Čep na mandli a jinak bez příznaků

3284
24.4.14 08:13

Čep na mandli a jinak bez příznaků

Ahoj všem,

Pročetla jsem tu témata ohledně čepů na mandlích, ale přesto se zeptám:

Synek (6,5 let) dnes ráno hlásil, že „má něco v krku, co mu tam vadí“, tak jsem koukla a viděla jsem na jedné straně (jakoby za tou „řasou“) v puse bílý hrbolek – čep. Jinak mandle úplně bledé, je bez teploty, vypadá normálně. Musí to nutně znamenat angínu nebo nástup angíny?? Dala jsem mu aspoň tantum verde na vycumlání.

Sama od sebe mám zkušenost, že takové hrbolky – čepy se mi tvořily hodně často (dost v pubertě), a nepomohlo nic jiného, než mechanicky seškrábnout, pak vydezinfikovat (vykloktat). Žádné jiné příznaky jsem taky nemívala… :nevim:

Nevíte, z čeho se to může takto vytvořit?? Někde jsem četla termín „mechanické čepy“ – že se to tam někdy vytvoří ze zbytků jídla atd….a že to nutně angínu znamenat nemusí.

Co vy na to?? Moc děkuju za zkušenosti a rady….asi nezbyde nic jiného, než počkat, jak se to vyvine, co? ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

11484
24.4.14 08:15

Mám to celý život, nejvíc na jaře, když mě bere alergie. Dělali mi výtěr z krku a nikdy nic nenašli. Už to neřeším, čekám až odpadne.
Výtěr si můžete nechat udělat taky :-)

Příspěvek upraven 24.04.14 v 08:23

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Run
20683
24.4.14 08:19

Výtěr.. Jinak já to mívám, ale když to přechodím - sundám a kloktám, tak se mi to většinou do pár týdnů vrátí už i s horečkama..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6809
24.4.14 08:30

@Gerberka
Mivam, nijak vzacne, bud je to jak jsi psala nebo projev chron. tonsilitidy, klidne mech. odstran, pokud se necha, at ho neporanis. Vyter ano, asi tam nic zasadniho nebude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4415
24.4.14 08:36

Náš malej to měl/má v puse taky, žádné příznaky nemoci neměl, ale udělali výtěr, tak tam něco měl, přeléčili ATB a v puse ty bílé čepy má stále. Dr. říkala, že to bude mít plíseň, takže to mažeme genciálkou, ale že by to nějak extra zabíralo, to teda ne, má to tam fakt už možná tři týdny. Ještě dr. říkala kloktat šalvěj, ale on je na kloktání malej, takže mu dávám šalvějové bonbony, ale to jen tři dny, takže ještě nevím, jestli to nějak působí. Ale jak tu někdo psal, já začínám mít spíš podezření že je to z alergie, protože mu občas teče z nosu a očička ho někdy štípou. Takže pokud nezaberou ani ty bonbony, tak na to kašlu a snad to někdy zmizí, nebo už nevím co s ním. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24.4.14 08:36

Čepy se mi začaly dělat po porodu. Byla jsem i na vyšetření, stěry z krku jsou v pořádku, atb nezabraly. Jiné problémy nemám, nijak mi to navadí, takže to ignoruju. Občas mechanicky odstraním a kloktám Tantumem. Je možné, že synovi se s příchodem puberty ztratí úplně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3284
24.4.14 08:49

Moc všem děkuju za zkušenosti a příspěvky..

uvidím, jak bude vypadat odpoledne - šel normálně do školky, protože jinak mu vůbec nic není…kdyby to byla angína, tak do odpoledne už by se to asi nějak projevilo… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2976
24.4.14 08:53

Partner je má taky, prý se to dělá osmičkama, tak si je nechal vytrhnout a nepomohlo to. Šel k nějakému doktoru přes krk a řekl mu, že se to nedá léčit a ať to nešťourá, že se to tam stejně bude dělat. Jinak já je na mandlích nemám, ale tak jednou měsíčně vždy čep vykašlu a nikdy mi nic není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13637
24.4.14 08:54

Vyndat je to zdrojem bakterií. A k tomu všemu, zdrojem nepříjemného pachu, jakmile je čep pryč s ním a desinfivat pusu, at se ty rozvířené nevoňavé blivajzy vyčistí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
114
24.4.14 09:23
@Gerberka píše:
Ahoj všem,

Pročetla jsem tu témata ohledně čepů na mandlích, ale přesto se zeptám:

Synek (6,5 let) dnes ráno hlásil, že „má něco v krku, co mu tam vadí“, tak jsem koukla a viděla jsem na jedné straně (jakoby za tou „řasou“) v puse bílý hrbolek – čep. Jinak mandle úplně bledé, je bez teploty, vypadá normálně. Musí to nutně znamenat angínu nebo nástup angíny?? Dala jsem mu aspoň tantum verde na vycumlání.

Sama od sebe mám zkušenost, že takové hrbolky – čepy se mi tvořily hodně často (dost v pubertě), a nepomohlo nic jiného, než mechanicky seškrábnout, pak vydezinfikovat (vykloktat). Žádné jiné příznaky jsem taky nemívala… :nevim:

Nevíte, z čeho se to může takto vytvořit?? Někde jsem četla termín „mechanické čepy“ – že se to tam někdy vytvoří ze zbytků jídla atd….a že to nutně angínu znamenat nemusí.

Co vy na to?? Moc děkuju za zkušenosti a rady….asi nezbyde nic jiného, než počkat, jak se to vyvine, co? ;)

Ahoj,

nekdo na to trpi. Taky mivam, delali mi vytery, potvrdil se predpoklad dr, ze tam nic nebude = nebylo. Je to to same jako plak na zubech. Nekdo ma lakuny v mandlich hlubsi, tak se mu tam muze tvorit tohle. Bylo mi doporuceno chodit cca. jednou za ctvrt roku na vycisteni na ORL, prip. pri potizich. Ale naucila jsem se sama si to normalne mechanicky vymacknout treba druhym koncem lzicky. Jedes mirnym tlakem od spodu mandle nahoru a ono to samo vyleze. Pak vyklokta dvakrat trikrat treba jen ustni vodou nebo joxem a je to. Jinak mam vysledovano, ze pravidelne pouzivani ustni vody aspon vecer vykloktat, to uplne zredukuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
MarkétkaBeruška
24.4.14 09:30

Někdy to nevadí, ale raději bych s malým zašla k doktorovi, buď vám řekne že je to OK nebo ho přeléčí antibiotiky

• Nahlásit
  • Citovat
3284
24.4.14 10:03

Všem děkuju za další postřehy

Já sama si to taky odstranit umím, ale u toho malého si to vůbec nedovedu představit :zed: - jako šťourat se mu v puse, jsem vůbec ráda, že baterkou ten krk prohlídnu…

Ono ráno nebylo na nic moc času, znáte to, když se vypravujete do školky a já letím do práce…takže opakuju - byla jsem vůbec ráda, že jsem se mu do toho krku nějak podívala - baterkou a mandle nic a na té jedné straně (ale jakoby v té „řase“) byl ten čep…na nějaké jiné diskuzi jsem se tady dočetla, že to prý může být i nějak od jídla „zalezlé“ či co…a on do sebe včera ládoval lupínky a řehtal se u toho jak blázen čemusi - takže ono mu to tam nějak mohlo „zalézt“ či co…fakt netuším.

Na ORL stejně musíme jít - chodíme na pravidelné kontroly cca po půlročních intervalech (i když mu jinak nic není), protože má odstraněnou nosní mandli, tak dr. mu vždy zkoukne nosohltan, a to dodržuju poctivě, ty kontroly…ale představte si, konečně dneska si říkám, že se objednáme a jako na potvoru to tam nikdo nebere :roll:, tak nevím, jestli ta dr. nemá volno nebo dovolenou…fakt jak naschvál. A to bych jí o tom čepu řekla. Jojo…

do odpoledne by už určitě byl nějaký posun - teplota, unavenost atd…máme přebohaté zkušenosti s maroděním. :,(

Moc děkuji všem a přeju všem hlavně zdraví :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3284
24.4.14 10:04

No a jediné to ráno, co mě napadlo, bylo, že jsem mu dala vycumlat tantum verde citronový - aspoň něco :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Liz
2054
24.4.14 10:07

Dcera to měla taky, dokonce víc čepů, výtěr byl negativní. Také nechápu co to je.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3284
25.4.14 10:55

Ahoj,

tak holky hlásím, že dobrý ;)…Včera odpoledne krk normální, BEZ toho velkýho čepu (asi mu vypadnul…), takže SNAD je to zažehnáno…kdyby to byla/měla být z toho angína, to by se asi projevilo - minimálně do dneška…a dneska ráno jak rybička…Co dodat?? Velké PÁNBU ZAPLAŤ!!! :palec:

Všem přeju zdravíčko :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama