Chování partnera po příchodu druhého potomka

Anonymní
20.2.21 13:06

Chování partnera po příchodu druhého potomka

Ženy, potřebuji se někde anonymně vyzpovídat :andel:. Před pěti dny jsem porodila druhého potomka. S manželem máme dlouholetý, poměrně harmonický vztah, doma pomáhá až extrémně, ke mě je laskavý a o děti pečuje s láskou (doteď hlavně o starší, ale i k mladšímu má hned vztah a pomáhá s oběma). Zmítáme se však v neočekávaném stresu a bloku kvůli tomu, že manžel má strašný strach, aby starší (dva roky) mladší neublížil. Má najednou na starší dítě strašně vysoké nároky a v nervozitě až tendenci k facce. Podotýkám, že mi nevadí klidné a řízené plácnutí přes ruku nebo zadek, ale rozhodně neakceptuji facku ve vzteku ani nic takového. Teď jsme na sebe kvůli tomu dokonce křičeli, protože mi už ruply nervy a pak jsem brečela tak dlouho, až mě rozbolelo celé břicho a je mi celkově zle. Vím, že u mě hrají roli hormony a jsem přesvědčená, že muž asi taky jedná pod tlakem, který na něj nová situace vytváří..ale jsem z toho fakt hotová a nevím, jak dlouho takové dusno vydržím. Setkala jste se někdy některá s nečím takovým?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1498
20.2.21 13:29

Nesetkala, manžel se choval normálně a náš starší nikdy mladšímu neublížil ani malinko a to mu byl rok a 10 měsíců, když se mladší narodil. Vysvětlila jsem mu, že na miminko musí opatrně a ukázala mu jak a mohla jsem ho nechat bez obav společně s miminkem, i když jsem šla třeba do sprchy.
Manžel by se měl hodit do klidu, protože to, jak se chová, akorát vzbudí ve starším nelibé pocity vůči miminku a mohl by mu opravdu začít ubližovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
852
20.2.21 13:31

A starší dite žárlí a zlobi?? Nebo proč ho chce manžel pobít?? Pro starší dítě je to velká změna a stres, dej manželovi přečíst nějaký článek, ať si nezavarite se starším ještě víc. Chápu tu situaci, u nás nastalo hrozné zarleni, syn se právě upnul na tatínka namísto mne. Spíš jsem měla já méně trpělivosti než manžel. Naštěstí 😁 snad se to u vás brzo. uklidni!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
881
20.2.21 13:36

U nás bylo často dusno po druhém porodu velmi dlouho. Prakticky až do doby, kdy dítě začalo jistě samo chodit. Ale to jsem dělala asi hlavně já, starší dítě bylo strašné. Pomáhalo tomu asi jen dát mladší z dosahu a smířit se s tím, že není z porcelánu, nějaké otlapkávání staršího musí přežít. Ale bohužel, u nás se ten starší začal opravdu chovat jak urvaný z řetězu a bylo potřeba hodně zasahovat, jinak by mladší byl věčně potlučený, klidně na něho přišel hodit auto, trhat mu ručičkama, přes milionté vysvětlování už to plácnutí přijít muselo. :nevim: Myslím, že tomu úplně slovy neporučíš, že je to instinkt, chránit to slabší, spíš prostě zamezit té situaci, ať starší manžela nerozčiluje a nemá ani šanci něco udělat mladšímu. :nevim: Je taky možné, že manžel se s tím taky ještě pořádně nevyrovnal a nesrovnal si emoce, přece jen je to obrovská změna, nevyspání, stres, aby bylo všechno v pořádku…proto se tolik neovládá. Tak ať je brzo líp. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24
20.2.21 13:37

Ahoj, nikdy jsem se s něčím podobným nesetkala, ale při čtení Tvého příspěvku mě jen tak něco napadlo, co by možná situaci mohlo vysvětlit. Píšeš, aby starší mladší neublížil. Z použitých rodů je tedy starší kluk a teď se narodila holčička, je to tak? Nemá náhodou manžel mladší sestru? Možná ji v dětství trošku trápil, třeba ze sourozenecké žárlivosti a teď se mu to spojilo a myslí si, že tento vzorec chování použije i syn. Nebo měl nějaký takový případ v okolí. A starší reaguje na mladší jak? Chová se nějak nestandardně, myslíš, že žárlí nebo kvůli čemu na něj manžel tak vystartoval?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.2.21 14:20

Právě vůbec! Starší je milionový a je s ním velice kvalitní domluva. Miminku by mohl ublížit jedině ve chvíli, kdy je v zápalu hry a přestane vnímat. Je to velice chytré dítě a 95 % všech situací s ním dokáži řešit trpělivostí a obyčejnou domluvou. Manžel ho ale miluje a doteď nebyl problém! Obecně nemíváme vůbec problémy, až na drobné běžné neshody. Proto jsem tolik v šoku. Problém vzniká spíše mezi námi dvěma než mezi dětma. Já chci dělat maximum pro staršího, aby se s novou situací dobře vypořádal a manžel od něj čeká, že se bude chovat pomalu jak dospělý a poslechne na slovo. Krom toho teď tedy už před porodem přišlo mamánkovské období a jejich obvyklé rituály vzaly za své (koupání, ukládaní, atd. vše dělali často spolu a teď je u všeho vyžadována maminka)..takže možná má muž i dojem, že mě starší příliš zatěžuje, když by to mohl dělat s ním..u porodu jsem „málem vykrvácela“ (prostě tam byl trochu problém a trošku mě to na chvíli sejmulo..ale už se cítím fajn), takže to možná taky hraje roli v manželově emocích..ale je to těžké se koukat, jak si to ventiluje na starším, přitom tak malém dítěti :zed:..jinak je to fakt slušnej chlap..ale teď je v nějaké krizi asi :( zrovna blbé načasování!

• Citovat
  • Nahlásit
9408
20.2.21 14:55

Já bych řekla, že je problém na obou stranách. A manžel reaguje méně adekvátně než ty.
To, že dítě u všeho vyžaduje tebe, přece neznamená, že mu máš vyhovět. Pravidla určuje rodič a ne ty. Ano, všeho s mírou, kterou tvůj manžel nemá.
Ale když se rozhodně, že bude koupat tatínek, tak neexistuje, že si vyřve maminku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.2.21 15:02

@Sany80s Ano to je pravda..tam je problém u mě..protože máme opravdu hodné dítě, se kterým nemáme moc starostí, tak mám tendenci mu vyhovět..tak aby nespadl do plačtivého záchvatu..takže to sice není tak, že bych udělala přesně co chce..ale většinou jdu do kompromisu..že koupe tatínek a maminka kouká třeba..jsem v tomhle měkká..a začalo mi to až v těhotenství s nástupem hormonů :andel: :zed: za to se možná muž zlobí trochu a asi právem :andel:.

• Citovat
  • Nahlásit
1255
20.2.21 16:32

A promluvili jste si v klidu o tom? To je myslím základ, vysvětlit muži, že má přehnané požadavky a že pro dítě je to taky těžké no a dát mu prostor taky vysvětlit, jak to vidí on. Hlavně v klidu to řešit, ne v afektu v hádce, to se nevyřeší nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.2.21 16:42

@Liška32 Je to pravda! Teď jsme se pokusili..i když byla jen chvilička času „bez dětí“..tak snad to přinese ovoce. Ono nebylo zatím až tolik prostoru, protože jsem druhý den s miminkem doma a teprve začínám trochu spát..takže doteď jsem většinou odpadla dřív, než byla možnost mluvit a to taky (i moje únava, i nedostatek prostoru pro rodiče) přispělo k tomu vygradování. Jako my to nějak vyřešíme..potřebovala jsem si jen ulevit a zajímalo mě, jestli se něco podobného dělo i jinde ;) :andel:. Paradoxně jsem podobnou zkušenost našla u kamarádky, tak jsme to probraly :andel:.

• Citovat
  • Nahlásit
855
20.2.21 16:51
@Lil Kitkatt píše:
Nesetkala, manžel se choval normálně a náš starší nikdy mladšímu neublížil ani malinko a to mu byl rok a 10 měsíců, když se mladší narodil. Vysvětlila jsem mu, že na miminko musí opatrně a ukázala mu jak a mohla jsem ho nechat bez obav společně s miminkem, i když jsem šla třeba do sprchy.
Manžel by se měl hodit do klidu, protože to, jak se chová, akorát vzbudí ve starším nelibé pocity vůči miminku a mohl by mu opravdu začít ubližovat.

Presne. Doted se k nemu tatinek choval hezky a jinak a po narozeni miminka na neho rve a mlati ho. Takze z toho vznikne logicka nenavist vuci miminku a pocit, ze ho uz nema rad, ze ho odstrkuje. A to vsechno jen kvuli miminu. Takze mu pak zacne cilene ublizovat, bude ho vnimat jako vetrelce. To je super vyhlidka pro toho kluka a miminko :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1520
21.2.21 14:52

Heleď, jestli jsi na sále málem umřela (nebo to tak v tu chvíli děsivě vypadalo)… Tvůj muž z toho všeho musí být na prášky. Chlap je taky jen člověk… A když je člověk vycukaný, snadno reaguje neadekvátně…

Přeříkejte si spolu porod, poslechni si to z jeho strany, trochu si dejte čas události posledních dní vydýchat. Dejte si volné odpoledne, starší vyšlete na procházku s babičkou. V klidu mu vysvětli, co vidíš, že dělá - má dítě rád, on si toho asi úplně nebude vědom…

To bude dobrý. Musel o vás dva mít hrozný strach :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat