Chorobný strach z rakoviny

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
5.7.22 06:40

Chorobný strach z rakoviny

Ahoj holky, prosím anonymně, asi se tu potřebuju vypsat a vím, že tu určitě najdu pochopení. Už asi půl roku mě trápí strach z rakoviny. Začalo to dvakrát zvláštní menstruací - jednou hodně silná, poté zas jen špinění, bála jsem se, co se mnou je a šla na gynekologii, kde mi doktorka našla cystu. Já se ani nezeptala, jak je velká, prostě jsem odešla domů a až pak jsem si uvědomila, jak jsem z toho najednou ve stresu. Říkala jsem si pořad, co když to není cysta, ale něco horšího. Trochu mě pobolívalo břicho a já se dostala do takového koloběhu strachu a teď nevím, jak z toho ven. Břicho už ani nebolí, možná už tu cystu ani nemám, jenže se přidaly další problémy, které si už myslím, že jsem si snad způsobila i psychicky. Pořád mám strach z nějakého druhu rakoviny, minule mě trochu bolely prsa (nějaký uskříplý nerv) a já už měla myšlenky, co když je to rakovina prsu. Ani jsem si ty prsa nedokázala prohmatat, úplně mě ničil strach, že nahmatám bulku. Pak to přešlo, ale zase jsem měla zácpu a zaražené větry. Já vím, že je to blbost, a přešlo i to (mám dráždivý tračník a toto se mi občas stává), ale já si zas začala myslet, že mám rakovinu tlustého střeva. Pak zase, že mám rakovinu děložního čípku. Po porodu jsem tři roky, mám diastázu, takže vystouplé břicho. Jenže jsem samozřejmě něco googlila a hned na mě vyskočilo, že vystouplé břicho, je projev rakoviny vaječníků. Už se i bojím jít na kontrolu na gyndu (mám jít v září), že mi něco najde, že přijde taková ta věta : “Je mi líto, je to rakovina…”

A takhle se to se mnou vleče. Měla jsem teď docela těžké období, dodělávám výšku, do toho dítě, brigády… Je toho dost a myslím, že ty příznaky jsou i psychické. Nejhorší je, že čím víc na to myslím, tím víc to hledám na netu; koukám na film typu hvězdy nám nepřály, čtu blogy o rakovině, různé články, sleduji lidi s rakovinou na instagramu… A to ten strach ještě prohloubí, jenže já mám pocit, že u mě už je to obscese a nemůžu si pomoct.

Já vůbec nevím, co mám dělat. Funguju normálně, jsem hodně často v přírodě, sportuji, užívám si života, snažím se vyhýbat stresu, už i tu školu mám téměř za sebou. V srpnu nastupuji do práce, moc se tam těším, ale pořad mám myšlenky na smrt, na bolest, utrpení, na to že je to stejně všechno marné, protože za chvíli umřu. Přitom je mi 25 let… Hrozně mě to ubíjí, okolí neví nic, já se na venek chovám normálně, ale vnitřně to pořád nosím s sebou, nejde mi na to nemyslet.

Nikdy jsem neměla žádné vážnější zdravotní problémy a strašně mě mrzí a stydím se za to, jaký jsem hypochondr, u lidí jsem to vždy odsuzovala, ale je pravda, že jsem asi taky taková. Pamatuji si, že už ve 12 jsem měla úzkosti, že mám nějakou srdeční vadu, také to nebylo opodstatněné, byla jsem na vyšetřeních a vše v pořádku. Pak se to uklidnilo a teď, po letech zase vrátilo. Já nevím, třeba to je nějaká reakce na stres nebo tak.

Vím, že tu nejste psychologové, ale docela dost si z místních diskuzí odnáším, klidně se do mě i pusťte, řekněte něco, co mě nakopne, i když to nebude v rukavičkách, třeba mi to otevře oči. Moc děkuji těm, kdo tuhle ufňukanou slohovku dočetly a věřte tomu, že vůbec nemám nějaké potěšení v tom, být taková, je mi samotné trapně, ale nevím, jak z toho ven. Děkuji za všechny reakce :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1154
5.7.22 06:45

Tohle bych řešila s psychologem, když nemůžeš strach odbourat sama.
Chápu, že máš strach, ale nic nečti, nezjišťuj a žij zdravý život, který máš. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.7.22 06:52

@GirlsNick

Jenže já mám dojem, že na to už je teď pozdě nic nečíst a tak, už to mám stejně všechno v podvědomí a vždycky se mi to vybaví. Když jsem třeba byla těhotná, to bylo v období, kdy jsem ani předtím, ani v průběhu nic moc nečetla a byla v pohodě, tak jsem neměla strach skoro vůbec, prostě jsem byla nad věcí a nic mě nerozhodilo. Teď bych podruhé těhotná snad být ani nechtěla protože si pořád říkám co by, kdyby :( A mám proste dojem, že určité články a příběhy, které jsem četla a viděla, z hlavy nevymažu, i kdybych se teď nekoukala na internet rok. Ale samozřejmě chápu, že je potřeba s tím přestat a snad se to po čase zlepší. Možná popřemýšlím i nad tím psychologem, protože sama to moc nezvládám

• Citovat
  • Nahlásit
6403
5.7.22 07:12

Zažila jsem to po druhém porodu, nevím proč, ale měla jsem nepravidelnou menstruaci díky kojení a vzala jsem si do hlavy, že je to rakovina. Přitom jsem v diagnózach velmi zběhlá. Jsem dokonce i poměrně vážně nemocná, to souvisí s mou krví, díky tomu i extrémně hlídaná. Každé tři měsíce kompletní odběry apod…
Pořád jsem na to myslela jako ty a pak to najednou přešlo. Myslím, že to byla reakce těla na únavu a hormony. Ale bylo to velmi nepříjemné, to ano.
Tohle není klasický projev hypochondrů, tohle bude skutečně nějaká psychická nerovnováha. A měla jsem přesně jako ty strach z rakoviny ženských orgánů.
Psychika je prevít, bohužel…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1154
5.7.22 07:17
@Anonymní píše:
@GirlsNickJenže já mám dojem, že na to už je teď pozdě nic nečíst a tak, už to mám stejně všechno v podvědomí a vždycky se mi to vybaví. Když jsem třeba byla těhotná, to bylo v období, kdy jsem ani předtím, ani v průběhu nic moc nečetla a byla v pohodě, tak jsem neměla strach skoro vůbec, prostě jsem byla nad věcí a nic mě nerozhodilo. Teď bych podruhé těhotná snad být ani nechtěla protože si pořád říkám co by, kdyby :( A mám proste dojem, že určité články a příběhy, které jsem četla a viděla, z hlavy nevymažu, i kdybych se teď nekoukala na internet rok. Ale samozřejmě chápu, že je potřeba s tím přestat a snad se to po čase zlepší. Možná popřemýšlím i nad tím psychologem, protože sama to moc nezvládám

Určitě vyhledej pomoc nebo se z toho zblázníš za chvíli. :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.7.22 07:18

Tak to jsem přesně byla já. Ale úplně. Od ledna beru antidepresiva a je mi fajn.
Nic negugli. Na vše najdeš rakovinu. Zničí te to. Každý den jsem měla rakovinu něčeho jiného. A ten stres je nejhorší.
Mne tyhle psychicky problémy a myšlenky na rakovinu rozjel potrat ve vyšším stupni těhotenství a pak už se to vezlo.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.7.22 07:24

Jako bych cetla sebe zhruba od ledna se to se mnou veze a rakovin jsem si diagnostikovala nekolik, taky ctu ruzny clanky diskuze blogy, pribehy lidi. Mam priznaky stejne jako oni. Rozjelo to u me hodne fyzickych problemu, porad jsem nekde po doktorech ale nikdy nic nenajdou. Uz vic jak dva mesice me tlaci v krku a na hrudi, ekg krev sono bricha rtg plic a nikde nic. Ale ja jim neverim a bojim se ted nejvic lymfomu a vim ze az tohle prejde najdu si zase neco

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.7.22 08:27

Holky :srdce: Moc všem děkuji za reakce, jsem ráda, že v tom nejsem sama, i když samozřejmě ten stres nikomu nepřeju… Psychika dokáže divy a přitom já to vím, čtu Hnízdila, Duška atd. a ztotožňuji se s nima a stejně mě to takhle doběhlo :? Doufám, že je to jen reakce na nějaký stres a že se to brzy vrátí do normálu

• Citovat
  • Nahlásit
27484
5.7.22 08:37

No, já ti to řeknu jinak. Tohle jsem měla vloni. Panickou hrůzu, že mám rakovinu. Nechala jsem si udělat většinu potřebných vyšetření a víš co? Měla jsem ji. Nebyla to hypochondrie, to jen tělo řvalo, že je něco špatně. Zachránilo mi to život.
Při onkologických centrech se dá zaplatit konkrétní screening, stojí kolem osmi tisíc a beru to jako hodně užitečnou věc. Tohle bych udělala v první řadě a pak teprve řešila psychologa.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16084
5.7.22 08:42

@Janli prosím tě kde konkrétně jsi byla?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.7.22 08:44

@Janli No, já se na tu gyndu objednám co nejdřív, byla jsem v únoru a doktorka řekla jen o té cystě a že to není nic nebezpečného. Na další kontrolu mě poslala tedy až za půl roku, ale asi půjdu dřív i když už problémy nemám. Ale právě se také bojím, co když je to varování? Nicméně jsem vystresovaná i z těch vyšetření, mám z toho úplnou hrůzu

• Citovat
  • Nahlásit
7420
5.7.22 08:52

@Janli jediný příznak byla panická hrůza??

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27484
5.7.22 08:53
@g.sandova píše:
@Janli prosím tě kde konkrétně jsi byla?

Já nebyla na screeningu, absolvovala jsem kolečko po lékařích, ale dozvěděla jsem se o něm na onkologii. Masarykův onkologický ústav v Brně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27484
5.7.22 08:57
@Pidulka1991 píše:
@Janli jediný příznak byla panická hrůza??

Jo, chvíli jsem si myslela, že mi ze všeho, co se děje už hráblo. Ale bylo to jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7420
5.7.22 09:13
@Janli píše:
Jo, chvíli jsem si myslela, že mi ze všeho, co se děje už hráblo. Ale bylo to jinak.

Jen mě zajímalo, jak silné to bylo, protože v podstatě jakýkoli příznak může být rakovina.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat