Čerpaní dovolené po mateřské

502
24.5.17 15:40

Čerpaní dovolené po mateřské

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně mateřské, rodičovské a hlavně čerpání dovolené. Na mateřskou nastupuji 25.6.2017, od 4.4 jsem byla v neschopnosti u obvodního lékaře, s tím, že 4.5 jsem přestoupila na rizikové těhotenství. Chci se zeptat, od své ošetřující lékařky (GYN) dostanu lístek ohledně nástupu na mateřskou, ten předám svému zaměstnavateli. Má personální v práci by mi měla zjistit, na kolik dovolené mám nárok že? Má zde někdo zkušenost? Krátí se dovolená pokud jsem od 4.4 byla v neschopnosti? Když jsem se na začátku těhotenství informovala, bylo mi sděleno, že dovolená se vyčerpá po ukončení mateřské, jakmile vyčerpám dovolenou, nastoupím na rodičovskou, je tomu tak? Jsem z toho jelen, jelikož z každé strany slyším něco jiného. Určitě se poradím ještě se svou personální u zaměstnavatele, ale chtěla bych si to ujasnit ještě teď, abych tam nebyla úplně za blbce případně se zeptala na nějaké otázky. Bojím se toho, že jakmile pak nastoupím na rodičovskou, tak sociálka mi ji zamítne s tím, že mi personální špatně vypočítala dny a že nemám nárok a to se stává. Budu ráda za jakoukoliv radu, zkušenost. Předem moc děkuji :*

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2607
24.5.17 15:51

Nekrátí, řádnou dovolenou vyčerpáš po skončení PPM, klidně souběžně s RP. Socka ti nic nezamítne, s tvojí dovolenou nemá rodičák nic společného

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7540
24.5.17 15:55

Od gynekologa dostaneš papír k mateřské kam si vyplníš datum nástupu v rozmezí 6-8 týdnů před termínem porodu (záleží na tobě) a předáš zaměstnavateli. Výhodnější je 6 týdnů před porodem. Nárok na dovolenou se ti krátit nebude, nezameškala jsi 100 a více směn/prac. dnů. O dovolenou požádáš ke konci mateřské a rovnou i o rodičovskou dovolenou v návaznosti na řádnou dovolenou. Do žádosti o RD nezapomeň uvést dokdy ji chceš čerpat - prodloužit do 3 let věku dítěte lze vždy, zaměstnavatel musí vyhovět, ale případné zkrácení je možné jen po dohodě se zaměstnavatelem. Žádost o rodičovský příspěvek dáš na úřad práce ke konci MD a můžeš ho buď čerpat hned po PPM nebo třeba až po vyčerpání dovolené, záleží na tobě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
502
24.5.17 15:55
@Nowuka2 píše:
Nekrátí, řádnou dovolenou vyčerpáš po skončení PPM, klidně souběžně s RP. Socka ti nic nezamítne, s tvojí dovolenou nemá rodičák nic společného

Děkuji, souběžně bych ji ani čerpat nechtěla, jelikož mi bylo i sděleno, že bych měla mít nárok i na dovolenou v roce 2018, jelikož se mi mateřská bude přenášet do nového roku + čerpání dovolené, tudíž jsem stále u zaměstnavatele, jestli tomu tak je tedy.. :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
502
24.5.17 15:57
@Lendeš píše:
Od gynekologa dostaneš papír k mateřské kam si vyplníš datum nástupu v rozmezí 6-8 týdnů před termínem porodu (záleží na tobě) a předáš zaměstnavateli. Výhodnější je 6 týdnů před porodem. Nárok na dovolenou se ti krátit nebude, nezameškala jsi 100 a více směn/prac. dnů. O dovolenou požádáš ke konci mateřské a rovnou i o rodičovskou dovolenou v návaznosti na řádnou dovolenou. Do žádosti o RD nezapomeň uvést dokdy ji chceš čerpat - prodloužit do 3 let věku dítěte lze vždy, zaměstnavatel musí vyhovět, ale případné zkrácení je možné jen po dohodě se zaměstnavatelem. Žádost o rodičovský příspěvek dáš na úřad práce ke konci MD a můžeš ho buď čerpat hned po PPM nebo třeba až po vyčerpání dovolené, záleží na tobě.

Moc děkuju, hodně mi to pomohlo a může se ještě zeptat, jak je to s čerpáním dovolené ještě za rok 2018? Jelikož se mi mateřská a čerpání dovolené za rok 2017 přenáší do nového roku, tak jestli mám i nárok na část dovolené za rok 2018 :-)?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
170
24.5.17 16:07
@mimins
@mimins píše:
Děkuji, souběžně bych ji ani čerpat nechtěla, jelikož mi bylo i sděleno, že bych měla mít nárok i na dovolenou v roce 2018, jelikož se mi mateřská bude přenášet do nového roku + čerpání dovolené, tudíž jsem stále u zaměstnavatele, jestli tomu tak je tedy.. :-)

Pokud nastupuješ na mateřskou 25.6. (neděle?), tak ti bude ukončena po 28 týdnech, tzn. 7.1.2018. Mateřská se bere „jako bys byla v práci“ co se týče dovolené, ale pochybuji, že ti někdo dá dovolenou za týden mateřské v roce 2018, nebo se pletu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2607
24.5.17 16:07
@mimins píše:
Moc děkuju, hodně mi to pomohlo a může se ještě zeptat, jak je to s čerpáním dovolené ještě za rok 2018? Jelikož se mi mateřská a čerpání dovolené za rok 2017 přenáší do nového roku, tak jestli mám i nárok na část dovolené za rok 2018 :-)?

Ano, za každých 21 dní pracovních 1/12.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2607
24.5.17 16:08
@Plano píše:
@miminsPokud nastupuješ na mateřskou 25.6. (neděle?), tak ti bude ukončena po 28 týdnech, tzn. 7.1.2018. Mateřská se bere „jako bys byla v práci“ co se týče dovolené, ale pochybuji, že ti někdo dá dovolenou za týden mateřské v roce 2018, nebo se pletu?

Tak bude po skončení PPM ještě čerpat řádnou dovolenou, díky které ji vzniknou taky ‚odpracovaný‘ dny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2607
24.5.17 16:09
@mimins píše:
Děkuji, souběžně bych ji ani čerpat nechtěla, jelikož mi bylo i sděleno, že bych měla mít nárok i na dovolenou v roce 2018, jelikož se mi mateřská bude přenášet do nového roku + čerpání dovolené, tudíž jsem stále u zaměstnavatele, jestli tomu tak je tedy.. :-)

Ano, ale to je úplně jedno, tak jak tak budeš dovolenou čerpat ihned po skončení PPM, jestli k tomu budeš brát i rodičák na to nemá žádnej vliv.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
502
24.5.17 16:10
@Plano píše:
@miminsPokud nastupuješ na mateřskou 25.6. (neděle?), tak ti bude ukončena po 28 týdnech, tzn. 7.1.2018. Mateřská se bere „jako bys byla v práci“ co se týče dovolené, ale pochybuji, že ti někdo dá dovolenou za týden mateřské v roce 2018, nebo se pletu?

Nepočítala jsem to, po ukončení mateřské ještě budu čerpat 25 dní dovolené, tak mě právě zajímalo, jestli vůbec nějaký nárok čerpat ještě dovču za rok 2018 mám.:-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70085
24.5.17 16:44
@mimins píše:
Nepočítala jsem to, po ukončení mateřské ještě budu čerpat 25 dní dovolené, tak mě právě zajímalo, jestli vůbec nějaký nárok čerpat ještě dovču za rok 2018 mám.:-)

Tak to by ti vznikl nárok na 2 dny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6634
18.10.17 14:35

Ahoj, prosila bych o radu. 11.9. jsem nastoupila po MD na RD a zároveň si vybírám celou dovolenou. Teď mi přišla výplatní páska a mám tam odečteno zdravotní a sociální pojištění. Je to v pořádku? Neplatí zdravotní stát za mě po dobu RD?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2616
18.10.17 14:43
@Dobru píše:
Ahoj, prosila bych o radu. 11.9. jsem nastoupila po MD na RD a zároveň si vybírám celou dovolenou. Teď mi přišla výplatní páska a mám tam odečteno zdravotní a sociální pojištění. Je to v pořádku? Neplatí zdravotní stát za mě po dobu RD?

Tak pokud vybiras dovolenou tak na RD jeste nejsi. Skonci materska, vybere se dovolena a posleze se nastoupi RD. Zariven v teto dobe jiz muzes pobirat rodicovky prispevek od UP. A za vybranou dovolenou se zdravitni a socialni srazi normalne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6634
18.10.17 14:48

@terezahlavackova A kdybych začala pracovat na RD tak budu taky platit zdravotní a sociální pojištění?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13459
18.10.17 15:23

@Dobru Kdyz zacnes pracovat pri rodicovskem prispevku, pri jeho pobirani, tak jiste, ze se bude hradit socialni a zdravotni, protoze tim padem uz nemas rodicovskou dovolenou. Prispevek a dovolena spolu nesouvisi. Muzes pracovat, i kdyz prispevek pobiras. Ovsem jen omezene. Prozatim.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama