Chovatelé králíků, poraďte,prosím

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Qwentin
Hvězda diskuse 64859 příspěvků 29.07.18 14:12
Chovatelé králíků,poraďte,prosím.

Ahoj, je tu nějaký chovatel králíků? Potřebovala bych poradit ohledně porodu králičice. Jednou se jí narodili králíčci, ale ani jeden bohužel nepřežil. Nedávno znovu zapadla, udělali jsme jí v králičárně malý domeček, kde bude mít na mladé soukromí (Nevíme, ale kde se rozhodne udělat hnízdo :nevim: ). Bojíme se, aby pochopila svoji mateřskou úlohu a malí králíčci opět neuhynuli. V této době si v tlamičce stále nosí seno a dělá hnízdo na různých místech, stále to mění, ale to dělala i minule a stejně králíčky roztahala různě po králičárně. Prosím, máte nějakou radu, jak jí pomoct, aby nebyl žádný úhyn? Moc všem děkuji za radu. :mavam: :kytka:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13 Další »
Reakce:
Apaji
Kelišová 5423 příspěvků 29.07.18 14:26

No, já osobně králíky nechovám, ale manželova rodina chovala dlouhodobě (už je chov zrušen), dále mám 2 kamarádky, které také chovají.....Od všech jsem slyšela v době vrhu, že samici dávají 2, maximálně 3 pokusy (ale to fakt výjimečně), aby se projevila jako dobrá matka. Jinak to nemá cenu a jde na pekáč.

Ať už mláďata vyrazí z hnízda a ony uhynou na podchlazení, nebo je dokonce sama zabije, či jim uhryže uši (stává se), nebo odmítá kojit - cokoliv. Dá se druhá šance a šmytec. Pro chovatele nemá cenu takový kus krmit a nic z něho nemít.

Qwentin
Hvězda diskuse 64859 příspěvků 29.07.18 14:46
@Apaji píše:
No, já osobně králíky nechovám, ale manželova rodina chovala dlouhodobě (už je chov zrušen), dále mám 2 kamarádky, které také chovají.....Od všech jsem slyšela v době vrhu, že samici dávají 2, maximálně 3 pokusy (ale to fakt výjimečně), aby se projevila jako dobrá matka. Jinak to nemá cenu a jde na pekáč.Ať už mláďata vyrazí z hnízda a ony uhynou na podchlazení, nebo je dokonce sama zabije, či jim uhryže uši (stává se), nebo odmítá kojit - cokoliv. Dá se druhá šance a šmytec. Pro chovatele nemá cenu takový kus krmit a nic z něho nemít.

Děkuji moc za radu. A dá se samici nějak pomoci? Nebo co udělat proto, aby králíčci přežili? Je to zakrslá králice, není chovná na maso. Zatím si ještě nevytrhává chlupy,jen lítá s tím senem. Co jsem tak slyšela, prý je dobrý malý domeček,kde bude mít klid, ten jsme ji ze dřeva udělali. Má v něm otvor a vrchní otvírací dveře,abychom ji nerušili. Necháváme ji na pokoji, jen vše vždy vyčistíme, dáme žrádlo a vodu. Prý některé králice to udělají jen jednou a druhý a další vrh je už ok…

Apaji
Kelišová 5423 příspěvků 29.07.18 15:11

@Qwentin

Aha, takže zakrslá. Tak o těch, holka zlatá, nevím vůbec nic. :think: Ale to dělají i masní králíci, když se jim dává ta 2. šance - že napoprvé to nemusí vyjít.

Asi bych zkusila napodobit přírodní podmínky (nemyslím stavět noru), ale aby měla přítmí (možná lehčí látka přes klec, aby jí zase nebylo horko), dávat pozor na průvan a ubikaci umístit tam, kde je vůbec méně pohybu a hluku.

Více asi udělat nemůžeš. Snad jestli existují nějaké vitamíny pro březí samice :think: - jestli třeba nedostatek některého vitamínu nezpůsobuje nervozitu, například. A asi doplňovat vápník :nevim:

Kačí86
Povídálka 12 příspěvků 29.07.18 16:05

Chovám velké králíky a přítel chová zakrslé. U prvniček se občas stane, že mladé roztahají. Něco je může vyrušit, mají těžký porod, mláďata jsou slabá, i horko je špatné. V létě nenechávám králičice zabřeznout, stalo se mi, že pošla horkem těsně před porodem. Já vykydám kotec cca týden před termínem a pak už nezasahuji, jen dám dostatek slámy, aby měla z čeho stavět hnízdo. Některá staví jako divá dlouho předem a jiná až těsně před porodem. Doporučuji rušit co nejméně, nekontrolovat. Ať má dostatek vody. Rodit bude pravděpodobně v noci. Na mláďata nesahat. Jinak zakrslí králíci mají občas ve vrhu i hodně malinké králíky a ti většinou pojdou. Přítelova statistika za tento rok, od 2 samic celkem 3 vrhy, narození 4 králíci a přežil jen jeden (2 byli malincí a 1 vylezl a zastudil se)…prý se tento rok nedaří…já mám velké v pohodě.Jinak králíkům dávám Nutrimix K.

ka2ka
Extra třída :D 13471 příspěvků 29.07.18 16:06

@Qwentin tak hlavně jí nechte v klidu oni králíci králičata někdy zakousnu a nekojí protože jsou ve stresu, jinak pokud to udělá znova tak jak psala apaji tak to nemá význam a už jí nepřipouštějte

La-Vra
Ukecaná baba ;) 2306 příspěvků 29.07.18 16:32

Zkuste cca 5 dnů před porodem podávat bramboru. My dáváme vařenou, ale někdo dává i syrovou.
Jinak u nás mají samice vždy 3 šance :)

Qwentin
Hvězda diskuse 64859 příspěvků 29.07.18 17:57

@La-Vra Lavruško,děkuji moc, bude to naše Zlatíčko dostávat i bramboru, cokoliv, jen ať to zvládne. :kytka:

Qwentin
Hvězda diskuse 64859 příspěvků 29.07.18 17:59

@ka2ka Děkuji moc za radu :kytka: , od samého počátku se snažíme, aby byla v klidu. A u nás už další šanci nedostane, pokud to i teď pokazí.

Qwentin
Hvězda diskuse 64859 příspěvků 29.07.18 18:12
@Apaji píše:
@Qwentin

Aha, takže zakrslá. Tak o těch, holka zlatá, nevím vůbec nic. :think: Ale to dělají i masní králíci, když se jim dává ta 2. šance - že napoprvé to nemusí vyjít.

Asi bych zkusila napodobit přírodní podmínky (nemyslím stavět noru), ale aby měla přítmí (možná lehčí látka přes klec, aby jí zase nebylo horko), dávat pozor na průvan a ubikaci umístit tam, kde je vůbec méně pohybu a hluku.

Více asi udělat nemůžeš. Snad jestli existují nějaké vitamíny pro březí samice :think: - jestli třeba nedostatek některého vitamínu nezpůsobuje nervozitu, například. A asi doplňovat vápník :nevim:

@Apaji děkuji moc za radu. Přírodní podmínky bohužel dokonale neumíme napodobit, ale má v králičárně menší dřevěnou boudičku s postranním vchodem, kde doufáme,že by si mohla udělat soukromí a porodit tam. V králičárně má klid, nikdo jí tam chodit nebude. Horko a průvan tam nejsou. Každý den jí přilepšujeme na stravě, dostává od zeleniny, přes zrní a granule, seno a čerstvé pampelišky, sedmikrásky snad všechny vitamíny, co potřebuje. Sedmikrásky - prý je v nich hodně vápníku. Ještě jednou obrovské díky :hug: .

Qwentin
Hvězda diskuse 64859 příspěvků 29.07.18 18:23
@Kačí86 píše:
Chovám velké králíky a přítel chová zakrslé. U prvniček se občas stane, že mladé roztahají. Něco je může vyrušit, mají těžký porod, mláďata jsou slabá, i horko je špatné. V létě nenechávám králičice zabřeznout, stalo se mi, že pošla horkem těsně před porodem. Já vykydám kotec cca týden před termínem a pak už nezasahuji, jen dám dostatek slámy, aby měla z čeho stavět hnízdo. Některá staví jako divá dlouho předem a jiná až těsně před porodem. Doporučuji rušit co nejméně, nekontrolovat. Ať má dostatek vody. Rodit bude pravděpodobně v noci. Na mláďata nesahat. Jinak zakrslí králíci mají občas ve vrhu i hodně malinké králíky a ti většinou pojdou. Přítelova statistika za tento rok, od 2 samic celkem 3 vrhy, narození 4 králíci a přežil jen jeden (2 byli malincí a 1 vylezl a zastudil se)…prý se tento rok nedaří…já mám velké v pohodě.Jinak králíkům dávám Nutrimix K.

@Kačí86 Také velmi děkuji za radu :kytka: . Ta naše staví jak říkáš jako divá, stále si nosí seno v tlamičce a pokaždé ho dá někde jinde. Proto jsem trochu nervozní, kde bude nakonec rodit a aby byli maličcí v pořádku. Jak říkáš, vyčistíme jí kotec týden před porodem , a pak už to necháme na osudu.Kontrolovat nebudeme, sahat také ne. Naší se narodilo 8 králíčků, takže vysoká úmrtnost :andel: , proto se bojím, aby to teď zvládla. Ale další šanci už opravdu nedostane. Velcí králíci jsou asi lepší na chov. Kamarád mi také říkal, že jemu velká králičice nejdřív první vrh pokazila, ani jeden nepřežil, ale druhý a další už se vyvedly. A ten Nutrimix jí koupím. Jen jsem se chtěla ještě zeptat, jestli se třeba rozkojí nebo jestli se budou ti malí dát nějak vypiplat, pokud se o ně nebude hned od začátku chtít starat.

La-Vra
Ukecaná baba ;) 2306 příspěvků 29.07.18 19:00
@Qwentin píše:
@La-Vra Lavruško,děkuji moc, bude to naše Zlatíčko dostávat i bramboru, cokoliv, jen ať to zvládne. :kytka:

Není za co :) Někdy se to stane, že první vrh roztahají a pak už ne. Sice chovám velký králíky na výstavy :mrgreen: ale taky se nám to stává, hlavně u prvniček. Tak hodně štěstí, ať už je vše v pořádku :kytka:

Qwentin
Hvězda diskuse 64859 příspěvků 29.07.18 19:04

@La-Vra Lavruško, moc Ti děkuji, mohu se na Tebe někdy obrátit s radou ohledně králíků? A moc zdravím Tvé králíčky :-). Dám sem vědět, jak to dopadlo. :mavam: :kytka:

La-Vra
Ukecaná baba ;) 2306 příspěvků 29.07.18 19:08
@Qwentin píše:
@La-Vra Lavruško, moc Ti děkuji, mohu se na Tebe někdy obrátit s radou ohledně králíků? A moc zdravím Tvé králíčky :-). Dám sem vědět, jak to dopadlo. :mavam: :kytka:

Není za co ;) Klidně se ozvy, ráda poradím, když budu vědět :) A určitě dej vědět :mavam:

Kačí86
Povídálka 12 příspěvků 29.07.18 20:29

Kdysi dávno jsem zkoušela králíky odchovat uměle, vydrželi maximálně týden. Problém je, že se pro ně nedělá speciální umělé mléko. Kdyby byli starší cca 2 týdny, tak už se vypiplat dají, ale úplně malincí se mi nikdy nepovedli. Já je dávám pod jinou samici, ale mám samic víc a vždy plánuji, aby měly mladé spolu. Co se mi za ty roky fakt osvědčilo, je nerušit, stačila i hodně hlučná grilovačka u sousedů v době, kdy samice rodila. Jinak jim nic moc navíc oproti normálu nedávám. Přítel jen hlídá ty svoje zakrslé samice, aby nebyly moc tlusté. Jinak osm je prý docela dost na zakrslého králíka, prý mají daleko méně mladých, možná to bylo i tím počtem. Budu držet palce, ať se to podaří.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Reportáž: Izera v televizi nechtěli, divadla ale kvůli němu praskají ve švech

Málokterý český komik se těší takové popularitě jako Zdeněk Izer (52). I... číst dále >

Kam zmizela nechvalně proslulá iniciátorka kauzy Me Too Asia Argento?

Bývalá herecká hvězda, Jimmy Bennett reagoval na loňskou vlnu Me Too, ve... číst dále >

Články z Ona Dnes

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >