Chci pomoct kamarádovi s dluhy – jak?

26.5.17 21:19

Chci pomoct kamarádovi s dluhy – jak?

Mám dlouholetého dobrého kamaráda, který se ale už přes 10 let potácí v dluzích. Celé to kdysi začalo jeho „podnikáním“ a hlavně naprosto nereálnými očekáváními. Pak přišly nesmyslné půjčky, pak ještě nesmyslnější rychlé půjčky, pak exekutoři, další půjčky… no klasika. Může si za to samozřejmě sám, stejně jako skoro všichni v podobné situaci, o tom žádná. Nicméně už se to s ním táhne hrozně dlouho. Má exekuci na plat a už dávno celkově rezignoval. Lepší práci si nenajde, protože by mu zbylo stejně furt to samé. Nikam nejezdí, nikam moc nechodí, protože nemá za co. Je mu 35, žádnou partnerku nemá, když už by nějaká byla k mání, utne to hned v zárodku, protože by s ním neměla perspektivu… Je to smutné. Zákonných možností kromě zaplacení asi moc není, insolvence není možná z důvodu dluhů z podnikání.

Nevím, kolik vlastně dluží. A myslím, že to neví ani on sám. Před dvěma lety třeba říkal, že do několika měsíců už by to měl mít splacené. Pak se objevilo něco dalšího, a… Z toho jeho platu to má zas na několik let. Odhaduju jeho dluh tak na 100 tisíc, ale možná i výrazně víc nebo míň. Drtivá většina z toho jsou úroky, které se při tom jeho tempu splácení asi moc nesnižují.

Já sám mám peněz celkem dost a poslední dobou se mi zadařilo významně (výdělek v řádu vyšších milionů). Rád bych kamarádovi finančně pomohl. Ale jak?

1. Nabízí se samozřejmě možnost si s ním sednout a všechno probrat. Jenže… Asi se mu o tom nebude chtít mluvit (má ještě takovou tu blbou hrdost). Možná něco ještě zatají. Anebo si naopak nějaký dluh vymyslí, když už teda rozdávám. To ho zase nechci zbytečně pokoušet. Sice mu věřím, ale tak znáte to o těch zoufalých lidech. To bych mu možná spíš nabídl třeba 20 tisíc navíc jen tak, se kterýma by mohl počítat, když bude všechno OK, aby chtěl zůstat a zůstal čestný.

Další úskalí je, že jak by se okolí nějak domáklo, že takhle rozdávám peníze, nabalili by se na mě další lidi. Třeba jeho bratr je podobný dáreček, ale ten je úplně jiný případ, kterému pomáhat nechci. (Zajímavý, jak je pro finanční gramotnost důležitý vzor v rodině.) A tak vůbec nechci před okolím vypadat moc bohatě.

1. Poslat mu peníze anonymně. Tak, aby nevěděl, že je to ode mě, a nemusel se tak přede mnou stydět. (A aby se to nedozvědělo okolí.) Tady jsou dvě možnosti – hotovost v obálce ve schránce, anebo na účet přes složenku po částech s vymyšleným odesílatelem. Hotovost je samozřejmě taková hezčí, můžu k tomu připojit nějaký dopis atd., ale bojím se, aby mu z toho nehráblo a nezačal to utrácet za něco jiného než splácení dluhů.

Kdybych to poslal na účet (ještě s poznámkou, že je to na dluhy), nemohl by to před exekutory zapírat, a v podstatě by to musel na ty dluhy dát. Takže trochu lepší. Ovšem nevím, jestli u vyšších částek není nějaká právní zrada, že by po něm třeba někdo chtěl doložit původ apod.

Co myslíte? Taky nevím, co takový dar udělá s jeho morálkou. Nezačne si zase půjčovat (když uvidí, že to za něj někdo zacvaká)?

Co byste udělali vy na mém místě? Případně co byste ocenili více na místě kamaráda?

Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

26162
26.5.17 21:23

@dočasný nick nemůžeš ho „zaměstnat“ za výbornou mzdu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7239
26.5.17 21:30
@Malaga píše:
@dočasný nick nemůžeš ho „zaměstnat“ za výbornou mzdu?

Tak téměř polovinu peněz, které mu bude chtít dát, pošle státu na daních a odvodech…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
587
26.5.17 21:30

@Malaga @Malaga to je skvělý nápad!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
279
26.5.17 21:32

No pokud chceš pomoc finančně. Je to lepší řešit přímo s exekutory. Na účet bych mu nic neposílala ani anonymně ani kdyby o tom věděl. Pak je dobre si s nim sepsat papír a nechat potvrdit, ze jsi ty peníze poskytl ty a bud formou daru nebo půjčky s tím, ze ti zaplati třeba jen část. Ja jsem poucena od svagrove. Uz 8 let mi dluží pres 50 000 :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
587
26.5.17 21:33

@dočasný nick když nad tím tak přemýšlím, tak mi přijde zvláštní, že kamarád neví, kolik přesně dluží. Jako chápu, že se může něco objevit, ale nějakou představu o výšce dluhu by měl mít, ne?? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.5.17 21:34

Tak ho zamestnej

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
279
26.5.17 21:35

@EvulinkaH nechce si to pripustit. Asi kdyby to udělal, tak se zblázni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23372
26.5.17 21:39

Nedávala bych mu peníze. Rozfrca to a dluhy nedá ani korunu, protože si bude chtít užít. 100tis není zas taková tragédie, ale podle mě dluží daleko víc.. kdyby měl vůli to splatit co nejdřív, tak si lepsi praci najde a splatí to hned. Ale on evidentně nechce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
587
26.5.17 21:46

@HeKaMiVi nebp to nechce říct okolí. Jestli splácí poctivě 10 let, tak to musela být částka jako prase :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.5.17 22:38

Díky za odpovědi :)

@Malaga Hele, zaměstnat bych ho sice teoreticky mohl, ale to vlastně neřeší ten problém. Ty peníze mu můžu dát rovnou. Jde mi o to, aby se zbavil dluhů, ale aby mu z toho nehráblo a taky aby dluhy nezačal brát na lehkou váhu.

@HeKaMiVi S exekutory bych radši nekomunikoval (ideálně se do toho nechci papírově míchat vůbec). Jasně, tam by peníze šly přímo na dluhy a ne na nic jiného. To by bylo ideální. Ale kontakt na exekutory by mi musel dát on sám, to se asi jinak nedozvím…

Jinak teda chci mu ty peníze dát, ne půjčit. Půjček už měl dost, další by mu nepomohla. Finančně jsme na tom tak rozdílně, že ty peníze od něj vracet nepotřebuju a ani to nečekám. Je to prostě dar, nic za to nechci. On ty peníze potřebuje víc než já.

@EvulinkaH Tak je možný, že to ví, kolik dluží, jenom mi o tom neříká (vlastně o tom mluví jen málokdy a je vidět, že se za ty dluhy prostě stydí). Navíc jak měl těch půjček hodně a ty lichváři si je ještě různě mezi sebou přeprodávaj… Nevím, jestli celkovou výši dluhů pak vůbec lze vědět nějak jistě.

Myslím, že největší část zaplatí na těch úrocích. Podle všeho ten původní dluh splatil alespoň dvakrát, ale je těžký se z toho kolotoče dostat při tak mizerném platu. A ano, lepší příjem by rozhodně pomohl, jenže tak zase selhává jeho vůle, prostě rezignoval :roll: Já se mu teda ani moc nedivím, já bych si v jeho situaci už asi hodil mašli, divím se, že je psychicky jakž takž OK.

Co řeším je to, jak ho prostě nejsnáz zbavit těch dluhů, aby mohl začít normálně žít. Ale aby ty peníze opravdu použil na zaplacení dluhu, ne aby je někde nerozházel. A aby nečekal, že to za něj příště někdo zase zatáhne.

Má exekuci na plat. Exekuci na účet asi ne (ten normálně používá), což je škoda; kdyby měl i exekuci na účet, byla by jistota, že ty peníze půjdou na dluh. Takhle nevím :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48668
26.5.17 22:46

Ty dluhy nebudou určitě 100 000 :?, to bude jiná částka a pokud ani neví kde všude dluží tak do dluhů spadne zase. nebude si toho vážit když to za něj někdo zaplatí jen tak :? Po 10 letech to musí být velké částky :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
587
26.5.17 22:48

@dočasný nick a co mu to takhle na férovku říct:
Hele, kamarádíme se roky, vidím, že se snažíš splácet, tak ti chci pomoct část umáznout. Nic za to nechci, dělám to proto, že tě mám rád a tobě ty prachy pomůžou a potřebuješ je víc než já. Nechci, abys mi byl vděčný. Chci, abys mohl začít normálně žít. Doufám, že ses z toho poučil a nebudeš už tak lehkomyslný a brát si zbytečné půjčky, příště už bych ti pomoct nemohl." Tečka a fertig. Jestli se z toho poučí je ale už jenom na něm

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1734
26.5.17 23:24

Ja bych si s nim taky sedla a narovinu mu to vylozila. Bylo by lepsi, kdyby bylo v tomhle uplny jasno, aby pak nedoslo k nejakymu neprijemnymu omylu, a nepoznamenalo to vase pratelstvi.
Penize jsou citliva zalezitost, hlavne v rodine a mezi prateli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5187
27.5.17 00:09

Hele ono je to těžký. Z vlastní zkušenosti vím, že tyhle lidi jsou finančně negramotni. Já bych mu peníze do ruky nikdy nedávala. Akorát je utratí, nevěřím tomu, že to použije na dluhy.Taky znám takové případy. Zadluzeny až na půdu, dostali velký fin. obnos který by jim pomohl smaznout jednu půjčku a pro ně to bylo jak flusnuti do moře. Radši si koupili nové auto a jeli k moři :pocitac: Jestli mu chceš pomoct a peníze darovat, žádný anonym bych nedělala. Nevíš nikdy jak ty peníze skončí. Aby je nevrazil zas do toho jeho velkého podnikání. :roll: Mluvila bych s ním narovinu. I bych třeba řekla, že si to u tebe odpracuje aby mu to nebylo blbý. Problém je, aby tvé pomoci nezačal zneužívat. Ale alespoň poznas jak velké je přátelství. Podej někomu prst a utrhne ti celou ruku :nevim: Já bych rozhodně peníze jentak nedávala jemu do ruky. Když je na tom blbě, bude si je chtít užít jinak. Tyhle lidi přemýšlí trošičku jinak :nevim: Jinak nevěřím že je to taková částka, podle mě to bude o hodně víc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama