Chci pro dítě jméno, které není v kalendáři.

Anonymní
16.9.20 09:41

Chci pro dítě jméno, které není v kalendáři.

Jak zjistím, jestli je jméno povoleno? A když nebude, (myslím, že zatím není), tak kam potom? Je to na dlouho?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
16.9.20 09:43

Jo a pak až ji budu chtít pokřtít, musím dávat ještě jedno? A musím kdyžtak to druhé pak všude uvádět?

• Citovat
  • Nahlásit
2927
16.9.20 09:52

Druhé jméno u křtu nikde neuvádíš. Jen je zapsané na matrice na faře. Jinak nemusíš dávat druhé jméno, většinou se dává po kmotrovi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2927
16.9.20 09:55

Ale ty asi věřící nebudeš, když nevíš takové základní věci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.9.20 09:59

Jsem, ale radši se ptám :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
2927
16.9.20 10:07
@Anonymní píše:
Jsem, ale radši se ptám :lol:

kdybys byla, vůbec bys tuto otázku nepoložila. Když jsi, tak co pro to musíš udělat? předpokládám, že jsi měla svatbu v kostela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2678
16.9.20 10:18

Muzes si vybrat klidne jmena i bez křtění. Staci zajit na matriku, jmena nahlasit a babka koukne do knihy jmen a kdyz tam bude, tak pohoda… ta bichle ma asi 300 stran, tak bych se toho nebala

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17063
16.9.20 10:25

Povolená jména jsou v knize Jak se bude jmenovat od Knapové. Jinak ti to jméno ověří na každé matrice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3755
16.9.20 10:53

Kalendář není žádný oficiální seznam jmen, do kalendáře si každý vydavatel může napsat, co chce. Že existuje nějaký zvyk, kdy je jaký svátek, z toho nedělá závazek. De facto neexistuje ani žádný seznam „povolených“ jmen. Existuje kniha „Jak se bude jmenovat“, která těch jmen obsahuje fakt hodně, ale furt to není úplný seznam. U nás si nemůžeš jako jméno vymyslet cokoli, musí to být existující jméno. Čili vpodstatě by mělo stačit, že už ho někdy někde někdo použil, i pokud není v knize. Pokud jde o jméno, které třeba u nás není používané, ale někde v zahraničí běžné, měli by ti ho bez keců zapsat. A kdyby ne, můžeš jeho existenci doložit znaleckým posudkem - ten v současnosti, pokud vím, může udělat paní Knappová :mrgreen: nebo Ústav pro jazyk český.

EDIT: Hromada překlepů :roll: Tak to dopadá, když píšu z mobilu ve spěchu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.9.20 10:57
@mamina2017 píše:
kdybys byla, vůbec bys tuto otázku nepoložila. Když jsi, tak co pro to musíš udělat? předpokládám, že jsi měla svatbu v kostela.

:lol: :lol: tak jak říkáš věřící, tak to stačí snad věřit ne.. jinak jsem i křesťanka, pokřtěná, celá rodina je pokřtěná, moje první dcera taky, svatbu v kostele také ano.. byla jsem u svatého přijímání, ale nechodíme do kostela.. jen občas.. a prostě jsem se nezeptala v rodině, ale tady no.. protože jsem si nebyla jistá..a nechápu proč mě tady zkoušíš.. 8o

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
16.9.20 11:03

Jinak Holky mělo by to být jméno Joli :srdce:.. nikde jsem to nenašla, to mě prostě napadlo, já vím, že existuje Jolana, Jola, Jolie, ale to není ono :mrgreen: :mrgreen: nebo zda se vám to blbé? :D

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
16.9.20 11:05

@mamina2017 a z první bylo jméno křesťanské, takže tam jsem neřešila druhé..

• Citovat
  • Nahlásit
3755
16.9.20 11:11
@Anonymní píše:
Jinak Holky mělo by to být jméno Joli :srdce:.. nikde jsem to nenašla, to mě prostě napadlo, já vím, že existuje Jolana, Jola, Jolie, ale to není ono :mrgreen: :mrgreen: nebo zda se vám to blbé? :D

Stačí hledat mimo mrňavý český rybníček. Například: https://nameberry.com/babyname/Joli

Jakožto existující, ve světě celkem běžně používané jméno, by ti ho měli normálně zapsat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.9.20 11:18
@Kassy píše:
Stačí hledat mimo mrňavý český rybníček. Například: https://nameberry.com/babyname/JoliJakožto existující, ve světě celkem běžně používané jméno, by ti ho měli normálně zapsat.

Moc děkuju, takže můžu ho napsat bez toho abych šla první na matriku? Nebo raději se zajít zeptat. :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
3755
16.9.20 11:29
@Anonymní píše:
Moc děkuju, takže můžu ho napsat bez toho abych šla první na matriku? Nebo raději se zajít zeptat. :palec:

Teď asi nerozumím, na co se ptáš. Jméno se vždycky zapisuje na matrice, ta vystavuje rodný list. Bez ní to jaksi nejde.

Pokud máš jméno vybrané před porodem, můžeš ho nahlásit (vyplnit do papírů) v porodnici a ta ho pošle na matriku v rámci hlášení o narození dítěte. V porodnici ovšem nikdo přípustnost jména zkoumat nebude, pošlou, co jim napíšeš. Pokud by s tím na matrice měli problém, kontaktují tě sami nebo ti řeknou, až si půjdeš vyzvednout rodný list. Ale nemyslím, že zrovna s tímhle by měl problém nastat, je to normálně existující jméno. Samozřejmě ale záleží na matrikáři, jak se k tomu postaví a jak bude chtít prudit.

Pokud ti jde o křest, tak s tím ti neporadím, nejsem věřící.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama