Císařský řez - epidural nebo anestezie?

Anonymní
16.11.20 19:41

Císařský řez - epidural nebo anestezie?

Dobrý den, chtěla bych znát názor a zkušenosti ostatních maminek. Příští týden ve čtvrtek mě čeká plánovaná sekce druhého dítěte. První porod byl před 3 roky sekcí z důvodu nepoměru velikosti dítěte a pánve, velkému vahovemu odhadu a psychiatrické diagnózy (léčím se na úzkost a panicke ataky) navíc nesnáším nemocnice. U prvního porodu jsem ani nepřemýšlela a zvolila epidural. Anesteziolog měl problém me napichnout, mám časté bolesti v bedrech, ale nikdy jsem to moc neřešila. Podle něj tam bylo málo místa mezi obratlema, ale nakonec se povedlo. Už tohle me trošku rozhodilo. Když začal samotný zákrok, několikrát se mi chtělo zvracet, pořad mi padal tlak, nebylo mi teda vůbec dobře. Miminko vytáhli ven celkem rychle a začali šít. Já jsem najednou dostala nutkání začít hýbat s nohama, jenže to samozřejmě nešlo a to byl průser. Začala jsem panikarit, dostala jsem uzkostny zachvat a začala omdlivat. Nakonec me uspali, než me dosili. Po tomto zážitků jsem se rozhodla jít po druhé hned do celkové narkozy. Po druhé bych to uz asi nedala. Jenže me dnes rozhodil doktor. Říkal že to nedoporučuje, že se může prispat i miminko. Ze pro dítě je nejlepší epidural. Teď tu sedím a jsem v háji. Vůbec nevím, co dělat a jak se rozhodnout.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
29407
16.11.20 19:48

Ale prosimtě. Kolik žen absolovuje sekci nahned, kvůli nepostupujícímu porodu a? Řeší přispané miminko? Neřeší. To je blábol.
Když víš, že ty to nedáš, tak neřeš něco, co není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16.11.20 19:53

První císař byl akutní - celková narkóza, druhý plánovaný s epidurálem. Já měla velké obavy a před samotnou aplikací epidurálu mi ještě připomínali, že si to můžu rozmyslet. Mysleli, že to nedám, vzhledem k rozpoložení v jakém jsem byla. Nakonec vše dopadlo dobře a moc ráda na to vzpomínám, bylo to fajn - zalilo mě teplo, houpalo to se mnou…jak v ráji. Ještě jsem dostala pochvalu, jak zvesela a sportovně jsme to dala. Ale pokud jsi měla takové komplikace, rozhodně bych zvolila celkovou narkózu. Jestli jim tam budeš kolabovat, tak to pro miminko taky nebude dobré. Celková narkóza mi připadá jako to nejmenší zlo. A takový poznatek - po celkové narkóze jsem si krásně odpočala, protože jsem spala. Po epidurálu jsem nemohla usnout, zpracovávala zážitky…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9332
16.11.20 19:59

Doktor má pravdu, mně osobně předtím varovali před oběma císaři, že miminka po celkové narkoze jsou spavá, protože mezi narkózou a,, porodem" přece jen pár minut je a pupečníkem se analgetikum dostane i k nim.. Já rodila obě děti ve spinální anestezii. Poprvé ok, byl u mě manžel, vše proběhlo v naprostém pořádku. Podruhé jsem vše cítila. Ne bolest, ale od prvního nákresu, řezu, vytahování malé atp. Byl to ale jen takový tupý pocit na kůži, jako když ti někdo předjíždí v těch místech tupým předmětem. Opravdu ne bolest. Ale i tak jsem zpanikařila, udělalo se mi mdlo, naštěstí anesteziolog rychle zareagoval a nechal naklonot operační stůl na stranu, okamžitě se mi ulevilo. A já si díky tomu s malou užila první sekundy a hned po zašití ji ke mně manžel přinesl a už jsem ji nedala z ruky. U prvního to ještě nešlo. Řekla jsem, že kdybych rodila potřetí, jedině při plné anestezii, ale dneska už bych nad tím zase přemýšlela jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9332
16.11.20 20:01

@berry4 blábol to není, akorát že většina matek je po celkové anestezii sama ještě v limbu, takže to neřeší. Každá porodní asistentka u nás v porodnici mi potvrdila, že mimča po celkove anestezii jsou spavá i více dní a můžou mít problémy s kojením.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2491
16.11.20 20:08

Take mi bylo zle a pri 2 sekcich me prispali. Treti jsem zvladla pri vedomi celou :dance: Kazdopadne ja bych doporucila epidural (kvuli miminku) a domluvila se s anesteziologem, aby te hned po vyndani miminka (pripadne po prilozeni) uspal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.11.20 20:16

Jsem z lékařského prostředí a řeknu ti to takhle…jasne, ze pro doktora je lepsi epidural, má mraky času na sekci a může si pomalicku delat podle svého tempíčka. Při sekci se musí holt trošku pohnout, ale nic, co by se nedalo stihnout, aby se dítě nepřispalo. Tvoje diagnóza je naprosto jasnou indikací k celkové anestezii. Ja rodila sekcí se spinálem..Mam za sebou v zivotě jeste lumbálku a 3 narkózy. Kdyz budu znovu rodit sekcí, jdu do celkovky, protože už mam uprimne toho píchání do pateře dost a bez rizik to teda rozhodně není. Taková postpunkcni cefalea je celkem nepříjemná a málokde ti udelaji krevni záplatu…Nenech se zviklat, sekcí v celkovce se rodí dnes a denně. Nestresuj a hlavně se neboj. A kdyby ti dítě přispali, což se nestane, tak se mu taky nic nestane! Na hlavu je mít epidurál, pak mít paniku a nechat se jeste uspat. To kombinuješ rizika obou anestezií a úplne zbytečně, když víš, že tvoje psychika lip zvládne celkovku.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
16.11.20 20:18
@berry4 píše:
Ale prosimtě. Kolik žen absolovuje sekci nahned, kvůli nepostupujícímu porodu a? Řeší přispané miminko? Neřeší. To je blábol.
Když víš, že ty to nedáš, tak neřeš něco, co není.

To není blábol, je to pravda. Úvod do celkové anestezie u akutního císaře je pro anesteziologa celkem psycho, je to náročné, riskantní, spěchá se a ty látky se do dítěte dostanou, i když zrovna analgetika by se měla dát až když je dítě venku. Oproti běžnému klidnému úvodu je to tedy rozdíl. Samozřejmě pokud ta sekce není akutní, da se alespoň v klidu připravit, ale ten úvod je pak taky svižný se všemi riziky jako u té akutní sekce. Epidurál a spinál jsou blbý v tom, že při nich bývá nízký tlak a rodičkám se dělá špatně od žaludku. Někdy se trefit do toho malého prostoru u páteře taky není jen tak, nebolí to, ale je otravné dlouho čekat, než se to doktoru povede. Pro dítě jsou nicméně jednoznačně lepší. Už tak je to pro něho náročná situace, musí začít samo dýchat a tím, že mu přes placentu pošleme nějaké anestetikum, které tlumí dýchání (což dělají prakticky všechna), mu to neusnadníme. Pokud je novorozenec zcela fit, tak se s tím popere, na druhou stranu fakt, že je pod určitou dávkou anestetik může být dílem do skládačky, která pak vede k nějakým závažným komplikacím. Shrnuto, celková anestezie se považuje tak trochu za zbytečný ruský pokud je k dispozici jiná možnost.
Anonymně, nechci spojovat nick s profesí.

• Citovat
  • Nahlásit
16.11.20 20:19

@Aduš8 no, tak to asi nebyl případ mého syna…ten vyřvával na celou porodnici :mrgreen: ale je fakt, že kojení se nedařilo, resp. já čekala 2 dny na mlíko a pak se chytal jen s kloboučky, které jsme pak doma během pár týdnu odbourali

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
607
16.11.20 20:25

Ano, epidurál je prý lepší pro oba, ale celková anestezie miminku neublíží. Syn je akutním CS v celkové narkóze a poznat na něm nic nebylo. Neboj, oni vědí, jak na to, aby jste byli oba v pořádku. V Tvém případě bych neváhala a šla do celkové narkózy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4582
16.11.20 20:26
@berry4 píše:
Když víš, že ty to nedáš, tak neřeš něco, co není.

no, přispané mimino opravdu neřeší matka, protože ta je přispaná taky.Ale řeší to pediatři a sestry na novorozencích. Ty mimina opravdu přispaná jsou. A je to dost velký a ne úplně šetrný fofr to dítě vybavit, aby ta anestezie na něj působila co nejmíň.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1073
16.11.20 20:27
@Anonymní píše:
To není blábol, je to pravda. Úvod do celkové anestezie u akutního císaře je pro anesteziologa celkem psycho, je to náročné, riskantní, spěchá se a ty látky se do dítěte dostanou, i když zrovna analgetika by se měla dát až když je dítě venku. Oproti běžnému klidnému úvodu je to tedy rozdíl. Samozřejmě pokud ta sekce není akutní, da se alespoň v klidu připravit, ale ten úvod je pak taky svižný se všemi riziky jako u té akutní sekce. Epidurál a spinál jsou blbý v tom, že při nich bývá nízký tlak a rodičkám se dělá špatně od žaludku. Někdy se trefit do toho malého prostoru u páteře taky není jen tak, nebolí to, ale je otravné dlouho čekat, než se to doktoru povede. Pro dítě jsou nicméně jednoznačně lepší. Už tak je to pro něho náročná situace, musí začít samo dýchat a tím, že mu přes placentu pošleme nějaké anestetikum, které tlumí dýchání (což dělají prakticky všechna), mu to neusnadníme. Pokud je novorozenec zcela fit, tak se s tím popere, na druhou stranu fakt, že je pod určitou dávkou anestetik může být dílem do skládačky, která pak vede k nějakým závažným komplikacím. Shrnuto, celková anestezie se považuje tak trochu za zbytečný ruský pokud je k dispozici jiná možnost.
Anonymně, nechci spojovat nick s profesí.

Ja rodila prvni akutnim cs, dopichli mi epidural a po tom maratonu, co tomu předcházel, mi bylo vse jedno. Ve čtvrtek to bude rok, co ksem sla na druhý cs, plánovaný, kvuli poloze kp. Napichnuti spinalu bolelo jak prasatko, pri sekci mi spadnul tlak a fakt mi bylo blbě, byla jsem navic nachcipana a s mrtvym spodkem nemohla ani zakaslat, pak to zas bolelo… Ja myslela, ze kdyz vim, do ceho jdu, ze to bude cajk, ale ten druhej porod byl pro mě mnohem, mnohem horší, at uz fyzicky (priprava), tak pak psychicky ( kdyz jsem se probudila z drimoty, sama na pokoji, nemohla se hnout, to byla taková strašná úzkost, brrrr). A k veceru jsem měla i nějaký vypadky zraku, blbě jsem zaostrovala… Takze zakladatelko, pokud si opravdu muzes vybrat, vyber si podle sebe. Ještě ze uz mam ty deti dve, potřetí bych do toho nesla uz ale ani omylem :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.11.20 20:36

Jo, pokud bys z toho měla mít trauma a úzkosti a deprese do konce života, tak se nech uspat. Zas spokojená matka je pro to dítě taky důležitá a tvoje rozpoložení bude mít dosah daleko za operační sál. ;)

• Citovat
  • Nahlásit
18
16.11.20 20:46

Ja pujdu rozhodne do anestezie, bez vahani. Proc se trapit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16.11.20 21:02

Sice tomu rozumím jako koza petrželi, ale jestli už měli problém tě jednou napíchnout u epidurálu, chtěla bych celkové uspání. Já jsem sice měla přirozený porod, ale chtěla jsem epidurál, taky mám s bederní páteři problémy a nepodařilo se jim mně správně napíchnout, podle anesteziologa jsem se dost neohnula, taky s tím pupkem to jaksi nešlo. Každopádně do stříkačky se jim vrátila krev, takže prd epidurál, pěkně porod se vším všudy. Záda mně pak bolela ještě několik dní fakt hrozně, mnohem víc než šitý spodek, černou podlitinu na zádech minimálně měsíc. Vlastně celé šestinedělí mně ty záda dost brala. By mně docela zajímalo, co by se dělo, kdyby se to stalo před sekcí, stejně asi celkovka…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama