Co je zapotřebí k žití v rámci EU na jeden rok/cizina

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
208
1.7.22 18:17

co je zapotřebí k žití v rámci EU na jeden rok/cizina

Ahoj holky,

ráda bych se zeptala, zda některá nemáte zkušenost s tím, že jste např. na jeden rok odjely s dětmi z ČR a žili v cizině. Celkem by mě zajímalo co vše je k tomu nutné. Beru, že bychom v dané zemi v rámci EU nepracovali, žili z našetřených peněz, takže pracovní povolení ani nic z tohoto by nebylo třeba. Dítě je malé takže žádná školka/škola by se neřešila, druhé dítě je naopak velké takže tam by povinná školní docházka byla již splněna.

Máte někdo zkušenost, že jste se takto třeba s dětmi vydali?

Zkoušela jsem hledat na netu, ale nic moc jsem k tomuto nenašla, dost lidí do ciziny jezdí, ale primárně za výdělkem my bychom byli v jiné situaci.

Moc díky za případné rady a postřehy či nasměrování :)

Jo jinak všechny země by byly v rámci EU :)
Spíše by se jednalo o jižní Evropu (Italie, Portugalsko, Španělsko)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13728
1.7.22 18:44

Asi nic, když tam nechcete pracovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1154
1.7.22 19:13

Pokud nebudete pracovat, tak nic.
Jen cestovní pojištění, v podstatě budete na “dovolené”.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1963
1.7.22 19:23

https://europa.eu/…index_cs.htm

3 mesice nic, dele nez 3 mesice registrovat se. Ale jak moc to resi a hlidani netusim

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28648
1.7.22 20:07

No po 3 měsíčních by jste se měli přihlásit do systému tedy platit si zdravotní pojištění. Ale dá se to udělat i bez toho pokud si sjednáte dlouhodobé cestovní. Ale pak nemůžeš na prevenci k lékaři, platí ti to jen na akutní situace

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1.7.22 22:35

Já jsem tedy vyjela pracovně, ale řekla bych, že záleží od dané země - nejlepší je třeba najít na FB skupinu něco jako “expats in… (doplň zemi/město).
Někde vyžadují registraci (což nebývá problém), řešila bych spiš zdravotní pojištění, ideálně vyřídit místní (pravděpodobně jako samoplátce v dané zemi, nebývají to horentní sumy).
Jo a třeba tam, kde jsem byla já, nebylo možné bez pracovní smlouvy s odpovídajícím příjmem sehnat bydlení k nájmu (pronajímatelé dostali celé lejstro našich dokumentů vč životopisu a prac smlouvy s výší mzdy a vybírali si). Tak to je asi dle realitního trhu v daném místě. Je možné, že někde bez prac smlouvy budete muset zaplatit nájem předem několik měsíců (pokud v místě nevlastníte nemovitost).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
286
2.7.22 07:11

@Jenifer ve většině zemí je třeba se po 3 měsících nahlásit na radnici nebo na cizineckou. Zdravotní pojištění vám sice platí české. Ale jen na urgentní zákroky a osetreni. Nevím jak v jiných zemích, ale třeba v Itálii ti byt nikdo nepronajme bez pracovní smlouvy na dobu neurcitou. Což je velky problém dostat, Italové je dostávají běžné až klidně po deseti I více letech práce na dobu určitou. Proto jich tolik bydlí u rodičů, práce je teď málo. Pracovní smlouva je prostě podmínkou k bydlení. Ale můžete bydlet i na černo, hodně lidí to taky tak dělá ale pak vás může někdo napraskat a máte tam cizineckou. Určitě si vyhledej skupiny expatu na Fb a poptej se pro konkrétní zemi na tyhle věci. Tam dostaneš nejlepší info z reality.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat