Činžovní dům jako investice

Anonymní
3.6.16 07:17

činžovní dům jako investice

Ahoj,

zajímalo by mě, jetli je tu někdo klidně i anonymně nebo do sz kdo vlastní větší činžovní dům… alespoň o 10 bytových jednotkách a + nebytových prostorech?
zajímalo by mě, jak jste dům získali? jestli na úvěr, hypotéku…?

jde mi o…

Zjistila jsem, že se u nás v historickém městě přímo v centru prodává plně zrekonstruovaný činžovní dům… s 10 byty + 1 restaurace + 4 nebytové prostory.
Cena je poměrně slušná 22 milionů… je to opravdu 5 kroků od náměstí a hotelu…
Objekt se mi náramně líbí… a už několik dnů přemýšlím jak dům získat do vlastnictví.

Nevím jak to funguje… finanční možnosti nemám ( mám hotově jen milion korun) vlastní dům máme na hypotéku… Příjmy na tak astronomickou částku také nemám… odvahu na tak veliký milionový dluhy mám.. :-D

Všechny byty v domě jsou obsazeny nájemníky na smlouvy, restaurace je též obsazena na smlouvu, nebytové prostory slouží jako sklady…
už teď je měsíční zisk z nájmu okolo 120 tisíc.
Pokud bych došla do banky s tím, že se mi líbí objekt který stojí 22 milionu korun… splátka úvěru na takovou částku by byla okolo 50 tisíc měsíčně, je možná že banka na základě výnosnosti objektu a faktického příjmu z vlastnictví domu mi na ten dům půjčí?

jestli banka bude brát v potaz to, že z vlastnictví získám příjem ze kterého jsem schopná úvěr splácet?
Omlouvám se za anonym… mám tu rodinu

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

18403
3.6.16 07:30

Ha ha ha. Ne, banku nezajima eventualni zisk z pronajmu, kalkulovany pri plne obsazenosti bez uvazovani oprav domu. Zkus si nejdriv pronajimat jeden byt a zjistis, jak je tvuj dotaz naivni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5987
3.6.16 07:30

Ano, obecně se dají budoucí nájmy započítat jako příjem do bonity. Různé banky to započítávají různě- 50%- 70% procent toho nájmu. Malinkým problémem je občasný požadavek, že klasická hypotéka řeší vlastní bydlení (nebo někoho z rodiny). Což u ČD není. Je to už klasický podnikatelský projektík… Velmi zjednodušuji.
Záleží, odkud jste. Optimálně si najděte nějakého poradce, ideálně hypotečního.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2319
3.6.16 07:31

Kdyby to bylo tak easy jak si predstavujes, pidnika tak kazdy. Promin ale tohle je smesny..a tech 50 000 mesicne spkatka je blbost. Navic takovou sumu ti banka nepujci, kdyz nic nemas na zaklade nejakych moznych vydelku..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18403
3.6.16 07:45

A mne tedy vychazi splatka pri uvazovani uroku pro podnikatelsky zamer kolem 105 tis, uvazovana doba splaceni 30 let.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4774
3.6.16 07:53
@Anonymní píše:
Ahoj,

zajímalo by mě, jetli je tu někdo klidně i anonymně nebo do sz kdo vlastní větší činžovní dům… alespoň o 10 bytových jednotkách a + nebytových prostorech?

jde mi o…

Zjistila jsem, že se u nás v historickém městě přímo v centru prodává plně zrekonstruovaný činžovní dům… s 10 byty + 1 restaurace + 4 nebytové prostory.
Objekt se mi náramně líbí… a už několik dnů přemýšlím jak dům získat do vlastnictví.

Nevím jak to funguje… finanční možnosti nemám ( mám hotově jen milion korun) vlastní dům máme na hypotéku… Příjmy na tak astronomickou částku také nemám… odvahu na tak veliký milionový dluhy mám.. :-D

Všechny byty v domě jsou obsazeny nájemníky na smlouvy, restaurace je též obsazena na smlouvu, nebytové prostory slouží jako sklady…
Pokud bych došla do banky s tím, že se mi líbí objekt který stojí 22 milionu korun… splátka úvěru na takovou částku by byla okolo 50 tisíc měsíčně, je možná že banka na základě výnosnosti objektu a faktického příjmu z vlastnictví domu mi na ten dům půjčí?

jestli banka bude brát v potaz to, že z vlastnictví získám příjem ze kterého jsem schopná úvěr splácet?
Omlouvám se za anonym… mám tu rodinu

Od pasu počítám jenom s pořizovací cenou je návratnost 15 let, v tom nemáš náklady na běžnou údržbu a investice typu okna, střecha, výtah, pojištění a další. Nepočítá se zde s poklesem hodnoty nemovitosti a úroky. Takže to může být klidně i 25 let. Nápad je to pěkný, pokud by to byla pouze část nějakého investičního plánu, ale postavit to na tu jednu kartu :nevim: :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.6.16 07:56

@Cuddy @astoret Tak nenapsala jsem všechno že… nejsme nemajetní :-D dokonce dva byty na pronájmy máme, ale oba jsou zastavený pro hypotéku na náš rodinný dům… Firmu která nás živý máme taky, ale na 22 milionů by příjem zkrátka nestačil. Když už máme hypo na náš dům…

Ovšem, nemáte pravdu, pokud má někdo příjmy z pronájmu tak to banku zajímá. Dokonce i RD příjem banku zajímá…

@Ivan PPZ Tobě moooooc díky!!! něco takového jsem si právě myslela, že budoucí příjmy se započítávají. A i skvělé je procento které berou.

@astoret @Cuddy a ještě něco - dle mého je to jednoduché… ale kdo v dnešní době má „koule“ na to si takový dluh na krk uvázat… podle mě malé procento - v dnešní době si myslím že 70% populace je vůbec ráda, že dosáhne na svoje bydlení a je schopna to s platem utáhnout tak aby přežívali…

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
3.6.16 07:58

@Swift právě, že velmi lákavé je to, že celý objekt byl zrekonstruován před půl rokem. A to velmi luxusně… ne jen na oko… a kdyby se majitelé nerozváděli pravděpodobně by ani neprodávali… :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
19072
3.6.16 08:00

No banku určitě nezajímá coby kdyby…oni chtějí záruku, že budeš moci splácet…a ne nějakou pohádku jak by to asi bylo, když to bude dobře šlapat…

Navíc se zamysli nad tím, jestli máš představu, kolik stojí provoz takového domu. Musíš mít v záloze dost velikou hotovost pro případ, že se v domě cokoliv rozbije. A pod tím si nepředstavuj, že mluvím o nějakém bojleru za 5tis. Kč.

Pracuji ve správě nemovitostí, takže znám ty situace velmi dobře. Když se např. vysktne problém s plynovou kotelnou a zjistíš, že je třeba ji kompletně zrekonstruovat, bavíme se o investici třeba půl milionu…a musíš je mít hned, protože těžko můžeš nechat nájemníky bez tepla.

Dále je potřeba pravidelně provádět revize všech technických zařízení, které v domě jsou - např. výtahy, komíny, hasicí přístroje, plynové zařízení (kotelna, tlakové nádoby, kotle, plynovody…), elektroinstalace, hromosvody apod. Nevím, jestli máš představu, kolik všechny tyhle revize stojí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4774
3.6.16 08:33

Tak to je jiná, zkušenosti jsou, další zdroje taky, pokud to místo je lukrativní a chcete jít do toho tak proč ne :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2319
3.6.16 08:35
@Anonymní píše:
@Cuddy @astoret Tak nenapsala jsem všechno že… nejsme nemajetní :-D dokonce dva byty na pronájmy máme, ale oba jsou zastavený pro hypotéku na náš rodinný dům… Firmu která nás živý máme taky, ale na 22 milionů by příjem zkrátka nestačil. Když už máme hypo na náš dům…

Ovšem, nemáte pravdu, pokud má někdo příjmy z pronájmu tak to banku zajímá. Dokonce i RD příjem banku zajímá…

@Ivan PPZ Tobě moooooc díky!!! něco takového jsem si právě myslela, že budoucí příjmy se započítávají. A i skvělé je procento které berou.

@astoret @Cuddy a ještě něco - dle mého je to jednoduché… ale kdo v dnešní době má „koule“ na to si takový dluh na krk uvázat… podle mě malé procento - v dnešní době si myslím že 70% populace je vůbec ráda, že dosáhne na svoje bydlení a je schopna to s platem utáhnout tak aby přežívali…

Tak ono je mit koule a vedet realisticky co jde a co ne, ty si to dle me predstavujes moc ruzove, vidis hlavne tu nemovitost a vydelky a ne co to obnasi, kolik oenez do toho nasypes. Uz jen to, ze si predstavujes splatku 50 000 je naprosto nerealne. Nicmene nejjednosussi bude obrazit banky ci nejaky poradce, abys vedela s cim pocitat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.6.16 09:01

Zajímalo by mě, jak jste dospěla k měsíční splátce hypotéky cca 50.000,– Kč. I s úrokovou sazbou 0,01 % p. a. je při hypotéce ve výši 22 mil se splatností 30 let splátka 61.000,– Kč.

A teď vám ušetřím spoustu času, protože:

1. 100 % hypo vám na to s velkou pravděpodobností nikdo nedá
  2. I kdyby ano, tak při úrokové sazbě např 3,5 % p. a. a splatnosti 20 let ( pokud se započítávají příjmy z pronájmu, pak je obvykle splatnost max. 20 let) je splátka 128.000,– Kč měsíčně
  3. Takže ty čísla vůbec nevycházejí a nikde vám to takto neschválí.
  4. Co náklady na provoz a údržbu domu?

Shrnutí: Odvaha je krásná věc, ale je třeba umět i počítat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5987
3.6.16 10:08

Úplně jednoduše- ČD na výnosy se celkem běžně kupují. Hrozně moc záleží na kupní ceně a čistých (pronajímatelných) bytových/ nebytových metrech.
Těžko lze očakávat výnos vyšší, než 5% p. a.. Koupě ČD je spíš záležitostí uložení peněz a menším, ale pravidelném výnosu. Píšete, že máte cca 5% vlastních peněz- to je hrozně málo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5987
3.6.16 10:14
@Anonymní píše:
Tak nenapsala jsem všechno že… nejsme nemajetní :-D dokonce dva byty na pronájmy máme, ale oba jsou zastavený pro hypotéku na náš rodinný dům… Firmu která nás živý máme taky, ale na 22 milionů by příjem zkrátka nestačil. Když už máme hypo na náš dům…

Trochu bych to uvedl do reality- nemyslím, že vlastníte 2 byty a 1 RD. Blíže pravdě je, že všechny tyto nemovitosti jsou ve „vlastnictví banky“. Jsou v zástavě- zkuste si tedy toto svoje vlastnictví prodat… asi to nejde. Dokud nesplatíte významnou část hypo na RD, lepší to nebude. Co když banka bude na ten ČD ochotna poskytnout úvěr s LTV 70%?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Tunrida
3.6.16 12:50
@Anonymní píše:
Ahoj,

jde mi o…

Omlouvám se za anonym… mám tu rodinu

No haha :mrgreen: To zdvojnásob, přičti pojištění, opravy, nedošlé nájmy od dlužníků, odstěhovalce atd. a už jsi ztrátová.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama