Bydlení v přítelově domě - právní rada, finance

Anonymní
10.11.20 14:10

Bydlení v přítelově domě - právní rada finance

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jak vy, které bydlíte u přítele, řešíte majetkové vztahy. Jsem rozvedená s dvěma dětmi a mám přítele, který vlastní dům a chce, abych se do něj s dětmi přestěhovala.
Jde o to, jak ošetřit majetkové vztahy. Dům je přítele. Já mám vlastní prostředky z vypořádání od bývalého manžela. Do domu bych část peněz investovala, ale jak by se to řešilo v případě rozchodu? Něco si mohu odnést, ale třeba dlažbu těžko :)
Druhá otázka je teoretická - přítel má malého syna z předchozího vztahu. Pokud by se přítelovi něco stalo, což nechci přivolávat, ale v životě se dějou různé věci, zdědí dům synek (což je úplně v pořádku), ale jeho expřítelkyně (jako právní zástupce syna) by v něm zpátky bydlela i se synkem. Ale já mám obavu vybudovat domov pro novou rodinu, zhodnotit dům a být v nejistotě, co by se stalo, kdyby… Pro jistotu ještě upřesním, že přítelova synka mám ráda a v nové rodině s ním počítáme, v domě bude mít svůj pokojíček atd.
V minulém vztahu jsem měla dům v SJM (společné jmění manželů) a tak jsem toto neřešila.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2272
10.11.20 14:16

Kdyz uz chces investovat do domu sveho pritele, coz mi teda neprijde vubec rozumne, tak na sebe nech prepsat pomernou cast domu, ktera bude odpovidat vlozenym prostredkum. I tak bych mela strach, ze by v pripade rozchodu doslo k problemu s vyplacenim tebou vlozenych penez. Premyslis i nad touto variantou?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20269
10.11.20 14:19

Tak at na tebe pritel kus domu přepíše :nevim: takovou cast, co bude mit hodnotu castky, co do toho vrazis. Zbytek je holt riziko, kdyz budujes domov nekde, kde ti to nerika pane.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2544
10.11.20 14:32

Nevím, jestli ti přítel nechá přepsat část domu. Kdybyste se rozešli, tak má pak smůlu a o dost přijde. Co sepsat smlouvu o tom, kolik jsi do domu investovala pro případ rozchodu? A ten druhý problém bych řešila svatbou nebo závětí, kde ti čás domu odkáže pro případ, že se mu něco stane.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2272
10.11.20 15:39

@ZuzaM museli by se ale dohodnout, ze se castka navysi o inflaci. Kdyz ted da do jeho domu pul mega a za 10 let pujdou od sebe, tak si za toho pul mega pak koupi podstatne min nez ted, takze je to pro ni porad nevyhodne. Navic bude ten pritel schopny ji tu castku vyplatit na ruku? Asi tezko ze.. A co bude pak delat, kdyz bude penize potrebovat na zajisteni vlastniho bydleni a chlap nebude mit na to, aby ji vyplatil hned? Ja bych do toho proste nesla, je to dost problematicka zalezitost, aby pak zakladatelka nesplakala nad vydelkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2544
10.11.20 16:48
@Ernais píše:
@ZuzaM museli by se ale dohodnout, ze se castka navysi o inflaci. Kdyz ted da do jeho domu pul mega a za 10 let pujdou od sebe, tak si za toho pul mega pak koupi podstatne min nez ted, takze je to pro ni porad nevyhodne. Navic bude ten pritel schopny ji tu castku vyplatit na ruku? Asi tezko ze.. A co bude pak delat, kdyz bude penize potrebovat na zajisteni vlastniho bydleni a chlap nebude mit na to, aby ji vyplatil hned? Ja bych do toho proste nesla, je to dost problematicka zalezitost, aby pak zakladatelka nesplakala nad vydelkem.

Chápu, na druhou stranu, já bych na místě toho chlapa zase nešla do přepsání části domu. Takže trošku neřešitelné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2272
10.11.20 18:06
@ZuzaM píše:
Chápu, na druhou stranu, já bych na místě toho chlapa zase nešla do přepsání části domu. Takže trošku neřešitelné.

Ano, chlap by byl idiot, kdyby na ni cast domu prepsal, to nerozporuji. Myslim si, ze zakladatelka by si mela penize rozumne ulozit a jeji pritel by si mel dum zrekonstruovat za sve.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74314
10.11.20 18:12
@Ernais píše:
Ano, chlap by byl idiot, kdyby na ni cast domu prepsal, to nerozporuji. Myslim si, ze zakladatelka by si mela penize rozumne ulozit a jeji pritel by si mel dum zrekonstruovat za sve.

Souhlas, ona by mu mela platitr nejaky příspěvek na údržbu, ale investovat max do odstehovatelneho vybaveni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52652
10.11.20 18:15

Neinvestovala bych nic, jen o ty peníze přijdeš :? Podílet na placení ano ale necpat tam své úspory :jazyk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.11.20 21:06

Kolik do toho domu chceš investovat? 100, 500, milion?
podle toho se da zvolit forma zajisteni.

opravdu chces bydlet u „pritele“? Nebylo by rozumnejsi se vdat? Rozvod stojí 2000Kč… Svatba je zdarma.
Pokud bys pak do jeho domu investovala svoje penize, tak by vznikl automaticky vas spolecny majetek. Pri rozvodu by te pak musel vyplatit 8)
Pokud maji deti pritele rady, tak ze svatby urcite budou nadseni

• Citovat
  • Nahlásit
520
10.11.20 21:38
@Anonymní píše:
Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jak vy, které bydlíte u přítele, řešíte majetkové vztahy. Jsem rozvedená s dvěma dětmi a mám přítele, který vlastní dům a chce, abych se do něj s dětmi přestěhovala.
Jde o to, jak ošetřit majetkové vztahy. Dům je přítele. Já mám vlastní prostředky z vypořádání od bývalého manžela. Do domu bych část peněz investovala, ale jak by se to řešilo v případě rozchodu? Něco si mohu odnést, ale třeba dlažbu těžko :)
Druhá otázka je teoretická - přítel má malého syna z předchozího vztahu. Pokud by se přítelovi něco stalo, což nechci přivolávat, ale v životě se dějou různé věci, zdědí dům synek (což je úplně v pořádku), ale jeho expřítelkyně (jako právní zástupce syna) by v něm zpátky bydlela i se synkem. Ale já mám obavu vybudovat domov pro novou rodinu, zhodnotit dům a být v nejistotě, co by se stalo, kdyby… Pro jistotu ještě upřesním, že přítelova synka mám ráda a v nové rodině s ním počítáme, v domě bude mít svůj pokojíček atd.
V minulém vztahu jsem měla dům v SJM (společné jmění manželů) a tak jsem toto neřešila.

Otazka je, z jakeho duvodu do jeho domu chces investovat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.11.20 23:50

U nás je to tak, že veškeré výdaje za dům (běžné platby i opravy, údržba, rekonstrukce) hradí pouze přítel, dům je jeho. To samé se týká jeho aut. Já jsem, jak se říká, přišla s igelitkou a s tou zase případně odejdu. :nevim: I kdybych se snažila nějak přispívat, bylo by to jako plivnutí do rybníka. :lol:
Na tvém místě bych rozhodně neinvestovala do konkrétních věcí, neplatila nové podlahy apod., potom byste se zbytečně dohadovali a hádali se. Raději se domluvte na částce, kterou budeš hradit za náklady na bydlení pro sebe a své děti. X tisíc za bydlení bys musela dávat kdekoli. Odnášet potom nábytek, protože jsi ho přeci platila ty, to udělá jen zlou krev…

• Citovat
  • Nahlásit
Lalelale
11.11.20 08:58

Nikdy bych neinvestovala do baráku, co není ani procentem můj. A taky bych s dětmi nešla do domu, odkud mě jednou vyhodí manželův první syn. To je teda hodně hodně daleko, ale trápilo hy mě, že jsem vlastně v nájmu a nemám to svoje. A myslím si, že pokud investujes větší částku, budeš toho jednou litovat. Jako tisíce dalších, co investovali do domu rodičů, přítele… V domnění, že tak blízcí lidé by jim určitě nic špatného neudělali. Pokud od tebe přítel bude vyžadovat investici, ale dům v žádném případě přepisovat nebude, hned budeš vědět, jakým směrem to jde.

• Citovat
  • Nahlásit
74314
11.11.20 09:17

@Lalelale No, tak pokud máš takový příjem, že si s dětmi můžeš dovolit hypotéku, tak můžeš být ve svém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Lalelale
11.11.20 09:21
@j.a.n.i1 píše:
@Lalelale No, tak pokud máš takový příjem, že si s dětmi můžeš dovolit hypotéku, tak můžeš být ve svém.

Nebo v nájmu, kde to sice také nikdy nebude její, ale aspoň nebude muset investovat velké sumy do cizího majetku.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat