Čištění zoubků a mytí vlásků dvouleté holčičky

18.9.20 10:24

čištění zoubků a mytí vlásků dvouleté holčičky

Řeším teď u dvouleté dcery to, že poslední měsíc si nechce nechat vyčistit zuby, zkoušíme různé dětské pasty, hezké dětské kartáčky a nenechá se. Občas vezme na milost to, že si kartáček vezme a strčí do pusy a konec. Samozřejmě jsem zkoušela jí domluvit, že se jí zkazí zoubky a půjdeme k paní doktorce, ale nic, ještě v tomto věku nechápe. Násilím to taky nejde. To samé u mytí vlásků, šampon máme speciální nepálivý pro mimina, ale jakmile se k ní přiblížím že jí aspoň poliju hlavu kelímkem tak začne hysterie. Má dost vlasů na svůj věk a chodí do školky, takže má na hlavě pořád písek a nyní ještě se jí loupě takoá ta žlutá miminovská kůžička která je potřeba vydrbat, ale ona se nenechá ani učesat ani kartáčovat. Bylo by fajn jí umýt hlavu jednou týdně ale je to nadlidský výkon a já sama mám nervy v kýblu vzhledem k jejímu věku - vzteklosti, je to malý ďáblík na to, že je to holčička. Navíc jsem na dceru sama, takže žádná pomoc :nevim: Prosím poraďte, jak na ni :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10440
18.9.20 10:36

Tak předpokládám, že 30kg nemá a tudíž není takový problém ji chytnout a prostě to udělat.
Nevím, no, u nás se o zubech nesmlouvá a rozhodně si děti tímto způsobem nevyřvaly, že se něco dělat nebude. Velmi rychle pochopily, že čím větším násilím to budeme dělat, tím víc a déle jim to bude nepříjemné. Důležité je nehysterčit, zachovat klid, ale důsledně to udělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6226

Taky mám dvouletou tvrdohlavku. Když nechce čistit zuby, tak jí zakleknu a zuby vyčistím radši to, než pak shánět kde jí ošetří zkažené zuby. A vlasy to je jednoduché, prostě jí vezmu rychle sprchou a umyju, ať si řve jak chce, nenechám jí špinavou. Ono to časem přejde, synovi je 5 a mytí vlasů už tak rok zvládá bez hysterie. Na seboreu je nejlepší kombinace asi hodinu před koupelí namazat olejem (používám olivový z kuchyně) a před mytim opatrně hlavu vydrbat tangle teaserem nebo podobným kartáčem s plastovými měkkými ostny a potom pořádně propláchnout. Kdybych měla vyměknout pokaždé když se dětem něco nelíbí, tak budeme jist jen lízátka, nekoupat se vůbec a celý den ležet u televize. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1534

Hodně štěstí, my bojujeme pořád i u 4.lete :jazyk:. Na zuby teď frčí, že ji pouštím videa, jak se čistí zoubky pejskům, chvíli fungovala aplikace philips sonicare. Vlasy si nechá umýt na bazéně, naštěstí ma vodu rada, takže s tím není takový problém. Hodně štěstí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1087
18.9.20 10:37

Mytí vlasů - zkus si do vany vlézt s ní a myjte obě. Šampon bych na nějakou dobu vyřadila úplně (děti ho ani nepotřebují a minimálně do doby než to začne zase tolerovat bych neriskovala, že ji omylem steče do očí a bude štípat).
Zuby - děti to na mě v tomhle věku také zkoušely, ale u nás přes čištění zubů prostě nejede vlak. Co zabíralo byly básničky o zoubkách (na netu jich najdeš několik), čištění zubů navzájem (děti čistily mě a já při tom já jim) a videa na youtube. Kamarádka si zase chválila vysvětlování na zubařské sadě od play doh.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1534
18.9.20 10:42

@zrcadlo moje dcera je asi až moc chytrá, ale když ji přikleknu s kartáčkem, tak secvakne zuby k sobě a vyčistím max ty přední, dostat se ke stoličkám je nereálne. Fakt neřve ani nic, drží zavřenou pusu. Jako škrtit ji fakt nebudu :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
542
18.9.20 10:43

Zuby se čistit musí a pokud nebude spolupracovat, tak jí je vyčistím násilím. U všech tří dětí bylo období, kdy jsme čistili v obýváku na gauči, za šíleného řevu, dítě zakleknuté, aby se nemohlo hýbat. Pro mě jsou tyhle věci hodně podstatné a pokud já rozhodnu, že je to potřeba, tak to prostě udělám ať se brání sebe víc. A u nás to funguje, všichni tři vědí, že jim neustoupím a raději si to nechají udělat hned a pak třeba dostanou nějakou odměnu, než abych na nich musela „klečet“. Co se týká vlasů, tak tam naše děti mají taky hysterii. Tam to relativně respektuji a snažím se jim to nějak zpříjemnit. Můžeš zkusit, že si vlasy namočí sprchou sama, dát sprchu nahoru do držáku a hrát si na déšť a pak namydlit a hold za řevu spláchnout. Případně ještě motivace bonbonem (nebo něčím co má ráda). Hodně pomáhá, když jim myje vlasy manžel, to nehysterčí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6226
18.9.20 10:45

@Sue2008 Škrtit není potřeba, stačí zatlačit do tváří a pusu otevře. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15885
18.9.20 10:49
@Doubravka87 píše: Řeším teď u dvouleté dcery to, že poslední měsíc si nechce nechat vyčistit zuby, zkoušíme různé dětské pasty, hezké dětské kartáčky a nenechá se. Občas vezme na milost to, že si kartáček vezme a strčí do pusy a konec. Samozřejmě jsem zkoušela jí domluvit, že se jí zkazí zoubky a půjdeme k paní doktorce, ale nic, ještě v tomto věku nechápe. Násilím to taky nejde. To samé u mytí vlásků, šampon máme speciální nepálivý pro mimina, ale jakmile se k ní přiblížím že jí aspoň poliju hlavu kelímkem tak začne hysterie. Má dost vlasů na svůj věk a chodí do školky, takže má na hlavě pořád písek a nyní ještě se jí loupě takoá ta žlutá miminovská kůžička která je potřeba vydrbat, ale ona se nenechá ani učesat ani kartáčovat. Bylo by fajn jí umýt hlavu jednou týdně ale je to nadlidský výkon a já sama mám nervy v kýblu vzhledem k jejímu věku - vzteklosti, je to malý ďáblík na to, že je to holčička. Navíc jsem na dceru sama, takže žádná pomoc :nevim: Prosím poraďte, jak na ni :D

Jsou věci, o kterých se u nás doma nikdy nediskutovalo - a čištění zubů je jedna z nich.

Raději se budu s dítětem chvíli „prát“ - pokud není matka tělesně postižená, tak dvouleté dítě je rozhodně fyzicky zvládnutelné, to jsou jen výmluvy, že „to nejde“ - než za dva tři roky řešit zkažené zoubky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64802
18.9.20 10:55

Ve 2 letech dite v pohode zasednes a zuby vycistis, i 3,5 lete, chce to cvik.
A vlasy u nas nebyly nikdy problem nastesti

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64802
18.9.20 10:56

Zmacknes pusu po stranach. Pokud chces cekat na domluvu, cekej, ale muze je mit pak zkazene.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3785
18.9.20 11:00

Taky jsme měli s dcerou stejný problém v tomto věku. Teď ji je 2 a půl a už je to v pohodě. Ale fungovali jsme prostě tak, že když to nešlo po dobrým, tak to šlo po zlým. Nenechám ji chodit špinavou a nenechám ji zkazit zuby jen proto, ze u toho brečí, však na tom nic neboli.. při čištění zubů jsem ji normálně položila na gauč, ruce pod svoje nohy a takhle jsem ji jakoby zalehla, samozřejmě opatrně.. a vlasy ve vaně tak, že jsem ji prostě položila násilím a vlasy rychle umyla, jak jako že to nejde?? Ale jde ;) u toho jsem ji vysvětlovala, že to prostě musí být, že to jinak nejde a hotovo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3785
18.9.20 11:04
@Sue2008 píše:
@zrcadlo moje dcera je asi až moc chytrá, ale když ji přikleknu s kartáčkem, tak secvakne zuby k sobě a vyčistím max ty přední, dostat se ke stoličkám je nereálne. Fakt neřve ani nic, drží zavřenou pusu. Jako škrtit ji fakt nebudu :nevim:

No nevím, jestli je dcera až moc chytrá, ale naše to dělá taky a myslím, že to dělají všechny, když nechtějí čistit. Já jsem dceru upozornila, že když mě k těm zubům nepustí, tak jí tu pusu zmáčknu a bude ji to bolet. Když neotevřely, tak jsem ji tu pusu u pantů zmáčkla a pusa se otevřela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10440
18.9.20 11:09
@Sue2008 píše:
@zrcadlo moje dcera je asi až moc chytrá, ale když ji přikleknu s kartáčkem, tak secvakne zuby k sobě a vyčistím max ty přední, dostat se ke stoličkám je nereálne. Fakt neřve ani nic, drží zavřenou pusu. Jako škrtit ji fakt nebudu :nevim:

No tak chytrost bych se secvaknutím zubů fakt nespojovala. Dostat se ke stoličkám samozřejmě reálné je, prostě jí chytneš čelist a z obou stran zmáčkneš (nebolí je to, můžeš si to vyzkoušet na sobě) a stisk předních zubů povolí.
Zajímalo by mě, jak si pak ti rodiče představují dentální péči - jestli jsou přesvědčení, že dotáhnou dítě k zubaři s pusou plnou zkažených zubů, a zubař dítěti ochotně udělá celkovou anestezii, aby se jim do té pusy vůbec podíval? :think:

Edit: V létě jsem si povídala s jedním diabetologem, který se zaměřuje na cukrovku u dětí. Byla jsem dost v šoku, když nám vyprávěl, jak někteří rodiče vědomě porušují pravidla jen proto, že nejsou schopni dítěti něco odepřít. Ti lepší z nich to pochopí, ale adaptace na tu nemoc a režim je pro ně velmi obtížná, a problém mají právě ti rodiče, jejichž děti si nemusely čistit zuby, nemusely chodit spát na povel, nemusely ochutnat nové jídlo atd.
Rodičům, kteří píchají inzulín dítěti nebo má jejich dítě jiné omezení, přijdou řeči o „nemožnosti vyčistit zuby dvouletému dítěti“ opravdu strašné.

Příspěvek upraven 18.09.20 v 11:18

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
494
18.9.20 11:14

Samozrejme to nasilim jde, jen musis chtit :lol: Dite neni blby, driv nebo pozdeji pochopi, ze po dobrem tyhle procedury pretrpi snaz, do ty doby to holt bude bolet. Ty si ujasni priority, jestli chces delat neco pro zdravi decka nebo ne. Mmch pokud ji stlacis po stranacj celisti, jak holky psaly vyse, pusu normalne otevre. A pak se taky da udelat, ze z jedny strany ji ret pretahnes pres zuby, cili pokud by chtela znovu dat zuby k sobe, kousne samu sebe. Dela se to i u psu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama