Citově chladný muž - lze mít vůbec nějaký vztah?

23.8.20 09:42

Citově chladný muž - lze mít vůbec nějaký vztah?

Jsem vdaná za svého muže přes deset let, je nám oběma přes 45 let, je to u každého z nás jeho druhé manželství. Děti spolu nemáme a známe se už od školy, vyrůstali jsme v jednom městě. Můj muž nikdy nepatřil k upovídaným lidem, zato byl zodpovědný, pracovitý a čestný. Každý jsme žili a byli ženatí, já vdaná v cizině (manžel 6 let v USA za Češku, já 6 let z 20-ti let v Německu a Švýcarsku za Němce). Potkali jsme se až štastně rozvedení a první roky našeho vztahu byly docela hezké. Bohužel nás poznamenaly neúspěšné pokusy o otěhotnění a úmrtí dítěte v 7 měsíci těhotenství. Adopce pro mého muže nikdy nepřicházela v úvahu a já se s tím smířila.

Máme ale i přesto, že se máme rádi, krizi v našem vztahu. Já jsem docela společenský člověk, mám pár dobrých přátel, koníčky, cestuji a vzdělávám se v kurzech. Muž je nespolečenský, citově chladný, neprojevující emoce, zato hodně cynický. (Zpočátku jsem si ale myslela, že je to tajemný a chytrý nemluvka - jsem dosti naivní) Má téměř permanentně špatnou náladu, je závistivý a věčně nespokojený, k tomu náladový a marnivý. Dříve jsme dokázali nad nějakým tématem chvilku polemizovat, nyní to už nejde - on jakoukoliv komunikaci utne. Nemá rád komplimenty (jsou to dle něj sračky) a neumí je dávat a ani přijímat. Nemá úctu k ženám, to má z domu ( máma celoživotní kuchařka a služka/nikdy nepracovala, otec citově úplně chladný, dětství v mini dvoupokojovém bytě bez lásky ho poznamenalo).
Jsem z této situace už roky neštastná a řeším ji po svém - žiji si svůj život, jezdím sama, nebo s kamarádkou na dovolenou, čtu, starám se o svou rodinu a trávím s ní čas. Mám kolem sebe pár dobrých lidí, na které se mohu spolehnout.
Otázka: zůstat v takovém manželství (aby člověk nezůstal na stáří sám), nebo se rozejít a jít si svou cestou? Na druhé straně mi muž fyzicky neubližuje, nijak neobtěžuje - ale také už mne nepřitahuje (a myslím, že je to i opačně:), nemám proč si ho vážit a sama obstarávám jen v domácnosti tak dvakrát více než on (on chodí zatím hrát golf:) Ale mám i velkou porci svobody. CO BYSTE DĚLALI VY?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
99
23.8.20 09:48

Odešla bych..pokud nemáte děti nejsou v tom tak velké závazky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14428
23.8.20 09:55

Dej si dohromady to co potřebuješ pro spokojený život a co potřebuješ od partnerství.

Pozor - chtít a potřebovat jsou dvě odlišné věci. Se svým mužem jsi spolu více jak deset let, tudíž ti to partnerství tvoje klíčové potřeby naplnuje - jinak bys v tom tak dlouho nebyla. Nějaká potřeba ovšem je dlouhodobě nenaplněná a teď to se to dere na povrch - potřebuješ porozumět tomu, co to je.

To je ovšem jen první krok. To že budeš mít jasný přehled o vlastních potřebách a jejich aktuální situaci.

Druhý krok je zjištění, že tvůj muž bude v partnerství frustrován do podoného levelu jako jsi ty, ale klidně může mít úplně jiný set potřeb a chybí mu něco jiného než tobě. To je naprosto v pořádku - to tak je, protože jaksi lidi jsou různí.

Pokud nemáš důvod odcházet, kromě toho že mezi vámi toho moc není, tak bych ještě zkusila variantu najít nějakou cestu, jak se začít bavit o tom, že nejste ani jeden úplně spokojený a co komu chybí - bez výčitek, urážek, manipulace a jinýh radostí.

Pokud se to povede a najdete společnou řeč a zjistíte že je v pořádku, že každý má jiné potřeby a ke spokojenému futnováí je pořeba myslet na všechny, může se vaše manželství proměnit docela k lepšímu.

Pokud upřímně vedený pokus o nalezení společné řeči selže, protože a to ten druhý nebude schopen/ochoten přistoupit, víš že si udělal všecho a že něco se prostě rozpade - že se vám holt nepodařilo vybudovat trvalé partnerství, ale krátkodobé a teď fungujete jako spolubydlící a kamarádi.

Ty tanečky s potřebama vychází z principu tzv. nenásilní komunikace, která je pro dlouhodobé soužití více lidí než je jen jeden velké dobro :-D

tady je o tom rozhlasový dokument

https://vltava.rozhlas.cz/…kace-6249993

a tady je k tomu ke stažení kniha
https://uloz.to/…kace-ocr-pdf

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5330
23.8.20 10:05

V petactyriceti mas pred sebou jeste cca ctvrtstoleti aktivniho zivota, opravdu ho chces stravit takhle?
Na rozdil od Ou si nemyslim, ze ti to partnerstvi neco muselo davat, kdyz jsi v nem tak dlouho vydrzela. Pusobi to na me spise tak, ze jste se potkali ve veku, ktery byl pro zalozeni rodiny lehce hranicni a je dost dobre mozne, ze prave ta touha po diteti vas na delsi dobu spojila a upozadila rozdily ve vasich povahach. Casto lide v tomto veku zustavaji i v problematickem vztahu jen ze strachu, ze casove okno, kdy budou moci mit dite, je omezene a nechteji ztratit ani ten zbytek nadeje. Bohuzel to nedopadlo, doslo k odcizeni, kazdy z vas tu ztratu pravdepodobne zpracovaval po svem. A najednou jste vedle sebe jako dva spolubydlici. Nadeje na zachranu je vzdy, ale zasadnim predpokladem je, ze chtit neco zmenit musi oba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17056
23.8.20 10:48

Normálně se ptám, proč si žeská drží doma prase kvůli jedné klobáse, ale tady už nejde ani o tu klobásu… Máš před sebou čtyřicet let života, chceš si ho užít po všech stránkách nebo si to chceš jen odžít?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8041
23.8.20 13:06

No, nerudnýho dědka na důchod najdeš myslím vždycky.
A těch 20 let, než ten důchod nastane, můžeš věnovat hledání někoho normálního.

Btw. sama už dávno JSI.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama