Chce být lékařka, ale má hraniční poruchu osobnosti

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
14.11.21 19:41

Chce být lékařka, ale má hraniční poruchu osobnosti

Ahoj, nevím, kam přesně tento dotaz směřovat, tak snad mě neukamenujete. Jde o to, že mám dceru, která je sice celkem šikovná v některých směrech, docela dříč, ale má emočně nestabilní poruchu hraničního typu, jak jsem se nedávno dočetla v papírech. Vygooglila jsem si, co to znamená, a celkem jsem se zděsila, když jsem si přečetla symptomy. wikipedia. org/wiki/Hrani%C4%8Dn%C3%AD_porucha_osobnosti#Diagnostick%C3%A1_krit%C3%A9ria_emo%C4%8Dn%C4%9B_nestabiln%C3%AD_poruchy_osobnosti_(F60.3)_dle_MKN-10,_typ_hrani%C4%8Dn%C3%AD_(F60.31) této poruchy. Dcera aktuálně bere čtyři druhy léků včetně antipsychotik (zalasta) a celkově na tom není dobře, výsledky ve škole sice má, ale chce jít po gymplu na medicínu. Opakovaně jí říkám, že to není dobrý nápad v jejím stavu, že se z toho složí a zase skončí v léčebně, ale ona je stejně tvrdohlavá. Moc ji v tom podporovat nechci, tak jsem jí na přihlášku nedala peníze, ale ona si to stejně zaplatila sama (i když si stěžuje, že kvůli těm prázdninám v léčebně si nemohla tolik vydělat). Já nevím, nemůžu si pomoci, ale po přečtení těch symptomů si říkám, že bych se lékařkou s touto poruchou ošetřit nechtěla nechat… je vůbec možné, aby byla uznána za zdravotně způsobilou pro výkon tohoto povolání?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
51400
14.11.21 19:48

Snad se ozve auzivatelka, co medinu kvuli psychiatricke diagnoze vzdala. Ale je treba vzit v uvahu, ze tito lide neumi racionalne odhadnout sve moznosti. Dotaz bych smerovala k lekarum.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36958
14.11.21 19:52
@Anonymní píše:
Ahoj, nevím, kam přesně tento dotaz směřovat, tak snad mě neukamenujete. Jde o to, že mám dceru, která je sice celkem šikovná v některých směrech, docela dříč, ale má emočně nestabilní poruchu hraničního typu, jak jsem se nedávno dočetla v papírech. Vygooglila jsem si, co to znamená, a celkem jsem se zděsila, když jsem si přečetla symptomy. wikipedia. org/wiki/Hrani%C4%8Dn%C3%AD_porucha_osobnosti#Diagnostick%C3%A1_krit%C3%A9ria_emo%C4%8Dn%C4%9B_nestabiln%C3%AD_poruchy_osobnosti_(F60.3)_dle_MKN-10,_typ_hrani%C4%8Dn%C3%AD_(F60.31) této poruchy. Dcera aktuálně bere čtyři druhy léků včetně antipsychotik (zalasta) a celkově na tom není dobře, výsledky ve škole sice má, ale chce jít po gymplu na medicínu. Opakovaně jí říkám, že to není dobrý nápad v jejím stavu, že se z toho složí a zase skončí v léčebně, ale ona je stejně tvrdohlavá. Moc ji v tom podporovat nechci, tak jsem jí na přihlášku nedala peníze, ale ona si to stejně zaplatila sama (i když si stěžuje, že kvůli těm prázdninám v léčebně si nemohla tolik vydělat). Já nevím, nemůžu si pomoci, ale po přečtení těch symptomů si říkám, že bych se lékařkou s touto poruchou ošetřit nechtěla nechat… je vůbec možné, aby byla uznána za zdravotně způsobilou pro výkon tohoto povolání?

A do laboratoře by to nešlo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1189
14.11.21 19:52

Bere léky a ty nemoc drží pod kontrolou… nebo ne? Jestli zvládá v pohodě školu, brigády atd., zbytečně a předčasně dceru připravuješ o rodičovskou podporu a důvěru v ní.
Ještě se na školu ani nedostala a ty už máš představu, jak zachází s pacienty. Jestli během studia uzná, že by lékařská praxe byla pro ní příliš velká zodpovědnost, může jít na obor, kde se s pacienty nesetká (laboratoř, patologie, výzkum, administrativa, management).
Nedělej z toho vědu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
247
14.11.21 19:54

Někdy lidé s psychickými problémy bývají dobří v pomáhající profesích a třeba jako psychiatri.
Znám psychiatricku, která má sama invalidní důchod na psychiatrickou diagnózu. Je oblíbená právě kvůli tomu, že si už něco prožila a chápe pacienty.

Je to individuální.

Zdravotní způsobilost na přihlášku na medicínu posuzuje praktický lékař Vaší dcery.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.11.21 20:03
@safina píše:
Bere léky a ty nemoc drží pod kontrolou… nebo ne? Jestli zvládá v pohodě školu, brigády atd., zbytečně a předčasně dceru připravuješ o rodičovskou podporu a důvěru v ní.
Ještě se na školu ani nedostala a ty už máš představu, jak zachází s pacienty. Jestli během studia uzná, že by lékařská praxe byla pro ní příliš velká zodpovědnost, může jít na obor, kde se s pacienty nesetká (laboratoř, patologie, výzkum, administrativa, management).
Nedělej z toho vědu.

Zvládá to nějak v rámci možností, ale sebepoškozuje se pořád. Dobře na tom rozhodně není. Nálady se jí střídají solidně.
Nevím, jednoduše se mi ta myšlenka nelíbí. A s pacienty by stejně přišla do kontaktu na praxích, i kdyby nakonec dělala třeba toho patologa. Prostě v tomhle ji podporovat nechci, ale ona si stejně dělá svoje. Není třeba na medicíně nutně doložit to potvrzení o zdravotní způsobilosti?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.11.21 20:05
@jejjej píše:
Někdy lidé s psychickými problémy bývají dobří v pomáhající profesích a třeba jako psychiatri.
Znám psychiatricku, která má sama invalidní důchod na psychiatrickou diagnózu. Je oblíbená právě kvůli tomu, že si už něco prožila a chápe pacienty.

Je to individuální.

Zdravotní způsobilost na přihlášku na medicínu posuzuje praktický lékař Vaší dcery.

A jo, už to s tou způsobilostí čtu taky. No uvidíme, třeba jí to nakonec neprojde skrze praktika. Jinak jedna věc je psychicky onemocnět poté, co by dodělala školu, ale ona tu diagnózu dostala ještě před podáním přihlášky.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
14.11.21 20:06
@Russet píše:
A do laboratoře by to nešlo?

Ne, tvrdohlavě si podala přihlášku na medinu. :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
1291
14.11.21 20:06

To, že se hlásí na medicínu, automaticky neznamená, že ji tam vezmou nebo že ji úspěšně dostuduje. A i když dostuduje, třeba se lékařskému povolání pak ani nebude věnovat. Předpokládám, že už je plnoletá, tak jí nic zakázat nemůžeš, pokud si za tím tvrdohlavě půjde. Já bych ji asi nechala zkusit si to. Studium medicíny je dlouhá cesta a třeba během ní změní názor.

Jinak doktora s psychiatrickou diagnózou bych jako pacient samozřejmě nechtěla a doufám, že takoví s pacienty ani do styku nepřicházejí. Ale nevím, třeba to možné je, když jsou dostatečně kompenzovaní léky. Minimálně nějaká práce v laboratoři nebo ve výzkumu by asi šla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51400
14.11.21 20:07
@safina píše:
Nedělej z toho vědu.

clovek, ktery nema sam v sobe neco zpracovane, nemuze byt dobry v pomahacich profesich. Ja sama potkala nekolik kolegu na rozsypani v ucitelske praxi, nemohli pomoci sobe, natoz jinym.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54030
14.11.21 20:09
@Anonymní píše:
Zvládá to nějak v rámci možností, ale sebepoškozuje se pořád. Dobře na tom rozhodně není. Nálady se jí střídají solidně.
Nevím, jednoduše se mi ta myšlenka nelíbí. A s pacienty by stejně přišla do kontaktu na praxích, i kdyby nakonec dělala třeba toho patologa. Prostě v tomhle ji podporovat nechci, ale ona si stejně dělá svoje. Není třeba na medicíně nutně doložit to potvrzení o zdravotní způsobilosti?

Pacienty bych ted az tak neresila.
Medicina je narocny studium na cas, je to stres, na nektere zkousky se clovek musi ucit tydny. Spoluzaci, co meli sklony k perfecionismu nebo drici, to zvladali hodne spatne. Spousta jich prerusila nebo vubec nedokoncila.

Taky znam jednoho, co ho zkousejici vyhazovali opakovane ve vyssich rocnicich, protoze nechteli, aby tu praci delal :nevim: Mel nejakou psychickou poruchu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
247
14.11.21 20:10
@Anonymní píše:
A jo, už to s tou způsobilostí čtu taky. No uvidíme, třeba jí to nakonec neprojde skrze praktika. Jinak jedna věc je psychicky onemocnět poté, co by dodělala školu, ale ona tu diagnózu dostala ještě před podáním přihlášky.

Někteří studenti se na medicínu hlásí právě z důvodu svých psychických potíží, že chtějí pomáhat lidem se stejnými zdravotnimi problémy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
247
14.11.21 20:12

Však v laboratořích pracuje spousta lékařů. Bez kontaktu s pacienty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2550
14.11.21 20:13

Hranicari „si vylivaji“ svou nestabilitu na tech nejblizsich, o pacienty se bat nemusis. Navic maji problem s cily, se smyslem byti. Muzes byt pysna, ze se s tim chce dcera porvat. Smer a cil je pri hranicarku to nejlepsi. Navic tato porucha se bere jako „nemoc mladi“, vek ji dost otupuje. Ja jsem po tricitce prakticky bez priznaku (a bez leku).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
392
14.11.21 20:15
@Anonymní píše:

Trochu mě překvapuje, že tvůj vztah ke dceřině diagnóze je „dočetla jsem se v papírech“. U tohoto typu poruchy osobnosti je celkem důležitá edukace blízkých, když už ne jejich zapojení do terapie. Pokud dcera bere antipsychotika, tak předpokládám, že tam je nějaká přidružená diagnóza, tipuji nějakou afektivní poruchu.
Z tvé prezentace nejde úplně posoudit, jak na tom dcera je, samotná porucha osobnosti může být různě závažná, od akcentace osobnostních rysů až po těžce patologicky strukturovanou osobnost, která vyřazuje člověka z běžného fungování ve společnosti. Pokud se to blíží té lehčí formě, není to překážkou ve výkonu profese. Osobně bych ale viděla problém v obrovské zátěži, kterou představuje studium medicíny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat