Byt v osobním vlastnictví - fond oprav

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
LucieM34
Kecalka 186 příspěvků 12.01.17 15:08
Byt v osobním vlastnictví - fond oprav

Dobré odpoledne :)
Potřebovala bych poradit:
Bydlíme v baráku o 4 bytových jednotkách. Všechny byty jsou v osobním vlastnictví. Jak jsme se nastěhovali (jsou to uz 2 roky) tak nám bylo sděleno že se platí fond oprav (na společný účet). Moje otázka zní: je to dáno zákonem že se fond oprav musí platit i v osobním bytě? Máme se sousedy špatné vztahy. Fond se platí ale vše co by se kolem baráku mělo udělat je zbytečné. Jen já s přítelem se o vše staráme a nikdo nic, jen dělají bordel.
Děkuji za odpovědi :)

Reakce:
 
kopejka
Echt Kelišová 9706 příspěvků 12.01.17 15:11

Je na to zákon a taky je zákon na to, že co se na domě udělá se musí nejdřív řádně odhlasovat, musí být nějaký správce, který za vše odpovídá a má za to odměnu a minimálně jednou ročně schůze a vyúčtování :mavam:

Příspěvek upraven 12.01.17 v 15:39

 
jdukolem
Hvězda diskuse 49256 příspěvků 12.01.17 15:12
@LucieM34 píše:
Dobré odpoledne :)
Potřebovala bych poradit:
Bydlíme v baráku o 4 bytových jednotkách. Všechny byty jsou v osobním vlastnictví. Jak jsme se nastěhovali (jsou to uz 2 roky) tak nám bylo sděleno že se platí fond oprav (na společný účet). Moje otázka zní: je to dáno zákonem že se fond oprav musí platit i v osobním bytě? Máme se sousedy špatné vztahy. Fond se platí ale vše co by se kolem baráku mělo udělat je zbytečné. Jen já s přítelem se o vše staráme a nikdo nic, jen dělají bordel.
Děkuji za odpovědi :)

tak musíte mít sdružení vlastníků + ten fond oprav.. my z fondu dělali střechu, vchodové dveře, malování chodeb, výměnu oken na chodbách, zateplení fasády.. co jsme si odhlasovali a na co bylo ve fondu naspořeno.. k tomu slouží.. pokud byste ho neměli tak až bude střecha v havárce a bude se opravovat zaplatíte každá rodina jednorázově třeba dvacettisíc..

 
LucieM34
Kecalka 186 příspěvků 12.01.17 15:18

Tady právě žádné schůze nejsou. Nic se tu neřeší. Připadá mi to že všichni to mají tak že kdyby ten barák spadl, tak jim je to jedno. S přítelem jsme právě uvažovali že si každý měsíc ty peníze odložíme a kdyby se náhodou něco dělalo tak na to peníze mít budeme.

 
Lu1234
Kecalka 195 příspěvků 1 inzerát 12.01.17 15:20

Spolecenstvi vlastniku musi mit platne stanovy schvalene shromazdenim. Ve stanovach je napsano, jak se urci vyse prispevku do FO a nasledne jsou vsichni povinni prispevek platit. Vybor (mate, kdyz jste jen 4?) by mel pripravovat rocni rozpocet spolu s planem oprav a podle toho dum spravovat. Jestlize na dome neco delate na vlastni pest bez povereni vyboru/shromazdeni, nemuzete cekat uznani a ani ocekavat, ze se ostatni zapoji. To byste museli odhlasovat, kdo co a v jakem rozsahu odpracuje. Bylo by pak ale tezke to vymahat, kdyby nekdo neplnil, zvlast kdyz mate spatne vztahy…

 
Tichošlápek
Extra třída :D 10458 příspěvků 12.01.17 15:23

My ho mame tuším přímo uvedeny ve stanovách a platit se musí. Teď se z toho bude dělat střecha ;)

 
Ornwen
Závislačka 4521 příspěvků 12.01.17 15:25

Já si teď nejsem jistá, ale u čtyřech bytových jednotek možná nemusí být svj. To by chtělo pohledat a pak zjistit, kdo ten fond oprav spravuje.
Jinak se z něj můžou platit i elekřina a vytápění společných prostor a tak.

 
Svetlussska
Kecalka 333 příspěvků 12.01.17 15:42

Myslím že od 4 bytových jednotek SVJ vzniknout musí, takže i pravidla vypořádání „příspěvků na správu společných prostor“ - chybně označovaných jako Fond oprav (tohle označení se používá v družstvech:) ne? Nicméně všechno jak výše tak způsob použití a vypořádání peněz podléhá hlasování a schválení. U 4 bytových jednotek by to mohlo být snazší než u našeho baráku s 5 vchody a 50 byty :(

 
zacatecnice2
Kecalka 192 příspěvků 12.01.17 16:40

Fond oprav se platit musí. Částka, co u nás do něj leze je vyšší než ostatní všechny položky. Nedávno jsme zateplovali barák. Dělal to předsedy bratr - jeho firma a od té doby pravidelně do bytu zatíká. To se člověk vzbudí a má ráno na podlaze louži. Stížnost bez odezvy.

 
Tansele
Kecalka 136 příspěvků 12.01.17 16:41

Tak pokud jste byt kupovali, tak byste měli také vědět, jakou formu má správa společných prostor, tj. jestli jde to SVJ nebo jiná. SVJ má jasně dané podmínky, takže byste měli vědět, kolik platíte za společné energie, úklid, příp. výtah, odvoz odpadu a také do fondu oprav. To vše musí být někde zdokumentováno. Jak už píše někdo výš, měla by se konat pravidelná schůze, na které se každoročně předkládá přhled hospodaření a rozpočet na příští rok, kteržý schůze schvaluje. Tzn., když je nutná oprava střechy, nejde jen tak zavolat pokrývače, musí to odsouhlasit většina vlastníků a vědět předem cenu, kterou dům vydá. Představa, že si budete peníze ukládat bokem a pak, až bude třeba tak co - zaplatíte střechu sami? Ten účet má také jasná pravidla, kdo má k němu přístup a co se z něj platí, ale jako vlastníci máte odpovědnost si toto zjistit a máte také právo požádat kdykoli o kontrolu a předložení vyúčtování. Jiná, ožnost v podstatě není, pokud to nebudete platit, naroste vám dluh, který potom SVJ může vymáhat.

 
Slečna Ferka
Extra třída :D 10091 příspěvků 12.01.17 16:46

@Svetlussska Tak pokud si z těch čtyř tři nemůžou přijít na jméno, tak to snazší fakt nebude.

Hele, je to v zákoně, že musí existovat výbor SVJ a společné peníze na opravy, ale až od pěti jednotek https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1994-72, paragraf 9 a další. U vás by se postupovalo podle paragrafu 11.

A pak ještě §15 upravuje, jak se platí opravy.

Disclaimer: Nejsem právník, toto jsem jen našla.

 
Mugduh
Ukecaná baba ;) 2353 příspěvků 12.01.17 17:03

Pokud SV v dome je, melo by byt jednoduše dohledatelne na justice.cz

 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Bude Bendig v porotě ankety Czech Singer? Jeho manažer mluví o podvodu!

Zpráva o tom, že Jan Bendig usedne v odborné porotě nově vzniklé ankety Czech... číst dále >

Co je zač bipolární porucha, kterou má trpět dcera premiéra Babiše?

Nevíte, co je bipolární porucha? Vzpomeňte si na Karla Svobodu! Tak zněl... číst dále >

Články z Ona Dnes

Úsporná variace na svatomartinské menu. Hustá polévka i kuře jako husa

Svatý Martin se k nám sice chystá spíš na bílém bicyklu než na koni, ale... číst dále >

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to... číst dále >