Bytový architekt Praha - tipy a zkušenosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Verurizeckova
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 15.10.18 14:56
Bytový architekt Praha, tipy, zkušenosti

Ahoj,
prosím máte někdo zkušenost z poslední doby s bytovým architektem v Praze? Rodiče manžela vlastní dvougenerační dům, horní patro je manžela, ale v současné době tam nežijeme, ale v průběhu příštího roku bychom chtěli cele patro přestavět.

Jedna se o to, že bude potřeba patro více oddělit jako vlastní bytovou jednotku, předělat i dispoziční uspořádání místností, sociální zařízení, udělat úplně nové podlahy, tak aby byly co nejvíce odhlučněné kvůli rodičům dole. Chtěli bychom taky rovnou udělat v pokojích klimatizace, protože přes léto je tam neuvěřitelné horko a léta lepší nebudou.

Rádi bychom proto využili služeb architekta, který ví co dělá, bylo by fajn, aby celá přestavba byla maximálně povedená, abychom nemuseli každé dva roky něco opravovat nebo řešit. Máte prosím někdo zkušenosti z poslední doby, jak to probíhalo, na co si při výběru architekta dát pozor, případně tip na někoho konkrétního?

Moc děkuji! :)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Premek_Orac
Závislačka 4414 příspěvků 15.10.18 15:18

@Verurizeckova Svobodová, kancelář v Ocelářské. Nebo Karlín Blok, ti jsou skvělí.
Ale bude to něco stát.

inkakřivák
Extra třída :D 14504 příspěvků 15.10.18 15:20

Na tohle potřebuješ normálního architekta , ne bytového. Nejlépe nějakého, který spolupracuje se stavaři a projektanty TZB. A taky má kulaté razítko.

tininas
Ukecaná baba ;) 1388 příspěvků 15.10.18 15:22

Ahoj.

Jestli smím radit - tak mícháš dvě věci dohromady.

Bytový architekt řeší většinou jen estetično - jestli se Vám podlaha hodí k misce - samozřejmě to ber s nadsázkou. :)

Vy ale potřebujete řešit praktické věci. Takže hlavně měřáky na vodu, teplo - elektrika, plyn atd. Určitě i odpady (koupelna, záchod, kuchyň). Budete zažívat dvougenerační bydlení a v tomto případě - jasné vyúčtování, dělají dobré rodinné vztahy. A také soukromí.

A od toho jsou firmy zabývající se vodo, topo, plyn. Takže se ptejte po těchto firmách.

Premek_Orac
Závislačka 4414 příspěvků 15.10.18 15:25

@tininas No já tedy vždy zadal práci od půdorysu, volby materiálů až po návrh nábytku na míru jedné a té samé kanceláři, protože tím jsem se naprosto vyhnul takovým těm: ,,kdo to tady navrhl, tady kdyby bylo o pět centimetrů víc…" Dělali vždy do takových detailů, jako že dlaždič měl n plánek, jak zaříznou dlažbu. Moje zkušenost, že se fakt nevyplatí šetřit, protože pak to vyjde draho…

Pam12
Echt Kelišová 8464 příspěvků 15.10.18 15:33
@tininas píše:
Ahoj.

Jestli smím radit - tak mícháš dvě věci dohromady.

Bytový architekt řeší většinou jen estetično - jestli se Vám podlaha hodí k misce - samozřejmě to ber s nadsázkou. :)

Vy ale potřebujete řešit praktické věci. Takže hlavně měřáky na vodu, teplo - elektrika, plyn atd. Určitě i odpady (koupelna, záchod, kuchyň). Budete zažívat dvougenerační bydlení a v tomto případě - jasné vyúčtování, dělají dobré rodinné vztahy. A také soukromí.

A od toho jsou firmy zabývající se vodo, topo, plyn. Takže se ptejte po těchto firmách.

to je blbost, zadal bych všechno jedný osobě, respektive firmně, pak dochází k situacím, že se udělá voda, topení, plyn a bude se dělat elektrika a ti budou chtít vědět, kde je co natahaný, do toho přijde architekt, který taky bude vědět prd.
takže architekta, který už si zkontaktuje jednotlivé lidi, na potřebně práce a vše bude pod jeho taktovkou

Verurizeckova
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 15.10.18 15:33

@Premek_Orac s tím počítáme, že to bude něco stát. Jde nám o to, aby se to udělalo pořádně na první dobrou, protože je nám jasné, že my dva tomu nerozumíme a najímat si jednotlivé řemeslníky na ono a druhé na další, je nesmysl. Ideálně, aby vše bylo v nejlepším pořádku.

Jak píše @tininas přeci jen se jedná o dvougenerační bydlení a opravdu bychom přáli, abychom tam nemuseli pořád něco řešit, že je to blbě.

Každopádně moc děkuji za rady a možná míchám dvě věci, proto píšu, že tomu vůbec nerozumím a budu opravdu ráda za každý tip.

Pam12
Echt Kelišová 8464 příspěvků 15.10.18 15:34
@Premek_Orac píše:
@tininas No já tedy vždy zadal práci od půdorysu, volby materiálů až po návrh nábytku na míru jedné a té samé kanceláři, protože tím jsem se naprosto vyhnul takovým těm: ,,kdo to tady navrhl, tady kdyby bylo o pět centimetrů víc…" Dělali vždy do takových detailů, jako že dlaždič měl n plánek, jak zaříznou dlažbu. Moje zkušenost, že se fakt nevyplatí šetřit, protože pak to vyjde draho…

jo, přesně tak, architekt rozkreslí komplet všechno, jak mají položit dlažbu, kde udělat řez, kam dát zásuvky, jaký kam dát světlo atd

tininas
Ukecaná baba ;) 1388 příspěvků 15.10.18 15:35
@Premek_Orac píše:
@tininas No já tedy vždy zadal práci od půdorysu, volby materiálů až po návrh nábytku na míru jedné a té samé kanceláři, protože tím jsem se naprosto vyhnul takovým těm: ,,kdo to tady navrhl, tady kdyby bylo o pět centimetrů víc…" Dělali vždy do takových detailů, jako že dlaždič měl n plánek, jak zaříznou dlažbu. Moje zkušenost, že se fakt nevyplatí šetřit, protože pak to vyjde draho…

Ahoj.

Chápu, co tím myslíš. A ani my jsme se těmto „debilní kecům“ nevyhnuli.

Ale přece jen - nakonec jsme zjistili, že ta práce není odbytá. Každý ten jednotlivý řemeslník věděl, co má dělat (měl přece plány a musel se jich držet - jinak se ví, kdo to podělal :) ) a ten, co přišel po něm si tzv. „honil triko“.

Takže z mého pohledu i zkušenosti dávám přednost subdodavatelskému projektu. :)

Edit: Občas píšu jak…

Příspěvek upraven 15.10.18 v 15:52

Premek_Orac
Závislačka 4414 příspěvků 15.10.18 15:43

@Verurizeckova @tininas No fakticky práce tedy zase nedělali, na to jsem vzal stavební firmu, která kromě kuchyně udělala vždy vše. Kuchyně pak dělala specializovaná firma. Architekt v jednom případě dělal dozor (zda tam jdou přesně ty materiály v té odolnosti, zda odpovídá plánu a zda je vše v předepsaných tolerancích), ve dvou řípadech jsem si dozoroval sám.

tininas
Ukecaná baba ;) 1388 příspěvků 15.10.18 15:56
@Premek_Orac píše:
@Verurizeckova @tininas No fakticky práce tedy zase nedělali, na to jsem vzal stavební firmu, která kromě kuchyně udělala vždy vše. Kuchyně pak dělala specializovaná firma. Architekt v jednom případě dělal dozor (zda tam jdou přesně ty materiály v té odolnosti, zda odpovídá plánu a zda je vše v předepsaných tolerancích), ve dvou řípadech jsem si dozoroval sám.

Takže jsi zakladatelku jen zmátl a fakticky neporadil. :)

Edit: Přidán „smajlík“, aby to neznělo tak tvrdě.

Příspěvek upraven 15.10.18 v 16:01

Verurizeckova
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 15.10.18 15:58

@Premek_Orac ale chápu správně, že ideálně tedy prvně kontaktovat kancelář, kde spolu dáme dohromady plán, vymyslíme co a jak a pak se případně tedy pořeší nějaká stavební firma, která to provede? On je ještě “problém”, že můj muž zhruba před pěti lety nechal udělat kuchyň… tak nevím, jak moc bude zapadat do nového konceptu, mě se teda vůbec nelíbí, ale manžel dal za ní 200 tis včetně vestavěných spotřebičů a je na ni strašně pyšný. Což beru, samozřejmě dal do toho kus práce, ale on vůbec nevaří, v kuchyni používá pouze kávovar, ledničku a rychlovarnou konvici. Já bych si tu kuchyň ideálně představovala úplně jinak, ale uvidíme :) no bude to boj, ale my ho vyhrajem :lol: ještě pro představu, jak dlouho může celá tady ta sranda trvat?

Verurizeckova
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 15.10.18 15:59

@tininas trošku :lol:

inkakřivák
Extra třída :D 14504 příspěvků 15.10.18 19:51

@Verurizeckova Hledej projekční kancelář, která ti nabídne kompletní dokumentaci a současně i interier a máš po starostec. Musí to být firma, která má bud svého statika a jednotlivé projektanty profesí, anebo firma, která si je najímá. Potom budeš mít zaručeno, že budou práce provedeny komplexně a nedojde právě k problémům typu - kdyby byly dveře o kousek vedle. Ovšem počítej s tím, že v tomto případě zaplatíš za dokumentaci minimálně těch 10% ceny stavby - a u rekonstrukcí to může být ještě víc, až 13 % mám ten pocit. A zejména požaduj dokumentaci pro realizaci stavby.
Jo a tuhle přípravnou část nemá cenu uspěchat, na papíře se mění snadno, v reálu špatně. Takže nechej těm projektantům čas.

Verurizeckova
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 15.10.18 21:02

@inkakřivák dekuju moc, to my na to nespechame, zatím bydlíme v pronajmu a kdy dáme výpověď je jen na nás, takže v pohodě, ale synek nám roste a chtěli bychom do většího, ať má svůj pokoj a přeci jen ten dům bude jednou manžela a přijde nám blbost brát si hypotéku na jinou nemovitost…

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Nezvládala dvě děti, pořídila si třetí! Špindíra Věra z Výměny manželek má syna

Jen málo dílů televizní show Výměna manželek bylo tak kontroverzních jako... číst dále >

Terorista ze Štrasburku: 27x souzen za trestné činy, 68x se dopustil násilí

27 a 67, to jsou čísla, která teď charakterizují radikálního střelce ve... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

Svatební šaty Chopry: 24 metrů dlouhá vlečka a dva miliony flitrů

Bollywoodská herečka Priyanka Chopra (36) si před pár dny vzala za manžela... číst dále >