Co k obědu při těhotenské cukrovce?

Anonymní
28.11.19 13:38

Co k obědu při těhotenské cukrovce?

Holky, sestře zjistili těhotenskou cukrovku a občas ke mě jezdí na oběd, mebo třeba s manželem přespí. Na internetu jsem našla pár receptů, ale pořád to není dost. Ve většině případů jsou to recepty spíše na snídani. Potřebuju nějaké recepty co k obědu. Poraďte ty vaše prosím, ať mám z čeho hodně čerpat. (Je někdo, kdo si dává k obědu i omáčky? jako je koprovka, rajská, rozloženy ptáček, guláše atd. pokud málo zahustíte. Její kamarádky jsou děsně chytrý. :,( :zed: :zed: Jak jsou na tom smažené jídla? Ano, nebo ne.
Prosím, blbé komentáře si nechte. Vím, co se může a co ne, jde mi o to se dozvědět více receptů. Děkuju ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3272
28.11.19 13:47

No stres, proste delam lehci jidla. Misto knedliku ryze, k tomu muzes v klidu udelat naky prirodni platek, cokoliv na zelenine… Brambory ve slupce maj menisi glykemicky index nez ty vareny normalne… Proste vynech knedliky, vepro knedlo…a urcite se strefis. Ja mam paradoxne po takovejch bombach lepsi cukr nez kdyz se cpu treba ovesnou kasi… Ja si dopreju i mekac a kolu :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52383
28.11.19 13:56

Nic nezkazíš, když bude hodně masa a hodně zeleniny :-) Jinak „klasická“ jídla jdou, ale většinou buď dost upravená nebo v malém množství. Třeba rajskou nebo svíčkovou většina lidí sladí, tak to ne, z těch klasických příloh sice jde asi všecko ale něco jen málo, třeba knedlíky mi prošly dva tenké plátky, rýže malinký kopeček, kuskusu tak dvě lžíce. Takže pokud už přílohu, směřovala bych to třeba na brambory ve slupce apod. Ale maso nevadí, tuk nevadí (ale zrovna to smažení ideál není), zelenina nevadí, zahušťovat minimálně, naprosto nedoslazovat. Záleží na tom, jak vaříš, jestli jsi na takovou tu hutnou „klasickou českou kuchyni“, budeš to mít těžší, ale jestli vaříš aspoň stylem losos s pár brambory ve slupce a zeleninovou přílohou, nemusíš nic upravovat.

Příspěvek upraven 28.11.19 v 13:57

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3237

@Payus mekac a kolu?? 8o Tak to si s tou dietou moc hlavu nelames

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3399

Tohle je hrozne indi vindi. Zalezi co ji ten cukr zveda, jak telo reaguje, co si muze dovolit a co uz ne. Ja mohla sladky v pohode, i kdyz jsem se mu vyhybala, ale jakmile jsem si dala pecivo, tak mi to vylitlo. Je jen na diete, nebo inzulin? Jinak proste odlehcenou formu jidel. Ja si oblibila fazolove lusky na salotce a cesneku a k tomu nejaky prirodni platek, ryby, bataty jsou vyborny, maji nizky glykemicky index. Sem tam jsem udelala maso na stave, zahustila jsem mrkvi. Ryzi jsem take jedla. Knedliky a moucnaty onacky nejsou moje gusto celkove, takze to jsem nejedla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1812
28.11.19 14:01

Omáčku může, v jidelnickach se s ní běžně počítá. Ale je potřeba, aby se ti to celé jídlo vešlo do celkového množství sacharidů. Tzn. čím více omáčky, tím méně přílohy. K jídlu by mělo být i dost zeleniny, cca 150 gramů. Takže nechat nějakou rezervu i na tu zeleninu, protože i v ní jsou sacharidy. Takže v první řadě musíš zjistit od segry, kolik těch sacharidů může - pravděpodobně to na ten oběd bude 40-50 gramů sacharidů. Dále je fajn, aby jídlo mělo co nejnižší glykemicky index. Čím nižší glykemicky index, tím menší výkyvy v hladině cukru. U něho záleží i na úpravě jidla. Třeba brambory vařené ve slupce mají nižší index než pečené brambory nebo vařené bez slupky. Tolik teorie. Ale v praxi mi to funguje je, že některé jídlo mi prostě vadí a nemůžu ho sníst hodně, některého můžu sníst mnohem více, než kolik mám předepsano. A dost záleží na fyzické aktivitě. V zásadě můžeš vyjma sladkých jídel vařit téměř vše, co bys vařila normálně a jen omezit množství. Ale u některých jídel to může vyjít dost blbě - jednoho a půl knedlíku se běžný člověk prostě nemají. Takže bych doporučila přírodní řízek, trochu brambor a kopu zeleniny. Ale zeptej se hlavně ségry, co jí prochází.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3237
28.11.19 14:03
@Anonymní píše:
Holky, sestře zjistili těhotenskou cukrovku a občas ke mě jezdí na oběd, mebo třeba s manželem přespí. Na internetu jsem našla pár receptů, ale pořád to není dost. Ve většině případů jsou to recepty spíše na snídani. Potřebuju nějaké recepty co k obědu. Poraďte ty vaše prosím, ať mám z čeho hodně čerpat. (Je někdo, kdo si dává k obědu i omáčky? jako je koprovka, rajská, rozloženy ptáček, guláše atd. pokud málo zahustíte. Její kamarádky jsou děsně chytrý. :,( :zed: :zed: Jak jsou na tom smažené jídla? Ano, nebo ne.
Prosím, blbé komentáře si nechte. Vím, co se může a co ne, jde mi o to se dozvědět více receptů. Děkuju ;)

Chce to s glukometrem zjistit co projde a co ne. Gulas uz jsem mela i s malou porci knedliku a hodnoty ok, s omackama jsem neexperimentovala. Delam pecene nugetky v parmazanu a mandlive mouce a to kupodivu chutna vsem. Lip mi prochazi bramborova kase se slehackou nez brambory a nejlip ryze, sle nekdo to muze mit naopak

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3272
28.11.19 15:09

@luccifera a co bych lamala? Pokud nemam curk 12 tak me to nemusi stresovat. Sama dr mi rika at jedu na pohodu a tak to tu i pisu tak se neznepokojuj :mrgreen:…ono stezi se muzu extra omezovat s 55kg na konci tehu…jo kdyz budu almara budu hrotit… A kdyz mam cukr 5,2 po mekaci co bych hrotila jako :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3237
28.11.19 15:15

@Payus a jak muzes vedet, ze po 20 min nemas cukr 13? Ale to neni muj problem:D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52383
28.11.19 15:24

No, pokud žnská má cukrovku, tak po cole to bude jedna radost. Akorát to hned vyletí a do hodiny to zas spadne a na glukometru krásná čísla. Ale to mimčo v břiše tu pecku v plné síle dostane.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3272
28.11.19 15:25

@luccifera si predstav jo, ze mam takovou vymozenost jako je glukometr a ten mi povi :nevim: tak metodou pokus omyl vim jak a na co reaguju.. A rikam to na kazde kontrole v poradne, nicim se netajim. Moje telo je proste uzasny jak si se vsim poradi :andel:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3272
28.11.19 15:29

@ugluk dalsi :) ono je rozdil jestli mas cukr jen zvyseny nebo jestli jsi mela brutal hodnoty v tom zatezaku :) spis mi prijde desivejsi kdyz mi cukr spadne na 2…to mi i doktorka rekla ze je mnohem horsi. Nez ze si ho zvednu na 6 kolou :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52383
28.11.19 15:37

@Payus jo, další, který nepřijde normální pít v těhotenství s cukrovkou colu a tvářit se, jak je to v pohodě. Jestli to tvojí doktorce normální přijde, evidentně jsi vybrala pro sebe správnou a gratuluji ti k ní, ale většina jich holt takhle benevolentních není. Ano, hypoglykémie je průšvih, ale bez inzulínu člověka hodnota 2 těžko potká. A jo, pokud mám hypoglykémii, tak taky piju colu, rvu do sebe čokoládu, jednou jsem dokonce vlítla do nejbližší hospody a na baru do sebe nasypala pár cukrů do kafe. Ale dotaz zakladatelky nezněl, jak řešit hypoglykémii, ale co uvařit ségře s cukrovkou k obědu. No, jestli jí k tomu dá na zapití colu, asi bude ségra docela koukat :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52383
28.11.19 15:39

A k hodnotám ze zátěžáku - někdo to má jen mírně zvýšené a stačí mu lehká dieta do konce těhotenství. A někdo to má zpočátku stejně lehce zvýšené a do měsíce-dvou je na inzulínu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3272
28.11.19 15:53

@ugluk ale ja jsem uvedla co varit a to hned v zacatku staci si to precist :). Jen jsem v zaveru prispevku uvedla pardox jak to mam ja nic vic nic min…a vubec jsem neradila nalit sestre kolu, tak neprehanej :)…a toho se tu hned chytate a gratulujete a nevim co jeste, kazdy se tu hned pasuje do role odbornika

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat