Čerpání dovolené po skončení rodičovské (ne mateřské) dovolené

58
21.1.20 13:06

Čerpání dovolené po skončení rodičovské (ne mateřské) dovolene

Ahoj,

Účetní u manžela v práci mu několikrát připomněla, ať nezapomenu po skončení rodičovské dovolené zažádat zaměstnavatele o proplacení dovolené za dobu, kdy jsem doma.

Zaprvé mi to přijde divné, nikdy jsem o tom neslysela.
Zadruhé samozřejmě vím o čerpání dovolené mezi PPM a rodičovskou. Ona ale mluví o čerpání po rodičovské.
Za třetí ani na internetu jsem o tom nenašla zmínku.

Ta paní si je ale jistá, že má pravdu ona, dušovala se, že to tak je, že se o tom jen málo mluví a ví.

Nevíte, jak to je? Rodičovskou budu končit v druhé půlce roku 2020.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

69980
21.1.20 13:12

@mimonka Tohle by platilo ve chvíli, kdybys dovolenou po mateřské nečerpala (spousta lidí to neudělá, neb to neví) a pak ji máš opravdu vyčerpat po nástupu do práce, nejlépe hned.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12413
21.1.20 13:12

@mimonka No, pokud jsi dovolenou nevyčerpala mezi md a rd, pak ti něco zbylo. Otázka je kolik, protože se to krátí. A hlavně si myslím, že to nejde proplatit, pokud v zaměstnání dál pokračuješ. Spíš si normálně vezmeš ŘD po dohodě se zaměstnavatelem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.1.20 13:13

@mimonka po dobu rodičovské dovolené ti žádný nárok na dovolenou nevzniká. Čili pokud jsi všechnu dovolenou vyčerpala mezi MD a RD, tak nemáš co čerpat, až ti RD skončí :nevim: Respektive až se vrátíš do práce, tak budeš mít nárok na nějaký poměrný počet dní dovolené za letošek - ale to za ty dny v práci, ne za ty na RD :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1917
21.1.20 13:26

Záleží jestli si vycerpala dovolenou mezi PPM a rodicakem. Pokud ne, tak se vyčerpá po rodicaku. Pokud ano tak během RD určitě další nárok nevzniká.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58
21.1.20 13:29

Ano, všechnu dovolenou jsem u prvního dítěte vyčerpala mezi md a RD. U dalšího dítěte (navazovala mi na den presne nová md na končící prvni RD) mi u mého zaměstnavatele řekli, že jsem nepracovala, tak nemám na další dovolenou nárok.
Mně to přijde logické. Ale ta paní u manžela v práci do něj pořád hustí, že to lze, že i když jsem na RD, ať na to nezapomenu a zažádám si.
Já tam pracovat už po RD nebudu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.1.20 13:32

Taky jsem teď podobné téma řešila, ale s tím, že jsem těhotná a jdu na mateřskou a bylo mi řečeno at si dovolenou vyberu po MD, mám ještě cca 10 dnů z minulého roku a po ukončení mateřské dovolené mám nárok na další dny dovolené z tohoto roku..Je to lepší z toho důvodu, že po rodičovské dovolené se vám dovolená krátí, což po mateřské ne ptz to je brané jako nemocenská. Takže jak píšou holky pokud jste dovolenou měla, určitě si ji vyberte akorát se vám za tu dobu bude něco krátit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1917
21.1.20 13:36
@mimonka píše:
Ano, všechnu dovolenou jsem u prvního dítěte vyčerpala mezi md a RD. U dalšího dítěte (navazovala mi na den presne nová md na končící prvni RD) mi u mého zaměstnavatele řekli, že jsem nepracovala, tak nemám na další dovolenou nárok.
Mně to přijde logické. Ale ta paní u manžela v práci do něj pořád hustí, že to lze, že i když jsem na RD, ať na to nezapomenu a zažádám si.

Ne ne, pokud ti navazovala další mateřská tak máš opět nárok na dovolenou. To má účetní od manžela pravdu.

Příspěvek upraven 21.01.20 v 13:40

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12413
21.1.20 13:40
@mimonka píše:

Hele, tak pokud tam budeš končit, tak ti jí zaplatí automaticky po skončení pracovního poměru. Pokud nějakou máš. Já bych teda řekla, že ne. Vůbec bych to neřešila a s penězi nepočítala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1357
21.1.20 13:41
@mimonka píše:

Take mi to navazovalo a na dovolenou jsem narok mela a po materske ji vycerpala. Nemuzes zjistit, kolik dni dovolene mas? Ja dostavam vyplatni pasku s 0,–, ale jsou tam dny dovolene, ktere se postupne krati.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7533
21.1.20 13:43
@mimonka píše:

Nárok ti vznikl i během těch 28 týdnů mateřské dovolené u druhého dítěte, mateřská dovolená je brána jako výkon práce. Pokud jsi ji nečerpala, je zaměstnavatel povinen určit čerpání po skončení RD.

EDIT: A pokud se po RD do práce už nevrátíš, tak je povinen ji proplatit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1357
21.1.20 13:47

@JancaS84 rozumis teto problematice? Konci mi rodicovska a pred nastupem na dalsi materskou mam asi 1,5 mesice. Chtela jsem pred materskou vycerpat dovolenou (mela jsem zjisteno, ze by to jit melo), ale zamestnavatel, resp. ucetni, navrhuje neplacene volno. To se mi nelibi kvuli duchodu. Mam na tu dovolenou narok s tim, ze ji vycerpam pred materskou a ne po ni? Pocet dnu dovolene mit budu, v tom problem neni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58
21.1.20 13:49

@JancaS84
Aha.
Takže jednoho dne jsem v práci odcházela na md.
Tedy jsem nastoupila na první md, po které jsem čerpala dovolenou. Pak byla první rodicovska. Na ni navázala druhá md (jeden den byl poslední den první RD a následující den byl první den druhé md, tj. nepracovala jsem mezi tím). A řekli mi, že po druhé md nárok nemám, že jsem předtím nepracovala tak, jako u první md. A zase znovu. Jeden den mi končila druhá RD a následující den začínala třetí md aniž bych zase cokoliv odpracovala. Tretímu dítěti budou teď už tři roky. Doma pořád zůstávám, zaměstnavatel mi drží místo do 4 let dítěte.

Mám tedy nárok na nějakou tu dovolenou? Ale u toho druhého dítěte už asi ne, když jsem nežádala, to je promlcene? Za jakou dobu se žádá? Za dobu RD nebo md nebo obojí? Předpokládám, že u mě v práci budou opět tvrdit, že nárok nemám žádný, když jsem nepracovala, paní je tam stejná. Nebo se to měnilo od roku 2014?

Jsou na to asi nějaké paragrafy, že? Na co se tedy mám v práci odvolat? Nevíte ty paragrafy přesně?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1917
21.1.20 13:59
@mimonka píše:
@JancaS84
Aha.
Takže jednoho dne jsem v práci odcházela na md.
Tedy jsem nastoupila na první md, po které jsem čerpala dovolenou. Pak byla první rodicovska. Na ni navázala druhá md (jeden den byl poslední den první RD a následující den byl první den druhé md, tj. nepracovala jsem mezi tím). A řekli mi, že po druhé md nárok nemám, že jsem předtím nepracovala tak, jako u první md. A zase znovu. Jeden den mi končila druhá RD a následující den začínala třetí md aniž bych zase cokoliv odpracovala. Tretímu dítěti budou teď už tři roky. Doma pořád zůstávám, zaměstnavatel mi drží místo do 4 let dítěte.

Mám tedy nárok na nějakou tu dovolenou? Ale u toho druhého dítěte už asi ne, když jsem nežádala, to je promlcene? Za jakou dobu se žádá? Za dobu RD nebo md nebo obojí? Předpokládám, že u mě v práci budou opět tvrdit, že nárok nemám žádný, když jsem nepracovala, paní je tam stejná. Nebo se to měnilo od roku 2014?

Jsou na to asi nějaké paragrafy, že? Na co se tedy mám v práci odvolat? Nevíte ty paragrafy přesně?

Ze zákoníku práce. Mateřská se počítá do odpracovane doby a za 60 dní odpracovane u zaměstnavatele máš nárok na poměrnou část dovolené. U toho druhyho přesně nevím když sis nepožádala, to ti asi propadla, ale ruku do ohně bych za to nedala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1917
21.1.20 14:03
@luci.no píše:
@JancaS84 rozumis teto problematice? Konci mi rodicovska a pred nastupem na dalsi materskou mam asi 1,5 mesice. Chtela jsem pred materskou vycerpat dovolenou (mela jsem zjisteno, ze by to jit melo), ale zamestnavatel, resp. ucetni, navrhuje neplacene volno. To se mi nelibi kvuli duchodu. Mam na tu dovolenou narok s tim, ze ji vycerpam pred materskou a ne po ni? Pocet dnu dovolene mit budu, v tom problem neni.

Dopředu dovolená čerpat nelze, takže pokud ti nezůstala z prvního tak buď neplacené volno, ten měsíc a půl ti s důchodem fakt nic významného neudělá a nebo neschopenku. Ale to je samozřejmě zneužívání státních dávek a morálně tady s tím nesouhlasíme :lol: :pankac:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama