Co je prioritní při výběru školy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
aknah31
Neúnavná pisatelka 15711 příspěvků 20.12.18 23:55
Co je prioritni pri vyberu školy

Uz delsi dobu resime doma jednu vec a stale nevime a rozhodnuti nepadlo. Mame jeste tri mesice cas… Tak se zeptam na vas nazor a pohled na vec.

Nakolik je pro vase deti dulezite mit v okoli bydliste spoluzaky ze tridy/skoly. Kamaradi se deti (a kamaradstvi pretrvalo) i kdyz jsou v jinych skolach/jine mesto/jina mestska cast?

Resim kam letos se synem k zapisu. Letos ma odklad a v zari nastoupil do pripravne tridy na zakladni skole od nas vzdalene 15min autobusem, primy spoj, ktery ale jezdi prvni az 14:15. Pred tim nejezdi. Cesta skola domov pred timto prvnim spojem je cca hodinu s prestupem pres cele mesto.
Se skolou jsme spokojeni, ucitelka super, druzina taky. Zname ucitelky co budou mit pristi rok prvnaky (dve tridy budou). Ucitelky uz znaji syna, vi jak se s nim da pracovat, co od nej cekat. Syn do skoly chodi rad je spokojeny.

A my resime dilema. Nechat ho kde je? I pres dojizdeni? Neni to ani vedlejsi mestska cast. Pres vikend primy spoj taky nejede, jezdi jen ve spicky tj rano od sesti do osmi a odpoledne od dvou do deviti, ve vsedni dny, je to tzv expres spoj pro pracujici. Sance ze by s nim nekdo chodil do tridy z nasi MC je temer nulova. Ted s nim chodi dva, ale do zs pujdou jinam. Skola ma od treti tridy dys tridy pro deti s poruchou uceni. Syn ma diagnostikovanou Vd, ktera je v soucasne dobe temer kompenzovana. Ted spis resime poruchu soustredeni - ADD ale moznost, ze se nejaka porucha v budoucnu objevi je vetsi nez u beznych deti.

Oproti tomu ho dat do spadove, mnohem vetsi skoly (pravidelne oteviraji 4-5trid). Lidi v okoli jsou vesmes spokojeni. Podle recenzi maji spec. pedagogy jsou zvykli pracovat s detmi s dys poruchama (podle webu co pisi). Skola 5min autobusem, ktery jezdi celodenne co 10min. V krajnim pripade i 30min prochazka. Cele nase sidliste na tu skolu spada. Do skolky chodil taky mimo spadovost. Udelal by si nove kamarady. Je mi jasne ze minimlane prvni trida bude v druzine, ale pak by uz mohl sam. Takove to hozeni aktovku za dvere a jit ven se spoluzaky. O vikendu s nema litat… mam obavy ze kdyz bude ve skole mimo nasi mestskou cast, bude od kolektivu odriznuty.
Mame dalsi dve deti, jedno pristi rok predskolak, druhe by melo v zari nastoupit do ms. Kam pujde nejstarsi pujdou i ti mladsi. Skolka kterou ted mladsi syn navstevuje je na trase one prime linky do vzdalenejsi školy…

Porad se mi v hlave melou pro a proti. Zvladne tu velkou skolu. Nove prostredi a kolektiv. Nebo ho nechat kde je a mit vratka v dys tridach kdyby byly potreba… syn je spolecensky, ma rad lidi, novy kolektiv mu nedela problemy ale co nova pravidla v nove skole. Podle ucitleky je oblibeny, lehce zapadl do kolektivu, zadne adaptacni problemy… proste nevim… jaky je vas pohled na vec?

Ps: PT bylo to nejlepsi rozhodnuti pro nej, vubec nelitujeme ze tam nastoupil, tak nema cenu resit jestli by nekdo do PT mimo bydliste dal ci ne. Dekuji moc :*

Reakce:
veria
Nadpozemská drbna 26225 příspěvků 21.12.18 00:47

Dala bych ho do te bližší školy. Kor jestli nema adaptacni problémy. Na nová pravidla si zvykne rychle. Cestovat 2 hodiny denne je pro tak malý dítě příliš. Bude unavený i tak, a ještě takové strachani každý den. Plus ti kamarádi… myslím ze je lepší když je bude mít v místě bydliště než na druhem konci města.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.12.18 01:19

Vozím do školy 20 minut, není to běžná škola. Dcera je tam nadšená a byla to opravdu dobrá volba. Ale co si sama moc přeje je to, aby mohla chodit ke kamarádkám na návštěvy (a ony k nám) a aby mohla chodit ze školy sama domů. Zeptejte se syna, jak to vidí on, co by chtěl. U nás je to ale jiné, možná se do toho města přestěhujeme a pak toto vše bude moci. Ale na běžnou velkou školu bych ji nedala. Chci, aby jí zůstalo to nadšení do učení, aby měla možnost se rozvíjet individuálně, klidně aby byla napřed, a to v běžné škole prostě není (čest výjimkám).

Prtulak
Zasloužilá kecalka 503 příspěvků 2 inzeráty 21.12.18 01:30

@aknah31 dala bych ho do bližší. To cestování je fakt náročné i pro dospělé. Děti bývají v tomto věku přizpůsobiví. Já měla základní školu tenkrát atypicky „daleko“ (oproti jiným dětem) bydlela jsem na jiném sídlišti.. Pravdou je, že bylo znát, že děti z okolí moc neznám a tenkrát mi to vadilo. Školu jsem měla ale jen 15 minut pěšky. A už třeba odpolední vyučování byl problém… Hodina pauza, ale já sotva stihla jít dom a mohla jsem běžet zpět nebo někde bloumat. Dojíždění jsem si užila se střední a vysokou. Strašně mě to vyčerpavalo. To z mých starých vzpomínek… :lol: :lol: :lol:

aknah31
Neúnavná pisatelka 15711 příspěvků 21.12.18 01:59

Dekuji holky.
My bychom nejezdili hodinu. Byl by v druzine a proste by se jelo az po 14hod tak jak to delame ted. Potom ta cesta trva 15min.
Ale nemohl by jit nikdy sam hned po vyucovani, protoze ten autobus proste jede az 14:15.
Zase ve vyssich rocnicich ta vyuka taky nekonci 11:30 ale az kolem jedne plus obed to by akorat stihal ten prvni autobus.

Ale jak pisete, ti kamaradi no..... proste to neni snadne rozhodnuti. :mavam:

Russet
Neúnavná pisatelka 18346 příspěvků 21.12.18 05:11
@aknah31 píše:
Uz delsi dobu resime doma jednu vec a stale nevime a rozhodnuti nepadlo. Mame jeste tri mesice cas… Tak se zeptam na vas nazor a pohled na vec.

Nakolik je pro vase deti dulezite mit v okoli bydliste spoluzaky ze tridy/skoly. Kamaradi se deti (a kamaradstvi pretrvalo) i kdyz jsou v jinych skolach/jine mesto/jina mestska cast?

Resim kam letos se synem k zapisu. Letos ma odklad a v zari nastoupil do pripravne tridy na zakladni skole od nas vzdalene 15min autobusem, primy spoj, ktery ale jezdi prvni az 14:15. Pred tim nejezdi. Cesta skola domov pred timto prvnim spojem je cca hodinu s prestupem pres cele mesto.
Se skolou jsme spokojeni, ucitelka super, druzina taky. Zname ucitelky co budou mit pristi rok prvnaky (dve tridy budou). Ucitelky uz znaji syna, vi jak se s nim da pracovat, co od nej cekat. Syn do skoly chodi rad je spokojeny.

A my resime dilema. Nechat ho kde je? I pres dojizdeni? Neni to ani vedlejsi mestska cast. Pres vikend primy spoj taky nejede, jezdi jen ve spicky tj rano od sesti do osmi a odpoledne od dvou do deviti, ve vsedni dny, je to tzv expres spoj pro pracujici. Sance ze by s nim nekdo chodil do tridy z nasi MC je temer nulova. Ted s nim chodi dva, ale do zs pujdou jinam. Skola ma od treti tridy dys tridy pro deti s poruchou uceni. Syn ma diagnostikovanou Vd, ktera je v soucasne dobe temer kompenzovana. Ted spis resime poruchu soustredeni - ADD ale moznost, ze se nejaka porucha v budoucnu objevi je vetsi nez u beznych deti.

Oproti tomu ho dat do spadove, mnohem vetsi skoly (pravidelne oteviraji 4-5trid). Lidi v okoli jsou vesmes spokojeni. Podle recenzi maji spec. pedagogy jsou zvykli pracovat s detmi s dys poruchama (podle webu co pisi). Skola 5min autobusem, ktery jezdi celodenne co 10min. V krajnim pripade i 30min prochazka. Cele nase sidliste na tu skolu spada. Do skolky chodil taky mimo spadovost. Udelal by si nove kamarady. Je mi jasne ze minimlane prvni trida bude v druzine, ale pak by uz mohl sam. Takove to hozeni aktovku za dvere a jit ven se spoluzaky. O vikendu s nema litat… mam obavy ze kdyz bude ve skole mimo nasi mestskou cast, bude od kolektivu odriznuty.
Mame dalsi dve deti, jedno pristi rok predskolak, druhe by melo v zari nastoupit do ms. Kam pujde nejstarsi pujdou i ti mladsi. Skolka kterou ted mladsi syn navstevuje je na trase one prime linky do vzdalenejsi školy…

Porad se mi v hlave melou pro a proti. Zvladne tu velkou skolu. Nove prostredi a kolektiv. Nebo ho nechat kde je a mit vratka v dys tridach kdyby byly potreba… syn je spolecensky, ma rad lidi, novy kolektiv mu nedela problemy ale co nova pravidla v nove skole. Podle ucitleky je oblibeny, lehce zapadl do kolektivu, zadne adaptacni problemy… proste nevim… jaky je vas pohled na vec?

Ps: PT bylo to nejlepsi rozhodnuti pro nej, vubec nelitujeme ze tam nastoupil, tak nema cenu resit jestli by nekdo do PT mimo bydliste dal ci ne. Dekuji moc :*

Já do základky dojížděla cca 30 minut a na sídlišti, kde nebyl ani jeden můj spolužák se našlo tucet dětí (s klíči na šňůrce na krku, jak to dřív bývalo), se kterými si šlo hrát. Ale měla jsem ještě sestru a byla jsem i dost pecivál, takže jsem si i doma docela vystačila. O víkendu jsme bývali u babičky, kde zas byly jiné děti a hráli si všichni. Nebo jsem si vystačila sama na zahradě. Řešila bych jen tu dys. Jestli ve spádovce opravdu je srovnatelná péče a třeba bych se zeptala i na názor syna. Jak se mu bude chtít dojíždět. Mně to třeba nevadilo. Teď jako dospělá upřednostňuju pohodlí, ale do práce stejně dojíždím. Ale kdybych našla super práci u nás ve městě, jdu do toho :mrgreen:

Hojuza
Kecalka 188 příspěvků 21.12.18 06:06

Dala bych urcite do te blizsi. Syn je v pate. Maji 4× tydne do 12,30, jde na obed a pak na autobus. Nestavi mu hned pred skolou cca 10 min cesty a stejne stiha v 13,15. Nedokazu si predstavit, ze by tam pres hodinu cekal. V zime atd. Koukni se na rozvrhy dokolika maji v te skole. Ale to by musel mit kazdy den do 13,30 aby bylo dojizdeni unosne. Navic ti kamaradi jsou taky hodne fajn. Ale hlavne to dojizdeni je tedy hrozny, si predstav jak nekde hodinu trci…

Cuddy
Neúnavná pisatelka 16668 příspěvků 21.12.18 06:15

Pokud bych volila ze dvou stejně kvalitních škol, vzala bych tu bližší. Ono dítě nebude jen družinový prvňáček, ale i paták, sestak, kterým běžné něco odpada a končí dřív. Co pak bude dělat v tom volném čase?

levandule23
Zasloužilá kecalka 558 příspěvků 21.12.18 07:10

Dala bych do bližší. Na prvním stupni by se čekání vyřešilo družinou, ale co na druhém? Akorát by se někde poflakoval. I na druhem bude několikrát týdně končit mezi 12. 13. hod.
Na dys by v dnešní době měli být připraveni i v obyčejných školách.
Navíc když toto rozhodnutí ovlivní i mladší děti, které zřejmě dys nemají. Pro ně by pak ta vzdálená škola teda neměla žádné výhody.

Jana206
Nadpozemská drbna 28594 příspěvků 21.12.18 07:44

Druhý stupeň bych neresila,může být na osmiletem gymplu nebo jiné výběrové skole,třeba jazykove. Pokud by byly obe školy stejně kvalitní,volila bych bližší. Jinak je to taky o tom,na jaké ucitele narazí a jak si s nimi sedne. Blbý učitel může být i ve skole s dobrou reputaci a naopak.
Na prvním stupni nikdy nesmí koncit vyuka dřív bez pisemneho souhlasu rodičů. O děti,které nemají kam jít,se vzdy musí někdo postarat a pustit je az v době,kdy by měla vyuka koncit.Nestačí informovat,ale je potreba podpis rodice,ze s tím souhlasí. U nás to tak je,i kdyz ve ctvrte třídě uz druzina není,mají „hlídací třídu“.

aknah31
Neúnavná pisatelka 15711 příspěvků 21.12.18 08:04

Dekuji holky za nazory.
V unoru je den otevrenych dveri tak pujdeme mrknout.
Ve volne hodine by urcite domu jet nemohl. Nez dojde ze skoly na zastavku, pojede autobus, dojede domu to je minimlane 30min. Ac je to spadova skola zrovna blizko domu neni.

Nejvice me desi ta velikost a masovost školy. Ctyri nebo pet prvnich trid. Bezne ma kazdy rok kolem 160spadovych deti..
Podle logopedky a psycholozky mame vybrat mensi skolu s mensim poctem deti, coz ale v Brne je nerealne.

Je mi jasne ze je to vse o ucitelich a koho zrovna dostane a jak si sednou. Pri tolika prvnich tridach ale clovek nemuze vedet koho vlastne mit bude.
Lidi v okoli jsou vesmes spokojeni ale znam jen rodice prvaku a druhaku.

Nase mestska cast je plna rodin s detmi takze se dostat na jinou skolu nespadovou v nasi casti je nerealne, (nema kapacity ani pro spadove), ac je bliz nasemu bydlisti nase spadova to neni.

Nadruhou stranu moznost jet po vyucvani domu a mit spoluzaky v okoli je prave to co vlastne resim a vidim jake velke plus.

Jana206
Nadpozemská drbna 28594 příspěvků 21.12.18 09:34

U nás ve volnych hodinách nikdo domů nechodí,deti jdou na oběd a pokud mají povolení od rodičů,tak na chvíli do přilehlého parku.Ani za meho dětství nikdo domů nechodil. Vetsina rodičů je kolem poledne ještě v práci,co by tam děti delaly,i kdyby bydlely v těsné blízkosti školy :nevim:

Lucie_Sx
Závislačka 4245 příspěvků 22.12.18 09:25

Určitě malou školu. A ještě prověřit, aby učitelka nebyla nějaká píp, která by tu výhodu malé školy zazdila.

Váš příspěvek
Reklama