Byli vaši rodiče na demonstraci 17. listopadu 1989?

• Fotoalbum (1)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
53
24.11.21 07:27

Byli vaši rodiče na demonstraci 17. listopadu 1989?

Ahoj, zajímalo by mě, jak to reálně vypadalo při protestech 17. listopadu 89. Měla jsem za to, že tam byl snad každý, kdo bydlel v Praze a šlo mu o změnu režimu, ale třeba naši prý museli být v práci. Tak by mě zajímalo, co vaši rodiče, účastnili se demonstrací?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1661
24.11.21 07:36

Pokud si pamatuji dobře, tak „velká“ demonstrace byla o pár dní později - asi tak za týden či deset dnů(?) po 17.listopadu a byla ve všech větších městech (u nás v okresním).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1131
24.11.21 07:42

Moji rodiče ne, já přímo 17. taky ne, na těch ostatních už ano. Bylo mi 20.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1706
24.11.21 07:55

Nqsi byli. Ale v Praze bydlelo kolem milionu lidí, asi by se tam všichni těžko vmackli…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27050
24.11.21 08:00

@badmm Máš dost naivní představy. 17. byli především studenti plus angažovaní lidenti okolo disentu. Zbytek běžných lidí byl buď doma v práci nebo doma s rodinama, pro ně to byl den, jako každý jiný.
A ten první průvod 17. listopadu fakt neměl apriori za cíl změnu režimu. Dokonce byl pořádán pod záštitou SSM.

Bežní občané se případně účastnili až těch následných demonstrací.

Edit: A vzhledem k tomu, že dostali na národní třídě dost po hubě, báli se jít k doktorovi, aby z toho neměli pak polízancii (vyhazov ze školy a další běžné konsekvence), tak oni si to lidé s těmi demonstracemi taky museli něchat krapet uležet a do ulic šli až pak, kdy buď sebrali dost odvahy, nebo už jim nepřišlo tak „nebezpečné“ jít projevit svůj názor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
117
24.11.21 08:05

Nasi nebyli, nebyli z Prahy, ale cca 50 km od Prahy a mama rikala, ze vubec nevedeli, ze se neco deje. V ty dobe ji to pry ani moc nezajimalo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.21 08:08

Táta s mamkou v tu dobu akorát koncili vysokou, takže jako studenti byli hodně angažováni, táta byl dokonce předseda nebo místopředseda hlavního studentského stavkového výboru, tudíž organizoval veškeré stávky a demonstrace studentu v Praze :) a mamka jezdila po Česku a vyprávěla všem, jak to vypadá v Praze a co se děje. Takže doteď hodně vyprávějí oba dva své zážitky a zkušenosti - například jak tehdy do nich na národní třídě najizdela obrněná auta a policie je mlátila, když se snažili utéct (mamka s tátou prý nějak naštěstí dokázali proběhnout nějakou postranní uličkou bez zranění, ale jejich kamaradi prý třeba ne) - babi s dedou byli jen na nekterych demonstracích tehdy v Praze, jinak to ale byli hlavně mladí/studenti

• Citovat
  • Nahlásit
35439
24.11.21 08:12
@badmm píše:
Ahoj, zajímalo by mě, jak to reálně vypadalo při protestech 17. listopadu 89. Měla jsem za to, že tam byl snad každý, kdo bydlel v Praze a šlo mu o změnu režimu, ale třeba naši prý museli být v práci. Tak by mě zajímalo, co vaši rodiče, účastnili se demonstrací?

Záleží, co myslíš. Na té 17. listopadu byli primárně studenti. Na těch, co následovaly pak bylo mnohem víc lidí. Lidi se prostě šli kouknout, zajímalo je to. Věřím, že se tam značná část Prahy protočila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1375
24.11.21 08:23

Rodiče ne, ale teta se strejdou byli. V té době byli na VŠ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7702
24.11.21 08:36

@badmm Ahoj,
pro představu, jak demonstrace probíhala, kolik měla účastníků, co ji předcházelo nebo proč došlo k zásahu (nejednoznačné pokyny pro pořádkové složky), jaký byl kontext s děním v okolních zemích, kde již komunistické režimy padaly je velmi dobrá zpráva komise, která okolnosti vyšetřovala. Je to zde na stránkách Poslanecké sněmovny:
https://www.psp.cz/…t1236_01.htm

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6323
24.11.21 08:37

Byl jsem na nějaké listopadové demonstraci, nebylo to přímo 17.11., ale o něco později.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7265
24.11.21 08:59
@Anonymní píše:
Táta s mamkou v tu dobu akorát koncili vysokou, takže jako studenti byli hodně angažováni, táta byl dokonce předseda nebo místopředseda hlavního studentského stavkového výboru, tudíž organizoval veškeré stávky a demonstrace studentu v Praze :) a mamka jezdila po Česku a vyprávěla všem, jak to vypadá v Praze a co se děje. Takže doteď hodně vyprávějí oba dva své zážitky a zkušenosti - například jak tehdy do nich na národní třídě najizdela obrněná auta a policie je mlátila, když se snažili utéct (mamka s tátou prý nějak naštěstí dokázali proběhnout nějakou postranní uličkou bez zranění, ale jejich kamaradi prý třeba ne) - babi s dedou byli jen na nekterych demonstracích tehdy v Praze, jinak to ale byli hlavně mladí/studenti

Mě by třeba zajímalo, jak a od koho se studenti dozvěděli, že to na východě definitivně chcíplo, a že soudruzi potřebují předat disidentům otěže. 8).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.21 09:13

Já osobně ne, bylo mi tehdy devět. Sledovali jsme to jen v tv. Ale otec, tehdy příslušník VB na malém městě, ano. Jednoho dne, kolem toho sedmnáctého, nepřišel domů ze služby. Dva týdny byl pryč, aniž bysme jako rodina měli jakékoliv informace. Jedinou zprávu jsme měli od jeho kolegy, který tajně zavolal domů. Prostě je stáhli do Prahy. Když se vrátil, tak týden vůbec nemluvil a o tom, kde byl a co dělal nemluvil nikdy.

Příspěvek upraven 24.11.21 v 18:31

• Citovat
  • Nahlásit
716
24.11.21 09:51

Asi je to trochu mimo tvoji otázku, ale moje mamka (Znojmo) se o tom dozvěděla dokonce až za několik dní, když jela do práce. Tehdy se to prý tak moc nešířilo a dozvěděla se to náhodou v autobuse od kolegyně z práce, která říkala, že to tam bylo hrozné. Prý jí ještě i odpověděla, že si to ti studenti zasloužili, protože dělali bordel, tak je přece museli uklidnit. Vůbec nevěděla, o čem se mluvilo.
Taťka byl na vojně, drželi pohotovost, ale on měl spojařinu úplně na pohodu a vlastně to pro něj nic neznamenalo, prý tam ležel a spal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.21 12:01
@badmm píše:

Tehdy nebylo dostatek informací, informace byly kusé a nepřesné. O demonstraci jsem věděla, ale nenašla jí, tak jsem to vzdala. Ale byla jsem na Palacha toho roku v lednu a co si vzpomínám, tak v pondělí byla řežba, v úterý vodní děla, ve středu klid a ve čtvrtek jsem přesvědčila tátu, že mě tam pustí a utekla jsem dřív, než přišla máma domů, ta by mě nepustila. Ve čtvrtek byla mega řežba. Myslím, že mě chtěli zabít a já zázrakem vyvázla jen s jednou ránou obuškem přes ledviny. Tehdy jsem zažila, co to jsou hvězdičky kolem hlavy a asi 30 sekund jsem neviděla, ale utíkala bezhlavě jako o život, protože mi o život šlo. Zázrakem jsem se nepřerazila. Přes záda jsem měla šlic jak prase. Anonymně, jsem tu známá a nemusí se vědět, že jsem starší matka.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat