Byl tento způsob vyvolání porodu běžný?

3694
21.2.16 18:49

Byl tento způsob vyvolání porodu běžný?

Ahoj,

našemu broučkovi je už deset měsíců. Měla jsem porod sekcí na požádání po neúspěšném vyvolání porodu a odtékající plodové vodě. Žádné deprese nemám, že nebyl porod přirozený, mě netrápí. Po kapačce jsem byla za sekci ráda :-), ale stále mi vrtá hlavou, jestli tento postup porodnice byl správný a běžně se to tak dělá…, tak poprosím o názor.

Vše bych shrnula takto:
1. v pátek jsem jela do porodnice s tím, že mi odtéká voda (začalo to už ráno, ale na vložce si to potvrdili snad až ve 20:00 hod.) takže odtékající plodovku brali až od večera, i když jsem jim říkala, že to je od rána…
2. sobota a neděle - nedělali se mnou nic, jen mi dávali ATB a monitory. Tak si tak nějak myslím, že o víkendu se tam nedělá…
3. v pondělí začali vyvolávat tímto stylem v 1. tabletka v 7:30, 2. tabletka v 10:00 a v 11:00 kapačka oxytocinu. Není to vše nějak moc rychle za sebou??? Po kapačce následovaly bolesti po minutě, asi po hodině se to srovnalo a byly za delší dobu, bolelo to ovšem hrozně, ale PA mi nevěřila, jen mi řekla, že kdyby to bylo tak hrozný, tak lezu po stropě :(, což mi zamrzelo, protože jsem se fakt trápila celých šest hodin. Po šesti hodinách mi kapačku odpojili, otevřená na prst… a prý to ráno zkusíme znovu. V breku jsem volala svému doktorovi, co mám dělat, že mi odtéká voda už od pátku a 5. den chtějí zase vyvolávat i přesto, že to k ničemu to není, protože vůbec nereaguji. Ten mi řekl, že po třech „pokusech o vyvolání“ si mám právo říci o sekci, konzultovala jsem to s PA a ta mi řekla, že to je dobré rozhodnutí, protože už voda odtéká fakt dlouho, ale vůbec mi tu možnost nenabídli sami!!!
Sekce proběhla následující den ráno a hrozně jsem se na ni těšila, neměla jsem nervy a nic, už jsem chtěla mít malého u sebe, měla jsem o něj strach. I tak mi vrtá hlavou, jestli ten pondělek nebyl zpackaný…

Jen bych dodala, že na šestinedělí mi sestra řekla: „Věděli jsme o vás už od pátku a bylo jasné, že to skončí takhle. Jakmile nejsou cesty připravené, tak to dopadne císařem“. Asi ve tři za mnou dovezli druhou maminku, tu ještě trápili dopoledne kapačkou než usoudili, že to cenu nemá a přirozeně neporodí. O možnosti říct si o sekci nevěděla, brečela. S odtékající vodou od pátku tam byla stejně jako já.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

12125
21.2.16 19:01

Myslim, ze moznost rict si o sekci neni. Ja o ni zadala po 3 dnech vyvolavani a na sekci doslo az po 10 hodinach na sale, oxytocinu, epiduralu atd. O 3 dennich bolestech ani nemluvim. Pristoupili k sekci az po tom co se na boxu nic nedelo. Asi vzali v potaz tve prani

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3694
21.2.16 19:07

@Šarlota4 mně to tak řekl můj gynekolog. Ptal se mi, kolikrát už to zkoušeli, tak jsem řekla třikrát a on, že ať už si řeknu o sekci. Jak jsem to řekla, tak šlo vidět na primářovi, že se mu to nelíbí, ale neřekl nic… možná ho přesvědčila ta voda…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24102
21.2.16 19:12

@Mallorka až na tu odtékající plodovku to znám od kamarádky. V pátek nástup na vyvolání týden a kousek před termínem, protože měla velký váhový odhad. Podotýkám, že rodila po třetí, i když od posledního porodu to bylo 10 let a obě dvě předchozí těhotenství přenášela. Od pátka jí trápili vyvolávačkou, kapačkama, kde čím. Nakonec jí i ruply vodu, napíchli epidurál a nakonec to v neděli večer skončilo sekcí v plné narkoze, ačkoli jasně říkala, že chce císaře ve spinálu. Dodneška jsme její porod nepochopily, ve zprávě napsáno vyčerpaná rodička. Ano malá byla velká, ale zase ne tolik, aby jí nedokázala porodit.
Shrnula bych to takto: na nezoraném poli nesklidíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3694
21.2.16 19:28

@lleennttiillkkaa jsem ráda, že to dopadlo takhle a „nenechali“ mě trápit déle, ale stále si říkám, proč třeba nezačali mírnějším tempem už od neděle. V deset mi dali tabletku, než se vstřebá, tak uplyne 30minut a za dalších 30minut hned kapačku oxytocinu na 6 hodin… proč nepočkali, co ta tableta udělá. Teď už se to nedozvím, ale hlavou mi to vrtá, hlavně když si čtu porodní deníčky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12501
21.2.16 19:40

@Mallorka Taky jsem měla a mám pochybnosti o průběhu mého porodu…byl dlouhý, přemýšlím, jestli by jiný lékař nezvolil jiný postup. :nevim: Ale jsem vděčná, že se mi narodila zdravá holčička. A přístup lékařů byl vstřícný, přestože jsem četla recenze s opačnými zkušenostmi. Takže se ve vzpomínkách snažím zaměřit na to pozitivní a nebát se dalšího porodu.

Příspěvek upraven 21.02.16 v 20:47

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28884
21.2.16 19:40

Tak až na ty dva dny čekání to měla moje dcera v podstatě úplně stejné, cstč. vyvolání porodu po prasknutí pl. vody. Akorát oxytocin měla programové do žíly cca 4 hodiny v kuse, dokud se neotevřela na 3 cm a poté jí dali epidural. Po něm se během 40 ti min otevřela na 10 cm a bezproblémově porodila.
Mě se taky nelíbilo, že do ní narvali v krátkém sledu 2 tablety a pak následovně oxytocin (mluvila jsem s drkou a ta mi řekla, že potřebují povzbudit děložní činnost),naštěstí u ní to dopadlo dobře, i když si užila jako pes. Myslím, že jí pomohl hlavně epidural v této chvíli, uvolnila se od bolesti a porod pak šel jak po másle. Je na škodu, že ten se aplikuje až, když je rodička otevřená na min. 3 prsty…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22692
21.2.16 20:17

@Mallorka tak ono je nejlepší zeptat se přímo lékaře při akci, nebát se s nimi komunikovat. Mi taky dali tabletu kolem 7 ráno a pak chtěli ještě v 11. Byla jsem po císaři, a bývalý primář se bál, jestli by to jizva vydržela. Naštěstí teda zůstalo u jedné tabletky. Porod se rozjížděl (pro ně) pomalu :nevim: nakonec jsem si řekla o klystýr a po něm porod nabral obrátky. Do tří hodin jsem pak porodila. Jo a vyvolávali mi už po 12 hodinách po odtoku vody, prý kvůli GBS.
Nějak moc nechápu, kde u tebe třikrát zkoušeli vyvolání? To bych chápala jako tři samostatné dny :nevim: A taky ta víkendová proluka :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1754
21.2.16 20:24

Ahoj, mě vyvolavali taky, 41+0, ve středu ráno 1 tabletu, ve čtvrtek ráno druhou, v jednu píchli vodu, ve tři dali oxytocin a s tím jsem si užívala do večera. A stále neotevrena a hlavně malá vůbec nechtěla sestupovat. Dali mi epidural na uvolnění cest, před jedenáctou večer, že už zkusíme jít na sál tlačit a tam to trvalo ještě půl hodiny… Když se miminku nechce, tak se nechce, dnes si vyčítam, že jsme na i spechali, mohla jsem ještě týden počkat… Nj. prvorodicka…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9755
21.2.16 20:26

Celkem nechapu jak mohla sestra rict takovou blbost o porodu, nepripravenych cestach a cisari.
Ja byla na vyvolani po 9ti dnech. Cesty absolutne nepripravene, dite hooodne vysoko, zadni poslicci, plodovka nepraskla a po dvou tabletach jsem byla otevrena na 3 prsty a nakonec jsem porodila po osmi hodinach…
Sestra rodila asi prvni dite!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Tunrida
21.2.16 21:00

Já těm porodníkům jejich práci fakt nezávidím. Oni se nezavděčí, i kdyby strašně chtěli. Jedněm se nelíbí, že s nimi dělají pořád něco, druhým, že s nimi nedělají nic. Jedna je naštvaná, když vidí, že ten doktor na císaře jenom pomyslí, druhá je naštvaná, že jí ho nenabídne rovnou. Pro jednu je to moc rychle, pro druhou moc pomalu :nevim:
Já nevím, mně to přijde, že ti dali dost slušnou šanci na to, aby sis prošla porodem bez toho, aby ti do ně zasahovali a přistoupili k urychlování až po uplynutí nějaké doby. Jestli z tebe voda pořád tekla, tak ti neodtekla, takže dítě na suchu nebylo a antibiotika jsi dostala. To, že kontrakce bolí, to asi tak bude, ale ta PA s tím nic neudělá :nevim: Jo, mohla ti nabídnou léky, ale to je zase otázka toho, kdo o ně stojí :nevim: Podle mě ta porodnice, ve které jsi rodila, bude jedna z těch, kde se snaží opravdu nechat ženu, aby si ten porod řídila sama.
Aby sis nemyslela, že mluvím jen tak, taky jsem si prošla několikadenními bolestmi. A byla jsem ráda, že mě prostě nechali na tom pokoji být, jen mě přišli občas zkontrolovat a k zásahům se přistoupilo až ve fázi, kdy to bylo potřeba. Mně to takhle zase vyhovovalo no :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
6383
21.2.16 21:01

Ahoj, já jsem nastoupila v pátek na vyvolání v 11hod 1 tableta a v 19hod další. Bolesti jsem začala cítit v sobotu ráno v 5, kolem 7,30 jsem si nechala píchnout EPI a před 9 píchli vodu a v 9,02 byla malá venku.

Ale otevírala jsem se a všechno bylo v podstatě normální. Jen jsem přenášela, narozena 41+4.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7531
21.2.16 21:52

Tak pokud ti odtékala plodovka, a dítě pořád nějakou mělo, tak si myslím, že postup byl celkem ok, pokud byly monitory v pořádku, tak je super, že ti nechali šanci na to, abys porodila sama. Ono každý tělo opravdu reaguje jinak, mě třeba zkoušeli vyvolávat týden oxtocinovým zátěžovým testem, a až po několika dnech kdy jsem se konečně lehce otevřela, tak začali s tabletama. A už u těch testů mi bylo řečeno, že pokud to nebude připravené, oni nezmůžou nic, i kdyby se stavěli na hlavu. Ono pokud o víkendu slouží na menších porodnicích jeden lékař, nenaindikuje si pacientku která je v pořádku a má šanci se rozrodit sama. Já ležela na šestinedělí před porodem dost dlouho, takže celkem chápu proč s tebou přes víkend nic nedělali, přijde mi to běžný postup při vyvolávání

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12125
21.2.16 21:57

@Tunrida souhlasim s tim zavdecenim. Ona opravdu kazda z nas ceka trochu jiny pristup a postup. A asi kazda se zpackanym porodem premysli zda to nemohlo jit jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3694
24.2.16 10:42

Díky za reakce. Přečetla jsem si pár deníčků a díky Bohu zato, že mě netrápili dál, že to třeba nevyvrcholilo akutním císařem.

Jen mi prostě přišlo, že to vyvolání bylo hrozně rychle za sebou. Tablety po dvou hodinách a po hodině hned kapačka. Vše za dopoledne a nález se ani nepohnul.

@medunka23 často jsem se setkala s tím zátěžovým testem, to u nás asi neexistuje…

@Ha-ni 3 pokusy - dvě tablety + jedna šestihodinová kapačka. Otevřeno na špičku prstu před i po…

Jinak já Vám nenapsala, že jsem byla 39+3 žádné přenášení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama