Co jsou podle vás ZÁKLADNÍ dovednosti/znalosti?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
zrcadlo
Kelišová 6962 příspěvků 21.08.18 18:45
Co jsou podle vás ZÁKLADNÍ dovednosti/znalosti?

Téma je jasné (inspirované vedlejší diskuzí „Kamarádka nic neumí“). Co vnímáte vy jako základní dovednosti/zna­losti, a proto na ně třeba i děti posíláte na kroužky? U čeho se zarazíte, že to někdo neumí/nezná?
Mě napadá třeba:

• plavání
  • jízda na kole
  • řidičák (jízda autem)
  • ovládání PC
  • hra na jakýkoliv hudební nástroj
  • schopnost zazpívat dětem písničku
  • nakreslit poznatelnou věc/zvíře
  • umět házet a ovládat míč (trefit se)
  • umět ovládat základní nástroje (přivrtat si poličku, zvednout auto na hever apod.)…

Co je to pro vás?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »
Reakce:
Overlook
Kecalka 307 příspěvků 21.08.18 18:51

Tak z toho, co jsi vyjmenovala určitě plavání, zazpívat písničku, taková nějaká uživatelská znalost PC a ještě tak ten míč. Zbytek asi ne. Určitě ne řidičák a hra na nástroj 8o

bjetuschka
Závislačka 4685 příspěvků 21.08.18 18:52

Ten řidičák bych do seznamu nedávala. Jsou lidí, kteří ho nevyužijí, nepotřebují auto. Tak proč by si dělali řidičák?
Jinak za mě 100% plavání. Když se někde zmíním, že by každý člověk měl umět plavat, většinou na mě koukají jak na blázna :mrgreen:

Wani
Závislačka 3300 příspěvků 21.08.18 18:55

Zajímavá diskuze, hru na nástroj a řidičák bych do toho nedala (tak půlka lidí by snad ani ten řidičák mít raději neměla). Ještě nakreslit poznatelné zvíře či věc, nevím teda, co si mám pod tím úplně představit, ale já jsem s kreslením fakt na štíru. :lol:

Hamouzka
Kecalka 117 příspěvků 21.08.18 18:55

@bjetuschka v tom případě se podívej do diskuse, kterou jsem zakládala. Ta právě byla o plavání. Vysvětlila jsem právě i ten název.

malá_holka
Kelišová 5815 příspěvků 21.08.18 18:56

sex :nevim:

Uživatel je onlinesamá práce
Ukecaná baba ;) 2249 příspěvků 21.08.18 18:57

Vypít půllitr piva aspoň pod deset vteřin. ;)

TMana
Ukecaná baba ;) 1148 příspěvků 21.08.18 18:58

No, dost často mám pocit, že lidi jsou dost debilní, takže pro začátek by mi stačilo, kdyby uměli chodit po pravé straně a uhýbat doprava.

evill
Závislačka 3774 příspěvků 21.08.18 19:00
@zrcadlo píše:
Téma je jasné (inspirované vedlejší diskuzí „Kamarádka nic neumí“). Co vnímáte vy jako základní dovednosti/zna­losti, a proto na ně třeba i děti posíláte na kroužky? U čeho se zarazíte, že to někdo neumí/nezná?
Mě napadá třeba:
  • plavání
  • jízda na kole
  • řidičák (jízda autem)
  • ovládání PC
  • hra na jakýkoliv hudební nástroj
  • schopnost zazpívat dětem písničku
  • nakreslit poznatelnou věc/zvíře
  • umět házet a ovládat míč (trefit se)
  • umět ovládat základní nástroje (přivrtat si poličku, zvednout auto na hever apod.)…

Co je to pro vás?

Pro mě ještě

• umět si uvařit jídlo (spousta lidí připálí snad i čaj)
  • dokázat si spočítat příjmy a výdaje (spousta lidí má dluhy kam se podívá)
  • dokázat si zařídit vše co potřebuji tj. komunikaci s úřady, pojišťovnami, poštou… (spousta lidí na to má manželku/mamin­ku/manžela/ta­tínka/bratra/ses­tru…)

Výše zmíněné považuji více za základní, než hru na hudební nástroj či manipulaci s míčem. Já třeba hrála spoustu let na piano, ale ve svém bydlení piano nemám, ani neučím v lidušce či mateřince, takže mi je taková „znalost“ pro život k ničemu. :nevim:

zrcadlo
Kelišová 6962 příspěvků 21.08.18 19:01

Já si totiž myslím, že dovednosti lidí jdou dost do kopru. Generace mých rodičů by jako základ brala v případě žen třeba něco si ušít, uplést, uháčkovat. U mužů zase základní zedničinu, spousta chlapů rozuměla i elektrice, uměli rozebrat auto (to už dnes samozřejmě nejde).
V klasickém vzdělání ještě za první republiky to bylo několik jazyků včetně latiny, ta hra na hudební nástroje taky patřila k základům.

Já na to teď s dětmi docela narážím, že spousta věcí se mi dost hodí - třeba to, že s nimi můžu muzicírovat (nejsem nijak nadaná, ale písničku na kytaru zahraju a zazpívám), že mě baví s nimi různě malovat, lepit, tvořit, teď jsem vytáhla staré jehlice a ukazovala jsem jim, jak se plete svetr (jen pár řádků, aby viděli, jak ty uzlíky fungují a jak se odmotává vlna z klubíčka). Ale třeba zase nelyžuju, a když to někde řeknu, tak slyším „to je takový základ“ - ale dotyčný zase těm dětem nezazpívá, proto mi přijdou zajímavé ty úhly pohledu.

pandoslava
Kecalka 126 příspěvků 21.08.18 19:02

Já si myslím, že řidičák tam v dnešní době patří. Bohužel. Já ho mám, ale řídit neumím :oops:
Jinak bych přidala i základní znalost AJ a nějakou základní schopnost ošetření zranění a nemoci (můj muž například neuměl dítěti změřit teplotu, nevěděl jaké léky se používají na horečku - i u dospělých, nevěděl co použít třeba na štípance, popáleniny, nějaké odstranění klíštěte vůbec nehrozilo…). :mrgreen:
Zvednout auto na hever, tak to z mých kamarádek neumí snad ani jedna 8o

Zabatko
Závislačka 4298 příspěvků 21.08.18 19:03

Já bych mezi základní dovednosti asi striktně nic nedávala. Moje dcera má totální hudební hluch, ale ve svých čerstvých 14 letech kreslí tak nádherně, až se tají dech. Plavání může být užitečné, ale pokud někdo k vodě nechodí a ani to neplánuje a nebydlí v záplavové oblasti, tak mu to může být celkem k ničemu. :)

Zabatko
Závislačka 4298 příspěvků 21.08.18 19:04
@TMana píše:
No, dost často mám pocit, že lidi jsou dost debilní, takže pro začátek by mi stačilo, kdyby uměli chodit po pravé straně a uhýbat doprava.

Po pravé straně na silnici, nebo jak?

malákráličice
Ukecaná baba ;) 1341 příspěvků 21.08.18 19:04

Do zakladnich dovednosti bych dala psat tak, aby to jini precetli a bez chyb. 8)

zrcadlo
Kelišová 6962 příspěvků 21.08.18 19:05

@evill Jo, schopnost kritického myšlení je určitě v dnešním světě naprostý základ, taky přečíst si něco před podpisem, že jo :mrgreen:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Rýsuje se snad rozchod? Kopřivová a Jágr nejspíš nebudou na Vánoce spolu!

Spekulace o tom, že se vztah hokejisty Jaromíra Jágra a Veroniky Kopřivové... číst dále >

Příkladní to expartneři: Štíbrová stráví Vánoce se synem i svým bývalým

Je milé vidět, že zdaleka ne všichni, kdo se v showbyznysu rozejdou, na sebe... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >