Žijeme v nejistotě

Anonymní
6.5.20 13:52

Co byste dělali v naší situaci?

Ahoj, holky,
dostali jsme se nyní do celkem komplikované situace, tak se zkusím svěřit, třeba někoho napadne nějaké řešení, jak dál..
Před 3 lety jsme si koupili dům, byl po částečné rekonstrukci, něco jsme tam udělali jinak -spíše drobné, kosmetické úpravy, ale většinu domu jsme nechali tak, jak je a bydlelo se nám tam moc pěkně. Lokalita je super, všude kousek, bezvadní sousedé, nebylo nač si stěžovat.. Před týdnem jsme se pustili do rekonstrukce 1 pokoje, který jsme chtěli předělat komplet celý, takže se osekaly zdi až na cihlu, udělala se tam nová elektroinstalace, vytáhly se podlahy a nakonec se začal rozebírat strop. A tam nás čekalo nemilé překvapení, pod sádrokartonem byly schované trámy, které jsou totálně prohnilé. Zavolali jsme tam znalce z oboru a bohužel jeho verdikt byl nemilosrdný - ihned se vystěhovat, dům je v havarijním stavu, můžeme být rádi, že strop nespadl, když jsme tam bydleli a nikomu se nic nestalo..
Teď tedy „bydlíme“ u sousedů a řešíme, co dál - tím, že od prodeje uplynuly teprve 3 roky, tak máme právo požadovat po původním majiteli slevu z kupní smlouvy či v našem případě i odstoupení od smlouvy, což samozřejmě budeme.. Ale vzhledem k tomu, že bývalý majitel o té vadě a její nebezpečnosti věděl, a zamaskoval to i s vědomím, že tam časem dojde k vážnému úrazu, je zřejmé, že se nejedná o slušného člověka, se kterým by bylo možné se v klidu na všem domluvit a proto raději dopředu počítáme s tím, že se asi jen tak nedomluvíme a budeme to muset řešit soudní cestou, což bude s největší pravděpodobností trvat několik let a do té doby s domem příliš manipulovat nemůžeme. Navíc je na něm hypotéka, kterou musíme dále platit, přestože v domě bydlet dále nejde.. Oprava by trvala dlouho, a hlavně by vyšla dráž než dům komplet zbourat, odvézt a postavit nový - což teď stejně řešit nemůžeme a dům musí stát, než se vše vyřeší..
Sousedi jsou milí a nabídli nám, ať u nich zůstaneme, jak dlouho bude třeba, ale ta právní stránka věci se s největší pravděpodobností potáhne několik let a na tu dobu si musíme zajistit bydlení jinde..
Dívali jsme se po pronájmech rodinných domů - do bytu jít v naší situaci nemůžeme - máme velkého psa, tři kočky, venku králíky a slepice, navíc manžel je živnostník a má doma i v autě velké množství materiálu a strojů, které potřebuje mít pod kontrolou, takže parkovat někde ve městě na nehlídaném místě je pro něj nereálné, navíc většina pronajímatelů domácí zvířata neakceptuje a my bychom je rozhodně pryč nedali.. Ty pronájmy domů jsou bohužel dost drahé - pokud to není vyloženě ruina, tak měsíční nájem se pohybuje od 20 - 25 000 + služby, k tomu bychom dále museli platit hypotéku 10 000 a za 2 týdny se nám má narodit miminko, takže já nějakou dobu do rodinného rozpočtu moc přispívat nebudu..
Chtěli jsme proto postavit nový dům na stávajícím pozemku, než se situace s tím původním, vyřeší, ať máme kde bydlet a nemusíme dávat tolik peněz do pronájmu - to nám bohužel neprošlo přes stavební úřad - jedině zbourat stávající a pak až postavit nový - což nyní nemůžeme..
Nějaké peníze máme, ale já už v žádném případě nechci jít do koupě jiného domu, mám k tomu nedůvěru, jedině postavit od začátku, ať víme, v jakém je stavu a nejsme nemile překvapení… Bohužel ale nemáme pozemek - objeli jsme všechny pozemky, které se v našem okolí prodávají a žádný nás nezaujal a kupovat pozemek a stavět dům někde, kde se nám nelíbí, taky není řešení..
Dnes mě ještě napadlo, že si můžeme koupit na zahradu nějaký celoroční mobilheim, ať máme aspoň něco, jinak už mě nic nenapadá.. Kdyby někoho cokoliv napadlo, budu ráda, za chvilku budeme mít druhé dítě a je celkem nepříjemné žít v takové nejistotě..
Pak mě ještě napadlo, zda by třeba nešlo učinit změnu v užívání stavby - že by současný rodinný dům už nebyl dům, ale třeba sklad nebo garáž (stejně tam bydlet nelze a dům je prázdný), tím by pak mohlo jít postavit nový rodinný dům a ten bývalý poté nechat zbourat, až se vše vyřeší - ale s tím nemám zkušenost.. Děkuji za rady..

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19987
6.5.20 14:00

Prosím tě, kolik by stála ta nová střecha, že by to bylo dražší než nový dům? Jinak máš pravdu, spor se povkece roky, do advokátní h služeb dáte statisíce, na dům nebudete moci sáhnout… Bych to holt brala jako daň za „dům s duší“ a nechala udělat novou střechu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7591
6.5.20 14:01

Dům je dům a měnit ho za garáž opravdu nejde. Určitě to Řešte stím původním majitelem. A nebylo by na škodu si pozvat i jiného odborníka, zda je to opravdu tak hrozné. Jestli jste tam byli doposud v pohodě, a stropy vám nepadali na hlavu, tak to hned neznamená že se vám sesype barák. Je možnost to provizorně opravit, ale to by opět musel vidět odborník. Hned bych neplasila že se tam nemůže bydlet. Ale bohužel jsem dům nevidela. Pokud bys napsala lokalitu, mohla bych ti dát kontakt z manželovi firmy.. Je to stavební firma-elektrikáři, vodáci, zedníci, pokryvaci, atd atd… Určitě by se stím něco dalo dělat. Taky máme sice na střeše, ale opravdu starý trámy v dezolatnim stavu, naštěstí jsme to dočasně vyřešili, nejhorší se vymenilo, a chvíli to vydrží.
Edit tak čtu že to je střecha? My máme obrovskej barák, a střecha nevyjde tak strašně draho. Teď je dřevo ohromne levný díky kůrovci, tak toho využijte..

Příspěvek upraven 06.05.20 v 14:03

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11069
6.5.20 14:02

Asi bych to řešila tím Mobilheimem, pokud máte dostatek financí. Přes léto jste stejně zřejmě pořád venku a přes zimu to člověk nějak přežije. Budete na svém, nebudete zbytečně rvát peníze do kapsy a Mobilheim můžete potom znovu prodat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24358
6.5.20 14:03

Taky bych udelala novou střechu, pokud půjdete do soudu, tak za nej dáte možná víc jak za strechu a ještě nemas jistotu vyhry a pak budeš platit nejen opravu domu, ale i soudni naklady obou stran a nebudes mit mozna roky kde bydlet. Jenom za to co dáš treba ročně za najem jineho domu, bys strechu opravila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.5.20 14:10

Ne, tam právě o střechu nejde, je to strop mezi přízemím a prvním patrem, takže by se muselo shodit celé to patro i střecha, pak tam prý chybí nějaké věnce - nevím, co to je, nejsem technický typ, řeší to hlavně manžel, ale prostě by se tam musely dát ty věnce, kde zase hrozí riziko, že se celý dům rozjede, protože se neví, jak tam jsou kvalitně udělané základy… prostě hlavní problém je v tom, že je to tam snad všechno udělané technologicky špatně, takže začneš opravovat jednu věc a tím rozrýpeš další.. příští týden přijde statik a další znalec, pak asi pozveme rozpočtáře, ať máma bližší představu, na kolik by to vyšlo, ale ty opravy nebudou jen v řádu statisíců a už k tomu domu prostě nemáme důvěru, abychom tam chtěli bydlet a cpát do toho tolik peněz, když ani nevíme, kolik…
Soud nebude problém vyhrát, tam máme vše podložené a zkonzultované, ale problém bude v tom bývalém majiteli, který se může rychle účelově zbavit majetku, vyhlásit insolvenci, takže ani vyhraný soud nám nezajistí, že nějaké peníze ještě uvidíme

• Citovat
  • Nahlásit
Lalelale
6.5.20 14:10

No nezávidím ti to :( co bych dělala na tvém místě: pozvala bych ještě jednoho člověka na zhodnocení škod a pak konzultovala s právníkem, jaké jsou možnosti a šance to dostat z předchozího majitele. Držím palce, ať vám to dobře dopadne

• Citovat
  • Nahlásit
19987
6.5.20 14:13

Tak to mě pobavilo, že nebude problém soud vyhrát. Ale pokud je to takto, tak holt ten mobilheim na vašem pozemku. Ale bude to náročné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.5.20 14:13

S každou změnou budete mít dost problém u hypotéky, cokoli děláte za úpravy na zastavené nemovitosti a je to ohlášené přijde bance a je potřeba k tomu mít souhlas, tak i na to pozor…navíc se může pak řešit přecenění, to že to není vhodna zástava…atp

• Citovat
  • Nahlásit
5683
6.5.20 14:16

Vítej v ČR, v zemi, kde spravedlnost neexistuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.5.20 14:18

To už jsem nahlásila, že nyní cena domu neodpovídá té zástavě, že nyní je ten dům takřka bezcenný a hodnotu tam má jen ten pozemek…
Jak postupovat soudně víme, ale nikdo nám teď neřekne, jak dlouho to bude trvat, a hlavně, jestli z toho majitele něco dostaneme, to je ve hvězdách, takže raději počítáme s tím, že nedostaneme nic… Proto je pro mě osobně nyní nejdůležitější řešit to, kde budeme bydlet, ať nejsme jen pořád u někoho na návštěvě..

• Citovat
  • Nahlásit
6.5.20 14:42

No tě pic. Držím palce, ať se to co nejdřív vyřeší ku vaší spokojenosti… koukám, že se mám dobře…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.5.20 14:45
@DoktorkaZorkaHorká píše:
No tě pic. Držím palce, ať se to co nejdřív vyřeší ku vaší spokojenosti… koukám, že se mám dobře…

Hele, já se měla ještě před týdnem výborně. Těšila jsem se na miminko, novy pokoj a najednou jsme byli z ničeho nic bezdaci.. Nikdy bych nečekala, že budu v takové situaci, ale člověk míní a život mění.. Kdybych znala aspoň nějaké řešení, zase by bylo lépe

• Citovat
  • Nahlásit
1889
6.5.20 14:52

Tak to je teda situace.., to snad ani nejde vymyslet.. 8o :roll:
A ex majitele už jste kontaktovali? Asi spíš čekáte na výsledky od odborníků že? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1085
6.5.20 14:58

A to jako nejde ty trámy vyměnit? My to tak dělali, místo tramu traverzy. Co tý trámy drží? Jenom ten strop? Tak to by snad neměl být problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat