Chůva, služby v domácnosti v této době

79
25.10.20 12:54

Chůva, služby v domácnosti v této době

Chci se zeptat vás co využíváte služeb chůvy, paní na úklid atd. zda to v současné době nějak omezujete nebo zavádíte nějaká opatření? Nebo naopak vás co služby v domácnostech poskytujete jak to teď máte. Já pracuji jako chůva, ale současně patřím do rizikové skupiny, také mne čeká operace a i dle lékařů bych se neměla nakazit a mám prostě strach. Do rodiny dojíždím MHD a starám se o batolátko i domácnost, je to Praha. Měla jsem strach už v létě kdy rodina byla několikrát v cizině a dost chodili na party atd. Teď už se ale bojím fakt hrozně. Rodina má často návštěvy a za týden se tam setkám třeba s pěti lidmi ještě mimo rodinu. Bohužel ani nerespektují moje přání že v současné situaci nebudu hlídat během nemoci a dávají mi dítě i nemocné. Střídá se u něj mimo rodičů a mne ještě několik hlídacích osob, takže spolu s návštěvami kamarádů je těch kontaktů dle mého hodně. Jsem tam 8 hodin denně. Roušku nemám, nepřejí si to a berou to tak, že přeháním a mám se uklidnit. Nebudou nic onemezovat ani teď po vyhlášení lockdownu. Tak by mně zajímalo jak to je jinde, v mé sociální bublině už jsou všichni doma na HO nebo s dětmi na ošetřováku, ale nikdo nedělá práci jako já, možná jsem opravdu zbytečně hysterická. Dříve jsem pracovala v jeslích a tam se také nic neřeší a roušky se nenosí takže z tohoto pohledu to asi až tak rizikové není. Uvažuji už ale dokonce o výpovědi a tak chci vědět jak to funguje jinde ať to můžu promyslet ze všech stran.

Příspěvek upraven 25.10.20 v 13:44

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14357
25.10.20 13:15

K nám chodí paní na úklid. Jakmile jsme byli nachlazení, úklid se zrušil. Jinak fungujeme normálně, já i manžel chodíme do práce, já tedy střídám homeoffice. Oba jezdíme MHD, bydlíme v Praze. Pani na úklid jezdí po více rodinách, přesouvá se MHD, v bytě roušku nepoužívá. V MHD má roušku i rukavice, desinfikujeme si ruce při příchodu. Ale návštěvy fakt nevedeme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1027
25.10.20 14:03

Slečnu na úklid jsem teď stopla, ale spíš z důvodu, že posledně bylo po jejím úklidu dost nedostatků a chodila k nám když jsem šla s dětmi, tak na 3 hodiny pryč což teď není kam. Slečnu na hlídaní využívám operativně dle potřeby. Ty se bojíš a je na tobě jestli přestaneš pracovat nebo budeš akceptovat podmínky tvých zaměstnavatelů, ve školkách učitelky běžně fungují a to těch dětí a možných kontaktů tam je hodně oproti té tvé jedné rodiny a nedělám si iluze, že se tam nenajdou nachlazené dítka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.10.20 14:08

Moje mamka dělá chůvu, zároveň je v rizikové skupině věkem + Parkinson. Chodila i v nouzovém stavu, rodiče dítěte chodí do práce, nemůžou mít ani Homeoffice. Hlídala v roušce. Teď je pozitivní na covid a rodina chtěla hlídat dál :roll: :roll:. To teda odmítla, navíc asi pět dní po testu se u ní objevily příznaky a ani by to nezvládla. Je děsně zesláblá a vše ji vyčerpá i třeba telefonát.
Já využívám paní na úklid a hodinového manžela. Ty oba chodí a jsme domluveni, že bez roušky, ale shodli jsme se na tom. Kontaktů mám díky práci celkem hodně, nedá se plně dělat HO, oba to vědí a jsou s tím srozuměni, nijak jim to nevadí. Podle mě je to na dohodě, mně by třeba nevadilo, kdyby chtěli mít roušku nebo respirátor.

• Citovat
  • Nahlásit
79
25.10.20 14:14

Vím, že si to musím rozhodnout sama a že při práci ve školce bych na tom byla ještě hůř. Spíš chci zjistit jak je to jinde, jestli je třeba šance najít „ohleduplnější“ rodinu nebo je tohle normál. Oni mi třeba ani neřekli, že jedna z návštěv se kterýma jsem se i já krátce setkala byla pozitivní a oni pak byli vytrasovaní na test. Řekli mi to až s odstupem pár týdnů jako argument, že vidim, že to nic není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79
25.10.20 14:18
@Anonymní píše:
Moje mamka dělá chůvu, zároveň je v rizikové skupině věkem + Parkinson. Chodila i v nouzovém stavu, rodiče dítěte chodí do práce, nemůžou mít ani Homeoffice. Hlídala v roušce. Teď je pozitivní na covid a rodina chtěla hlídat dál :roll: :roll:. To teda odmítla, navíc asi pět dní po testu se u ní objevily příznaky a ani by to nezvládla. Je děsně zesláblá a vše ji vyčerpá i třeba telefonát.
Já využívám paní na úklid a hodinového manžela. Ty oba chodí a jsme domluveni, že bez roušky, ale shodli jsme se na tom. Kontaktů mám díky práci celkem hodně, nedá se plně dělat HO, oba to vědí a jsou s tím srozuměni, nijak jim to nevadí. Podle mě je to na dohodě, mně by třeba nevadilo, kdyby chtěli mít roušku nebo respirátor.

Taky jsem musela hlídat i když jsem byla sama nachlazená od jejich dítěte a nebylo mi dobře. Je to tedy asi všude podobné. :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14019
25.10.20 14:26

Máš dvě možnosti. Akceptovat a zůstat. Dát výpověď a hledat něco jiného. Jak moc ohleduplnou rodinu najdeš je otázka. Ale tahle co popisuješ, je super neohleduplná. Takže hůř si myslím, že na tom o moc být nemůžeš. Co se ohleduplnosti týče

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.10.20 14:37
@Zuzula123 píše:
Taky jsem musela hlídat i když jsem byla sama nachlazená od jejich dítěte a nebylo mi dobře. Je to tedy asi všude podobné. :(

Tak mamka má štěstí, že to má jako přívýdělek k důchodu, není na tom nijak závislá. Tam jde spíš o to, že ona je skoro jak součást tý rodiny, zvou ji na narozeniny dítka apod. a chodí tam už třetí rok. Oni ji spíš umlouvají, že jim to nevadí a mamce je pak blbé odmítnout. No ale aktivní covid není sranda, nejspíš by tam ani nedošla nebo hrozí, že by jim tam skolabovala a chlapeček by musel křísit „babču na hlídání“. U nich nejde ani tak o ohleduplnost, ale jsou to cizinci a rodinu tu nemají a nějaké užší vazby taky ne.

• Citovat
  • Nahlásit
79
25.10.20 15:42
@Anonymní píše:
Tak mamka má štěstí, že to má jako přívýdělek k důchodu, není na tom nijak závislá. Tam jde spíš o to, že ona je skoro jak součást tý rodiny, zvou ji na narozeniny dítka apod. a chodí tam už třetí rok. Oni ji spíš umlouvají, že jim to nevadí a mamce je pak blbé odmítnout. No ale aktivní covid není sranda, nejspíš by tam ani nedošla nebo hrozí, že by jim tam skolabovala a chlapeček by musel křísit „babču na hlídání“. U nich nejde ani tak o ohleduplnost, ale jsou to cizinci a rodinu tu nemají a nějaké užší vazby taky ne.

Tady to jsou Češi, ale rodinu mají daleko. Pracují právě převážně z domu, což mi paradoxně přijde horší, že tam jsem společně v uzavřeném prostoru nejen s dítětem, ale i cizími dospělými. Většinou tam je jeden nebo druhý rodič a k tomu ještě nějací kamarádi. Za člena rodiny mne určitě neberou. Zkusím ještě jednou požádat jestli bych alespoň když je tam víc lidí nemohla mít respirátor a když ne zkusím hledat něco jiného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
25.10.20 20:25

Také jsem přemýšlela, jak by to fungovalo v současné situaci s chůvou, pokud bych musela do práce… Švagrové na jaře chůva chvíli nechodila, bála se - byla už starší paní. Asi po 14 dnech ale znovu docházet začala.
„Tvoje“ rodina mi přijde dost sobecká, hlídat nemocný dítě mi teda nepřijde úplně jako standart - i když chápu, že jsou situace, kdy rodiče nemůžou zůstat s dítětem doma - ale to bych řešila až po vzájemné dohodě s chůvou a ne v téhle situaci. A proč mají problém s tím, že TY bys měla roušku? Ve školce učitelky roušky také mají. A to, že mají rodiče x kontaktů a vědí, že k nim chodí osoba z rizikové skupiny a ani tak se nejsou schopni omezit, mi přijde taky bezohledné.
Pokud ten příjem pro tebe není úplně zásadní a máš strach, dala bych si na chvíli pauzičku a až se situace zklidní, zkusila bych najít jinou rodinu. Držím palce a hodně zdraví!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35
25.10.20 20:27
Zkusím ještě jednou požádat jestli bych alespoň když je tam víc lidí nemohla mít respirátor a když ne zkusím hledat něco jiného.

Já bych se jich vůbec neptala a prostě si ho vzala. Pokud s tím mají problém, prostě jen respektuješ vládní opatření. A pokud by tě nutili si ho sundat, dala bych jim sbohem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79
25.10.20 20:39

@Malina9 Na jaře mi taky dovolili zůstat 14 dní doma, ale teď už to absolvovat nechtějí, jsou proti nařízením, není to dle nich vážné, navíc se špatně pracuje s ročním dítětem v roušce, nevidí mimiku, nelíbí se mu to. Ve školkách právě učitelky roušky taky nemají. Jinak hlavní živitel rodiny nejsem a několik týdnů si můžu dovolit být bez příjmu, alespoň bych se mohla věnovat vlastním dětem na distanční výuce. Teď to pytlíkujem jak se dá a je to náročné když jsem celý den pryč, manžel je na HO a nestíhá se jim moc věnovat. Jen budu muset dodržet výpovědní lhůtu, tak se budu muset modlit aby mně nenakazili během ní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14019
26.10.20 10:38

@Zuzula123 a co jít na ošetřovačku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79
26.10.20 10:44

@Netopirek Děti mám 11+ takže bez nároku. Doktor by mi i napsal neschopenku vzhledem k mým diagnózám, ale jako OSVČ na ní nárok taky nemám, takže jedině výpověď nebo vydržet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14019
26.10.20 11:25

@Zuzula123 tak to bych viděla na výpověď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama