Chovani 4,5 leteho ditete

Anonymní
6.4.16 17:43

Chovani 4,5 leteho ditete

Ahoj, vim, ze podobnych temat jsou tady mraky, ale ve vyhledavaci jsem zrovna nenasla, co jsem potrebovala, kdyztak potom diskusi smazu. Jsem uz opravdu nestastna z chovani meho 4,5 leteho syna. Asi od dvou let je v obdobi vzdoru, s tim jsem celkem pocitala, nicmene doufala jsem, ze to bude mit s vekem zlepsujici se tendence, coz ani ne. Stale je vztekly, umineny kdyz neni po jeho - s timto celkem bojovat umim, jsem pomerne neustupna a kdyz reknu NE, tak pres to vlak nejede. Necham ho obykle vyvztekat, nijak mu do toho nezasahuji a kdyz se uklidni, prijde za mnou sam a pokracujeme dale napr. ve hrach. Co mne ale trapi je to, jak je zakerny a dela naschvaly, casto vuci mladsi sestre (1,5 roku). Neustale ji bere hracky, zdoucha do ni, kolikrat s ni smykne o zem… Dnes jsme po pul hodine odchazeli domu z hriste, lezli spolu na klouzacku, rikam synovi „Pozor, Adelka ma pod tebou ruku, neslapni na ni.“. On mi na to odpovedel „Jo, slapnu na ni“ a opravdu slapnul. Dostal ode mne varovani, at si na to chovani dava pozor, nebo pujdeme domu. Chvili byl klid, potom mala odbehla na houpacku, syn hned za ni a z houpacky ji shodil. Tak se slo za revu a vztekani domu. Tohle je bohuzel na dennim poradku. Je mi jasne, ze svoji roli hraje i zarlivost, ale prece jen jsem si myslela, ze po tom roce a pul uz by mohl byt relativne klid. Delam to blbe? Uklidni se to nekdy, v dohledne dobe, aniz bych skoncila v blazinci? Prosim, uklidnete mne, ze to neni jen u nas. Omlouvam se za anonym, ale celkem se stydim, pripada mi, ze v te vychove selhavam na cele care.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

237
6.4.16 18:04

Já sama sice teprve čekám první mimčo, ale zapojovala jste synka od mala do péče o dceru? Mám sestru, která má děti tři. Dva starší kluky (5,5 a 2,5 roku) a rok a půl starou dcerku a ta vždycky kluky snažila vést k tomu, že mají malou sestřičku a že se o ní musejí „starat“. Víte myslím to tak, jestli jste ho po narozeni dcerky nevědomky nevyčlenila. Jestli chápe, že jeho sestra není hračka, ale živý tvor a malá sestřička. Podle toho co píšete je jasné, že jde o snahu upozornit na sebe a žárlivost. Opravdu vám nezávidím.
V jeho věku už by měl mít trošku rozum, tak bych se ho zkusila zeptat, jestli má sestřičku rád, případně, co mu vadí. Prostě ho vyslechnout a probrat to s ním a ujistit ho, že ho máte pořád ráda. Když to nepomůže zkusila bych nějakého výchovného poradce, nebo dětského psychologa. :) Hodně štěstí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5729
6.4.16 18:15

A to reaguješ vždycky takhle v klidu? Když moje starší dítě vědomě ublížilo mladšímu, udělala jsem vždycky hodně velký „bengál“. Tohle chování netoleruji za žádných okolností a pokud to nejde po dobrém, tak bohužel po zlém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
972
6.4.16 18:30

No nereaguju v klidu. Doma by chytil po zadku, ale venku jsem divadlo delat nechtela, navic to, ze jsme sli domu z pisku byl pro nej vetsi trest nez na zadek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
972
6.4.16 18:32

Zapojovat jsem se ho snazila… podaval plenky, nosil mi rucnik a tak.. Uz v tehotenstvi jsem ho pripravovala na to, ze bude mit sestricku. Ma ji rad, sam to rika, rika i sam od sebe, ze je rad, ze ma sestricku. Kdyz mu reknu, ze sestricku vratime zpatky do nemocnice tak zacne brecet a rikat, ze nechce, ze si ji chce nechat. Jeste jsem si vsimla, ze ty naschvaly se zhorsily s nastupem do skolky (nastoupil v zari poprve), a to obecne, ne jenom vuci sestre.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3158
6.4.16 19:36
@Tina007 píše:
Zapojovat jsem se ho snazila… podaval plenky, nosil mi rucnik a tak.. Uz v tehotenstvi jsem ho pripravovala na to, ze bude mit sestricku. Ma ji rad, sam to rika, rika i sam od sebe, ze je rad, ze ma sestricku. Kdyz mu reknu, ze sestricku vratime zpatky do nemocnice tak zacne brecet a rikat, ze nechce, ze si ji chce nechat. Jeste jsem si vsimla, ze ty naschvaly se zhorsily s nastupem do skolky (nastoupil v zari poprve), a to obecne, ne jenom vuci sestre.

Nevím jak ohledně sourozence, mám 4,5 letého jedináčka, taky permanentně v období vzdoru, ikdyž ted je to v hooodně dobré fázi :-D Ale reaguji na tu školku, syn nastoupil ve 3 letech do školky a ten nástup jsme si fakt „vyžrali“ teda slušně. On byl ve školce prý údajně úplně zlatý, ale zřejmě se v něm ten vzdor a vztek akorát nahromadil za celý den a o to větší peklo to pak bylo doma. Ted teda chodí už druhým rokem do školky, nechci to zakřiknout, ale začíná s ním být rozumná řeč.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.4.16 20:04

Tak my máme podobný problém, syn 4 roky dcera 2 roky. A toto chování máme každý den, už taky nevím jak dal, syn dcerce dělá naschvály, strká do ní, bere hračky… snažím se mu to vysvětlovat, ale nic nepomáhá. Je to vlastně od cca půl roku dcerky, když se začala víc zajímat o okolí. Předtím ji dával pusy, staral se o ni. Doufám, že to jednou přejde… syn zatím do školky nechodí, půjde až v září…

• Nahlásit
  • Citovat
95
6.4.16 20:19

Asi se na mě sesypete, ale já mu dělám přesně to samé, co on jí, minule ji sejmul, schválně, tak se ho ptám proč, nic, tak jsem do něj taky strčila, decentně, spadl a říkal, že ho bolí zadek, tak jsem mu řekla, že takhle přesně to bolí malou. O 14dní později, ji úmyslně mrsknul dřevěnou kostku do hlavy a smál se, už jsem se ani neptala a mrskla mu ji taky, ne silou, ale hodila. To byl udivený obličej a natahování. Vysvětlování a vše ostatní se mihlo účinkem, dokonce i tatínek, teď je realtivní klid.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.4.16 20:24

Já si myslím, že některé děti to prostě v sobě mají :think: mám sousedku které se narodila dcerka před půl rokem, starší dcerce je 6 člověk by si řekl, že bude mít rozum. Bohužel, dělá naschvály, když si chce babička mladší vnučku pochovat, ta starší ji štípe a křičí - koukej ji položit - všichni jenom Petruška, Petruška a já co… když její maminka malou kojí, starší jde nepozorovaně a vyháže všechny věci ze skříní v ložnici, nedávno vytopila kuchyň - ucpala umyvadlo a pustila vodu, pak zase koupelnu a vyplácala celý sprcháč na malou - než maminka malou nakojila a zjistila co se děje… :zed: její maminka je z toho na prášky… každý večer brečí přitom už co byla Petruška v bříšku tak malou zapojovala - vše probíhalo v pořádku dokud se malá nenarodila :zed: začalo to tak 14 dní po porodu - přitom, když k nim někdo přijde na návštěvu, snaží se věnovat víc té starší - bohužel to nepomáhá, jakmile starší něco provede a její maminka ji napomene… už si balí věci a jde bydlet k babičce :zed: já mám od sebe holku a kluka cca 8 let od sebe a v pohodě. Kluk se o malou stará, já mám na malou víc času, malé je 9 měsíců. Když vidím tu naší sousedku s kterou to probíráme občas u kávy 8o 8o 8o je to hrůza a nic nepomáhá ani po dobrém ani po zlém

• Nahlásit
  • Citovat
1098
6.4.16 20:32
@marllon píše:
Asi se na mě sesypete, ale já mu dělám přesně to samé, co on jí, minule ji sejmul, schválně, tak se ho ptám proč, nic, tak jsem do něj taky strčila, decentně, spadl a říkal, že ho bolí zadek, tak jsem mu řekla, že takhle přesně to bolí malou. O 14dní později, ji úmyslně mrsknul dřevěnou kostku do hlavy a smál se, už jsem se ani neptala a mrskla mu ji taky, ne silou, ale hodila. To byl udivený obličej a natahování. Vysvětlování a vše ostatní se mihlo účinkem, dokonce i tatínek, teď je realtivní klid.

Dělám přesně to samý

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1130
6.4.16 20:37

Mam deti 4.5 a 2.5 roku ( a 3 mesice) a resila jsem stejny problem pred porodem tretatka, protoze uz to bylo k nevydrzeni. Pomohla kombinace chozeni na hanbu, nutnost se omluvit (to maloch tezce snasi), muj aktivni zasah do situace, kdy jsem k detem prisla a rikala jak maji situaci resit a hlavne! pochvala, kdyz neco udelal dobre! Proste temi situacemi potrebuje provazet a naucit se je resit. A kdyz neco vyresi spravne, tak chvalit a chvalit. Dnes sestricku chova na kline a stavi spolu puzzle. Ukazuje a uci ji nove veci.
A pred nekolika tydny jsem koupila knizku od Spacka Dedecku, vypravej. Je to o slusnem chovani pro deti od 3 let. Po precteni kazde pohadky si jeste povidame o tom, co se v te pohadce pise a deti to hodne vnimaji a snazi se pouzivat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
972
6.4.16 20:42
@marllon píše:
Asi se na mě sesypete, ale já mu dělám přesně to samé, co on jí, minule ji sejmul, schválně, tak se ho ptám proč, nic, tak jsem do něj taky strčila, decentně, spadl a říkal, že ho bolí zadek, tak jsem mu řekla, že takhle přesně to bolí malou. O 14dní později, ji úmyslně mrsknul dřevěnou kostku do hlavy a smál se, už jsem se ani neptala a mrskla mu ji taky, ne silou, ale hodila. To byl udivený obličej a natahování. Vysvětlování a vše ostatní se mihlo účinkem, dokonce i tatínek, teď je realtivní klid.

Ja jsem to zkousela taky, ale ono to ma ucinek tak deset minut.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
pohlazeni
6.4.16 20:43
@marllon píše:

TAK maly decko ti ale nerekne, PROC. Nebo cekalas, ze na tvou otazku Proc jsi shodil sestricku? ti rekne:Vis, maminko, ona me stve, ja jsem te mel jen a jen pro sebe. proste na ni zarlim.(?) :think: A ty ho misto toho, abys mu ukazala, ze si muzete vzajemne verit, mu jednu majznes.. Tim ses postavila ciste na stranu mladsi, cimz jen podporujes rivalitu mezi nimi.

• Nahlásit
  • Citovat
972
6.4.16 20:47
@ngauruhoe píše:
Mam deti 4.5 a 2.5 roku ( a 3 mesice) a resila jsem stejny problem pred porodem tretatka, protoze uz to bylo k nevydrzeni. Pomohla kombinace chozeni na hanbu, nutnost se omluvit (to maloch tezce snasi), muj aktivni zasah do situace, kdy jsem k detem prisla a rikala jak maji situaci resit a hlavne! pochvala, kdyz neco udelal dobre! Proste temi situacemi potrebuje provazet a naucit se je resit. A kdyz neco vyresi spravne, tak chvalit a chvalit. Dnes sestricku chova na kline a stavi spolu puzzle. Ukazuje a uci ji nove veci.
A pred nekolika tydny jsem koupila knizku od Spacka Dedecku, vypravej. Je to o slusnem chovani pro deti od 3 let. Po precteni kazde pohadky si jeste povidame o tom, co se v te pohadce pise a deti to hodne vnimaji a snazi se pouzivat.

Diky za tip na knizku, ani jsem nevedela, ze neco podobneho vyslo. S temi pochvalami je fakt, ze pokulhavam, ale ja jsem kolikrat tak vytocena, ze si ani nevsimnu, ze neco udelal dobre :-/.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1130
6.4.16 20:47
@pohlazeni píše:
TAK maly decko ti ale nerekne, PROC. Nebo cekalas, ze na tvou otazku Proc jsi shodil sestricku? ti rekne:Vis, maminko, ona me stve, ja jsem te mel jen a jen pro sebe. proste na ni zarlim.(?) :think: A ty ho misto toho, abys mu ukazala, ze si muzete vzajemne verit, mu jednu majznes.. Tim ses postavila ciste na stranu mladsi, cimz jen podporujes rivalitu mezi nimi.

Presne! Zkus s nim promluvit ve smyslu " vim, ze jsi smutny, ze…, muzes se zlobit, ale nesmis ublizovat" Ukaz mu pochopeni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama