Studium na RD a trvalý pobyt

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

jana0000
Povídálka 49 příspěvků 10.01.18 11:02
chci se zeptat

Zdravim preji pekny den, chci se zeptat zda nekdo nevi jak to je kdyz mam trvaly pobyt u me matky a ja jsem na rodicovske dovolene, ale od zari jdu studovat, ma moje matka narok na slevu na dani? je mi 23let dekuji za odpovedi

Přečtěte si článek: Rodičovský příspěvek 2018: Aktuální informace

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

AstraG
Závislačka 4369 příspěvků 10.01.18 12:08

Jakou slevu, by máma chtěla uplatňovat? Na nezaopatřené dítě?

MaminkaLucka
Ukecaná baba ;) 1017 příspěvků 10.01.18 12:30

@jana0000 pokud jdeš na denní studium, pravděpodobně bude moci uplatnit slevu

canaglia
Závislačka 3610 příspěvků 10.01.18 12:33
@jana0000 píše:
Zdravim preji pekny den, chci se zeptat zda nekdo nevi jak to je kdyz mam trvaly pobyt u me matky a ja jsem na rodicovske dovolene, ale od zari jdu studovat, ma moje matka narok na slevu na dani? je mi 23let dekuji za odpovedi

Trvalý pobyt nehraje roli, podstatné je, zda se podílí na vaší výživě a zda trvale žijete ve společné domácnosti (což teoreticky je možné i ve dvou domácnostech současně).

pijavice
Kecalka 227 příspěvků 10.01.18 15:43

@MaminkaLucka no. Jenže její matka už nemá vyživovací povinnost. Protože jestliže má dítě otce v rodném listě má vyživovací povinnost otec dítěte a to do dvou let věku dítěte i k ní. A v tomto případě NENÍ žádný nárok na slevu na dani a může studovat klidně deset škol. Jestliže má manžela tak je opět vyživovací povinnost na něm a může si uplatnit slevu na dani na manželku (nějaké dva tis. na měsíc od dalšího měsíce po uplynutí svatby). Každopádně nevím jak to je, když by ho tam teoreticky neměla napsaného, ale jelikož bydlí a zřejmě se i nějak živí sama bylo by to o*ebavání státu.

pijavice
Kecalka 227 příspěvků 10.01.18 15:52

@canaglia Když má maminka dítě za svobodna a tatínek se chce hlásit (teoreticky i kdyby se nechtěl hlásit a řešilo by se to přes soud a testy otcovství) podepisuje na matrice, že uznává dítě za své a podepisuje také dokument, že se zavazuje, že do dvou let věku dítěte má vyživovací povinnost i k ženě, se kterou to dítě má. Tím pádem jsou rodiče z obliga. Teda čistě teoreticky by mohli mít vyživovací povinnost i rodiče i otec dítěte, ale to jen v případě, že by dítě měla v 15 letech tudíž by otec měl vyživovací povinnost 2 roky a zbývající třeba 2 roky studia do maturity ještě rodiče. (pak teoreticky ještě tu vysokou školu, kdyby studovala prezenční formu a bydlela u nich)

Lendeš
Závislačka 4998 příspěvků 10.01.18 16:18
@pijavice píše:
@canaglia Když má maminka dítě za svobodna a tatínek se chce hlásit (teoreticky i kdyby se nechtěl hlásit a řešilo by se to přes soud a testy otcovství) podepisuje na matrice, že uznává dítě za své a podepisuje také dokument, že se zavazuje, že do dvou let věku dítěte má vyživovací povinnost i k ženě, se kterou to dítě má. Tím pádem jsou rodiče z obliga. Teda čistě teoreticky by mohli mít vyživovací povinnost i rodiče i otec dítěte, ale to jen v případě, že by dítě měla v 15 letech tudíž by otec měl vyživovací povinnost 2 roky a zbývající třeba 2 roky studia do maturity ještě rodiče. (pak teoreticky ještě tu vysokou školu, kdyby studovala prezenční formu a bydlela u nich)

Nic takového se při podpisování společného prohlášení rodičů o určení otcovství nepodepisuje.

pijavice
Kecalka 227 příspěvků 10.01.18 16:30

@Lendeš V roce 2015 můj teď už manžel toto na matrice podepisoval. Že se zavazuje, že do dvou let věku dítěte má ke mě vyživovací povinnost. Za tím si stojím.

pijavice
Kecalka 227 příspěvků 10.01.18 16:34

@Lendeš https://www.penize.cz/…amelou-matku!

To odpovídá i na to co jsem nevěděla, jak to je když je otec „neznámý“ a není v rodném listě.

Jelikož ve Vašem dotazu zmiňujete jako otce dítěte přítele dcery, mám za to, že dcera není provdána. Její nárok na výživné proto vychází z ust. § 920 nového občanského zákoníku, který upravuje výživné a zajištění úhrady některých nákladů neprovdané matce. Podle tohoto paragrafu platí:

(1) Není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Povinnost k úhradě nákladů spojených s těhotenstvím a porodem vznikne muži, jehož otcovství je pravděpodobné, i v případě, že se dítě nenarodí živé.

PS: omlouvám za to, že jsem to zkopírovala i s tím dotazem je to ze stránky http://www.azrodina.cz/…ka-a-vyzivne, chtěla jsem zkopírovat jen ten paragraf

Hanula1212
Závislačka 4991 příspěvků 10.01.18 16:56

@pijavice pleteš dvě věci dohromady. Tazatelka se ptala na daň. zvýhodnění na dítě. Z hlediska zákona o daních z příjmů se za vyživované považuje dítě za splnění podmínek uvedených v §35c zákona o daních z příjmů. Pokud tedy tazatelka studuje, má do 26let, sdílí s rodiči společnou domácnost a její manžel nemá příjmy, ze kterých by uplatnil slevu na manželku, pak je z hlediska zákona o daních z příjmů považována za vyživované dítě a její rodiče mají nárok na daň. zvýhodnění.

pijavice
Kecalka 227 příspěvků 10.01.18 16:59

@Hanula1212 Nepletu, tu daň může uplatnit jen rodič, který vyživuje dítě. Jenže oni k ní nemají vyživovací povinnost. Pro mě za mě může to zkusit, ale logické to není.

pijavice
Kecalka 227 příspěvků 10.01.18 17:04

@Hanula1212 a jen tak mimochodem, tazatelka píše, že má u matky trvalý pobyt, ne že tam žije.

Museli by lhát v čestném prohlášení a musela by být na denním studiu.

Hanula1212
Závislačka 4991 příspěvků 10.01.18 17:11

Zkus si přečíst §35c zákona o daních z příjmů. Tam je přesně uvedeno, kdo se považuje za vyživované dítě pro účely zákona o daních z příjmů. Je to jiné než jak určuje vyživovací povinnost občanský zákoník! Nebo zkus googlit.
Viz třeba:
https://business.center.cz/…/zprava.aspx?…
 https://poradna.podnikatel.cz/index.php?…

Hanula1212
Závislačka 4991 příspěvků 10.01.18 17:15
@pijavice píše:
@Hanula1212 a jen tak mimochodem, tazatelka píše, že má u matky trvalý pobyt, ne že tam žije.Museli by lhát v čestném prohlášení a musela by být na denním studiu.

Ale vždyť jsem psala, že musí mít společnou domácnost! Kromě toho, žádné čestné prohlášení se nikam nepíše a forma studia může být klidně kombinovaná.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.01.18 11:58

Žiju s matkou a můj to manžel není jen přítel nekdo nam řekl zw to jde, proto se ptám

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Jde to!

Naučte se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy. Za dva... číst dále >

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Články z Expres.cz

Angela se našla! Po deseti dnech se objevila ve Španělsku, manželská krize se nekoná

Celé Německo minulý týden spekulovalo, kde se nachází kancléřka Angela... číst dále >

Gondík zamíchal všemi kartami ve StarDance. Porazit ho může jenom jeho psychika!

Předposlední soutěžící letošního ročníku taneční show Stardance …když hvězdy... číst dále >

Články z Ona Dnes

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u... číst dále >

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Reklama