ČID a OSVČ (důchodové pojištění)

29.11.19 15:26

ČID a OSVČ (důchodové pojištění)

Dobré odpoledne, chci se zeptat, zda je tu někdo, kdo má ČID a k tomu podniká na Živnostenský list. Chápu správně, že v tomto případě je podnikání bráno jako vedlejší činnost (není nutné v prvním roce platit zálohy)? A teď o co mi jde hlavně: 1. musí se platit minimální výše zdravotního pojištění jsko u osob, které maji podnikání jako hlavní činnost? Nebo se to výpočítá z výdělku? A za 2. (to mě zajímá ještě víc). Jak je to se sociálním pojištěním, když bych si vydělala řekněme 60 000 za rok (vím, není to moc, ale lepší než drátem do oka). Četla jsem, že když je roční zisk do (teď nevím úplně přesnou částku) cca 70 000, tak se sociální platit nemusí. Když bych ale chtěla, aby se mi to počítalo jako roky na důchod (jinak bych pojištěná nebyla, doba na ČID se do důchodu nepočítá), kolik bych si musela měsíčně minimálně platit? (Stejně jako ten, kdo má podnikání jako hlavní činnost nebo jinou částku)? Děkuji moc všem, kdo budou ochotni mi to vysvětlit. (Než se vydám zjišťovat na ČSSZ, tak bych ráda o tom něco věděla)…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
29.11.19 15:35

@Zelená veverka
Nejsem si jistá - myslím, že zdravotní stačí až po daňovém přiznání, ale je nutné se na pojišťovnu nahlásit jako OSVČ i jako poživatel důchodu. Zdravotní pojištění - podnikání u ČID je jako vedlejší příjem a platí se dle daňového přiznání.

Sociální - i když není velký výdělek platí se částka z minimální mzdy momentálně cca 2388Kč měsíčně - pokud chceš, aby Ti šly i roky na důchod.

Píšu chaoticky, vím.

• Citovat
  • Nahlásit
29.11.19 20:10
@Anonymní píše:
@Zelená veverka
Nejsem si jistá - myslím, že zdravotní stačí až po daňovém přiznání, ale je nutné se na pojišťovnu nahlásit jako OSVČ i jako poživatel důchodu. Zdravotní pojištění - podnikání u ČID je jako vedlejší příjem a platí se dle daňového přiznání.

Sociální - i když není velký výdělek platí se částka z minimální mzdy momentálně cca 2388Kč měsíčně - pokud chceš, aby Ti šly i roky na důchod.

Píšu chaoticky, vím.

Děkuji, ale je to určitě tak? Někde jsem četla, ze u vedlejší činnosti je minimální roční vyměřovací základ něco pres 39 000. (Tedy platba něco okolo tisícovky měsíčně). Každopádně děkuji, ještě se pozeptám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat