Co je lepší - nástup na PMM 6. nebo 8. týdnu před porodem?

2376
12.4.10 21:54

Co je lepší-nástup na PMM 6. nebo 8.týdnu před porodem

Ahojte všechny,

jsem teď s dcerou na RP na 3roky a 28.5.10 mám termín druhého porodu. U dr. sem dostala papír s žádostí o PPM a nevím zda jít na mateřskou 6. týdnů nebo 8. týdnů před porodem - zhlediska financí co je výhodnější. Když bych šla na těch 6.týdnů - tzn. v půlce dubna nástup na PMM, dostanu ještě rodičák na dceru za tu první půlku dubna? A jak by to bylo po skončení PPM s rodičákem zase v půlce měsíce.

Předem děkuji za odpovědi

Kája

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7804
12.4.10 22:00

Ahoj,

já jsem šla 6 týdnů před TP a nevím jestli si to můžeš sama vybrat.Mě se na to nikdo neptal.Těch 8 týdnů je asi pro ty co pracují.I když i u prvního jsem šla 6 týdnů před.Snad ti někdo poradí líp.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68238
12.4.10 22:21

Nepovím co je výhodnější, ale při nástupu na PPM během měsíce kdy bereš rodičák se postupuje následovně: spočítají ti PPM za tu část měsíce (třeba za tu půlku) a z rodičáku dostaneš jen ten zbytek do 7600,–. Takže třeba pokud bych měla mateřskou 10 000,–, nastoupíš přesně 15., takže PPM bude dělat 5000,– a rodičák za ten měsíc bude 2600,–. Úplně stejně to funguje při konci mateřské a přechodu na rodičák. Takže můžeš počítat jak to vyjde nejlépe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
12.4.10 22:24

Vybrat si to můžeš jak chceš, je to podle mě jedno. Já jsem šla 8 týdnů před, už mě nebavilo tahat po práci břicho a hlavně - jde o 14 dnů, to tě asi nevytrhne, beztak ti mateřská potom o to dřív zase skončí… :nevim: Ale jestli máš PPM větší, než rodičák, tak bych možná šla těch 8. Ale nevím, možná nemám dostatek informací…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
439
12.4.10 22:25

Zdravím, já šla 8 týdnů. Měla jsem to od 1 dne v měsíci, prostě jsem si řekla Mudr. a on to napsal. PPPM mi skončila v půlce měsíce a dostala jsem část peněz a z UP mi přišli peníze dorovnané do výše rodičáku. Tak si myslím že nějak podobně to bude fungovat obráceně. Oni si to umí spočítat a nic navíc Tě nedají :-)
Myslím že je to jedno kdy půjdeš. Vydělat se na tom moc nedá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
12.4.10 22:39

Doporučuji nastoupit tak, abys nebyla doma prvních 100 pracovních dní v roce - pak se ti nekrátí dovolená, pokud jsi tedy zaměstnanec…
Nastup dejme tomu na MD nejpozději 99. pracovní den roku 2010 :)

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2376
12.4.10 23:12

Holky díky,

z dovčou mám smůlu sem na RD

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.4.10 23:44

Ahoj, s dovcou smulu nemas, pokud ti to vyjde (MD a tak, ty pocty ted nevim), tak ti ji zam-tel proplati (myslim tim, ze ji „budes cerpat“) stejne, jako u 1.ditete. Pokud jsi tedy stale u stejneho zam-tele..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1180
12.4.10 23:46

No, řekla bych, že s dovolenou smůlu nemáš. Já nastupovala ve druhém těhotenství na MD taky z RD a měla jsem nárok na 2O dní dovolené, které jsem si po skončení MD nechala proplatit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5528
13.4.10 01:34

Za chvilku budu řešit to stejné. Lesi, ale u mně to už bude rozhodně za tou hranicí 100 dní od začátku roku, takže pak je to jedno, jestli nasotupím na MD 6. nebo 8. týden?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.4.10 20:04

Ahoj, mě řekli na sociálce i osobním oddělení v práci, že při druhém mimi můžu jít na PPM jen 6.t. předem. 8.t si vybrat nemůžu. Musela jsem kvůli tomu přepsat i ten formulář, co jsem si vyplnila už u Mudr( 8.t. vycházelo na 1.3.). Na dovču prý nárok mám. Na PMM jsem tedy nastoupila v půlce března ( 14.3.) a rodičák už mi nedali. Musím donést potvrzení o vypočítané výšce PPM a pak mi to případně dorovnají za březen do výše rodičováku. Výsledek je, že jsem zatím žádný peníze nedostala. Možná příští měsíc přijde dvojitě - doufám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
598
13.4.10 20:16

Ahoj dovolená se krátí až při 100 pracovních dnech takže pokud nastoupíš do konce května tak ba se ti dovolená krátit neměla, máš jedno jak nastoupíš jestli 6-8 týdnů nic tím stejně nevyšpekuluješ nejlepší to máš asi od 1ního … jinak po skončením mateřské si nezapomeň žádat o proplacení dovolené zaměstnavatel není povinen ti ji automaticky proplatit, když požádáš tak musí jinak ti propadne

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2376
13.4.10 20:57

Díky všem za rady a postřehy

Kája

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Jirinka.D
8.5.10 18:49

Dovolená

Ahoj, začetla jsem se do diskuzí a chtěla bych se Vás zeptat. Jsem na RD do 3 let(říjen), ale jsem těhotná a už jsem dostala od MUDr. papír na sociálku, že už budu nastupovat na MD (tp 1.7.2010).Jsem pořád zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, tak mě zajímá ten nárok na dovolenou. Když se narodil malej, tak mi dovolenou, co jsem neměla vyčerpanou, zaměstnavatel proplatil a teď mám zase nárok na dovolenou? To asi ne, že? Jsem z toho taky trochu na hlavu :zed: Aby se v tom prase vyznalo. A taky jsem ještě nedala zaměstnavateli vědět, že za chvilku rodím :oops: ale oni ví, že zpátky stejně nepůjdu, protože jsme se odstěhovali, tak snad nebude žádný zle…Jen mě zajímá ta dovča, jestli teda je na něco nárok nebo ne. Děkuju za odpověď :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
68238
8.5.10 20:34

Jojo, nárok na dovolenou máš, nechce se mi to počítat, ale odhadem bych řekla, že možná na celou za rok 2010, spočítej pracovní dny od začátku roku do nástupu na mateřskou a pokud to bude míň jak 100, tak máš celou dovolenou, jinak krácenou o 1/12, o víc by se krátit neměla. Jinak ten papír od Dr. pošli do práce a nezapomeň na UP zrušit rodičák na starší dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama