Česká inspirace norskou sociálkou - tvrdá realita

Anonymní
14.6.15 11:26

Česká inspirace norskou sociálkou - tvrdá realita

Ahoj holky,

vím, že na téma Norsko a Michálkovi už toho bylo řečeno hodně. Téma se zdálo relativně vzdálené našemu českému systému a našim podmínkám. Pak jsem natrefila na blog, který obsahoval pro mě alarmující informace o tom, že naši politici, mající na starost rodinnou problematiku a sociální oblast úzce spolupracují s norskou sociálkou. Říkala jsem si - Bůh ví, jak to je. Jenže pak jsem odkaz přeposlala kamarádce, která je přes FB v úzkém kontaktu s političkou, která má na starost rodinnou problematiku (Markéta Adamcová). Kamarádka k ní vznesla dotaz, co je na informacích v blogu pravdy. A paní Adamcová jí potvrdila, že to bohužel pravda je. S tím, že jí dala ještě odkaz na kolegyni, která jí poskytne bližší informace.
Když uvážím, jak směšná záminka stačí Norům k odebrání dítěte, jak silně intervenují rodinám do výchovy a jak snadno se dá takto nastavená „pomoc“ státu zneužít, považuji tento fakt za alarmující. O to víc, že v médiích o české spolupráci s Nory vůbec nejsme informováni. Tak se o v rámci svých možností pokusím aspoň já.

Zde je odkaz na příslušný blog.

http://sonasvobodova.blog.idnes.cz/…ny-deti.html?…

ps. omlouvám se za anonymitu, ale tyto praktiky mě fakt naplňují hrůzou :evil:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

14.6.15 12:37

A anonymní jsi proto, že máš strach, aby se ti česká sociálka nemstila na dětech? Tady u nás sociálka v pohodě nechá dítě věky v rodině, kde ho týrají, než vůbec někdo zvedne zadek. K Norsku máme fakt daleko

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2243
14.6.15 12:39

Upřímně, jakákoliv změna v tomto ohledu není vůbec tak jednoduchá, jak to možná vypadá. Jestli jsem četla správně, jedná se v jednom projektu o 23mil, v dalších o další milióny, celkem 113 miliónů korun. To není zas až tak moc. Kdyby u nás mělo nastat větší odebírání dětí rodinám, kam by ty děti šly? Dětské domovy máme vrchovatě plné, profesionálních pěstounů zatím stále není dostatek, protože je to u nás novinka, která se rozjíždí pomalu. S Klokánky je to jakési nahnuté, nedávno jsem četla zprávu o tom, že se jim nepodařilo udržet dosavadní financování. Naopak, je tendence k tomu, aby se spolupracovalo s rodinou, hodně sil se vkládá do preventivní péče. Není vždy ideální, ale co je ideální? Je vidět, že se ani okrajově nepohybuješ kolem tohoto oboru a dělat si názor dle jednoho článku na netu přece nejde. Norsko má jinou historii než my, můžeme se postupně přiblížit jejich systému stejně jako jsme se postupně přiblížili modelu západní „volnější“ výchovy, je to přirozený vývoj a nikdo neví, jestli dobrý nebo špatný, zatím to nelze hodnotit.
Případ paní Michalákové sleduji a moc bych jí přála, aby její síly nebyly mrhány nadarmo. Nedovedu posoudit, co se v rodině před lety dělo, ale získala jsem dojem, že Norská strana jim moc nepřilepšila. Děti mají být spolu, patří své rodině a pokud je už nezíská jejich matka, měly by jít k babičce a dědečkovi nebo její sestře, tak, jak je to přirozené. Je mi jich moc líto.
Ale když se dívám na jejich komplexní systém a četla jsem o tolerování zneužívání ještě před pár desítkami let, tak chápu, že se tomu chtěli postavit čelem. Že to dovedli do extrému, který může opět spoustě lidem ublížit, je jejich problém a měli by si ho opět řešit.
Co můžeš ty sama udělat je žít s otevřenýma očima, když budeš mít podezření, že nějaké dítě v tvém okolí trpí, začít se trošku víc starat, popř. podpořit rodinu, kde pomoc potřebují. Někdy stačí emocionálně (popovídat si s matkou o starostech), někdy třeba přilepšit napečenou buchtou (někteří rodiče nevaří, nepečou), dá se třeba i přispět na projekt obědů pro děti ze sociálně slabých rodin. Protože tam to jídlo dostane aspoň dítě, dát rodině víc peněz pro některé znamená, že rodiče si koupí o 2 krabičky cigaret víc, ale dítě nic víc nedostane:-( Na každé základce se najde několik dětí, které opravdu strádají, a nemusí jít o zneužívání (i když i to se bohužel občas objeví), ale třeba o rozvod, náhlou ztrátu zaměstnání, dlouhodobou nemoc rodičů nebo jejich neschopnost řádně se o děti postarat. Můžeš se k dítěti chovat tak, aby mělo radost ze setkání s tebou, protože třeba tvůj vlídný rozhovor s ním je to jediné hezké, co za celý den prožilo. Věř mi, vím o čem mluvím.
Možná jsem moc naivní, ale myslím, že plošného zavedení norského systému u nás se zatím bát nemusíme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4892
14.6.15 12:45

V Norsku to není jen záležitost systému, ale především záležitost mentality. Podle mě se tu směšují dvě věci, míra a forma intervence státu do rodinných vztahů (která se dost odvíjí právě od nastavení společnosti) a systém náhradní rodinné péče (preference pěstounské péče před tou ústavní).

Jinak je i několik českých kauz, kde byly děti z rodiny odebrány za celkem diskutabilních okolností a řešil to pak (v neprospěch státu) Ústavní soud nebo ESLP. Dávno před Norskem a norskými fondy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.6.15 12:53

@zuzkasim Ještě než se to sem slétne bych ti ráda poděkovala za velmi rozumný názor :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7511
14.6.15 13:02

@zuzkasim super shrnuto :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.6.15 20:36

Tak holky, byla bych samozřejmě ráda, kdyby se mé obavy nenaplnily. Nemám ani tak strach, že by se norské praktiky rozšířily v ČR ted, zvyklosti jsou tu jiné…Spíš mám obavy o generaci našich dětí a vnoučat. Vźdyť vidím, jak se v mnohém normy vnímání lidí posunuly za pouhou generaci. Tak mám strach, aby se k nám plíživě nedostaly norské mravy a soudci neumožňovali odebírání dětí ze zcela banálních důvodů. Oporu v zákonech k tomu mají už teď.
A k připomínce, kdo by se o tyto děti staral? Ano, teď by to byl problém. Ale pokud by se u nás podobné praktiky rozbujely, jistě by si mocní poradili i s tímto. Vytvořili by opatrovníky a začlenili by je do systému.

Ještě kopíruji vyjádření další poslankyně, která je s aktuální situací v naší politice obeznámena.

http://www.top09.cz/…a-18520.html

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama