Reklama

Byt - majetková situace

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.01.17 14:20
Byt - majetková situace

Dámy - potřebuju slyšet, co si o tom myslíte a jak byste se zachovaly vy. Děkuji předem za zachování anonymity.
Bydlím s přítelem 5 let, máme jedno dítě. Byt je přítelův - kupoval ho těsně před tím, než jsme se seznámili. Byt není zatížen hypotékou. Věděla jsem, že mu jeho rodiče (resp. matka) dali na byt cca půlku. Myslela jsem tedy, že dali… on se tak tvářil. Když jsem se ho ptala, jak to bylo, odpověd´ byla, že „byt SE prostě koupil“. Jeho máma sem tam prohodila, že „by mohl začít splácet“. Když jsem se ho ptala, za co a kolik jim dluží, řekl, že neví… Dost mě to rozčilovalo - nepřišlo mi normální, že mi někdo říká, že mu něco dlužím a já nevím za co a kolik. Rozhodla jsem se do toho ale nerýpat - moc mi do toho nebylo, tehdy jsme byli jen „na hromádce“, dítě ještě nebylo.
Začali jsme plánovat rekonstrukci bytu s tím, že já budu platit půlku rekonstrukce (je třeba byt udělat - začíná být opravdu ve špatném stavu). Ok… Nemám s tím problém - bydlím tu, máme spolu dítě, je to NÁŠ domov (byt´ JEHO byt).
Jenže jeho máti začíná tuhle významně pronesla „my jsme si mysleli, že bys nám už mohl začít konečně něco splácet“…
Tak si říkám: „Mám investovat do cizího bytu?“. Evidentně má moje „tchýně“ dojem, že je byt skoro její. Byt je malý, pro rodinu nevyhovující. Ale jsme zde - protože je to samozřejmě pro nás nejvýhodnější. Domnívám se, že chce-li paní splácet - byt by se měl prodat a my bychom měli koupit byt větší a splácet byt vyhovující. Stejně tak si myslím, že není úplně ok - abych na rekonstrukci dávala peníze, jestliže si ona myslí, že je půlka bytu jejího. Nejsem si jista, co od ní mohu čekat a nějak nevím, jak se k tomu postavit.
Teprve nyní mi došlo, že ona přítelovi peníze na byt nedala, nybrž nějak „na slovo půjčila“ - či co :nevim:
Neraďte mi prosím, at´si přítel s mámou promluví - to nehrozí. Nerozebírejme proč, prostě to nejde…
Zajímá mě, jak se - dle vás - k tomu mám postavit… jak byste to braly vy.
Děkuji!

Reklama

Reakce:

JáDante
Kecalka 270 příspěvků 02.01.17 14:25
@Anonymní píše:

Domnívám se, že chce-li paní splácet - byt by se měl prodat a my bychom měli koupit byt větší a splácet byt vyhovující. Stejně tak si myslím, že není úplně ok - abych na rekonstrukci dávala peníze, jestliže si ona myslí, že je půlka bytu jejího.

Tak docela dobře jsi zhodnotila situaci a navrhla řešení… Nejde promluvit s tchýní - OK, ale tohle co jsem ocitovala bych pořešila s přítelem.

@Anonymní píše:

Teprve nyní mi došlo, že ona přítelovi peníze na byt nedala, nybrž nějak „na slovo půjčila“ - či co :nevim:

Půjčky v rodině jsou nejhorší, počítej s tím že to může být stokrát per huba ale jakmile budete mít nějaké problémy, bude to ihned chtít splatit a tak dále. A prachy za rekonstrukci samozřejmě neuvidíš.
Do dítěte bych se nehrnula :-( Jo ale pročetla jsem si znova úvod a už je pozdě. Njn :-(

jdukolem
Hvězda diskuse 49251 příspěvků 02.01.17 14:29
@Anonymní píše:
Dámy - potřebuju slyšet, co si o tom myslíte a jak byste se zachovaly vy. Děkuji předem za zachování anonymity.
Bydlím s přítelem 5 let, máme jedno dítě. Byt je přítelův - kupoval ho těsně před tím, než jsme se seznámili. Byt není zatížen hypotékou. Věděla jsem, že mu jeho rodiče (resp. matka) dali na byt cca půlku. Myslela jsem tedy, že dali… on se tak tvářil. Když jsem se ho ptala, jak to bylo, odpověd´ byla, že „byt SE prostě koupil“. Jeho máma sem tam prohodila, že „by mohl začít splácet“. Když jsem se ho ptala, za co a kolik jim dluží, řekl, že neví… Dost mě to rozčilovalo - nepřišlo mi normální, že mi někdo říká, že mu něco dlužím a já nevím za co a kolik. Rozhodla jsem se do toho ale nerýpat - moc mi do toho nebylo, tehdy jsme byli jen „na hromádce“, dítě ještě nebylo.
Začali jsme plánovat rekonstrukci bytu s tím, že já budu platit půlku rekonstrukce (je třeba byt udělat - začíná být opravdu ve špatném stavu). Ok… Nemám s tím problém - bydlím tu, máme spolu dítě, je to NÁŠ domov (byt´ JEHO byt).
Jenže jeho máti začíná tuhle významně pronesla „my jsme si mysleli, že bys nám už mohl začít konečně něco splácet“…
Tak si říkám: „Mám investovat do cizího bytu?“. Evidentně má moje „tchýně“ dojem, že je byt skoro její. Byt je malý, pro rodinu nevyhovující. Ale jsme zde - protože je to samozřejmě pro nás nejvýhodnější. Domnívám se, že chce-li paní splácet - byt by se měl prodat a my bychom měli koupit byt větší a splácet byt vyhovující. Stejně tak si myslím, že není úplně ok - abych na rekonstrukci dávala peníze, jestliže si ona myslí, že je půlka bytu jejího. Nejsem si jista, co od ní mohu čekat a nějak nevím, jak se k tomu postavit.
Teprve nyní mi došlo, že ona přítelovi peníze na byt nedala, nybrž nějak „na slovo půjčila“ - či co :nevim:
Neraďte mi prosím, at´si přítel s mámou promluví - to nehrozí. Nerozebírejme proč, prostě to nejde…
Zajímá mě, jak se - dle vás - k tomu mám postavit… jak byste to braly vy.
Děkuji!

rozhodně bych nedala do toho bytu ze svého ani korunu, promluvila bych s přítelem hezky rázně kolik rodičům dluží - pokud to byla půjčka a on jim nesplácí pak se paní tchýně domnívá celkem právem, že je část bytu její! A podle přesných čísel bych to řešila dál.
Pokud by se ukázalo, že byt je opravdu s dluhem vůči rodičům, trvala bych na prodeji, část peněz bych dala na vrácení dluhu a druhou část na základ pro hypotéku+ peníze co by se měly vrznout do rekonstrukce na větší byt který by vám vyhovoval…

Enmamma
Závislačka 2783 příspěvků 02.01.17 14:32

Hloupé je, že tvůj manžel je, co se týče majetku, tajemný jak hrad v Karpatech. A tuším, že to s ním lepší nebude.

Janli
Kelišová 5412 příspěvků 9 inzerátů 02.01.17 14:32

Promluv si s tchýní mezi čtyřma očima ať zjistíš kolik jí vlastně syn dluží a jak je to s jejich dohodou. Samozřejmě bude nejlepší pokud byt prodáte, matku vyplatíte a koupíte společný byt, kam budeš moct bez obav svoje peníze investovat. Pokud je šoupneš do tohohle bytu, už nikdy je neuvidíš. Navíc tam stále budou nevyřešené majetkové věci dělat peklo. Radši začít s čistým štítem.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.01.17 14:32
zakl

@JáDante Počkej - tak „nehrnula bych se do dítěte“… Jako - protože můj chlap má byt vlastně „napůl s matkou“ si s ním nemám pořizovat dítě? No… :think:
Je nám přes 30 (vlastně už ke 40ti)… mít dítě bylo rozhodně správné rozhodnutí…

Ale to bydlení mě teda poněkud štve. Na jednu stranu je fajn, že bydlíme ve vlastním a nemáme hypotéku. Na druhou stranu jsme jaksi pořád v pozici, kdy nás má jaksi udržený v pozoru… úplně nevím co s tím, no.
Byt je v Praze. Já Prahu nemusím - nejraději bych se přestěhovala do menšího města, ideálně tam, odkud pocházím. O to je to horší…

Ale pravda asi je ta, že investovat bych do bytu asi neměla. Jenže v tom případě tu budem bydlet v tom starým „hnusu“, co tu ted´je (kuchyyň, jádro - vše původní, ze 60.tých let…). :think:

Anik
Ukecaná baba ;) 1419 příspěvků 02.01.17 14:35

Tak v první řadě si zjisti na koho je byt psaný. Pokud na přítele/manžela, tak tchyni vůbec neřeš a do rekonstrukce klidně běžte - co budeš platit ty, schovávej si účtenky, přece jen je to pořád pro tebe cizí byt. Pokud je psaný na ni nebo na ně oba, tak v žádném případě bych do tohoto bytu peníze nestrkala. ´V tomto případě bych si promluvila s tchyní já, jakože ve smyslu o jakouže jde částku a proč mě to zajímá - ta rekonstrukce. Pokud s ní nebude řeč, tak prostě tlačit manžela do úplně jinýho řešení, čili koupě svýho bytu, klidně na hypo, pokud dosáhnete…

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.01.17 14:36
zakl

Ženy - já si myslím, že prostě si to ani neřekli, že mu ty peníze půjčuje!!! Jestli můj „muž“ něco neumí - tak je to komunikovat. Oni prostě kupovali byt a nedohodli se na tom, zda to je půjčka nebo dar. Ty peníze navíc ona nevydělala - zdědila pozemek na velmi slušném místě a z jeho prodeje ji přistály v klíně nějaký peníze. Přítel asi automaticky myslel, že mu to dává - ona automaticky myslela, že mu to půjčuje. Anebo: a to mi přijde nejhorší, ale je jí to podobný: jí vyhovuje to, že ho má pořád takhle „napnutýho“. Možná mu ty peníze vlastně dala (ani by je neužila), ale líbí se jí, že může říkat „dlužíš nám prachy“… Nevím, no. Jsou divní - ale je to jejich věc. Do toho jak spolu (ne)komunikují mi nic moc není. :nevim:

Tansele
Kecalka 131 příspěvků 02.01.17 14:37

Máš pravdu, že jsi opatrná. Já bych určitě nedala ani floka do bytu, kde není jasné, kdo je vlastník. Takže: promluvit s přítelem a zjistit, na koho je byt psaný a kdo ho vlastní. Ověřit si totéž na katastru, to koneckonců můžeš udělat sama nezávisle.
Pokud budeš do bytu investovat, měla bys být spoluvlastník, když nejste manželé, tak by na tebe měl půlku přepsat. A nebo společně kupte něco nového, kde bude vlastnictví jasné. Ale určitě bych tohle chtěla vyjasnit dřív, než do toho dám peníze. A nechávat si veškeré účty za rekonstrukci a tak.

Kačta
Zasloužilá kecalka 655 příspěvků 02.01.17 14:39

Já se obávám že nic než promluva tady nepomůže.. Pokud tvůj přítel neví, kolik a za co svojí matce dluží, tak jak jinak se to dozvědět? :nevim: Nicméně by se mi to nelíbilo stejně jako tobě, určitě bych nedávala ze svého do bytu ani korunu, dokud se to nevyřeší. Pak taky z toho nemusíš mít vůbec nic.

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27169 příspěvků 9 inzerátů 02.01.17 14:48
@Anonymní píše: Ženy - já si myslím, že prostě si to ani neřekli, že mu ty peníze půjčuje!!! Jestli můj „muž“ něco neumí - tak je to komunikovat. Oni prostě kupovali byt a nedohodli se na tom, zda to je půjčka nebo dar. Ty peníze navíc ona nevydělala - zdědila pozemek na velmi slušném místě a z jeho prodeje ji přistály v klíně nějaký peníze. Přítel asi automaticky myslel, že mu to dává - ona automaticky myslela, že mu to půjčuje. Anebo: a to mi přijde nejhorší, ale je jí to podobný: jí vyhovuje to, že ho má pořád takhle „napnutýho“. Možná mu ty peníze vlastně dala (ani by je neužila), ale líbí se jí, že může říkat „dlužíš nám prachy“… Nevím, no. Jsou divní - ale je to jejich věc. Do toho jak spolu (ne)komunikují mi nic moc není. :nevim:

já si myslím, že si to i řekli, ale že tvému příteli je to tak nějak jedno… jako všechno ostatní… nezbude, než do toho rýpnout a z přítele to nějak dostat… a popřemýšlet, jak to bude s takovým chlapem fungovat dál… nějakou extra změnu v komunikaci a uvažování nepředpokládám…

Konnny
Ukecaná baba ;) 1902 příspěvků 02.01.17 15:02

Určitě bych neinvestovala do rekonstrukce ani korunu v případě, že nejste manželé a na bytě nemáte žádný vlastnický podíl. Navíc se dají očekávat spory s matkou.
Jak píšete - prodat, koupit dohromady něco jiného. Problém je, že ceny bytů v Praze jsou teď hodně vysoké a není příznivá doba na nákup.

Doe_Jane 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.01.17 15:12

Já jsem teda naprosto jiná než ty, musím mít ve všem přehled, ve všech účtech, v majetku atd… pro mě neexistuje, že bych nevěděla jestli manžel nebo přítel vlastní nebo nevlastní byt a jestli má nebo nemá půjčku… ve tvém zájmu doporučuji si vše zjistit, bůhví co na tebe ještě vyskočí

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.01.17 15:14

Přítel ten byt vlastní. Je psán POUZE na něj. Formálně je tedy JEN jeho…

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Do plavek s eMimino.cz: Jak pokračuje cesta za zdravým životním stylem?

Naše čtyři výherkyně jsou skoro u cíle! Nebo snad teprve na počátku? Ptali... číst dále >

Zpevnění intimních partií a léčba inkontinence bez bolesti

Laserová medicína vás bez bolesti, skalpelu a s nulovým omezením zbaví... číst dále >

Články z Expres.cz

Býval za andílka i hubu nevymáchanou. Proč je Zelenka další průšvihář?

Další fotbalový svéráz, další bývalý sparťan má oplétačky. Po Tomáši Řepkovi... číst dále >

Nejzrůdnější vražedkyně Česka? Fikáčková drtila kojencům hlavy, nesnášela jejich křik

Do historie české kriminalistiky se zapsala řada vrahů. Někteří byli nebývale... číst dále >

Články z Ona Dnes

V Praze nám můžou závidět, říká Šumavan Marek Ztracený

S partnerkou a synem žije v Železné Rudě. To je místo, kde Marek Ztracený... číst dále >

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Reklama