Co je třeba vědět před porodem v 17?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
K123456789
Nováček 4 příspěvky 22.07.19 10:35
Co je třeba vědět před porodem v 17?

Dobrý den, mam dotaz :mrgreen: je mi 17 a jsem v 5. měsíci. Termín mám 2 měsíce před 18. narozeninama. Můj kluk má 17 a má zatím brigády. Mamina podniká z domu. Dětská doktorka nám řekla, že miminko bude mít na sebe napsané mamina do doby než budu mít 18. Ale slyšela jsem o několika případech kdy bylo miminko napsané na oba nezletilé rodiče. Jak to tedy je? Musí ho na sebe mít napsané mamina? Nebo může být napsané na mě? Žádná z možností nám nijak nevadí. Jen ať víme jak to je. A případně na které úřady zajít? Městský? A kdyby bylo napsané na mě, jak to bude s rodičákem? Můžu ho pobírat i když mi nebude 18? Děkuji za odpovědi ;)

Reakce:
Khalesi
Zasloužilá kecalka 982 příspěvků 22.07.19 10:51

www.aperio.cz

Pruvodci zakony pro rodice. Klidne si s nimi sjednej schuzku, jsou to nejlepsi odbornici na to aby ti vysvetlili co muzes a ne, na co mas narok, co muzes ocekavat.

Qadra
Zasloužilá kecalka 529 příspěvků 22.07.19 10:54

Nejlépe zajít na úřad práce- státní soc.podpora.Tam ti poradí a řeknou co a jak. Rovnou ti dají í formulář na vyplnění. Myslím, že budeš mít nárok na porodné…

K123456789
Nováček 4 příspěvky 22.07.19 11:26

@Khalesi dekuji. A oni maji primo nejake svoje sidlo? Nebo maji treba nejakeho pracovnika na nejakem urade? Na internetu ksem ted patrala a nasla pouze prirucku ale ne kontak :? Tak jen asi spatne hledam tak jedtli mate prosim nejake blizsi informace? :)

P4ja
Extra třída :D 10690 příspěvků 22.07.19 11:32

@K123456789 Úřad práce sídlí většinou v každém okresním městě. Zajdi na ten, pod který spadáš trvalým bydlištěm.

Labužník mirabelka02
Stálice 83 příspěvků 22.07.19 11:34

Před porodem v 17ti letech je třeba vědět, jak se pak chránit, abys do toho nevlítla znova.

PaníBovaryová
Kelišová 5164 příspěvků 22.07.19 11:35

Nemusis chodit podle trvaleho bydliste, muzes na kterekoliv kontaktni pracoviste uradu prace v danem kraji. Rodicovsky prispevek nalezi za kazde zive narozene dite, ale muze se brat az po porodu. Pravdepodobne ho bude ale brat ten, komu bude dite soudne svereno do pece - tva maminka. A ty az budes mit 18.

K123456789
Nováček 4 příspěvky 22.07.19 11:38

@Khalesi omlouvam se prehlidla jsem vas odkaz :P dekuji vsem za odpovedi

Khalesi
Zasloužilá kecalka 982 příspěvků 22.07.19 11:39

@K123456789 hele budouci matko!!! Tak zacni ale patrat poradne. Najit si telefon na strankach ktere ti poslu snad neni nadlidsky vykon.

K123456789
Nováček 4 příspěvky 22.07.19 12:00

@Khalesi napsala jsem, ze se omlouvám, že jsem to jen přehlídla…

rozand
Závislačka 4525 příspěvků 22.07.19 12:12

@K123456789 Ahoj. Doporučuju FB skupiny Práva dětí a rodičů v kontaktu se zdravotnictvím, školstvím a státem a Podpoříte mne v osvětě? O právech při hospital.- aktivní řešení stížností) :srdce:.

Lendeš
Kelišová 6677 příspěvků 22.07.19 12:46

I jako nezletilá budeš mít část rodičovské odpovědnosti, která spočívá v povinnosti a právu pečovat o dítě a na základě toho máš právo i jako nezletilá pobírat rodičovský příspěvek. Ale jelikož ani jeden nebudete mít plnou rodičovskou odpovědnost, jmenuje soud dítěti poručíka (nevím jestli to teda na ty 2 měsíce stihne, jak dlouho to trvá a možná záleží i na OSPOD). Dojděte se informovat na OSPOD na městském úřadě, ne na pracák, tam se řeší akorát ten rodičovský příspěvek a to až po narození dítěte s jeho rodným listem, případně porodné taky po narození.

Plnou rodičovskou odpovědnost byste měli, pokud byste se vzali (což může povolit jen soud) nebo by vám soud přiznal plnou svéprávnost.

A pokud chceš, aby otec byl v rodném listě hned po narození dítěte a nebudete se před porodem s povolením soudu brát nebo jinak nenabydete plné svéprávnosti, tak je potřeba učinit před soudem souhlasné prohlášení o určení otcovství. Jinak otec v rodném listě (zatím) nebude, dítě bude mít tvoje příjmení.

Váš příspěvek
Reklama