Chci si vysadit léky na tlak

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Zuzula123
Stálice 53 příspěvků 18.06.19 10:56
Chci si vysadit léky na tlak

Ahoj,
vím, že to musím konzultovat s Dr. ale jen mne zajímá, zda má někdo s něčím podobným zkušenosti a jak to případně řešil…
Byla jsem před pár týdny u praktické kvůli tomu, že mne poslední dobou často bolí hlava a mám často záškuby např. na noze, pod okem…taky jsem chtěla aby udělala prevenci, na které jsem už nebyla 3 roky. Tak mi udělala klasickou prevenci, z krve navíc hladinu minerálů, vše bylo v pořádku až na mírnou anemii, tu mám ale celý život, někdy více někdy méně. Dostala jsem žádanku na neuro tam teprve půjdu. Pak mi změřila tlak a ten byl 141/93, v papírech měla, že je to už po několikáté, ale já mám prostě u doktorů vždy takto vysoký tlak. Udělala i Ekg a tep bylo lehce přes 90. Když si ho měřím doma tak mám v průměru 135/85 což je ale prý také moc, tep mívám v klidu od 60-100 jak kdy, jsem nervák. Před dvěma lety jsem měla tlakový holter a ekg holter vše bylo ok. V rodině máme vysoký tlak, rodiče i mladší sourozenci berou léky na tlak už tak od dvaceti, já jediná nic. Je mi přes 40. Na to konto dr. řekla, že už není na co čekat, když mám vyšší hodnoty opakovaně a máme to v rodině a rovnou mi napsala betablokátor 1× denně. Od tý doby co to beru je mi hůř a hůř, hned druhý den jsem sebou málem sekla tlak 100/63, tep 55, pak jsem začala brát jen půlku prášku tlak se mi drží v průměřu 113/77 tep do 70. Jsem děsně unavená, motám se, nemůžu fungovat, do toho se mi začalo hůř dýchat a začala jsem hrozně kašlat, pálí mně jakoby na průduškách nebo uprostřed hrudníku. Jsem alergik, v příbaláku se píše, že u alergiků a astmatiků se má podávání tohoto léku zvážit, takže zřejmě dělá něco s průduškama? Na kontrolu mám jít až za další dva týdny, ale půjdu samozřejmě dřív. Jenže už teď vím, že mi Dr.tak maximálně dá jiné léky a já se bojím, že opět budou mít vedlejší účinky. Chtěla bych zkusit ještě chvíli fungovat bez léků, vyzkoušet třeba bylinky, akupresuru…a léky nasadit případně až po nějakém větším vyšetření. Nebo je opravdu normální, že se léky na tlak nasadí po kontrole ekg v ordinaci a změření tlaku + rodinná anamnéza a víc se neřeší? Můžu ty léky prostě odmítnout? To se ale bojím, že budu muset hledat novou praktickou. Už prve jsem se snažila ten betablokátor odmítnout, ale nebyla s ní řeč.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
aiwwa
Nadpozemská drbna 26994 příspěvků 18.06.19 11:04

Léků na tlak je celá škála, ať ti napíše jiné, když tyto ti nevyhovují. A jinak já bych věřila lékařům a nic bych sama nevysazovala. Jestli chceš další vyšetření, dá se na 24 hodin dát „holter“, který ti měří celou dobu tlak. Nevím jak se to přesně jmenuje. To by mohlo ukázat zda máš jen stres z bílého pláště, nebo to budeš mít vyšší i doma. Jinak 113/77 je krásné, já mám celý život tlak kolem 90/50 i méně a nic moc. Ale zas to není nijak nebezpečné, teda když pominu to, že to s tebou může seknout.
Vysoký tlak má spoustu rizik, takže buď ráda, že se to podchytilo včas a svěř se doktorům.

Pajka89
Ukecaná baba ;) 2450 příspěvků 18.06.19 11:07

Verila bych doktorum a sla konzultovat vymenu leku za jiny, kdyz ti po tomhle neni dobre. A k tve otazce, vsechno lze u lekare odmitnout. Kaudy je odpovedny sam za sebe. Musis jenom umrit.

Zuzula123
Stálice 53 příspěvků 18.06.19 11:17

Jasně, konzultovat určitě půjdu, jen mám prostě pocit, že možná i bez léků bych měla ten tlak slušný a nechci je brát zbytečně, bez negativních vedlejších účinků asi nebude žádný. Pokud by mi ještě před nasazením léků udělala třeba tu 24hodinovou monitoraci nebo poslala někam na kardiologii a vyšlo by mi něco špatně tak samozřejmě léky neodmítnu. Ale takto z toho mám hrozně špatný pocit a právě nevím jestli je to normální postup a fakt se léky dávájí ihned při náhodném zjištění při prohlídce…

aiwwa
Nadpozemská drbna 26994 příspěvků 18.06.19 11:23
@Zuzula123 píše:
Jasně, konzultovat určitě půjdu, jen mám prostě pocit, že možná i bez léků bych měla ten tlak slušný a nechci je brát zbytečně, bez negativních vedlejších účinků asi nebude žádný. Pokud by mi ještě před nasazením léků udělala třeba tu 24hodinovou monitoraci nebo poslala někam na kardiologii a vyšlo by mi něco špatně tak samozřejmě léky neodmítnu. Ale takto z toho mám hrozně špatný pocit a právě nevím jestli je to normální postup a fakt se léky dávájí ihned při náhodném zjištění při prohlídce…

nech ti to určitě zmonitorovat, zmiň se, že máš stres u doktora.

jopo
Ukecaná baba ;) 1752 příspěvků 18.06.19 11:33

@Zuzula123 tak ja bych ho třeba vysadila. Ty hodnoty do 140/90 jsou jen lehce zvýšené. A snažila bych se spíš o změnu životního stylu je i dieta na úpravu krevního tlaku. Jinak to co máš ty jsem měla taky a začala jsem brát hořčík. Beru jistou značku 3× denně 2 tablety a jsem naprosto o pohodě a klidu. Zmizely křeče zaskuby bolest hlavy i bušení srdce. Cítím se v pohodě a plná energie. Pokud bych hořčík přestala brát do týdne to mám zpátky.

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1617 příspěvků 18.06.19 11:34

Pokud doma měříš TK správně tak máš hodnoty hraniční. Je dokázáno že tlak kolem 120/80 je ideální a je lepší než TK 135/85. Samozřejmě pokud to pacient toleruje. Jsi mladá, takže by bylo fajn ten tlak dostat třeba pod 130/80. Betablokátor se nemá nasazovat u astmatiků, u alergiků bych se ho tolik nebála. Jak ta tvá dušnost vypadá? Nemůže to být psychické? Pokud bys měla astmatické záchvaty (výdechová dušnost, pískání na hrudi), tak samozřejmě hned vysadit. Nepíšeš jaký máš betablokátor a jakou sílu (u alergiků bych dala nějaký kardioselektivní - betaloc, bisporpolol, nebilet…). Také Tě ten betablokátor může limitovat v zátěži, že nedovolí srdci zrychlit a pak bys mohla být námahově zadýchaná, ale až při větší námaze (běh, chůze do kopce…), ne při běžné. Pokud léky brát nechceš tak se domluv na vysazení a udělej si důkladný selfmonitoring TK - TK měřit týden ráno a večer, pokaždé změřit 3× a dělat průměr z 2 a 3 hodnoty. Pokud bude vše pod 135/85 tak můžeš zůstat bez léků a mít jen pravidelné kontroly, pokud budou hodnoty vyšší, je to diagnoza hypertenze.

tulipán
Závislačka 4544 příspěvků 18.06.19 11:46

@Zuzula123 V pripade, ze mam pochybnosti, zkousim oslovit jineho doktora, idealne nekoho na doporuceni nebo nekoho s dobrou reputaci. Bez se poradit, nechat vysetrit od jineho odbornika, vice hlav vice vi, lepe ti vse vysvetli nebo naopak podpori tve myslenky. Sama bych leky nevysazovala.

pannda
Kelišová 7022 příspěvků 37 inzerátů 18.06.19 12:55

Kolik měříš a vážíš?

Venceslavka
Kecalka 281 příspěvků 18.06.19 13:31

@Zuzula123 Já bych zažádala u praktický zopakovat tlakový holter, ať je jistota, jaký tlak máte, jestli je v noci pokles tlaku. Když bude ok, tak bez léků. Když zvýšený, tak holt léky, ale zkusila bych jiné. A sama si můžete snížit tlak omezením soli, kofeinu, alkoholu. Ev. redukce váhy, podle toho kolik vážíte.

fera21
Kecalka 300 příspěvků 18.06.19 13:37

Ono se říká, že čím vyšší věk, tím vyšší tlak je normálnější. Zkrátka jak tělo přirozeně stárne, tak ochabuje i tahle funkce organismu. Ale zase na druhou stranu, začít s lékama na tlak je dost velký utrpení v tom smyslu, že nikdo hned ze začátku neodhadne jaká dávka je ta správná, takže se může stát, že než se to usadí, tlak lítá jako na horské dráze a někteří mají dispozice k tomu na to trpět po fyzické stránce (bolesti hlavy atd.). Ale rozhodně nic nevysazovat, buď přetrpět až se to usadí a nebo se poradit s doktorkou o změně léků.

Zuzula123
Stálice 53 příspěvků 18.06.19 13:42
@Lucka1111 píše:
Pokud doma měříš TK správně tak máš hodnoty hraniční. Je dokázáno že tlak kolem 120/80 je ideální a je lepší než TK 135/85. Samozřejmě pokud to pacient toleruje. Jsi mladá, takže by bylo fajn ten tlak dostat třeba pod 130/80. Betablokátor se nemá nasazovat u astmatiků, u alergiků bych se ho tolik nebála. Jak ta tvá dušnost vypadá? Nemůže to být psychické? Pokud bys měla astmatické záchvaty (výdechová dušnost, pískání na hrudi), tak samozřejmě hned vysadit. Nepíšeš jaký máš betablokátor a jakou sílu (u alergiků bych dala nějaký kardioselektivní - betaloc, bisporpolol, nebilet…). Také Tě ten betablokátor může limitovat v zátěži, že nedovolí srdci zrychlit a pak bys mohla být námahově zadýchaná, ale až při větší námaze (běh, chůze do kopce…), ne při běžné. Pokud léky brát nechceš tak se domluv na vysazení a udělej si důkladný selfmonitoring TK - TK měřit týden ráno a večer, pokaždé změřit 3× a dělat průměr z 2 a 3 hodnoty. Pokud bude vše pod 135/85 tak můžeš zůstat bez léků a mít jen pravidelné kontroly, pokud budou hodnoty vyšší, je to diagnoza hypertenze.

Mám Betaloc 25 mg a jen 1/2 ráno. Zadýchávám se při námaze, např. do schodů, ale např. i při čtení nahlas pohádky (pracuju v jeslích). Jinak je to spíš takový pocit, že se nemůžu zhluboka nadechnout a pálí mně při tom na hrudi, k tomu dráždivý kašel. Před nasazením léku tohle nebylo, ale psychické to určitě být může. Od začátku z toho nemám dobrý pocit a jsem ten typ co si nemůže číst příznaky diagnoz nebo příbalové letáky bez toho aby na sobě něco z toho nepociťoval. Nicméně kašel je opravdu obtěžující a o tom jsem se nikde nedočetla tak ten si snad nevsugerovávám.
Právě, že jsem si doma asi tlak neměřila správně, zapsala jsem vždy první hodnotu a to bylo těch hraničních 135/85 nebo i o maličko víc. 3 měření a z 2. a 3. hodnoty průměr jsem se dozvěděla až teď po nasazení léku.

aiwwa
Nadpozemská drbna 26994 příspěvků 18.06.19 13:45

@Zuzula123 jakože se mají udělat tři měření za sebou?

Zuzula123
Stálice 53 příspěvků 18.06.19 13:45
@pannda píše:
Kolik měříš a vážíš?

169 cm a 70 kg, životosprávu - solení, kofein, alkohol, nezdravá jídla atd. mám určitě v pořádku. Za poslední dva roky jsem hodně změnila stravování směrem ke zdravějšímu, rezervy mám asi jen v pravidelném pohybu, ale jsem typ, co rád vše řeší alternativně, bylinky, TČM atd. a tlak jsem v tomto směru ještě nijak pořešit nezkoušela.

Zuzula123
Stálice 53 příspěvků 18.06.19 13:46

@aiwwa ano bylo mi řečeno, že tři měření během cca 10 minut a z druhého a třetího udělat průměr.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama