Čekání na umístění do senior centra se zvlášním režimem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

PETRAKIM
Kecalka 147 příspěvků 21.12.17 12:10
Čekání na umístění do senior centra se zvlášním režimem

Dobrý den, chtěla bych touto cestou požádat o vaše zkušenosti (poznatky, postřehy), pokud je tedy máte. Mám babičku, na pomezí středně těžká až těžká demence, potřeba celodenní péče. Více jak 2 roky máme žádost o umístění do DDS se zvláštním režimem, cca 1 měsíc zpět nám schválili další do dalšího zařízení se zvláštním režimem. Zajímá mne, pokud jste byly/jste v podobné situaci - člověk s demencí, žádost o senior centrum se zvláštním režimem - jak dlouho trvalo, než se vaši blízcí do zařízení dostali, případně jak dlouho už čekáte a jestli děláte něco navíc pro to, aby se přijetí zkrátilo? My si pouze píšeme s pracovnicemi a oznamujeme změnu zdravotního stavu (zhoršení + sem tam dotázání na volné místo). Ale ono takových mají asi více. Děkuji za vaše zkušenosti.

Reklama

Reakce:

Heivka
Závislačka 2896 příspěvků 21.12.17 13:04

Známí takhle taky měli babičku, je to už nějaký pátek cca 10 možná 15 let, čekali asi 6let, babička jim umřela než se dočkali, měli jí doma a byl to očistec. Nakonec musela Do LDN, kde vydržela asi dva týdny.

podaji
Kecalka 367 příspěvků 3 inzeráty 21.12.17 14:03

My mame dedu v ldn. Ale uz daaaavno nepotrebuje zdravotni peci jeho stav je nemenny. Mame zazadano ve vice zarizenich ale v Praze je to sileny. Ted budem zadat mimo Prahu pac v te ldn nam brzy odejde. Tam nemaj o lidi zajem. Jezdime denne. Vzit si ho domu babicka nemuze ani my je to na celodenni peci :(

Petumilka
Povídálka 17 příspěvků 21.12.17 14:07

Dobrý den,
Váš příspěvek mi velmi připomněl situaci, kterou jsme prožívali s naší babičkou asi před čtyřmi roky. Rovněž trpěla těžkou demencí a Alzheimerovou chorobou, rodina o ni celodenně pečovala. Čekací doby na přijetí do speciálního zařízení jsou asi velmi různé (asi nemusím psát, že nového klienta přijmou ve chvíli, kdy některý ze stávajících klientů zemře…). Naše zařízení zohledňovalo i zdravotní stav, tedy klienty s těžší formou demence přijímali přednostně. Nám se s nabídkou na umístění ozvali asi po roce, tehdy to ale můj otec odmítnul, protože chtěl o svou nemocnou maminku ještě pečovat doma. Zařízení ale ponechalo babičku na čekací listině a znovu se nám ozvali asi opět po roce. Tehdy jsem už na tátu naléhala, aby babičku do zařízení dal. Měl z toho strašné výčitky, ale já jsem viděla, že je pro něj péče o babičku naprosto vyčerpávající, psychicky i fyzicky. Nakonec souhlasil a velmi se nám všem ulevilo. S péčí v zařízení jsme byli velmi spokojení.
Ani nevím, co bych vám mohla poradit. Snad jen podat více přihlášek do podobných zařízení a pravidelně je informovat o aktuálním zdravotním stavu vaší babičky. Přeju vám hodně štěstí a aby se vaše nelehká situace co nejdříve vyřešila. Petra

Marcam
Závislačka 4884 příspěvků 21.12.17 14:12

@PETRAKIM Vezmou jí i do normálního Domova pro seniory, zkus si je obvolat.

PETRAKIM
Kecalka 147 příspěvků 21.12.17 14:50

Holky, díky zatím všem za příspěvky. Jen pro info, nám už jednou volali, ale mělo to být na pokoj pro 4, což jsme s díky odmítli, že raději pro 2 či 1 (což jsme už v žádosti preferovali), protože bábi je dost nepřizpůsobivá a ráda věci krade druhým. Jenže, dva týdny na to se jí stav rapidně zhoršil, že si dodnes vyčítám, že jsme nekývli na nabídku. Volali dopoledne a ještě to dopoledne chtěli vědět, jestli máme zájem. Jinak pravda, jak tu zaznělo, je to očistec. Pracovala jsem jeden čas jakožto speciální pedagogi i s mentálně postiženými dětmi a dospívajícími s více vadami, nicméně starý dementní člověk mi přijde jako větší záhul, o to víc, když to je vaše rodina a nekončící práce.

Ronnie
Ukecaná baba ;) 2499 příspěvků 21.12.17 19:25

Řešili jsme teď na podzim, respektive řešila tchýně, šlo o manželovu babičku. Umístěná byla cca do měsíce, jde tedy o zařízení plně hrazené klienty v menším městě. Netuším, jestli je to tam tak běžné nebo jsme měli takové štěstí nebo jestli tchýňka někoho podmazala :mrgreen:, každopádně to byla rychlovka. Prababička je tam v rámci možností celkem spokojená, zařízení je nové, péče je výborná. Přeju, ať se u vás vše vyřeší k všestranné spokojenosti, je to opravdu náročné. :srdce:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.12.17 19:57

@PETRAKIM Asi jste udělali chybu, když jste tu nabídku na 4-lůžkový pokoj nepřijali - ono se to v praxi pak dělává tak, že když se uvolní místo na jedno- nebo dvoulůžkovém pokoji, tak přednost stejně dostane klient, který už v tom zařízení je, jenže právě na vícelůžkovém pokoji a novému žadateli se nabídne opět to místo vícelůžkové. Takže s přímým požadavkem na 1- nebo 2-lůžkový pokoj to může být naprosto nereálné, jen vám to takhle nikdo nemůže říct. Bere se to tak, že pokud žadatel (a jeho rodina) nemají zájem o vícelůžkový pokoj, tak na tom ještě nejsou tak špatně a samozřejmě dostane přednost ten, kdo je rád i za ten vícelůžkový. No a z vícelůžkového pak může být na 1-lůžkovém třeba do půl roku v pohodě. Kdežto vy pořád čekáte a čekáte…
Nahlásili jste pak do domova, že aktuálně už byste měli zájem právě i o ten vícelůžkový pokoj? Aby si Vás tam pořád neevidovali jako ty, kteří čekají na 1- nebo 2-lůžkový. To byste na řadu nemuseli opravdu přijít nikdy.
Anonymní, protože uvádím údaje o tom, jak to chodí v zařízeních, kde pracuju.

Petumilka
Povídálka 17 příspěvků 21.12.17 20:43

Podle toho, co jsem v domově viděla, klienti s demencí žijí naprosto ve vlastním světě a ani si neuvědomují, na jakém pokoji bydlí. A na nějaké „nepřizpůsobivé“ bábinky jsou tam zvyklí…

PETRAKIM
Kecalka 147 příspěvků 22.12.17 14:56
@Anonymní píše:
@PETRAKIM Asi jste udělali chybu, když jste tu nabídku na 4-lůžkový pokoj nepřijali - ono se to v praxi pak dělává tak, že když se uvolní místo na jedno- nebo dvoulůžkovém pokoji, tak přednost stejně dostane klient, který už v tom zařízení je, jenže právě na vícelůžkovém pokoji a novému žadateli se nabídne opět to místo vícelůžkové. Takže s přímým požadavkem na 1- nebo 2-lůžkový pokoj to může být naprosto nereálné, jen vám to takhle nikdo nemůže říct. Bere se to tak, že pokud žadatel (a jeho rodina) nemají zájem o vícelůžkový pokoj, tak na tom ještě nejsou tak špatně a samozřejmě dostane přednost ten, kdo je rád i za ten vícelůžkový. No a z vícelůžkového pak může být na 1-lůžkovém třeba do půl roku v pohodě. Kdežto vy pořád čekáte a čekáte…
Nahlásili jste pak do domova, že aktuálně už byste měli zájem právě i o ten vícelůžkový pokoj? Aby si Vás tam pořád neevidovali jako ty, kteří čekají na 1- nebo 2-lůžkový. To byste na řadu nemuseli opravdu přijít nikdy.
Anonymní, protože uvádím údaje o tom, jak to chodí v zařízeních, kde pracuju.

ANo, 14 dní na to se jí stav zhoršil a já jsem pak předala informaci, že už na kapacitě pokoje nezáleží, že podstatné je pro nás umístění. No kdybych toto nepsané pravidlo znala, tak už jsem ani tehdy neváhala a kývla na na to.

sloninka
Ukecaná baba ;) 1967 příspěvků 22.12.17 18:05

@PETRAKIM Pokud čekáte vyloženě na státní zařízení, tak je to opravdu běh na dlouhou trať. Kamarádka sháněla umístění pro maminku s podobnou diagnózou. Po roce marného čekání a naprostém vyčerpání nakonec maminku umístili v soukromém, klienty zcela hrazeném bydlení. To pak bylo vyřízené asi během čtvrt roku.

PETRAKIM
Kecalka 147 příspěvků 23.12.17 11:29

@sloninka To nestátní jsem už také řešila, ale ty ceny jsou prostě jinde. Kdybychom na to použili rezervy, co jsme babičce odkládali, tak ji zvládneme financovat 1, možná 2 roky. PP má 2. stupně, nyní čekáme na šetření ohledně zvýšení na 3. stupeň (snad se zadaří, posledně pracovnice říkala, že záleží výhradně na zprávách a posudkovém lékaři, že ona tam může napsat vše, co je potřeba/řešíme a víme, že to nezvládá nebo jen s pomocí, ale konečné slovo má posudkový lékař, který samozřejmě bábu nikdy neviděl a vychází výhradně z lékařských nálezů, kde se o tom, jak funguje v domácnosti, skoro nic nepíše).

majdulacek
Zasloužilá kecalka 607 příspěvků 26.12.17 13:12
@PETRAKIM píše:
Dobrý den, chtěla bych touto cestou požádat o vaše zkušenosti (poznatky, postřehy), pokud je tedy máte. Mám babičku, na pomezí středně těžká až těžká demence, potřeba celodenní péče. Více jak 2 roky máme žádost o umístění do DDS se zvláštním režimem, cca 1 měsíc zpět nám schválili další do dalšího zařízení se zvláštním režimem. Zajímá mne, pokud jste byly/jste v podobné situaci - člověk s demencí, žádost o senior centrum se zvláštním režimem - jak dlouho trvalo, než se vaši blízcí do zařízení dostali, případně jak dlouho už čekáte a jestli děláte něco navíc pro to, aby se přijetí zkrátilo? My si pouze píšeme s pracovnicemi a oznamujeme změnu zdravotního stavu (zhoršení + sem tam dotázání na volné místo). Ale ono takových mají asi více. Děkuji za vaše zkušenosti.

Ahojky,

mohu přidat zkušenosti cca 6 let staré, ale myslím si, že se nic moc nezměnilo. Měli jsme dědečka se stařeckou demencí, 84 let. Doma jsme se o něj staraly s maminkou - přebalování, krmení aj. Jenomže postupně jsme to s maminkou přestávaly zvládat - i samotné umývání bylo pro nás čím dál náročnější. Myslím, že víš o čem mluvím, protože i když je člověk drobunký a hubený, tak ochablé svalstvo a tělo strašně ztěžknou, obzvláště když už ti ten člověk „nepomáhá“. Žádost o umístění jsme měli podanou cca 2,5 roku, ale stále nebylo volné místo. Zvažovaly jsme tehdy i umístění do soukromého zařízení, ale tehdy to vycházelo na šílené peníze. Co si pamatuji 35tis/měsíčně a bylo to někde v Rajhradě (myslím), nacož jsme samozřejmě neměly. Až se dědův stav opravdu zhoršil a umíral, tak nám napsal doktor přednostní umístění. Takže tam byl děda 2 týdny a následně zemřel. :,( Moc hezky se tam o něj starali, ale říkaly jsme si s mamkou, že to tak mělo být, že zůstal co nejdéle doma, jak to jen šlo.

Myslím si, spíše jsem o tom přesvědčená, že je to všechno o známostech. Jelikož cca půl roku po dědově smrti jsme se bavila s kamarádem a jeho maminkou, která dělala primářku v tomto zařízení a ta říkala, že kdyby jsme ji řekli, že by to zařídila. Jenomže to my nevěděli, že jeho maminka je takové „zvíře“.

Hodně štěstí a držte se :kytka:

PETRAKIM
Kecalka 147 příspěvků 01.01.18 10:46

@majdulacek Díky za info, o těch známostech vím (ale my tam nikoho nemáme) a v tom jednom zařízení mám info, že paní ředitelka „je údajně na peníze“, neb se tam dostal děda od známého během pár dnů po té, co si pohovořili po telefonu s paní ředitelkou. Jiná věc, co by způsobila tak rychlé umístění, dle mě za tím být nemohla.

PETRAKIM
Kecalka 147 příspěvků 18.01.18 11:53

Holky, tak jen pro info a doplnění. Babičku nám přijali do jiného DS před pár dny se zvláštním režimem (navíc blíž k našim domovům, takže tam častěji můžeme chodit), od předevčíra už tam je umístěna. Čekací doba byla v tomto případě jen cca 3 měsíce. Hodně jsem na ně tlačila u šetření, navíc viděli, že jsem těhotná a vypadne péče z mé strany, do toho babiččina další hospitalizace před svátky kvůli globální afázi a zmatenosti, nejspíše tam byl nerozpoznaný slabý epileptický záchvat. Tj. okamžitě ji dali mezi urgentní žádosti (těch měli kolem 30, zbytek byly takové ty klasika bez urgence) a pak komise rozhodla na začátku ledna, že vybere žádost naší bábi na uvolněné místo. Takže takový malý zázrak.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Pomeje zavolal do redakce Expresu kvůli milenci své ženy. Co vám chce říct?

Jak jsme vás jako první informovali, Andrea Pomeje již není sama. Po jejím... číst dále >

Bába Kamenická: Žena, která léčila Václava Havla či Jiřího Bartošku

Léčila prezidenty i slavné umělce, našince i cizince. Božena Kamenická,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Přijali jsme čtyři děti, všechny měly těžký začátek, říká pěstounka

Myšlenka na pěstounství se mnou vyrostla, říká paní Helena. Když už... číst dále >

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Reklama