Bylo před 20 lety školství kvalitnější?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kaliopa
Závislačka 3282 příspěvků 23.11.17 13:57
Bylo před 20 lety školství kvalitnější?

Neustále se mluví o tom, že kvalita českého školství klesá. Netroufám si to posoudit. Ale vzhledem k tomu, že stále více žáků dostane na střední školu, a poté na vysokou, tak je možné, že se nedostanou už jen ti opravdu nejlepší.
V čem konkrétně máte pocit, že se zhoršila kvalita na ZŠ? Kdo jsou lidé, kteří často výuku na ZŠ kritizují a co vlastně kritizují? Učí se tam dnes méně nebo v čem je výuka na ZŠ dnes horší než v 70. či 80. letech?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »

Reklama

Reakce:

martina.se
Hvězda diskuse 56898 příspěvků 23.11.17 14:05

@Kaliopa zhoršila se v tom, co se po děckách chce - dneska proleze každý lempl, mám ten pocit. na střední se bere bez přijímaček, protože je málo děcek - to za nás fakt nebylo :nevim: přijde mi, že nároky na děcka neskutečně klesly.. mám doma šesťáka, mam srovnání..

Kaliopa
Závislačka 3282 příspěvků 23.11.17 14:07
@martina.se píše:
@Kaliopa zhoršila se v tom, co se po děckách chce - dneska proleze každý lempl, mám ten pocit. na střední se bere bez přijímaček, protože je málo děcek - to za nás fakt nebylo :nevim: přijde mi, že nároky na děcka neskutečně klesly.. mám doma šesťáka, mam srovnání..

Tak na ZŠ by ty nároky mohly být ještě stejné jako dříve, ne? Třeba první stupeň se moc neliší, ne? Tam se učí hlavně matematika a čeština, a to zůstává stejné.

martina.se
Hvězda diskuse 56898 příspěvků 23.11.17 14:08
@Kaliopa píše:
Tak na ZŠ by ty nároky mohly být ještě stejné jako dříve, ne? Třeba první stupeň se moc neliší, ne? Tam se učí hlavně matematika a čeština, a to zůstává stejné.

nejsou, ani omylem.. od „tempa“, jakým se učí.. když srovnám moje sešity a kluka, tak nebe a dudy.. mmchdm, děcka mají sice dnes od 3 třídy ict, anglinu, občanku, ale přijde mi, že se toho učí desetinu, co my.. ne, nepřijde, ono to tak je, fakt stačí podívat se na obsah našich učebnic a jejich :think: navíc žádné úkoly, žádné povinnosti, nic..

Uživatel je onlineNetopirek
Echt Kelišová 7607 příspěvků 23.11.17 14:09

Je málo dětí, školy potřebují co nejvíc dětí. Čím víc dětí, tím víc peněz. Takže toho po dětech chtějí čím dál méně, aby jich měli co nejvíce.

Emimin7
Kelišová 7246 příspěvků 23.11.17 14:11

Rád bych věděl, jak to u nás je teď. Já sice nejsem ze školy tak dlouho, ale tak krátce taky ne. Hodně jsem poslední dobou četl o Jižní Koreji, kde je školství zdá se jedno z nejlepších, možná i úplně nejlepší na světě. Podle tázaných rodičů děti nedělají od ZŠ až do konce VŠ nic jiného než učení. Chtěl bych porovnat, jak je to u nás.

terinka4444
Hvězda diskuse 65803 příspěvků 23.11.17 14:12

Třeba u ns je převis středních škol, takže se tahají o každého studenta, střední školu jde studovat i čtyřkař a dostane se. Děti nic nedělají, neučí se, ví, že se stejně dostanou. To bylo dříve nemyslitelné. Zase potom prolézají s odřenýma ušima a nakonec tu maturitu má kdejaký tydýt, takže ano, úroveň klesá.

Kaliopa
Závislačka 3282 příspěvků 23.11.17 14:13
@martina.se píše:
nejsou, ani omylem.. od „tempa“, jakým se učí.. když srovnám moje sešity a kluka, tak nebe a dudy.. mmchdm, děcka mají sice dnes od 3 třídy ict, anglinu, občanku, ale přijde mi, že se toho učí desetinu, co my.. ne, nepřijde, ono to tak je, fakt stačí podívat se na obsah našich učebnic a jejich :think: navíc žádné úkoly, žádné povinnosti, nic..

No tak mě zase hodně lidí říká, že v ČR děti na prvním stupni mají úkoly každý den na hodinu a hodinu a půl a učitelé přesouvají takto výuku na rodiče.
Co jsme se třeba ve třetí třídě učili oproti současným dětem navíc? Já si to moc nepamatuju, ale nezdá se mi, že by se toho učily méně. Rozhodně ne desetinu.

martina.se
Hvězda diskuse 56898 příspěvků 23.11.17 14:13
@Emimin7 píše:
Rád bych věděl, jak to u nás je teď. Já sice nejsem ze školy tak dlouho, ale tak krátce taky ne. Hodně jsem poslední dobou četl o Jižní Koreji, kde je školství zdá se jedno z nejlepších, možná i úplně nejlepší na světě. Podle tázaných rodičů děti nedělají od ZŠ až do konce VŠ nic jiného než učení. Chtěl bych porovnat, jak je to u nás.

ale tam je to dohnáno do extrémů.. je to dril, stejně jak potom jejich práce.. 12 h a více denně.. to se nedá srovnávat..

terinka4444
Hvězda diskuse 65803 příspěvků 23.11.17 14:14
@martina.se píše:
nejsou, ani omylem.. od „tempa“, jakým se učí.. když srovnám moje sešity a kluka, tak nebe a dudy.. mmchdm, děcka mají sice dnes od 3 třídy ict, anglinu, občanku, ale přijde mi, že se toho učí desetinu, co my.. ne, nepřijde, ono to tak je, fakt stačí podívat se na obsah našich učebnic a jejich :think: navíc žádné úkoly, žádné povinnosti, nic..

je pravda, že já když vidím učebnici dějepisu v páté třídě, tak nevěřím, je to psané jak pohádka, žádná dat, nic konkrétního, hrozný brak.

Meeshab
Ukecaná baba ;) 1794 příspěvků 23.11.17 14:14

@martina.se Na střední školu s maturitou se bez přijímaček nebere. Prospěch ze základky se sice bere v potaz, ale zkoušky jsou povinné, celostátní (vím to, mám doma deváťáka). Co se kvality školství týče, mám sama rozporuplné pocity. Každopádně se vyučuje jinak, než když jsem do školy chodila já. Oceňuji to, že se děti učí orientovat ve zdrojích. Umí si sehnat informace, už na základce píšou celkem rozsáhlé práce, kde musí citovat zdroje apod. Na stranu druhou nemají mnoho domácích úkolů, nebiflují se tolik zpaměti…To si myslím, že dobré není. Neprocvičují si paměť, nedokáží se tolik soustředit, informace mají naservírované, stačí rozkliknout google. My jsme informace pro práce hledali v knihách a museli jsme se v tomto ohledu víc snažit, víc si pamatovat,…Která metoda je lepší ale podle mě ukáže teprve čas.

martina.se
Hvězda diskuse 56898 příspěvků 23.11.17 14:17
@Kaliopa píše:
No tak mě zase hodně lidí říká, že v ČR děti na prvním stupni mají úkoly každý den na hodinu a hodinu a půl a učitelé přesouvají takto výuku na rodiče.
Co jsme se třeba ve třetí třídě učili oproti současným dětem navíc? Já si to moc nepamatuju, ale nezdá se mi, že by se toho učily méně. Rozhodně ne desetinu.

no, tohle bylo, na bývalé škole.. tam měli fakt dobrou učitelku.. teď? Jeden úkol za měsíc? možná ani to ne :think:

terinka4444
Hvězda diskuse 65803 příspěvků 23.11.17 14:17

@Meeshab jenže už je jedno, jak ty přijímačky dopadnou, o to jde, psát je píší, ale to je tak všechno.

Claire00
Ukecaná baba ;) 1517 příspěvků 23.11.17 14:17
@Kaliopa píše:

Tak záleží jaké ZŠ posuzuješ. Nůžky mezi vzděláním se rychle otevírají a začíná to už v mateřských školkách. Rodiče, kterým na vzdělání velmi záleží, dávají děti do elitních soukromých škol. Jelikož průměrné české školy, :( bohužel už kvalitní vzdělání nezajistí.

Emimin7
Kelišová 7246 příspěvků 23.11.17 14:20
@martina.se píše:
ale tam je to dohnáno do extrémů.. je to dril, stejně jak potom jejich práce.. 12 h a více denně.. to se nedá srovnávat..

Vím, chci to právě porovnat s extrémem, abych viděl, jak velký extrém to je. U dětí a dospívajících je kvůli tomu jako hlavní příčina smrti sebevražda.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Pomeje zavolal do redakce Expresu kvůli milenci své ženy. Co vám chce říct?

Jak jsme vás jako první informovali, Andrea Pomeje již není sama. Po jejím... číst dále >

Pohnutý osud „chateau Stropnický“: Baronka ho propila, pak propadl kampeličce

Kdo ví, možná Matěje Stropnického (34) ke koupi zámku v Osečanech na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého... číst dále >

Reklama