Co dělat, když miminko přestane dýchat?

Anonymní
10.4.21 09:43

Co dělat když miminko přestane dýchat?

Maminky, malá se má za pár dní narodit, mám monitor dechu a strašně se bojím, že se v noci rozhouká, já zpanikařím a nebudu vědět co dělat, občas si neumím zachovat chladnou hlavu, tak bych byla ráda připravená. Je tedy správně, že miminko si položím bříškem na předloktí, hlavička spadlá mírně dolů a “bouchnu” ho po zádíčkách? To je když mu zaskočí a začne zvracet mléko? Kdy poznám že už je to třeba na resuscitaci? Strašně se toho bojím…
děkuji za vaše zkušenosti…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
63520
10.4.21 09:45

Najdi si na YouTube první pomoc u novorozence. Pořádně to nastuduj.. A hlavně nesil :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63520
10.4.21 09:46

Mmchdm, mám blici dítě, fakt blije pořád a všude, ale v noci se mi mlikem nedusil nikdy, přes den pravidelně :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10598
10.4.21 10:01

Hlavně se uklidni a přestaň si tvořit hororové scénáře. Pravděpodobnost, že se to stane, je strašně malá, i když po brouzdání na internetu to vypadá, že se to děje denně. Pokud by se ti opravdu dusilo dítě, tak jako první volej záchranku a oni tě budou navigovat, co dál. To je to nejlepší, co můžeš udělat. Pokud se zakucká, tak to poznáš. Miminka mají větší dávicí reflex, to je chrání. Neboj se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1936
10.4.21 10:13

Já se taky moc bála. Taky jsem všude studovala první pomoc, a výsledek? Když poprvé začal houkat monitor dechu, ani jsem nevstala z postele, srdce se mi v tu chvíli zastavilo, nemohla jsem se doslova hnout, úplně jsem propadla panice, já už viděla katastrofické scénáře, musel se jít podívat partner, ale byl taky vyděšený a pár sekund váhal.

Stalo se to ještě párkrát, no v půl roce to zvonilo i desetkrát za noc, ikdyz jsem vedle postýlky stala a videla, že je vše ok.

Chci tím říct jen, že vlastně ve chvíli kdyby šlo do tuhého, si na videa a rady z emimina moc nevzpomenes. A taky, že monitory dělají občas plané poplachy a taky, ať se nebojíš, vše bude v pořádku. Mě se malý nedusil nikdy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1936
10.4.21 10:14

@Aduš8 A souhlasím, volat záchranku, nejlépe ti poradí jak postupovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8096
10.4.21 10:16

Polohuj dítě na bok do zvýšené pozice. Ja jsrm byla pred porodrm na kurzu prvni pomoci a bylo to super, ale to ted asi moc neprobíhá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2148
10.4.21 10:18

Neboj, monitor má i tu funkci, že když spustí alarm, miminko se lekne a nadechne. Nicméně dřív, než budeš plašit, miminko zvedni do svislé polohy, aby se mu dobře dýchalo, může pomoct i jen to. Pokud by opravdu nadýchalo, tak se dýchne obsah jen úst! (ne z plic, ne hluboce nadechnout) do pusinky i nosu miminka. A hlavně volat záchranku.
Dušení mlékem moc pravděpodobné ve spánku nebude, to spíš přes den a spíš se pak rozkašle.
Jako prevence je dobré mít matraci v oblasti hlavy zvýšenou, aby miminko neleželo rovně, žádná nebesa a podobných tisíc věcí v postýlce, aby tam mohl kolovat vzduch.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2148
10.4.21 10:22

No, ono to, že poplach spustí a ty přiběhneš a vše je ok, nemusí znamenat, že se nic nestalo. Monitor měří interval, jak se miminko nadechuje a někdy ten interval může být delší a monitoru se to už nelíbí a spustí. A právě tím zvukem stimuluje to miminko k rychlejšímu nadechnutí.
Stejně tak, když dítě třeba hystericky pláče a nemůže popadnout dech, stačí mu fouknout do obličeje a ono se nadechne…
Takže klid, ne, vždy, když monitor spustí, je to známka katastrofy, to je třeba si uvědomit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
920
10.4.21 10:37

Nám na první pomoci pro děti říkali, že první se má zahájit první pomoc, až když po minutě dítě nerozdýcháš, tak volat záchranku. Jde o to, že je třeba začít co nejdřív. A že většinou se podaří to dítě do minuty rozdýchat, když ne tak to je větší průšvih. Když se dítě rozdýchá, tak stejně volat sanitku. Ideálně teda, když jeden začne s první pomocí a druhý volá. Jinak je to klasická první pomoc, prohlídneš pusinku jestli tam nemá zapadlý jazyk, zvratky… pokud ano, tak malíčkem projet od jedné tváře ke druhé a vyndat ven. A pak klasika dýchání z úst do úst a masáž srdce. Ale chce to aspoň někde vidět jak se to u takových prcků provádí.
Edit: samozřejmě je to pro situaci, kdy dítě nemá aktivní životní funkce. Mně se rozhoukal jednou (mam 2 děti) a byl to planý poplach, dítěti nic nebylo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1953
10.4.21 11:02

Na monitor dechu se vykašli, k ničemu to není. Lépe mit miminko u sebe v posteli, a kdyby něco, tak hned zareagujes.

A ano, já mám dusici se děti, takže už jsem si “nahazovala” obě. Mladší se mi dusil jako novorozenec, asi mlékem nebo nějakými hleny, proste se mu tím ucpal nos a začal modrat a oci v sloup. Nemohl se proste nadechnout. Okamzite jsem mu to pusou vysala a dala ho do zvýšené polohy, dejchat jsem do nej ani nemusela.

Jako volat rychlou je fajn, ale podle me je lepší zasáhnout sama a hned než něco nacvicovat s mobilem a nechat dítě se dusit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2795
10.4.21 11:06

Ja mela u monitoru dechu navod, co delat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5114
10.4.21 11:23
@Anonymní píše:
Maminky, malá se má za pár dní narodit, mám monitor dechu a strašně se bojím, že se v noci rozhouká, já zpanikařím a nebudu vědět co dělat, občas si neumím zachovat chladnou hlavu, tak bych byla ráda připravená. Je tedy správně, že miminko si položím bříškem na předloktí, hlavička spadlá mírně dolů a “bouchnu” ho po zádíčkách? To je když mu zaskočí a začne zvracet mléko? Kdy poznám že už je to třeba na resuscitaci? Strašně se toho bojím…
děkuji za vaše zkušenosti…

Hele, nám dítě přestalo dýchat, takže rychlé laická pomoc + 155 a pak za asistence po telefonu… za to monitorovací deska nás dvakrát probudila v noci planým poplachem, takže jsme pak skoro pomoc potřebovali my :mrgreen:
Pár základních rad, jak s děckem, vygooglíš a vyyoutubuješ, zbytek pak s pomocí 155/112, ale snad to nebude potřeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
287
10.4.21 12:06

Ja si udělala kurz první pomoci on-line na www.comamdelat.com je to jediná varianta v této době, má tam přímo i díl o monitoru a co jak dělat. Míša myslím i psala ze to lze hradit i pojišťovnou, tak pokud mas obavy mrkni na to, mne to hodně věci urovnalo v hlavě, plus na Instagramu mívá každý týden kvizy, který pak vysvětluje co jak proč delat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
741
10.4.21 21:18

Podle nadpisu jsem čekal, že máš doma dítě na prahu smrti a jdeš se zeptat sem co delat :mrgreen: :mrgreen: :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat