Co chtít po muži při rozvodu?

255
18.5.16 21:35

Co chtít po muži při rozvodu?

Dobrý večer, zítra jdeme s manželem k právníkovi domluvit se na rozvodu. Měla bych tam jít s nějakou jasnou představou, jak se majetkově vypořádat. Tu bohužel mám velmi mlhavou. Máme postaveno na mužově pozemku, hypotéku si vzal týden před svatbou. Má živnost a za dobu trvání našeho manželství si koupil několik strojů. Jinak hypotéku si bral na milion a půl, půl mega už zaplatil. Jde mi o to, že jsem se kvůli muži odstěhovala na kraj světa, zařídila jsem si tu podnikání- vše na jeho- co už měl dávno před svatbou a teď mi vyhrožuje, že potáhnu s holým zadkem a nic mi nedá. Nechci se s ním nějak handrkovat, jen by mě reálně zajímalo, kolik bych měla chtít, aby mě vyplatil? Stavba domu byla dokončena a zkolaudována za manželství. Dům odhaduji na hodnotu přes dva miliony. Pěkně mě to štve, že jsem kvůli němu opustila, co jsem měla a teď budu začínat od nuly a on si bude vegetit v domě, který jsem celý navrhla a zařídila- myslím nábytek a vybavení a moje prostory k podnikání z těch mě vykopne jen tak z principu, aby mě zatopil :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4396
18.5.16 21:44

Já teda myslím, že když má hypo na sebe a bude to dále splácet, tak by ti měla náležet půlka z toho, co je splacené, takže 250tis :nevim: + teda půlka pak z vybavení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
18.5.16 22:02

Větru se z otázkou, prosím o zachování anonymity, nejedná se o mě, ale o citlivé informace známých :oops:. Známá si pořídila být ještě pred svatbou na hypo, která je psána na ní. V době manželství se na chodu domácnosti podíleli oba, mají spolu 2 děti. Pak si pořídili další nemovitost ( o tu teď nejde ). S manželem se dohodla tak, že ten svůj byt prodá ( je pořád zatížen hypotékou ještě na dost dlouho), že z prodeje splatí hypotéku a zbytek peněz si rozdělí, ale manžel přišel s tím, že chce vrátit to, co do té hypotéky za manželství investoval ( tzn. 1/2 splátky hypotéky za 7 let manželství ). Má na to pravo? Děkuji za info ( jinak z prodeje by dostal cca 100000, reálné náklady za manželství jsou cca 280000 ).

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
18.5.16 22:04

@jasnahvezda K právníkovi byste měla jít se svým vlastním právníkem a s jasnou představou toho, co chcete a on by Vám měl být schopen poradit ve Váš prospěch. Zítra bych nikam nejezdila, zejména ne, pokud právníka domlouval Váš manžel.

• Citovat
  • Upravit
Anonymní
18.5.16 22:05
@Anonymní píše:
Větru se z otázkou, prosím o zachování anonymity, nejedná se o mě, ale o citlivé informace známých :oops:. Známá si pořídila být ještě pred svatbou na hypo, která je psána na ní. V době manželství se na chodu domácnosti podíleli oba, mají spolu 2 děti. Pak si pořídili další nemovitost ( o tu teď nejde ). S manželem se dohodla tak, že ten svůj byt prodá ( je pořád zatížen hypotékou ještě na dost dlouho), že z prodeje splatí hypotéku a zbytek peněz si rozdělí, ale manžel přišel s tím, že chce vrátit to, co do té hypotéky za manželství investoval ( tzn. 1/2 splátky hypotéky za 7 let manželství ). Má na to pravo? Děkuji za info ( jinak z prodeje by dostal cca 100000, reálné náklady za manželství jsou cca 280000 ).

Teoreticky na to právo má, zní to logicky. Doporučuji se poradit s právníkem.

• Citovat
  • Upravit
Anonymní
18.5.16 22:10

@monrom : s právníkem to řeší. Jako logické by to ji i mě přišlo, kdyby si být chtěla nechat a vyplatit ho, tak to bysme i chápaly, ale co její náklady, které do bytu dala, ji se to nevrátí a ještě bude muset manželovy ze svého doplatit cca 80000, takže ona bude v minusu a chlap na to ještě vydělá :-(

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
18.5.16 22:22

Pokud byly ty náklady za manželství, měla by se půlka odečíst. Pokud ne, tak bohužel.

• Citovat
  • Upravit
Anonymní
18.5.16 22:30

@monrom : teď to možná trošku nechápu. Za trvání manželství dělala splátka hypotéky cca 560000, měli společně peníze. Jenže ten byt se musí prodat :-(. Z prodeje ji zůstane cca 200000. Takže to celé dá manželovy a ještě mu doplatí 80000. No super.

• Nahlásit
  • Citovat
4850
18.5.16 22:35

@jasnahvezda Pokud nemáte nějak upravené SJM, tak máte nárok na polovinu všeho, co bylo pořízeno za manželství, pokud manžel nedoloží, že to kupoval za výlučné své peníze. Takže polovinu splátek hypotéky, polovinu hodnoty strojů, polovinu vybavení domu atd. Pouze pokud jeden z vás dokáže, že si věci pořídil za peníze nabyté před manželstvím, nebo výlučným darem, dědictvím a pod. tak jsou věci výlučně jeho. Čí je právník, kdo ho zařizoval? Byla bych velice obezřetná, pokud to dělal muž. Najděte si raději svého právníka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
18.5.16 22:38

Ona po něm může vymáhat polovinu jiných nákladů, které za společného manželství měly.
A ten právník nic neporadil? Od toho je, aby přeci znal zákon. :nevim:

Kromě toho manžel přeci taky v bytě bydlel (pokud bydlel) a tudíž by měl nést nějaké náklady spojené s pronájmem bytu a ta vypočítaná částka by se od té poloviny splacené hypo za trvání manželství měla odečíst.

Příspěvek upraven 18.05.16 v 22:41

• Citovat
  • Upravit
4850
18.5.16 22:40
@Anonymní píše:
@monrom : teď to možná trošku nechápu. Za trvání manželství dělala splátka hypotéky cca 560000, měli společně peníze. Jenže ten byt se musí prodat :-(. Z prodeje ji zůstane cca 200000. Takže to celé dá manželovy a ještě mu doplatí 80000. No super.

Manžel má nárok na 280tis ze splátek hypotéky a polovinu nákladů na vybavení, pokud bylo pořízeno za manželství ze společných peněz. Jestli je prodej výhodný nebo nevýhodný je úplně jiná věc, prostě ty peníze mu náleží a kde je ona vezme je vedlejší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
18.5.16 22:42

@monrom : oni už měli dohodu o prodeji a rozpuleni výdělku, ale teď přišel s tímhle. S právníkem to bude řešit příští týden, mě si teď jen postěžovala.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
18.5.16 22:47
@monrom píše:
Ona po něm může vymáhat polovinu jiných nákladů, které za společného manželství měly.
A ten právník nic neporadil? Od toho je, aby přeci znal zákon. :nevim:

Kromě toho manžel přeci taky v bytě bydlel (pokud bydlel) a tudíž by měl nést nějaké náklady spojené s pronájmem bytu a ta vypočítaná částka by se od té poloviny splacené hypo za trvání manželství měla odečíst.

Příspěvek upraven 18.05.16 v 22:41

Přesně to si myslíme, proto ní přišlo fér, že být se prodá a on dostane půlku z prodeje, ale on chce teď prostě půlku že zaplacené částky :-(. No uvidíme, co řekne právník. A pak že chlap nemůže oskubat ženskou :-(.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
18.5.16 22:48
@Anonymní píše:
@monrom : oni už měli dohodu o prodeji a rozpuleni výdělku, ale teď přišel s tímhle. S právníkem to bude řešit příští týden, mě si teď jen postěžovala.

Nejspíš mu poradil právník. Jestli v tom předmětném bytě bydleli, není co řešit, ty náklady na možný nájem by se měly odečíst. PRávník jí musí poradit.

• Citovat
  • Upravit
60906
18.5.16 23:21
@Elenloth píše:
@jasnahvezda Pokud nemáte nějak upravené SJM, tak máte nárok na polovinu všeho, co bylo pořízeno za manželství, pokud manžel nedoloží, že to kupoval za výlučné své peníze. Takže polovinu splátek hypotéky, polovinu hodnoty strojů, polovinu vybavení domu atd. Pouze pokud jeden z vás dokáže, že si věci pořídil za peníze nabyté před manželstvím, nebo výlučným darem, dědictvím a pod. tak jsou věci výlučně jeho. Čí je právník, kdo ho zařizoval? Byla bych velice obezřetná, pokud to dělal muž. Najděte si raději svého právníka.

Polovinu splatek ne. Respektive polovinu splacene jistiny. Tedy to, o kolik byla hypo behem manuelstci snizena

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama