Co má dítě vědět při nástupu do školky?

2178
20.3.17 21:28

Co má dítě vědět při nástupu do školky?

Ahoj, tuhle mě zaskočila kamarádka s dotazem, jestli umí malá barvy. Že ona to se synem trénuje, aby to uměl než půjde do školky. Aby ho tam vzali. A jestli nevím, co dál musí ještě vědět/umět.
To, že by mělo být dítě bez plenek, umět se částečně oblict, samo najíst, trochu komunikovat atd.,vím. Ale co musí vědět?!
Musí umět barvy, něco namalovat, říct celé jméno, tvary nebo něco jiného?
A jak vůbec vypadá zápis do školky? Nějak nemám představu jak to bude probíhat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
12561
20.3.17 21:33

U nás nebylo u zápisu ani potřeba dítě. Nikdo se ani neptal co umí neumí, stejně ho nevzali, protože měli moc dětí. Tak letos ho snad ve 4 letech vezmou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24488
20.3.17 21:33

Nemusí nic. U nás u zápisu ani vlastně to dítě nemusí být, jen rodiče vyplní formuláře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25206
20.3.17 21:35

Barvy urcite neee. Myslim, ze ani mluvit moc nemusi umet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2090
20.3.17 21:39

U nás zápis do školky probíhal tak, že jsme si vyzvedli přihlášku, nechali ji potvrdit lékařem a v den zápisu ji odevzdali ve škole. Dítě ti nikdo zkoumat nebude. Na info schůzce jsme pak dostali papír, co školka vyžaduje před nástupem (např. obouvat se, poznat si svoje věci, oblékat se, vydržet sedět u jídla, jíst lžící, pít z hrníčku, mýt si ruce, dojít na WC, používat kapesník, pozdravit, poprosit a poděkovat). Pochybuju, že je to jinde jinak, takže barvy a tvary umět asi nemusí, nevím, jak máš staré dítě, ale moje tohle umí ve 2,5 letech, co s ní taky celé dny dělat, než si říkat jakou to má barvu ;) Ale k zápisu to nepotřebujete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3154
20.3.17 21:40
@jary1 píše:
Ahoj, tuhle mě zaskočila kamarádka s dotazem, jestli umí malá barvy. Že ona to se synem trénuje, aby to uměl než půjde do školky. Aby ho tam vzali. A jestli nevím, co dál musí ještě vědět/umět.
To, že by mělo být dítě bez plenek, umět se částečně oblict, samo najíst, trochu komunikovat atd.,vím. Ale co musí vědět?!
Musí umět barvy, něco namalovat, říct celé jméno, tvary nebo něco jiného?
A jak vůbec vypadá zápis do školky? Nějak nemám představu jak to bude probíhat.

Prdlajz. Zápis do školky je vyzvednutí lejster, vyplnění lejster, razítko u doktora, odevzdani lejster. Dítě tam nikde nefiguruje.

Ale teda barvy jsem s dětmi trénovala, na tříletou prohlídku u pediatry, protože tam je dítě opravdu „zkoušené“. Pamatuju se, jak mě šokovalo u staršího, když po něm chtěla počítání do 15 :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5429
20.3.17 21:43

To je hloupost, školka není škola. Ničeho se neboj. Zápis je v podstatě jen vyplnění pár dotazníků, přijdeš do školky, něco vyplníš, něco podepíšeš, prohlídneš si školku, dítě vezmi klidně sebou. Dozvíš se co má mít dítě sebou, jaký je tam režim a pod. Dítě by plíny mít nemělo, mělo by se samo najíst a napít z plastového hrnku, ideálně znát kartáček, trochu si vyčistit zoubky, ale na to se moc nedbá. Převléknout by se mělo umět, ale ani tím se nestresuj, učitelky mu pomůžou. Boty na suchý zip, pokud si neumí rychle zavázat tkaničky. Do školky se berou i děti co nic neumí, dokonce i děti které nemluví, takže v klidu. Předškolní příprava ve školce probíhá pedagogickou výukou, kterou zajišťují učitelky a spočívá ve výuce tvarů, barev, her a samozřejmě psychologická příprava. Pokud neumí barvy atd nevadí, tam ho to budou učit, stejně tak paměť a pod… Nepíšeš kolik tvému je, pokud mu jsou třeba 3roky, tak už by něco umět mohl, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2093
20.3.17 21:48

@Helileli Tohle me prekvapuje, jak je individualni ty prohlidky, ja mela na triletou taky natrenovano barvy, tvary, pocitala, basnicku a dr. nechtela nic a byla vydrena, ze jsme zvladli zkousku zraku. A ted na petilete teprv se ptala na basnicku, barvy a ptala se, co zije za zvirata v zoo, a pocitat do 5.Tak jsem byla prekvapena, jak malo ji staci. Cekala jsem tentokrat treba adresu, pravo-levo apod. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5892
20.3.17 21:48
@xstrasilka píše:
U nás zápis do školky probíhal tak, že jsme si vyzvedli přihlášku, nechali ji potvrdit lékařem a v den zápisu ji odevzdali ve škole. Dítě ti nikdo zkoumat nebude. Na info schůzce jsme pak dostali papír, co školka vyžaduje před nástupem (např. obouvat se, poznat si svoje věci, oblékat se, vydržet sedět u jídla, jíst lžící, pít z hrníčku, mýt si ruce, dojít na WC, používat kapesník, pozdravit, poprosit a poděkovat). Pochybuju, že je to jinde jinak, takže barvy a tvary umět asi nemusí, nevím, jak máš staré dítě, ale moje tohle umí ve 2,5 letech, co s ní taky celé dny dělat, než si říkat jakou to má barvu ;) Ale k zápisu to nepotřebujete.

Vydrzet sedet u jídla?! Tak to jsme v pr… :mrgreen: (leda by se pocitaly tri lzicky, pak odchazi, stacilo)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2090
20.3.17 21:51
@Ornwen píše:
Vydrzet sedet u jídla?! Tak to jsme v pr… :mrgreen: (leda by se pocitaly tri lzicky, pak odchazi, stacilo)

Hele, naše se ještě v téměř pěti letech nechá občas nakrmit a doma nevezme do huby rajče, nad vším ohrnuje nos a s tím sezením u jídla to taky nebylo před nástupem do MŠ valné a ve školce? Tam sedí, jí to, co ostatní, vždy téměř vše zblajzne a ještě se olizuje až za ušima, kdybych to uvařila já, tak by to nejedla… Jsem šťastná, že obědvá ve školce, o víkendu buď musím udělat její oblíbené jídlo, nebo koukat, jak nad tím ohrnuje noc, ačkoli ve školce by to slupla jak malinu. Neboj, kolektiv dělá divy ;)

Edit. ještě s tím rajčetem - to ve školce samo sní a ještě řekne, že bylo dobré. My asi dobré nekupujem ani nepěstujem :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2090
20.3.17 21:56

Co se tkaniček týká, u nás dětem s nimi pomáhají buď starší děti nebo učitelky. Já teda radši dala boty na sucháč, ale některé děti si je neumí tak přitáhnout, tak je lepší dobře zavázaná tkanička.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5892
20.3.17 22:01

@xstrasilka no, testujeme na krouzku a nefunguje. Deti jedi (pravda, ne vsechny najednou) a nas vyuziva toho, ze jsou volne hračky :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4307
20.3.17 22:06

K zápisu s dcerou teprve půjdeme, ale nemusí umět nic. U zápisu nemusí být ani přítomná. Obecně by dítě mělo být bez plen, mít základní hygienické návyky (dojít na wc, utřít se po malé, umýt si ruce), najíst se, napít se, obléct si alespoň něco, obout se. Dcera se odmítá oblékat a obouvat, takže máme co trénovat. Zajímavé je, že svlékání i zouvání zvládá perfektně a během chvíle běhá po bytě nahá :mrgreen: Jo a nevydrží doma sedět u jídla, ale v soukromé školce, kam chodila, to bylo v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3399
20.3.17 22:15

U nás na přijetí do školky požadují

• umývat si ruce
  • používat mýdlo, vlastní ručník, kartáček na zuby, pastu
  • nenosit pleny, ale chodit na wc
  • nepoužívat dudlík
  • sedět u stolu
  • pít z hrnečku, používat příbor, nejíst rukama
  • zvládnout déletrvající chůzi
  • umět se oblékat
  • umět se vysmrkat, pozdravit, poděkovat, poprosit
  • dobrá manipulace s předměty(stavění kostek)
  • mít rád kolektiv
  • umět mluvit, popř. popsat obrázek

A hlavně musí být ve školce místo! My už jdeme k zápisu podruhé, tak snad to letos výjde :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4307
20.3.17 22:21

@LLenule111 Tak to by byla dcera nahraná, nemá ráda kolektiv. Ale to asi žádné introvertní dítě, takže mi to jako požadavek na přijetí přijde trochu zvláštní. Respektive netuším, jak tohle někdo zkoumá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Načítám video...

Mohlo by vás zajímat

Načítám video...