Reklama

Byt v osobním vlastnictví - fond oprav

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

LucieM34
Kecalka 184 příspěvků 12.01.17 15:08
Byt v osobním vlastnictví - fond oprav

Dobré odpoledne :)
Potřebovala bych poradit:
Bydlíme v baráku o 4 bytových jednotkách. Všechny byty jsou v osobním vlastnictví. Jak jsme se nastěhovali (jsou to uz 2 roky) tak nám bylo sděleno že se platí fond oprav (na společný účet). Moje otázka zní: je to dáno zákonem že se fond oprav musí platit i v osobním bytě? Máme se sousedy špatné vztahy. Fond se platí ale vše co by se kolem baráku mělo udělat je zbytečné. Jen já s přítelem se o vše staráme a nikdo nic, jen dělají bordel.
Děkuji za odpovědi :)

Reklama

Reakce:

kopejka
Echt Kelišová 9706 příspěvků 12.01.17 15:11

Je na to zákon a taky je zákon na to, že co se na domě udělá se musí nejdřív řádně odhlasovat, musí být nějaký správce, který za vše odpovídá a má za to odměnu a minimálně jednou ročně schůze a vyúčtování :mavam:

Příspěvek upraven 12.01.17 v 15:39

jdukolem
Hvězda diskuse 49251 příspěvků 12.01.17 15:12
@LucieM34 píše:
Dobré odpoledne :)
Potřebovala bych poradit:
Bydlíme v baráku o 4 bytových jednotkách. Všechny byty jsou v osobním vlastnictví. Jak jsme se nastěhovali (jsou to uz 2 roky) tak nám bylo sděleno že se platí fond oprav (na společný účet). Moje otázka zní: je to dáno zákonem že se fond oprav musí platit i v osobním bytě? Máme se sousedy špatné vztahy. Fond se platí ale vše co by se kolem baráku mělo udělat je zbytečné. Jen já s přítelem se o vše staráme a nikdo nic, jen dělají bordel.
Děkuji za odpovědi :)

tak musíte mít sdružení vlastníků + ten fond oprav.. my z fondu dělali střechu, vchodové dveře, malování chodeb, výměnu oken na chodbách, zateplení fasády.. co jsme si odhlasovali a na co bylo ve fondu naspořeno.. k tomu slouží.. pokud byste ho neměli tak až bude střecha v havárce a bude se opravovat zaplatíte každá rodina jednorázově třeba dvacettisíc..

LucieM34
Kecalka 184 příspěvků 12.01.17 15:18

Tady právě žádné schůze nejsou. Nic se tu neřeší. Připadá mi to že všichni to mají tak že kdyby ten barák spadl, tak jim je to jedno. S přítelem jsme právě uvažovali že si každý měsíc ty peníze odložíme a kdyby se náhodou něco dělalo tak na to peníze mít budeme.

Lu1234
Kecalka 195 příspěvků 1 inzerát 12.01.17 15:20

Spolecenstvi vlastniku musi mit platne stanovy schvalene shromazdenim. Ve stanovach je napsano, jak se urci vyse prispevku do FO a nasledne jsou vsichni povinni prispevek platit. Vybor (mate, kdyz jste jen 4?) by mel pripravovat rocni rozpocet spolu s planem oprav a podle toho dum spravovat. Jestlize na dome neco delate na vlastni pest bez povereni vyboru/shromazdeni, nemuzete cekat uznani a ani ocekavat, ze se ostatni zapoji. To byste museli odhlasovat, kdo co a v jakem rozsahu odpracuje. Bylo by pak ale tezke to vymahat, kdyby nekdo neplnil, zvlast kdyz mate spatne vztahy…

Tichošlápek
Echt Kelišová 9648 příspěvků 12.01.17 15:23

My ho mame tuším přímo uvedeny ve stanovách a platit se musí. Teď se z toho bude dělat střecha ;)

Ornwen
Závislačka 4252 příspěvků 1 inzerát 12.01.17 15:25

Já si teď nejsem jistá, ale u čtyřech bytových jednotek možná nemusí být svj. To by chtělo pohledat a pak zjistit, kdo ten fond oprav spravuje.
Jinak se z něj můžou platit i elekřina a vytápění společných prostor a tak.

Svetlussska
Kecalka 333 příspěvků 12.01.17 15:42

Myslím že od 4 bytových jednotek SVJ vzniknout musí, takže i pravidla vypořádání „příspěvků na správu společných prostor“ - chybně označovaných jako Fond oprav (tohle označení se používá v družstvech:) ne? Nicméně všechno jak výše tak způsob použití a vypořádání peněz podléhá hlasování a schválení. U 4 bytových jednotek by to mohlo být snazší než u našeho baráku s 5 vchody a 50 byty :(

zacatecnice2
Kecalka 192 příspěvků 12.01.17 16:40

Fond oprav se platit musí. Částka, co u nás do něj leze je vyšší než ostatní všechny položky. Nedávno jsme zateplovali barák. Dělal to předsedy bratr - jeho firma a od té doby pravidelně do bytu zatíká. To se člověk vzbudí a má ráno na podlaze louži. Stížnost bez odezvy.

Uživatel je onlineTansele
Kecalka 131 příspěvků 12.01.17 16:41

Tak pokud jste byt kupovali, tak byste měli také vědět, jakou formu má správa společných prostor, tj. jestli jde to SVJ nebo jiná. SVJ má jasně dané podmínky, takže byste měli vědět, kolik platíte za společné energie, úklid, příp. výtah, odvoz odpadu a také do fondu oprav. To vše musí být někde zdokumentováno. Jak už píše někdo výš, měla by se konat pravidelná schůze, na které se každoročně předkládá přhled hospodaření a rozpočet na příští rok, kteržý schůze schvaluje. Tzn., když je nutná oprava střechy, nejde jen tak zavolat pokrývače, musí to odsouhlasit většina vlastníků a vědět předem cenu, kterou dům vydá. Představa, že si budete peníze ukládat bokem a pak, až bude třeba tak co - zaplatíte střechu sami? Ten účet má také jasná pravidla, kdo má k němu přístup a co se z něj platí, ale jako vlastníci máte odpovědnost si toto zjistit a máte také právo požádat kdykoli o kontrolu a předložení vyúčtování. Jiná, ožnost v podstatě není, pokud to nebudete platit, naroste vám dluh, který potom SVJ může vymáhat.

Slečna Ferka
Echt Kelišová 9973 příspěvků 12.01.17 16:46

@Svetlussska Tak pokud si z těch čtyř tři nemůžou přijít na jméno, tak to snazší fakt nebude.

Hele, je to v zákoně, že musí existovat výbor SVJ a společné peníze na opravy, ale až od pěti jednotek https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1994-72, paragraf 9 a další. U vás by se postupovalo podle paragrafu 11.

A pak ještě §15 upravuje, jak se platí opravy.

Disclaimer: Nejsem právník, toto jsem jen našla.

Mugduh
Ukecaná baba ;) 2353 příspěvků 12.01.17 17:03

Pokud SV v dome je, melo by byt jednoduše dohledatelne na justice.cz

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Očkování a autismus - mýtus, který ohrožuje dětské zdraví

Očkovat, či neočkovat? Téma očkování dětí se stalo v dnešní době mezi rodiči... číst dále >

Jak jsme přežili krmení z láhve

Jmenuji se Laura a jsem máma. Jako by to bylo včera, když jsem se nestačila... číst dále >

Články z Expres.cz

Zablokovaný Facebook? Chtějí mi zavřít pusu, je to jako za nacistů, říká Klaus ml.

Chystá zákon o svobodě slova na internetu, kvůli cenzuře se v neděli veřejně... číst dále >

Šéfky Británie a Německa pobavily Evropu. Na kostýmcích se snad musely domluvit!

Brexit se nezadržitelně blíží a představitelé evropských mocností začínají... číst dále >

Články z Ona Dnes

V Praze nám můžou závidět, říká Šumavan Marek Ztracený

S partnerkou a synem žije v Železné Rudě. To je místo, kde Marek Ztracený... číst dále >

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech... číst dále >

Reklama