Četli jste knihu Koncept kontinua od Jean Liedloffové?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
LenkaPT
Závislačka 2667 příspěvků 19.07.11 20:37
četli jste knihu Princip kontinua od Jean Liedloffové???

Ahoj, právě čtu knihu Princip kontinua a mám u toho smíšené pocity. Ráda bych si o této knize, respektive o způsobu výchovy popisovaném v ní s někým popovídala.
Kdo jste jí četl??? (Kniha jde stáhnout na ulozto.cz :wink: )

Jak maminky hodnotí DharmaGaia: Koncept kontinua

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
kvetinka56
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.07.11 20:46

Jo, cetla jsem, knizka se mi moc libila. Nemuzes brat vsechno doslovne, neni vsechno mozne aplikovat na nasi podminky a spolecnost, ale hodne vecem z ty knizky verim.
Co konkretne se ti nelibilo?

Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 19.07.11 20:49

Je to Koncept kontinua, ne? :wink:

Nošení a uspokojování potřeb dítěte mi až zas tak převratné nepřišlo. Tak nějak mi to přišlo až samozřejmé.
Mnohem víc mě zaujala myšlenka výchovy striktně jen příkladem - to mi přišlo hodně dobré. Mnohdy po svých dětech požadujeme nějaké chování, pokud se tak nechovají, tak je káráme, trestáme a přitom některé věci sami děláme.
Taky myšlenka, že dítě si na sebe dá pozor mi přijde velice logická. Akorát ne úplně aplikovatelná v moderním světě. Třeba ta několikrát zmiňovaná jáma, kam malé dítě nespadlo, když si kolem ní hrálo, to je naprosto očividné nebezpečí, které člověk může vyhodnotit i na základě nějaké genetické paměti - hloubka, podědomě z ní míváme strach.
Ale třeba nedat si na základě toho třeba záslepky do elektrických zásuvek je blbost, protože ta hrozba není vidět, nejde vyhodnotit.

Něco jsem použila, na něco jsem neměla koule (třeba nechat dítě s ostrým nožem). Ale nikdy jsem svému dítěti třeba nebránila lézt do schodů, což u nás vyústilo v to, že ostatní děti, které byly chráněny před vstupem na schody se z nich při nejbližší příležitosti bezhlavě vrhali, kdežto Matýsek je nějak extra nevyhledával, nebyla to novinka a navíc do nich uměl bezpečně vylézt i bezpečně slézt. Jsem zvědavá, jak se to osvědčí u druhého.

Davdan
Kelišová 6926 příspěvků 19.07.11 20:56

Jojo, četla. A zní jsem si i vyvodila ono „mládě chodí za matkou, ne naopak“ (a lezu tím na nervy.. :mrgreen: ). Prostě nechávám děti, aby si hlídaly ony mě, ne abych je já naháněla. A světe div se - ono to funguje!!
Hodně nechávám rozvíjet jejich instinkt… jak píše gladys.
Kdybych to shrnula, knížka pro mě byla přínosem. :-)

Lama Lama
Hvězda diskuse 49586 příspěvků 5 inzerátů 19.07.11 21:00

Četla. Myšlenka pěkná. Podání mi přijde dost fanatické. Nedivím se, že na někoho zanechá negativní dojem. Protože jakékoli chování neodpovídající konceptu zcela odsuzuje. Naopak kontinuální výchovu naprosto idealizuje.

Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 19.07.11 21:06
Alpaka píše: Četla. Myšlenka pěkná. Podání mi přijde dost fanatické. Nedivím se, že na někoho zanechá negativní dojem. Protože jakékoli chování neodpovídající konceptu zcela odsuzuje. Naopak kontinuální výchovu naprosto idealizuje.

Jo, podání fanatické, něco mi přišlo, že autorka nějak špatně vyvodila, už nevím, co to bylo.
Nicméně když si vezmu, že to bylo v 70.letech, pálili se podprsenky, proběhla sexuální revoluce, tak to společenské klima k takovému výkřiku přímo vyzývalo.

LenkaPT
Závislačka 2667 příspěvků 19.07.11 21:13

Zajímalo by mne spíš, jestli jste na základě této knihy začali přemýšlet o ,,blokách,, které na vás zanechali vaši rodiče a zda se snažíte je nepředávat dál.
Také svoje dítě stále chovám a mazlím, spí s námi v posteli,nechávám ho, ať si většinu věcí sám okusí.
Bohužel také ale občas zvýším hlas, nebo ho třepnu po zadku, jde mi o to,jestli to vůbec jde, se tomu vyvarovat

Saxana22
Neúnavná pisatelka 16247 příspěvků 19.07.11 21:47

Ano, četla. Vzala jsem si z toho dost.

Nejde to ale aplikovat na naši společnost, žijeme prostě jinak. Otom, co na dětech zanechá následky a co ne, jsem jeden čas přemýšlela opravdu hodně, ale myslím si, že i rodič je jenom člověk a má jenom jedny nervy, snažím se neřvat, neplácat, ale občas to prostě ujede. I tím se ale dle mého dítko učí, prostě nikdo není dokonalý. Něco následky asi zanechá, ale to zastak moc asi ovlivnit nejde :(

chuanitka
Extra třída :D 14721 příspěvků 19.07.11 22:03

Koncept kontinua, že jo? :wink:

Taky jsem četla. Hlavně mi pomohla vcítit se do miminka. A utvrdila mě v tom, že nošení a spaní v jedné posteli není nic závadného.

Dále se mi líbí (a praktikuju) myšlenka, že dítěti nemám říkat, že spadne, protože opravdu spadne :lol:
Také dceři nechávám volný přístup k menším rizikům (asi jako Gladys).

Ale i já bohužel dceru občas plácnu, připadá mi to stručné, jasné a výstižné :oops:

Fanatická mi kniha připadala zejména ke konci, ale brala jsem to s rezervou.

Co se týká mé maminky, ta byla a je „až moc hodná a benevolentní“, za což jí děkuju :kytka: Neuvědomuju si žádné bloky způsobené výchovou.

rébi
Ukecaná baba ;) 1795 příspěvků 19.07.11 22:17

Četla jsem, líbila se mi, s něčím souhlasím hodně (nošení malých kojenců, osvědčilo se mi… ve výchovu příkladem taky dost věřím).....

O něčem mám velké pochybnosti (např. autorka tvrdí, že homosexualita je daná výchovou :nevim:, tohle mi zrovna dost utkvělo v paměti)…

S něčím i dost nesouhlasím (jako že soutěžení je špatná věc, celá příroda je hodně o soutěži podle mě :nevim: )…

Taky si myslím, že autorka ty indiány poněkud idealizuje, popisuje je jako naprosto dokonalé lidi, se mi to trochu nezdá… :nevim: :think:

Prostě celkově trochu smíšené dojmy, ale beru to hlavně jako kritiku stylu výchovy „studený odchov“, který se v mnoha rodinách praktikoval/prak­tikuje… :think:
No, a hlavně je to nějaký pátek, co jsem knížku četla, proto jsem podobnou dikuzi nezaložila, i když jsem to taky měla v úmyslu… :wink:

valkil
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.07.11 22:27

No tak jsem si ji stáhla, ať vím, o čem je řeč :)
Ale jak to tu pročítám, asi si z toho člověk musí vzít jen to, co je mu blízké, a ne to brát jako dogma. Škoda, že jsem nikde nenarazila na žádnou podobnou knížku, kde bych do puntíku se vším souhlasila, vždycky se někde (hlavně v těch USAckých) najde „fanatičnost“, díky čemuž pak celá knížka hodně ztrácí :(

nnada
Závislačka 2725 příspěvků 20.07.11 01:09

Četla jsem, myšlenka je pěkná, i když se dá brát pouze z rezervou. Protože koncept kontinua a „návrat k pramenům je sice milá věc“, ale moderní svět taky na lidi klade jiné nároky než žití v jeskyni a lovení zvěře.
Hrozně mě rozesmálo, jak byla kniha zparodována ve filmu Všude dobře, proč být doma http://www.csfd.cz/…oc-byt-doma/ Pár, který čeká prvního potomka, přijede do domu „kontinuální“ matky-fanatičky a jako dárek přiveze kočárek, hostitelka nechce „tu věc“ dát ani za práh a stále srší citáty z konceptu kontinua (není to tam explicitně řečeno, ale kdo četl, pochopí) a nakonec hosté natruc posadí jedno jejich dítě do kočárku, vozí ho a dítě si to hrozně užívá. :lol:
Myšlenek, které inspirovaly mě, bylo hodně:

1. Kojení, nošení, společné spaní - na psychiku dítěte to zřejmě mělo velmi pozitivní vliv, na psychiku manžela naopak velmi negativní, cítil se odstrčený a já jsem byla permanentně fyzicky vyčerpaná. U nošení musím přiznat, že je mnohokrát pohodlnější než kočárek - jezdím mhd a jsem prakticky každý den v centru města, bez erga bych to nedala a záda z toho nebolí ani teď, když už má 13kg.
  2. Místo hraček zapojování do svých činností - stoprocentně nejde, ale výsledky vcelku jsou: ve dvou letech si umí uvařit kaši, ohřát vodu na čaj, pustit si na youtubu písničku a jakžtakž zamést a hrozně ji to všechno baví.
  3. Spoléhání na vlastní sebezáchranný pud - asi nějaký má, ale těch nehod, které se stanou nedopatřením, je na můj vkus moc.
  4. Nezavírání do ohrádek apod - nezavírali jsme, naučila se velmi dobře lézt, ale jinak žádný zásadní přínos nepozoruju.

Víc si toho už nepamatuju, četla jsem ji v těhotenství. I přes všechny nevýhody myslím si, že je to kniha užitečná, kterou je dobré si přečíst, ale nebrat jako návod, u druhého dítěte se budu inspirovat mnohem méně. :-)

jitkabokule
Závislačka 3269 příspěvků 20.07.11 06:10
Gladys píše:
Je to Koncept kontinua, ne? :wink:

Nošení a uspokojování potřeb dítěte mi až zas tak převratné nepřišlo. Tak nějak mi to přišlo až samozřejmé.
Mnohem víc mě zaujala myšlenka výchovy striktně jen příkladem - to mi přišlo hodně dobré. Mnohdy po svých dětech požadujeme nějaké chování, pokud se tak nechovají, tak je káráme, trestáme a přitom některé věci sami děláme.
Taky myšlenka, že dítě si na sebe dá pozor mi přijde velice logická. Akorát ne úplně aplikovatelná v moderním světě. Třeba ta několikrát zmiňovaná jáma, kam malé dítě nespadlo, když si kolem ní hrálo, to je naprosto očividné nebezpečí, které člověk může vyhodnotit i na základě nějaké genetické paměti - hloubka, podědomě z ní míváme strach.
Ale třeba nedat si na základě toho třeba záslepky do elektrických zásuvek je blbost, protože ta hrozba není vidět, nejde vyhodnotit.

Něco jsem použila, na něco jsem neměla koule (třeba nechat dítě s ostrým nožem). Ale nikdy jsem svému dítěti třeba nebránila lézt do schodů, což u nás vyústilo v to, že ostatní děti, které byly chráněny před vstupem na schody se z nich při nejbližší příležitosti bezhlavě vrhali, kdežto Matýsek je nějak extra nevyhledával, nebyla to novinka a navíc do nich uměl bezpečně vylézt i bezpečně slézt. Jsem zvědavá, jak se to osvědčí u druhého.

nojo ale co potom ty spousta utopených dětí v bazénech,v do­mácích rybníčcích a podobně?
Jinak s těmi schody mám zkušenost podobnou.Dokud dítě bylo hodně malé tj.„lezec“tak byla dole vrátka.Pak jsme ho i my sami učili jak po 4 nahoru a dolů.

Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 20.07.11 08:24

jitko, to je tam přesně vylíčené. Když se bojíš, že dítě spadne do rybníka, všemožně se tomu snažíš zabránit, ale předpokládáš, že se to může stát, tak dítě tam spadne, protože ty předpokládáš, že se tak stane a děti jsou ve své podstatě poslušné a chtějí své rodiče potěšit tím, že udělají to, co rodič říká, že udělají.
Třeba když dítě hopsá po gauči, hrozí, že spadne a ty mu řekneš „Spadneš“. Tak ono za chvíli opravdu spadne.
V té knize je dokonce jako příklad uváděno, že rodina měla bazén, hrozně se báli, že tam dítě spadne, dokonce kolem bazénu postavili plot a udělali vrátka na klíč. Jedinkrát nechali vrátka otevřené, dítě toho využilo, spadlo do bazénu a utopilo se.

Jinak syn směl na schody od té doby, co byl schopen se na ně vyškrábat. Nesměl na schody vedoucí dolů, to jsem se bála, ale nahoru mi to přišlo bezpečné a taky že jo. On si sám zvolil, že vylezl jen na první tři až čtyři, dál nešel (jednou jo a skončil v půlce schodiště a řval, abych ho sundala 8-) )

Jinak mě se to předpokládání, že se něco stane, opravdu osvědčilo, hlavně s mojí maminkou, když přišla a stála těsně u Matýska, on lozil po podnožce, ona furt na něj, že opatrně, že je to nebezpečné, že spadne a co se stalo, během minuty si namlel pusu. Jindy po té podnožce lezl, já si ho nevšímala a nic se mu nestalo.
Ale mohlo to být i tím, že ho vlastně rozptylovala, těžko říct :nevim:

U toho rybníku bych ještě rozlišovala, zda tam dítě spadne třeba tím způsobem, že to na kraji klouže a podjedou mu nohy nebo se opravdu tak blbě nakloní, že tam spadne, to první se může stát i úplně normálnímu dospělému, stejně tak jako dospělý může spadnout na schodech či říznout se.

Izabella
Generální žvanilka 23909 příspěvků 12.08.11 22:38

Ahoj,
zrovna tuto knihu čtu, moc se mi líbí, dává smysl, ale také ji beru s rezervou. Potřebovala jsem se hlavně ujistit v tom, že usínání s miminkem je v pořádku a že nechat ho vyřvávat, aby se naučilo samostatnosti je blbost. Chtěla jsem se zeptat, jestli už máte někdo s tímto nějaké výsledky? Podle knihy se dítě osamostatní samo..

Růst nezávislosti a schopnost emocionálně dozrávat vychází
do velké míry ze všech aspektů základního vztahu v náručí. Proto se dítě nemůže od matky osamostatnit. Jen skrze ni. Tím, že ona bude plnit svou roli správně, že poskytne zážitky „v náručí" a dovolí mu po jejich naplnění postupovat dál.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Vánoční večírek podle Jana Tuny: 5 rad, které vám zachrání pověst i obličej

Pokud nechcete na vánočním večírku dopadnout jako Jan Tuna (45), který... číst dále >

Chlopčík chce do další řady StarDance! Trofej je letos v dobrých rukou, říká

Zdeněk Chlopčík bývá v taneční soutěži StarDance označován za kata poroty.... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >