Čekám miminko - co se živností?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Chechule
Nováček 7 příspěvků 27.09.18 15:36
Čekám miminko - co se živností?

Ahoj maminky a ostatní. Věřím, že mi tady některá poradíte. :) V listopadu očekávám mimčo a jsem ve všem úplně mimo, včetně toho, co dělat se svou živností. Jsem OSVČ, bez nároku na mateřský příspěvek. Pochopila jsem, že můžu živnost buď pozastavit, nebo ji převést na vedlejší SVČ. Zatím nemám vůbec představu, jestli budu s miminkem zvládat pracovat. Chtěla bych, ale rozhodně spíš méně než více. Ráda bych se zeptala, jestli jste byla některá ve stejné situaci, a jakou možnost jste si zvolila? S tím se pojí i to, co vše se musí u té které možnosti oběhat, a dokdy? Úřednice na různých místech jsou vesměs milé, ale poradit neumí. Z internetových článků sbírám střípky informací, které se tak trochu rozchází a navíc na můj těhotný mozek kladou příliš vysoké nároky. :oops:
Budu moc ráda za zkušenosti. Díky! :kytka:

Reakce:
Anik
Ukecaná baba ;) 1853 příspěvků 27.09.18 15:51

Jedna známá-manikérka. Měla svůj salon, bez zaměstnanců. V době mateřské ho pronajala kamošce manikerce, která převzala její zákaznice plus dotáhla nový, a ta jí platí měsíčně nějakou částku za pronájem. Tím ji podrží salon, zákaznice, plus teda jí posílá těch cca 12000 měsíčně, což je slušná mateřská :) Po 3 letech se do svýho salonu vrátí a pojede dál.

tak takto to jde taky udělat, záleží jakou máš živnost.

Anebo jestli jsem úplně mimo, tak se omlouvám a jakože jsem nic nepsala :)

Chechule
Nováček 7 příspěvků 27.09.18 16:05

Hehe, no vlastní podnik nemám. Pracuju v jazykovce, takže takovéhle řešení pro mě úplně nefunguje. :D Každopádně díky moc za reakci, třeba jednou 8)

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66863 příspěvků 27.09.18 16:34

@Chechule Tak zrovna u práce v jazykovce záleží na tom, zda budeš mít hlídání pro dítko nebo hodně režimové dítko a to ti předem nikdo neřekne. Já třeba práci nepřerušila, ale dělám na vývoji software a s programátory ve většině případů komunikuju písemně, takže tam nevadilo, že mi do toho občas řvalo mimino.

Chechule
Nováček 7 příspěvků 27.09.18 17:01

@j.a.n.i1 To určitě, ale tak převedla sis tu živnost na vedlejší svč? To se musí, ne? Pokud pobíráš rodičovský příspěvek. O to mi jde. A jestli jo, tak kam se to musí hlásit a kdy? Děkuju! :)

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66863 příspěvků 27.09.18 17:05

@Chechule Tak nemusí, ale by by člověk blb, kdyby to neudělal. Já to tedy měla ještě jinak, já k tomu měla zaměstnání, takže vedlejší jsem to měla i před tím. A jinak pokud nemáš problém s hrazením záloh, tak akorát pak do přehledu zadáš, od kdy si měla rodičák a přepočteš to všechno v přehledu. Jinak je potřeba dojít na OSSZ a na ZP, nahlásit ten rodičák a oni ti přepočtou zálohy.

Chechule
Nováček 7 příspěvků 27.09.18 17:17

@j.a.n.i1 Jasně, takže kdybych to převáděla a nepozastavovala, počkám, až mi po porodu přiklepnou rodičák, a pak zajdu na OSSZ a ZP? Předtím nic, potom až ten přehled na jaře? Ty zálohy mi přepočtou ale až zpětně, ne? Takže konkrétně bych jim je do konce roku poslala, a oni pak na jaře zjistí, že jsem nic nevydělala (v prvních dvou měsících opravdu pracovat nebudu), a pošlou mi je zpět? Nebo jejich část? Tak jsem to pochopila z internetů. 8o

Váš příspěvek
Reklama