Čím dál míň peněz-odmítnout přesčasy?

Anonymní
6.1.20 10:48

Čím dál míň peněz-odmítnout přesčasy?

Ahoj. Pracuji jako prodavačka. Klidně prozradím v Coopu. Mám zkrácený úvazek,6 hodin, vyhovuje mi to tak skrz děti, škola školka. Nejdřív jsem brala snad třikrát 13 500 + stravenková karta na 1500 kč. Spokojenost. Jenže… Plat je čím dál menší. Minule byl 11 tisíc a teď mi vedouci řekla, že vedení nadává, že máme moc přesčasů. Ale nikdo tam netrčí dýl. Je to tak, že máte stejné prachy, ať máte přesčasu 2 hodiny nebo 20 hodin. A že nám neproplatily všechny hodiny, protože nesplňujeme produktivitu práce. Dozvěděla jsem se z internetu, že při zkráceném úvazku nemusím pořesčasy vůbec dělat. Takže pokud teď dostanu míň než těch 11 tisíc, asi řeknu, že si udělám svých 6 hodin a čau. Co byste dělaly vy? Ve smlouvě mám psáno 30 hodin týdně a přesčasech nic :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

227
6.1.20 10:55

Neproplatila? Tak nic. Po 6 hodinách se sbalím a jdu. A dělám jen za základ. A nemáte produktivitu? Ať si paní šéfová skáče sama po Coopu a dělá si produktivitu sama.
Přesčasy nemáš povinnost dělat.
To jdi raději do Lidlu. Tam ti zaplatí každou minutu navíc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1143
6.1.20 10:58

Pracuj do vyse sveho platu :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.1.20 11:00

A za to, že se ozvu lze čekat vyhazov asi :(

• Nahlásit
  • Citovat
227
6.1.20 11:01
@Anonymní píše:

Se neozývej. Prostě pokud ti šéfová nařídí přesčas, a že dnes teď musíš zůstat, tak řekni, že nezůstaneš, svých 6 hodin sis odmakala a jdeš si po svých.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4871
6.1.20 11:08
@Anonymní píše:

Všude je hafo práce, pošli jí k čertu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
315
6.1.20 11:08

I

Nechceš zkusit třeba jiný řetězec, zkus se domluvit jinde.Tam to nemá cenu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1143
6.1.20 11:09
@Anonymní píše:

No a nebylo by lepsi si najit rovnou jinou prac, dokud je ji jeste dostatek?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2955
6.1.20 11:13

No řídit se jen podle toho, kolik vám přijde na účet je nepraktické. Musíte si projít výplatní pásku, co skutečně tam máte a nemáte započítaný a proplacený. Kolik skutečně hodin tam je atd. a s tím pak vedoucí konfrontovat. Jelikož je prostě možné, že jste tam měla prémie a pak už ne apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
189
6.1.20 11:17

Přesčas samozřejmě může být vedoucím nařízen, zároveň, ale také zaplacen. Pokud se neplatí, obracím se na inspekci práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.1.20 11:21
@Anonymní píše:
Ahoj. Pracuji jako prodavačka. Klidně prozradím v Coopu. Mám zkrácený úvazek,6 hodin, vyhovuje mi to tak skrz děti, škola školka. Nejdřív jsem brala snad třikrát 13 500 + stravenková karta na 1500 kč. Spokojenost. Jenže… Plat je čím dál menší. Minule byl 11 tisíc a teď mi vedouci řekla, že vedení nadává, že máme moc přesčasů. Ale nikdo tam netrčí dýl. Je to tak, že máte stejné prachy, ať máte přesčasu 2 hodiny nebo 20 hodin. A že nám neproplatily všechny hodiny, protože nesplňujeme produktivitu práce. Dozvěděla jsem se z internetu, že při zkráceném úvazku nemusím pořesčasy vůbec dělat. Takže pokud teď dostanu míň než těch 11 tisíc, asi řeknu, že si udělám svých 6 hodin a čau. Co byste dělaly vy? Ve smlouvě mám psáno 30 hodin týdně a přesčasech nic :nevim:

Ahoj, přesčasy při zkráceném úvazku ti dávat nemůžou, leda načerno, tudíž ti je ani nemůžou oficiálně proplacet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8526
6.1.20 11:38
@Maminkaha píše:
Ahoj, přesčasy při zkráceném úvazku ti dávat nemůžou, leda načerno, tudíž ti je ani nemůžou oficiálně proplacet.

nesmysl. taky jsem pracovala na zkrácený úvazek a přesčasy jsem měla normálně oficiálně proplácené na výplatní pásce ;) Zákoník práce říká, že zkráceným úvazkům nelze práci přesčas NAŘÍDIT, ale není tam nic o tom, že by se na ní nebylo možné dohodnout. zároveň Zákoník práce říká, že při zkráceném úvazku je prací přesčas až práce, která přesahuje stanovenou týdenní pracovní dobu. tedy tedy od zkráceného do plného úvazku je to doplnění úvazku, které je proplacené, ale bez příplatku za přesčas. co je nad plný úvazek je přesčas, který je proplacený i s přesčasovým příplatkem.

nicméně jak píše @Cenarius je potřeba vycházet z údajů na výplatní pásce, ne z částky, která přistála na účtu :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6776
6.1.20 11:59

V práci jsem nikdy přesčasy nedělala, nejsem za ně placená a ani bych nechtěla. Nicméně každý si musí rozmyslet, jak pevná jeho pozice je. Jelikož zaměstnavatel se tě pak může zbavit, protože se v některých oborech vždy najde blbec, co je ochotný dělat zadarmo přesčas každý den, bohužel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
806
6.1.20 12:31

Nevím, jestli to pořád platí, ale práce přesčas při zkráceném úvazku je až po odpracování 40 hodin týdně v měsíčním součtu. Tzn, že při 20 dnech a 6hod pracvní době je úvazek 120 hodin měsíčně, to mezi 120 - 160 je práce nadúvazek a teprve nad 160 hod je přesčas. A přesčas se nemusí proplácet ten odpracovaný měsíc, ale hodiny navíc by měli jít do hodinového konta a proplácejí se za určenou dobu. Nebo se vybírají jako náhradní volno. Ale nadúvazek by se měl proplácet každý měsíc a nenáleží za něj příplatek jako za přesčas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
189
6.1.20 12:45

Ano, práce přesčas je až po odpracování 40 hodin týdně, avšak proplácet se musí následující měsíc v dané výplatě. Náhradní volno jen se souhlasem zaměstnance, pokud nesouhlasím mám nárok na proplacení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama