Co myslíte, že stojí za aktivním stářím

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
astoret
Ukecaná baba ;) 1060 příspěvků 24.08.18 08:58
co myslíte, že stojí za aktivním stářím

Ahoj,

zakládám diskuzi na téma, co si myslíte, že stojí za aktivním stářím?

Když pozoruji tchýni a tchána, dere se mi na mysl, že jednou, až budu v jejich věku, chci být aktivní senior. Je jim kolem 65 let a jsou velmi pasivní, prosím neberte to jako stížnost či pomluvu, to vůbec, oni jsou jinak skvělí, ale v posledních několika měsících si čím dál víc všímám, že opravdu hodně sešli, na duchu, je to na nich znát od doby co šli do penze a vlastně přestali žít aktivně - alespon co se práce týče, protože co jsme tak zaslechla, nikdy moc necestovali, koníčky taky ne, většinu času tráví v bytě koukáním na tv, či si čtou, nic proti tomu!
mají malé vnouče, 2 a půl a vlastně jak sami říkají nemají sílu ho hlídat, což mi přijde líto, protože se na něj moc těšili. Objektivně vzato se mi zdá, že je to jen v jejich hlavě, protože zdravotně jsou v pořádku až na pár nepříjemností k věku, jako že občas špatně spí či když je špatné počasí se jim motá hlava nebo jim nesedne těžší jídlo..

Pak mám mého tátau, to je člověk, který ještě v 70 jezdil se zájezdy po Evropě, 15 hopdin v buse, staral se o zahradu apod..bohužel po mrtvici už tyhle věci nezvládá, přesto se snaží být aktivná nadalé, byt je zdravotně omezen. A nemůžu říct, že by to bylo jinak než u tchánovců - tchán celý život aktivně sportoval, vedl i dorost, ted ale většinu dne tráví v křesle a 6× denně si měří tlak a zapisuje si ho, běda jak ho má jen o malinko vyšší, to si ho pak měří co 2 hodky, jediná jeho zábava je jít večer na pivko, to tlak neřeší :D

Občas mě to mrzí kvůli dcerce, že si prarodiče neužije, protože ji ven neberou, když jsme u nich, vlastně ji jen pozorují z křesla, ani si s ní nehrají, stačí jim to tak to..

No a já tak přemýšlím, čím to je, že lidi takto „sejdou“ - samozřejmě neříkám, že je to špatně, když jim to vyhovuje, oni takto vlastně žili už v době kdy ještě chodili do práce, akorát že občas přidali nějakou zábavu, divadlo, posezení s přáteli, ted už nic..

jen přemýšlím nad sebou, pokud se dožiji toho věku, chtěla bych být aktivní, nedávno jsme na horách potkali pár důchodců cca 80 let na výšlapu na horu co měla 1760 m a vypadali velmi štstaně. Takový důchodce chci být :D další důchodci se koupali v jezeře dopoledne, kdy foukalo a jezero mělo asi 21 stupnů a bylo vidět, že si to užívají ten důchod. včera na hřišti pán cca 70 let s dvěma malými vnučkami tam s nima lítal, jeho paní, bylo vidět, že má problémy s chůzí, když lítat nemohla, smála se z lavičky, pak šla na písek a stavěla s menší holčičkou hrad..naše babi by na písek ani nevlezla, bo by se umazala..

je to stylem života - jste aktivní v mládí, budete i ve stáří - pakliže zdraví dovolí?

či myslíte, že je to duchem? prostě pozitivní lidé mají víc energie, tchánovci třeba moc pozitvní nejsou, řeší jen nemoci, vše je jim zatěžko, nad vším hudrují jak se říká..

BTW tomu neaktivnímu stáří - chápu, že má někdo těžký život a dře a že je rád, že je rád, já na to nenadávám, jen sama vím, že takto skončit nechci, já si představuji, že pokud budu zdravá, chci si užívat života, to co člověk nestihl dohnat, cestovat, učit se nějaký koníček - třeba keramiku, nebo fotografovat, věnovat se vnoučatům, učit je něco, brát je na výlety a tak..

Co myslíte vy a jak si představujete stáří vy? jaký máte kolem sebe seniory?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
P4ja
Kelišová 6598 příspěvků 24.08.18 09:15

To ti můžu říct přesně. Mám bebičky z obou táborů a prostě je to o povaze.

No, ale chtěla bych mít stáří jako prababička a prateta, které se dožily velmi vyskoého věku, ale vařily, hrály karty, i v tom vysokém věku byly rády za návštěvy vnoučat a pravnoučat a pořád „jim to myslelo“ Nikdy teda nikam moc necestovaly, necvičily jogu atd, ale pořád měly zdravý rozum a nadhled a vždycky měly nějakou cennou radu, pokud ji tedy člověk chtěl. Prostě tak.

Ono promiň, ale měřit stáří tím, jestli v 70ti pohlídají vnouče, to mně přijde divné.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.08.18 09:16

Každý to má jinak. Třeba mí rodiče jsou v 60 letech jen gaučoví povaleči. Celý život tvrdě fyzicky pracovali a pro ně je největší luxus si lehnout. Jinak to samozřejmě má člověk z kanceláře. Ale když musíte každý den odtahat metráky materiálu, všechno vás bolí, tak toužíte po odpočinku a nic nedělání. Nemají ani peníze ani zdraví na nějaké cestování. Cestovali by kdysi, když jim bylo tak 35, ale to jim nedovolil zase děda. Museli se starat o hospodářství a když krmíte 2× denně, a obrací se 4× denně, tak kam můžete jet.

astoret
Ukecaná baba ;) 1060 příspěvků 24.08.18 09:26

@P4ja nejde o hlídání, ale o využití času s dítětem, nicméně snad nepíšu jen o vztahu k vnoučeti, ne? prostě jak jsem je ted pozorovala, napadlo mě jak to budu mít jednou já a co za tím je, tchýně ted dostala od kamarádky poukaz do lázní, přemlouvali jsme ji týden, že si to užije, odpočine, má tam rzné procedury a ona řekla, že už je na to stará, že se ji nechce, kamarádka odjela a tchýně , že se doma nudí, že nemá co na práci, prostě mě občas mrzí, že je taková zpruzelá, když jsme ji před lety poznala, byla to fajn ženská, co ráda chodila do divadla, na vínko s kamarádkama, se mnoui, občas se ji snažím i ted vytáhnout, ale vino už nepije a niakm se ji chodit nechce, říkám si co za tím je, nějaká deprese ze stáří? protože zdravotně je uplně v pořádku, chápu, že je třeba unavená uměrně stáří, ale dobrovolně se zavírá před světem, vnučkou doma, říkám ,pojd s náma do herničky at vidíš jak malá řádí s dětma, dáme kafe a budem ji pozorovat - protože se pořád vyptává jak si hraje s dětma, s čím si tam hraje, líbí se ji jak září, chce videt fotky, ale s náma nepůjde, protože je to cesta od ní 20 min a to už je moc..

ale sem sem tu diskuzi nechtěla stočit, nejd eo tchánovce a už vůbec ne hlídání, já ho nepotřebuju, když potřebuji hlídá muž či máme slečnu na hlídání, kterou dcera zbožnuje, o to fakt nejde, psala jsme o nich, protože oni jsou senioři, které mám nejvíc na očích..

TeSudička
Kecalka 294 příspěvků 24.08.18 09:26

Myslim, ze to je celkovym stylem zivota. Moji babi bude pristi rok 75. Cely zivot cvici u sokola, nikdy nekourila, pije prilezitostne trochu a hlida si jidlo a celkove zivotospravu. Jezdi na zajezdy, vylety, na tury, na lyze, na kola. Loni dokonce zkousela snowboard. Stara se o zahradku, chodi obcas behat se psem. Oproti tomu tchanovcum bylo 60 a porad hnijou doma, sem tam jdou na prochazku a porad se vymlouvaji, ze nemuzou, ze jsou nemocni- tchyne ma trochu revma a tchan karpaly. :nevim:

debra.morgan
Závislačka 4175 příspěvků 24.08.18 09:28

Mam tchyni a moji babicku ve stejnem veku.
babicka jezdi 2× ročně do tater a min. jednou ročně k moři (většinou španělsko), každý den cca 3 hodiny procházka po lese, chodí do bazénu plavat, běžkuje. šla do důchodu v cca 50 letech.

tchyně šla do důchodu v cca 60. dostat ji za tetou do krušných hor je umění. celý den doma, žádný koníček (jen četba, tv, luštění), nechodí téměř nikam.

jedna pozitivní, jedna negativní. jedna spokojená se životem, druhá naštvaná na svet.
přijde mi, že je to o přístupu k životu.

ted jim je přes 70.

zrcadlo
Kelišová 6959 příspěvků 24.08.18 09:33

Tak já beru stáří tak od věku 75 let. Rodičům i tchánovcům je něco přes 65 a povaleči to teda nejsou - jezdí na dovolenou na kola, s vnoučaty plavou a chodí na hřiště, táta ještě na částečný úvazek pracuje (v dost mladém kolektivu), starají se o zahradu a spoustu toho pěstují, tchánovci chodí často na koncerty a do divadla (dost sledují dění ve městě)…
Je pravda, že pak mají dny, kdy se jim nechce vůbec nic, ale to já mám taky.

Russet
Extra třída :D 12163 příspěvků 24.08.18 09:34
@astoret píše:
Ahoj,

zakládám diskuzi na téma, co si myslíte, že stojí za aktivním stářím?

Když pozoruji tchýni a tchána, dere se mi na mysl, že jednou, až budu v jejich věku, chci být aktivní senior. Je jim kolem 65 let a jsou velmi pasivní, prosím neberte to jako stížnost či pomluvu, to vůbec, oni jsou jinak skvělí, ale v posledních několika měsících si čím dál víc všímám, že opravdu hodně sešli, na duchu, je to na nich znát od doby co šli do penze a vlastně přestali žít aktivně - alespon co se práce týče, protože co jsme tak zaslechla, nikdy moc necestovali, koníčky taky ne, většinu času tráví v bytě koukáním na tv, či si čtou, nic proti tomu!
mají malé vnouče, 2 a půl a vlastně jak sami říkají nemají sílu ho hlídat, což mi přijde líto, protože se na něj moc těšili. Objektivně vzato se mi zdá, že je to jen v jejich hlavě, protože zdravotně jsou v pořádku až na pár nepříjemností k věku, jako že občas špatně spí či když je špatné počasí se jim motá hlava nebo jim nesedne těžší jídlo..

Pak mám mého tátau, to je člověk, který ještě v 70 jezdil se zájezdy po Evropě, 15 hopdin v buse, staral se o zahradu apod..bohužel po mrtvici už tyhle věci nezvládá, přesto se snaží být aktivná nadalé, byt je zdravotně omezen. A nemůžu říct, že by to bylo jinak než u tchánovců - tchán celý život aktivně sportoval, vedl i dorost, ted ale většinu dne tráví v křesle a 6× denně si měří tlak a zapisuje si ho, běda jak ho má jen o malinko vyšší, to si ho pak měří co 2 hodky, jediná jeho zábava je jít večer na pivko, to tlak neřeší :D

Občas mě to mrzí kvůli dcerce, že si prarodiče neužije, protože ji ven neberou, když jsme u nich, vlastně ji jen pozorují z křesla, ani si s ní nehrají, stačí jim to tak to..

No a já tak přemýšlím, čím to je, že lidi takto „sejdou“ - samozřejmě neříkám, že je to špatně, když jim to vyhovuje, oni takto vlastně žili už v době kdy ještě chodili do práce, akorát že občas přidali nějakou zábavu, divadlo, posezení s přáteli, ted už nic..

jen přemýšlím nad sebou, pokud se dožiji toho věku, chtěla bych být aktivní, nedávno jsme na horách potkali pár důchodců cca 80 let na výšlapu na horu co měla 1760 m a vypadali velmi štstaně. Takový důchodce chci být :D další důchodci se koupali v jezeře dopoledne, kdy foukalo a jezero mělo asi 21 stupnů a bylo vidět, že si to užívají ten důchod. včera na hřišti pán cca 70 let s dvěma malými vnučkami tam s nima lítal, jeho paní, bylo vidět, že má problémy s chůzí, když lítat nemohla, smála se z lavičky, pak šla na písek a stavěla s menší holčičkou hrad..naše babi by na písek ani nevlezla, bo by se umazala..

je to stylem života - jste aktivní v mládí, budete i ve stáří - pakliže zdraví dovolí?

či myslíte, že je to duchem? prostě pozitivní lidé mají víc energie, tchánovci třeba moc pozitvní nejsou, řeší jen nemoci, vše je jim zatěžko, nad vším hudrují jak se říká..

BTW tomu neaktivnímu stáří - chápu, že má někdo těžký život a dře a že je rád, že je rád, já na to nenadávám, jen sama vím, že takto skončit nechci, já si představuji, že pokud budu zdravá, chci si užívat života, to co člověk nestihl dohnat, cestovat, učit se nějaký koníček - třeba keramiku, nebo fotografovat, věnovat se vnoučatům, učit je něco, brát je na výlety a tak..

Co myslíte vy a jak si představujete stáří vy? jaký máte kolem sebe seniory?

Jestli byli buchty domácí už v mládí, ve stáří se asi nezmění v něco jiného. Já jsem někdy taky ráda jen doma a nedělám nic. A pak zas ráda někam vyjedu. Kdyby mi někdo nutil jeho přeaktivní život, deset koníčků a být neustále v trapu, když bych chtěla jen na krátkou procházku a pak si doma číst, taky by mě nikdo nedonutil :nevim: Je každého věc, jak se svým životem naloží. Taková babička třeba zas naučí vnučku třeba šít nebo plést, s dědou si třeba prohlédnou něco v knížce nebo si jen vyprávějí. Celý den koukat na bednu s vnoučaty, to ne. Ale nemusí s nimi jet na Říp a další den zas na Macochu a neustále vymýšlet aktivity. Některé děti ocení i to, že si s nimi někdo zahraje člobrdo a nechá je dělat, co samy chtějí. Třeba i chvilku lenošit.
Sama nevím, jaká budu. V 65 ještě asi budu hákovat někde v práci. Takžr jako o seniorce o sobě uvažovat nebudu. Můj otec je v 63 aktivní dost, sportuje a jezdí k moři, lyžuje…tak nějaky základ mám, ale spíš budu něco mezi. Kavárna, knížka, sem tam dovolená, pokud si ji budu moct dovolit, nebo výlet. Možná se budu muset starat o nemohoucího partnera nebo budu sama nemohoucí :nevim:

divine woman
Echt Kelišová 9138 příspěvků 24.08.18 09:35

@debra.morgan Když šla babička do důchodu v 50 letech, tak jí zbylo spoustu sil. Lidé, kteří odcházejí dnes po 60 a výhledově bůhví kdy, jsou většinou rádi, že si odpočinou.
Ale jinak si myslím, že to je o povaze a přístupu k životu. Někdo je aktivní celý život a někdo je gaučový povaleč od mládí.

catchthem
Zasloužilá kecalka 707 příspěvků 24.08.18 09:37

Je to o povaze. Babička celý život na baráku, s tam lázně, jinak fakt zahrádka. Druhá zase v paneláku a diskotéky, zájezdy, kaficka s kamoskama, koupaky, pánský striptýz :-D ta první má 86 a ta druhá 77.
Já osobně jsem aktivní ale o samotě, takže já spíš hory, kolo, motorka a na staré roky, pokud zdraví dovolí tak budu dělat to samé. Mám ráda svůj klid, pohodu a ráda lenosim.

debra.morgan
Závislačka 4175 příspěvků 24.08.18 09:37

@divine woman no tak to je samozrejmé, proto jsem to ani nezminovala. kazdy je spokojeny jinak, nedko u toho moře a v horách nekdo u tv a lustení :nevim:

Lea L
Kecalka 325 příspěvků 24.08.18 09:37

Tak nejspis povaha a jaky vedli zivot pred tim.. moji babicce je 81, zvladne levou zadni lepe a rychleji bezne cinnosti v domacnosti nez kdejaka mladice,chodi 3* tydne cvicit, plave, jezdi kazdy rok s klubem senioru na dovcu, na chalupu atd. Ted mi byla pomahat s pripravou bytu na mimi. Ale ona je takova cely zivot.. akcni cvicenka co neposedi :) ma karadky a proste se nenudi :)

Kriss Tina
Kelišová 5979 příspěvků 24.08.18 09:42

Já měla prarodiče z obou táborů, je to o povaze, lenosti, o tom jak to stáří berou, jedna strana taky celé dny u TV, z baráku nevytáhli paty, nás jako vnoučata jim stačilo vidět 2× do roka a to bydleli v baráku naproti že sme si koukali skoro do oken :zed: druhá strana byla aktivní babi měla psa, každý den s ním chodila aspoň 2 hodiny na dlouhé procházky, do posledního dne chodila na brigádu, protože sedět doma ji nebavilo, v létě si vzala měsíc volna a vzala nás- svoje vnoučata na celou dobu ven na chatu nebo po výletech a celkově s náma pořád něco podnikala. Takový důchodce chci být, užívat do posledního dne všechno co život nabízí, a ne sedět doma a litovat se a přemýšlet nad tím že život pomalu končí a že už nemá smysl něco dalšího dělat :nevim:

Popokatepetla
Závislačka 3183 příspěvků 24.08.18 09:43

Podle mě je to o povaze, o tom co ti lidé byli zvyklí dělat celý život. Já mám dědu 86 let - teď už mu zdraví začíná trochu haprovat, ale ještě před 2 roky hrál aktivně ping pong, obdělával velkou zahradu, staral se o králíky a slepice a po Evropě jezdil do pětasedmdesáti. Byl celý život zvyklý tvrdě pracovat (ač vysokoškolák, pracoval v zemědělství se zvířaty), sportovat, cestovat (i za komunistů, když to nešlo do zahraničí, jezdili s babičkou a dětmi po Čr).
Manželova babička, o něco málo mladší - ale ta je přesně ten „domácí typ“ - jezdí pouze k příbuzným po okolí a max na hřbitov, sport myslím nikdy žádný nedělala. Před 13 lety, když jsem ji poznala, byla uplně stejná. Tchyně bude totéž po ní, to vidím už ted (té je 57) - sport nula, doma sedí stále u telky, když má někam jet, má osypky už týden dopředu. Vnoučata ji naštěstí baví - s těmi je ochotná i ten zadek zvednout a jít na hřiště.

Příspěvek upraven 24.08.18 v 09:47

bublinek
Kelišová 5182 příspěvků 24.08.18 09:47

Je aktivní a aktivní.
Moje máti má celý týden program, stále plný diář a pak si stěžuje, že je unavená. Aby polevila, to ne, to musí vše vidět a všude být. OK.
Tchyně je taky už v důchodu, ale nazvala bych to klidnější aktivní verze: jsou dny kdy jede za svojí rodinou do Prahy nebo Karlových Varů, nebo s kamarádkou na pokec. Nebo prostě užívá klidu doma - čte nebo háčkuje, zajde si do divadla.

Chtěla bych pro sebe tu klidnější aktivní verzi, protože být uhoněný důchodce není žádná výhra. Ale hlavně zdravý důchodce.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Články z Expres.cz

Návod pro francouzskou policii, aby už neváhala: 7 bodů, jak poznat teroristu

Zakřičel Alláhu akbar (Bůh je veliký) a pak vraždil! Chérif Chekatt (29) v... číst dále >

Nový chlap Celeste Buckingham: Zcestovalý fešák, který miluje slevy

Vyplatilo se počkat! Po týpcích z branže Celeste Buckingham (23) zalovila... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Miloše: Exmanželka žárlí na mou přítelkyni, chce se vrátit

Ženil jsem se z lásky a věřil, že na celý život. A pár let to tak i vypadalo.... číst dále >

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je... číst dále >