Častý ultrazvuk v prvním trimestru

70
6.4.21 15:56

častý ultrazvuk v prvním trimestru

Ahoj děvčata, zajímá mně Váš názor na časté ultrazvuky na začátku těhotenství, byla jsem již dvakrát těhotná, pokaždé jsem byla pozvána na první kontrolu již mezi 5-6. týdnem a ultrazvuk každý týden, dokud nebyla patrná srdeční akce. První těhotenství - potrat v 8. týdnu a druhé zamlklé. Nyní jsem potřetí těhotná, nyní v 5+2, k lékaři ani nevolám, ale přemýšlím, kdy se objednat na první kontrolu, jelikož už se začínám trochu zajímat o četnost ultrazvuků v raném stadiu a vliv na plod a našla jsem tento článek https://empatia.cz/…u-ultrazvuk/
Myslíte, že je možné, že časný ultrazvuk může způsobit ukončení vývinu plodu? nechápu totiž, proč ultrazvuk můj lékař provádí u každé návštěvy a na začátku zve po týdnu.
Díky za Vaše názory
Petra

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2962
6.4.21 16:08

Vliv to podle mě nemá, každopádně nejlepší je jít až tak 8-9tt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4793
6.4.21 16:33

Hele vzmi to asi takhle. Wifi signál, mobilní signál atd. To je všechno kolem nás a neovlivníš to…
Nevidím spojitost s častým utz a neprosperujícím těhotenstvím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1297
6.4.21 17:08

Podle mě to žádný vliv nemá. Spíš to ovlivnil fakt, žes tam šla prostě příliš brzy.
Já se vždycky objednala na potvrzení a první kontrolu nejdřív v 8-9tt. Dřív ani ťuk. I můj gynekolog nechce objednávat na dřív, pokud tam není závažný důvod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1032
6.4.21 17:24

Jsou články, že UZ vliv má, ale záleží hlavně na nastaveních a délce trvání. Nejhorší je doppler. Pak různé 3d, 4d, které nepřinášejí žádné diagnostické informace. Ale to se na začátku nedělá. Každé vyšetření můžeš odmítnout. I když potrat nejspíš způsobit nemůže. To spíš sahání na čípek. Za takový rozumní přístup se považují 3 UZ - 3 skríningy, ev. plus jeden na začátku. A pak, když jsou problémy. Když se bojíš, tak jdi později a ať udělá jenom rychlé základní vyšetření. Od 12 tt nebo tak to už taky jde přes břicho. V 8-9 tt už srdce vidět lze uřčitě, dřív tam jet podle mne moc nemá smysl. Taky jsem po ZT, tak jsem radši šla až v 9 tt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1375
6.4.21 18:40

Teda, ten článek je pěkný blábol, vždyť to skoro nemá hlavu ani patu… Gynekologický ultrazvuk je zobrazovací metoda, jejíž přínos vysoce převyšuje potencionální rizika. Netvrdím, že je naprosto bez rizik, ale vzhledem k jeho masovému rozšíření už asi 30 let to rozhodně nebude nic tragického.
Určitě by se neměl nadužívat, ale zase bez něj neodhalíš (včas) mimoděložní těhotenství (proto by se měl udělat nejpozději do 8.-9.tt) o prenatální diagnostice nemluvě. Nejde jen o interrupci „vadných“ plodů, ale díky ultrazvuku se třeba odhalí srdeční vada a miminko jde hned po narození na sál, který je připravený, protože se o vadě ví předem…
Co se týká potratu, tak v tom ultrazvuk nejede, to bys na něm musela sedět hodinu každý den, aby to mohlo mít vliv… Já jsem teď ve 20. týdnu a na začátku jsem měla komplikace (krvácení, hematom), kvůli kterým jsem měla ultrazvuk asi 6× během prvního trimestru. A podle všeho se prcek vyvíjí normálně. :srdce:
Myslím, že vzhledem k modernímu světu ve kterém žijeme je plod vystaven větším dardám, než je pár utz :cert: Přeji ať je do třetice vše ok :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
849
7.4.21 21:27

Ultrazvuk nema žádný vlivu na plod.. Od začátku tehu až do teď mi dělá stále ultrazvuky a moje tehu prosperuje už 23 tt… Takže podle mě ten článek je blbost…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
420
9.4.21 17:36

@Petilina první půlka toho článku je totální blábol, druhá (ta, která se zabývá nebezpečím utz) nepůsobí vůbec věrohodně. Žádné odkazy na zmíněné studie, příliš malý vzorek pro vyhodnocení.. působí to na mě podobně jako reklama na zázračný přípravek proti vypadávání vlasů (zlepšení erekce, zvětšení prsou).
Myslím, že hledáš příčinu tam, kde není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat