Reklama

Co je vhodné pěstovat na severovýchodní terase

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Teruška85
Zasloužilá kecalka 839 příspěvků 01.05.18 09:30
Co je vhodné pěstovat na severovýchodní terase

Máme terasu na severovýchod, takže sluníčka poměrně málo, svítí sem jen dopoledne a chviličku odpoledne, než slunce zajde za protější barák. Minulý rok jsme se o něco pokoušeli, ale to jsme měli ještě malý skleník, jenže ten bohužel nepřežil říjnovou vichřici. Máme z loňska nějaké keříky, malinu, rybiz, borůvku, angrešt, loni neplodily, ale letos to už vypadá slibně, krásně se zazelenaly. Teď chceme ale pořídit ještě něco do velkých květináčů, co byste doporučili? Chtěli bychom alespoň rajčata, bylinky, okurky, jahody…Na jaké straně je pěstovat, kdy vysadit, jakou odrúdu a jak se správně starat. Děkuji

Reklama

Reakce:

lucynka25
Kelišová 7113 příspěvků 2 inzeráty 01.05.18 09:42

@Teruška85 Ahoj, co zkusit zahrádku plnou bylinek, jako je pažitka, petržel, libeček nebo například medvědí česnek, rovněž listové saláty, jako je polníček, mangold nebo špenát, které nejsou tak náročné na slunce?
Na rajčata je nejlepší jih nebo západ, ty chtějí sluníčko.

Uživatel je onlineJanli
Kelišová 5374 příspěvků 9 inzerátů 01.05.18 09:56

Zkus truhlíkové jahody, plodí´ až do listopadu. Cherry rajčata balkónová a bylinky. Okurky tyčkové by taky možná šly, volila bych roubované na cuketě. Dneska už je spousta odrůd zeleniny určené na balkony. Stačí je zalívat a hnojit.

chs.jasmin
Kelišová 7204 příspěvků 01.05.18 10:15

@Teruška85

Ahoj,

na tu stranu máme zahradu (ale svítí nám tam sluníčko celý den) - ale že nám dum po poledni stíní terasu, tak mám ozkoušeno čemu se daří.

Perfektně mi rostou a množí se bylinky - dávám do větších truhlíků a ty uplně obrostou - letos jsem si zařídila necky a doufám, že v nich i přezimují. Ty bylinky jsou opravdu užasný, jsem na ně rok co ro hrozně pyšná. Taky se daří drobnému salátu - rukola, baby špěnát aj, ale pozor - k rychle spotřebě ještě za mlada. Dávám každý rok i dva truhlíky ředkviček - to spíše aby děti sledovaly jak rostou a pak mužou sníst.
Dále se moc daří fialkám, mám květináče pro potěchu oka, kvetou neustále, take pro potěchu oka ale i pro tiktury mám netřesky - ty jedou jak splačené. Loni jsem dostala dva - každý dala do kameninového větináče a už jim jsou malé - každý se rozmnožil snad na 30hlaviček během jednoho roku (super na popáleniny - prskne olej, nebo na opary, puchýře aj.).
A loni jsem dostala tyto kyty - název nevím, chtějí hodně zalévat, ale pak nádherně kvetou. Nechala jsem je v truhlíku na dvorku s tím, že prostě chcípnou a na jaře je jen vyklepnu a znovu osadím a hle- ony přežily a už zase krásně kvetou. Je pravda, že jakmile se oteplilo, tak jsem je zalila :mrgreen:

Jinak na zahradě - tam ale svítí sluníčko) mám rybíz a angrešt a těm se moc daří, loni zasazené a už loni angrešty měly po pár kusech, rybíze docela hodně a letos už jsou obsypané (koupené od Stárkla), kolem plotu mám šeříky a z 10ks se uchytilo 9.

Jahodám se mi taky moc dařilo, rajčatům tedy vůbec, to je bída - ale pozor, ony prý nerady průvan a u nás tedy docela fouká, okurky nemám zkoušené - a hrášek mi sluníčko také hned spálí.

sirikit
Generální žvanilka 24510 příspěvků 01.05.18 10:27

@chs.jasmin „Ty kytky“ jsou hvozdík karafiát a je to trvalka. :kytka:

chs.jasmin
Kelišová 7204 příspěvků 01.05.18 10:51
@sirikit píše:
@chs.jasmin „Ty kytky“ jsou hvozdík karafiát a je to trvalka. :kytka:

No paráda, děkuji. :potlesk: :palec: Hned vygooglim co chudinky chtějí, zda se jim dostává potřebné péče. :dance: Ale kvetou bohate, jen ustřihnu opadané a suché květy a jedou. Tak paráda, že trvalky :-)

sirikit
Generální žvanilka 24510 příspěvků 01.05.18 11:10

@chs.jasmin Máma to pěstovala celé moje dětství na zahrádce, některé i nádherně voní. Takže mrknu a poznám. 8)
Sama teď žádné nemám, takže díky za připomenutí - při své „po zmrzlých“ výpravě do zahradnictví si musím nějaké koupit a oživit tradici! :pankac: :dance: :dance:

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Tajemství fotky bez cucku odhaleno: Kam se Kristelová vymódila jako Šebestová?

Světlo světa spatřila tajná nahrávka, na níž je slyšet hlas Kateřiny... číst dále >

Bučková a Vágner už spolu na ryby nevyrazí. Po třech letech se rozešli

Modelka a náš nejznámější rybář se rozhodli jít od sebe po dvouletém vztahu.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Reklama