školka, kamarádi, kroužky). pokud tam nefunguje bus a nejde jet na kole, tak mu taxikařit do doby, než má řidičák.

Baráka

• zvaž, zda máte čas a náladu udržovat zahradu (+ finance na případnou studnu či zalévání kohoutkovou)
  • jestli jste schopní údržbu okolo baráku zvládnout samy (vyčištění okapů, něco natřít., vyměnit apod.) nebo jste schopni to zafinancovat
  • když se časem bude muset udělat třeba nová střecha, financujete to samy (v bytovce se skládá SJM, zase tam je voser něco dohodnout).
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8593
17.1.20 15:15

Domek se zahradou za Prahou je taková chiméra. Jakože ok, dokud jsou děti malé. Ale pak začnou chodit do školy, kroužky a rázem jste nejspíš oba taxikáři. Neznám žádný okraj Prahy, kde by v exponovaných časech nebyly zácpy. Takže budete trávit většinu času na cestách a na zahradu vlastně čas nezbude, tím spíš, že k zahradničení nejspíš ani žádný vztah nemáte. Navíc domky se zahradou v dojezdové vzdálenosti do Prahy zas kdovíjak levné nejsou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3184
17.1.20 15:16

Tohle je vážně o osobním názoru. Já cely život vyrůstala v bytě, i jsem v bytě žila, 5 let v Praze, nyní máme pronajatý domeček za Prahou, autem 20 min na cernak a pro mě ideál. Klid vesnice, autem vše kousek, kdybych měla brát hypotéku a něco kupovat, tak už kvůli dceri volím podobnou lokalitu a domek se zahradou. Přítel taky panelakovy, měl ale pronajatou zahrádku s chatou v chatové oblasti na kraji Prahy a tam jezdil relaxovat a ten by nejradši zpět do Prahy klidně do 3+1. Pro mě bylo „těžké“ si zvyknout, že najednou nemám MHD u zadku, že nesebehnu ulici a není tam obchoďák, že všude musím autem ale zvykla jsem si rychle. Bez auta se opravdu nedostanu ani pro rohlíky, jakékoli vyžití musíme autem, popř autem na vlak (3km) a vlakem do centra. A teď už bych neměnila, stal se ze mě vesnický buran :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1359
17.1.20 15:20

Satelity jsou ošklivé, začouzené a neudržitelné.
Pokud potřebujete Prahu, zůstaňte v Praze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2927
17.1.20 15:25

@MrsNorris

ehh zlatej satelit proti začouzené smradlavé a hnusné vesnici
ale vážně ta doprava se spíše pozvolna zhoršuje a zhoršuje…navíc co za vývoj se nyní děje s elektroauty a vůbec…

zakladatelko, mě se jeví jako dobrá tato varianta :

Zdedili jsme 4/5 podil na bytu v (za nas) opravdu dobre lokalite Prahy. Byt je maly, ale hned vedlejsi byt je na prodej, takze je moznost odkoupit i ten vedle a udelat z toho prostorny byt se 2 koupelnami.

akorát nepíšete co to znamená „opravdu dobrá lokalita“…není to plný air bnb? rusáků a turistů? protože abyste nakonec nezjistili že spolubydlící jsou jen nějací vzdálení vlastníci kterým je jedno co se děje, hlavně že jim tečou peníze z air bnb…a že dům turisté po nocích převracejí vzhůru nohama…abyste pak neutíkali po všech těch starostech s dokupováním, opravama…chápete

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19612
17.1.20 15:28

S dovolením přidám konkrétní svoji zkušenost:

Mimo Prahu (pokud budete do Prahy dojíždět za prací) hrozí:

• neskloubitelnost/velmi špatná skloubitelnost pracovní doby s otvíračkou školek/škol (onpo tahat tříleťáka na 6:30 do školky, aby jsi zvládla být po sedmé v Praze v práci a pak s jazykem na vestě odpoledne letět, aby jsi ho před 16:30 vyzvedla…), případně stihla ještě dovédst na nějaký kroužek (já třeba kroužky od 16H s dětmi nestíhám, sehnat nějaký pozdější bývá občas umění)

Částečně pravda, ale dá se, pokud mají lidi flexibilní pracovní dobu (jako my - střídáme se ve vyzvedávání), případně jeden dělá na půl úvazku. V případě, že bychom oba pracovali od 9 do 5, jsme v háji (ale to asi i v Praze :think: )

• čím dál větší zácpy na hlavních příjezdových tazích do prahy - když to jede, jsi tam za 45 min, když to nejede, je to třeba i na hodinu a půl

Potvrzuji. Tohle se za těch 9 let, co bydlíme mimo Prahu, docela zhoršilo. Jsou období, kdy to jezdí úplně v pohodě (nejlepší jsou prázdniny :) ) a období, kdy je to šílený - když se například něco někde opravuje a musí se omezit, zúžit, uzavřít sjezd…- nutnost dvou aut (financování jejich provozu)

• nutnost dvou aut (financování jejich provozu)
  • nutnost dětem minimálně do určitého věku taxikařit (škola/školka, kamarádi, kroužky). pokud tam nefunguje bus a nejde jet na kole, tak mu taxikařit do doby, než má řidičák.

*U nás neplatí - máme jedno auto a dokonce jen jeden řidičák a nijak tím netrpíme :) Ale může se lišit podle konkrétní lokace. My máme všechno v pěším dosahu (školku, základku, doktora, lékárnu, poštu, knihovnu…), až na zubaře a očařku a nějaký větší obchodní centrum. A moje kamarádky, kam jsem si ale na mateřský celkem rychle zvykla jezdit busem. Tohle hodně záleží na konkrétním místě - jaká je tam dopravní dostupnost a vybavenost. *

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2927
17.1.20 15:31

@cell

a no tak dost lidí je spokojeno co takto bydlí, ale fakt záleží na lokalitě

a ano, ta doprava se pozvolna zhoršuje, vlakové spojení hroutí a kolabuje…auta detto

ale dost lidí je spokojeno a neměnilo by, nelze paušalizovat, zase se rozvíjí home office, ženský si často nakonec najdou práci v místě a poblíž aby tolik nedojížděly, má to svůj vývoj

lokalita je prostě klíčová, to platí u varianty byt i u varianty domek

mě ted tady ječí cirkulárka od souseda, vzduch je začouzený a smradlavý že nelze vyjít ven, kouř se válí po zemi…někdo by řekl zlatá vesnice, já když zrovna koukám ven bych spíše řekla zlatej satelit kde se nepálej odpadky a plasty a bor-del, nebo zlaté město…s chodníky místo bláta a s obchody a službami

fakt má každý svoje
:think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1254
17.1.20 15:35

Osobně bych z Prahy v současné době nešla. Nechtěla bych každý den trávit v kolonách dojížděním (a vlak jednou až 2× za hodinu pro mě teda není dostatečně komfortní spojení) :nevim: Jedině odejít z Prahy komplet - tj. najít si místo, kde se dá najít slušná práce a kde je k dispozici komplet občanská vybavenost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19526
17.1.20 15:36

@krtek93 No právě. Opravdu hódně závisí na výběru lokality. Vesnice, okraj města v dojezdové vzdálenosti d Prahy s občanskou vybaveností a nějakým rozumným MHD bude podstatně dražší, než vesnice či satelit, kde je maximálně vietnamská večerka.
A třeba ta otvíračka družin a školky bývá mimo Prahu klidně taky jen do 16h. Řešit to zkráceným úvazkem je fajn, nicméně pak jde o to, zda pak ufinancují hxpotéku a další chod rodiny. Co si budeme povídat, s věkm dětí ty finanční nároky prostě velmi rostou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3781
17.1.20 15:39
@Anonymní píše:
Ahoj,

prosime napiste nam svoje nazory a zkusenosti. Jak byste se rozhodli? Oba jsme rodili Prazaci, mame tady rodiny, kamarady, urcite zazemi… Zatim jsme bydleli v najmu, ale nyni uz musime situaci resit. Zdedili jsme 4/5 podil na bytu v (za nas) opravdu dobre lokalite Prahy. Byt je maly, ale hned vedlejsi byt je na prodej, takze je moznost odkoupit i ten vedle a udelat z toho prostorny byt se 2 koupelnami. Jedna se o byt ve starsim cihlovem dome, ale udelali na nej nastavbu a tedy bytovy dum je vynoveny a delaji sem i vytah.

Dalsi moznost je byt prodat a koupit si bud novostavbu, nebo domecek za Prahou. Ve vsech pripadech samozrejme budeme brat hypoteku, ale v pripade novostavby si nemuzeme dovolit velky byt se 2 koupelnami. Tedy bylo by to urcite mensi, ale zase novostavba je proste jine bydleni… No anpotom je tu otazka domu se zahradou. Je to velke lakadlo a pro mnohe sen, hlavne s detmi. Na druhou stranu, nestane se z toho snu nakonec nocni mura, kdyz jsme oba zvykli zit v Praze? Mate zkusenost jako rodili Prazaci s odstehovanim a dojizdenim? Moc dekujeme za nazory…

Text je zajimavy tim ze jsem snad jeste nevidel slovo Praha, prazaci, prazsky tolikrat v takovem mnozstvi vet. Doporucil bych zustat v Praze aby bylo zachovano vase prazactvi a ve volnu poslat nejakou kacku rysavci z milionu chvilek pro dobry pocit.

Jinak k tematu. Zalezi v jake lokalite je stavajici kvartyr, v jake novostavba a v jake dum. Dale rozdil ve financich a take co by to melo splnovat. Ve vysledku se stejne budete muset rozhodnout co je nejlepsi zrovna pro vas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3605
17.1.20 15:55

Mně spíše zaujalo slovní spojení „zdědili jsme“ a Aby si pán jednou nedrbal hlavu. Rozhodně bych si nechal byt v Praze. Vzhledem k tomu co se chystá v oblasti aut v honbě za emisemi a až státu dojdou kačky. Bude to šrumec.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12231
17.1.20 16:00

Záleží na vás. Já bych z Prahy nešla. Nejstarší se sama dopraví na kroužky. Kdyby jsme bydleli mimo musela bych ji vozit. A já netoužím být taxikářkou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama