Chyby zaměstnavatele v otázce mezd?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.10.18 16:37
Chyby zaměstnavetele v otázce mezd?

Zdravím, jsem všeobecná sestra, pracuji v malém lůžkovém zařízení ve směnném provozu. Nastoupila jsem v lednu (loni jsem ukončila VOŠ a na podzim pracovala v ambulanci). Mám několik problémů (a nejen já). Ve smlouvě mám uvedenou 10. platovou třídu, stupeň 1, což pro rok 2018 dělá 21300 hrubého. Já tam mám 18940. Je to v pořádku? Mají na to právo? V srpnu jsem byla neschopnosti s angínou, celkem 17 dní. V září mi přišla náhrada mzdy o 1090 nižší, než říká kalkulačka. Vím, že se 3 dny neplatí, ale 11 hradí zaměstnavatel a pak platí SSZ. Nebo jsem mimo? Nevím co dělat, kam se obrátit, vrchní sestra se se mnou o tom vůbec nehodlá bavit a účetní nikdy nikdo neviděl a neslyšel. Navíc jsem a přecházím jen na denní služby. Mám strach, že žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství, stejně jako asi jako lístek na peníze, se vůbec k SSZ nedostane.
Můžete mi poradit? Díky. Anonym, protože tohle zařízení je hodně profláknuté.

Reakce:

lachtanice86
Kelišová 6619 příspěvků 09.10.18 16:43
@Anonymní píše:
Zdravím, jsem všeobecná sestra, pracuji v malém lůžkovém zařízení ve směnném provozu. Nastoupila jsem v lednu (loni jsem ukončila VOŠ a na podzim pracovala v ambulanci). Mám několik problémů (a nejen já). Ve smlouvě mám uvedenou 10. platovou třídu, stupeň 1, což pro rok 2018 dělá 21300 hrubého. Já tam mám 18940. Je to v pořádku? Mají na to právo? V srpnu jsem byla neschopnosti s angínou, celkem 17 dní. V září mi přišla náhrada mzdy o 1090 nižší, než říká kalkulačka. Vím, že se 3 dny neplatí, ale 11 hradí zaměstnavatel a pak platí SSZ. Nebo jsem mimo? Nevím co dělat, kam se obrátit, vrchní sestra se se mnou o tom vůbec nehodlá bavit a účetní nikdy nikdo neviděl a neslyšel. Navíc jsem a přecházím jen na denní služby. Mám strach, že žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství, stejně jako asi jako lístek na peníze, se vůbec k SSZ nedostane.
Můžete mi poradit? Díky. Anonym, protože tohle zařízení je hodně profláknuté.

Zaměstnavatel neplatí 11 dnu. Platí max 56hodin. Ossz potom plati všechny kalendářní dny. A k těm dokladům. Tak si po nějaké době zavolej na ossz a zjistíš zda tam doklady mají. Jinak ossz má na výplatu 30dnu od doručení všech potřebných dokladů. A nevím jak můžeš mít vyrovnávací příspěvek a zároveň lístky na peníze?

Halamka
Závislačka 3693 příspěvků 1 inzerát 09.10.18 19:48

Zavolej si na inspektorát práce, tam ti poradí.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.10.18 22:22

Zkus napsat @j.a.n.i1 , třeba ti pomůže.
Chyby tam klidně mít můžeš. Třeba já jsem minulý týden 2× napsala našemu účetnímu, že OČR byla 24.-27.9. a on to spočítal na 5 dní… :zed: :zed: :zed:
U bývalého zaměstnavatele dělala účetní taky chyby a nejen mně. (ehm, ona vlastně ne, to jí tak spočítal počítač. :pocitac: )

sagina
Echt Kelišová 7646 příspěvků 09.10.18 22:53
@Anonymní píše:
Ve smlouvě mám uvedenou 10. platovou třídu, stupeň 1, což pro rok 2018 dělá 21300 hrubého. Já tam mám 18940. Je to v pořádku? Mají na to právo?

máš opravdu platovou třídu, nemáš mzdovou? lidi to často zaměňují. platy jsou dané nařízením vlády, takže pokud máš uvednou desátou třídu první stupeň, tak částka je daná tabulkou a zaměstnavatel si ji nemůže svévolně snížit (předpokládám tedy, že máš plný úvazek, při zkráceném se krátí). oproti tomu mzdové tabulky si určuje zaměstnavatel sám a s platovými rozhodně nemusí být shodné. akorát v nich musí být dodržená alespoň zaručená mzda.

k náhradě za nemoc píšeš málo údajů, chybu samozřejmě mohla udělat účetní (je jenom člověk) anebo jsi mohla naopak ty nasoukat do kalkulačky nepřesné údaje :nevim: v zásadě je to tak, že první tři neodpracované SMĚNY (nejvýše však 24 hodin) jsou zadarmo, zbylé neodpracované SMĚNY v prvních dvou týdnech nemoci pak proplácí zaměstnavatel (neplatí tedy jedenáct dní, jak píšeš, ale jenom zameškané směny). potom vyplácí nemocenskou OSSZ, ta už platí za kalendářní dny (bez ohledu na směny). peníze od OSSZ chodí zvlášť, zaměstnavatel je neuvádí ve výplatní pásce. náhrada za nemoc od zaměstnavtele a nemocenská od OSSz se taky počítá z různých vyměřovacích základů.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.18 06:03

@sagina Děkuji moc, už to chápu. Ale stejně mi to vzchází asi o 600 míň.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

5 receptů na rychlé vánoční cukroví

Taky se vám nechce zbytečně stát za plotnou ještě před Vánoci? Nebo nestíháte... číst dále >

Články z Expres.cz

Daisy Lee zveřejnila detaily veřejné soulože: Budu to dělat s mužem v masce!

Karolína Urbanová alias Daisy Lee sama sebe nazývá nejkontroverznější českou... číst dále >

Milion mu nestačil, chtěl další peníze, tvrdí svědek v případu podvodu Tomáše Řepky!

Milion korun. Za takovou sumu měl Tomáš Řepka své dávné, dnes již bývalé... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Jednou by chtěla být veterinářkou, ze všeho nejvíc však čtrnáctiletá Natálie... číst dále >

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >