Co obnaší funkce předsedy Společenství vlastníků jednotek (SVJ)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Jj.Mm
Kecalka 330 příspěvků 16.04.18 07:32
Co obnaši funkce předseda SVJ

Ahoj, potřebuji radu. Přestěhovali jsme se rok a pul zpet do bytovky 2 vchody. Byla poprve schuze a predsedkyne se odstehovala chce odejit z funkce ale nikdo to nechce delat. My jsme mladi pracujici lide. Ja pracuji v kacelari ale zkusenosti s touto pozici nemám. Nerada bych se nase usila bic, ale kdyz to nikdo nevezme nic se nebuee dělat, je potreba udelat fasada, balkony atd. Nevím co delat. Účetnictví nam dela správa. Muze mi prosím nekdo napsat co by se me přesně tykalo?. Mluvilo se i o fin. Odemene kolik to tak muze byt? Můžu jit treba za rok na materskou, tak abych to dohromady zvladla?. Děkuji za každou radu a zkušenost.

Reakce:

Hofida
Kecalka 259 příspěvků 1 inzerát 16.04.18 07:39

Před asi 5ti lety jsem měla za trojvchod (asi 90 bytů) 1600 čistého jako místopředseda. Je to hlavně práce s lidmi v baráku, někteří jsou vecni stěžovatele a to mě strašně nebavilo (problém bývá vyúčtování jednou za rok a sousedské vztahy). Občas uspořádat schůzi, komunikovat se správou, při nějakých opravách zajistit firmu a pak ji ohlídat, pokud jde o velkou investici, je třeba udělat výběrové řízení. Hlídat stav vchodu, úklid apod. Měli jsme i kamery, pri problému jsem záznamy musela projíždět i několik dní zpět a to byl taky vopruz.

Marie432875
Ukecaná baba ;) 1916 příspěvků 16.04.18 07:43

Tak treba u nas předseda momentálně řeší kompletní rekonstrukci domu, 3 vchody (asi 70 bytu) a ma 10000,–/mesic. Neni to blbej privydelek k důchodu ;) no ale naběha se. Banka, úřady, projekt, povolení…v podstatě budeš resit kancelářskou agendu a bojovat s úřední byrokracii, zajišťovat věci jako výměna vodomeru, revize topení, roční vyuctovani záloh…atd.
P. S. Tech 10000,– ma teda jen po dobu rekonstrukce, potom zase min, ale to uz nevim kolik bylo.

Jj.Mm
Kecalka 330 příspěvků 16.04.18 07:45

@Hofida tady je bytu 24. Na schuzi nas prislo asi 8. Vetsinou v baraku duchodci. Nechci zadarmo tomu venovat cas a mit zodpovědnost. Navic me strasi ta materska, nikdo to po me ale nevezme. Nevim jak se rozhodnout co když to nikdo nevezme? Me do toho sousedka nuti ale ona to vzit nechce. Tak nevím co delat. 1500 mesicne me nevytrhne. Na schuzi nikdo nechodi, tak potom obejit byty? Jak se takove vyberove rizeni na firmu dela? :think:

Hofida
Kecalka 259 příspěvků 1 inzerát 16.04.18 07:46

@Marie432875 předsedkyně měla asi 2500. Při zateplování chápu tu 10.000 odměnu, ale za běžný provoz odpovídá tak 2500-3000 včetně nákladů na mobil. Zase tolik práce to fakt není…

Hofida
Kecalka 259 příspěvků 1 inzerát 16.04.18 07:48
@Jj.Mm píše:
@Hofida tady je bytu 24. Na schuzi nas prislo asi 8. Vetsinou v baraku duchodci. Nechci zadarmo tomu venovat cas a mit zodpovědnost. Navic me strasi ta materska, nikdo to po me ale nevezme. Nevim jak se rozhodnout co když to nikdo nevezme? Me do toho sousedka nuti ale ona to vzit nechce. Tak nevím co delat. 1500 mesicne me nevytrhne. Na schuzi nikdo nechodi, tak potom obejit byty? Jak se takove vyberove rizeni na firmu dela? :think:

Za 24 bytu by mi i 1500 bylo hloupě moc. Opravdu to nic není, při MD to dáš v pohodě.

Bara04
Kecalka 205 příspěvků 16.04.18 07:48

Zalezi jak velký barák a kolik prace atd. jinak bez správce byt nemůžete- musi vam byt přidělen nuceny správce ale ten bude delat jen nutne veci. Objem prace neni závratný pokud ti tedy vse vede správcovská firma ( kdo zařizuje opravy? praskle zarovky, nefunkční zvonky atd?? u nas to je správcovská firma. kdyz to budes delat ty je to prace dost a porad te nekdo bude otravovat )
hlavní věc- stavas se právnickou osobou a rucis za svěřené prostředky ve fondu oprav, soused blb te muze dostat do problému pokud se mu nebude zdát výběrové řízení atd( i k soudu a rucis svým majetkem) to je ta zásadní věc, objem prace a jeji náplň je jiná dum od domu, ale toto je proste základ.
Ja jsem předseda, plati mi pekne ( nikdo to delat nechtel a ja rekla ok ale ne zadarmo ) prace mam relativně malo, sousedy vcelku normalni, nicméně s koncem RD končím. a to mam skvele kolegy v představenstvu kteří hodne ví a zařídí…jen proste nechteji tu funkci

Lara Farseer
Zasloužilá kecalka 962 příspěvků 16.04.18 07:54

Já jsem předsedkyně SV s 81 byty, odprodej od města, špatná správní firma, co si hrabe na sebe a regulérně nás okrádala… Pustili jsem se do toho, máme novou správní firmu, plánujeme rekonstrukce, děláme výběrka a začíná se to obracet k lepšímu. Je to ale hodně práce a hodně času, dostávám 1900 čístého, to fakt nic nepokryje…

Jako rozhodně to není na přivýdělek, šťouralové se najdou vždy, je to občas hodně nevděčné… Možná, až dáme barák do pucu (je potřeba udělat novou elektriku, dveřní systém, možná kamery, střechu, výhledovně kotelnu) a bude to šlapat, tak s toho vzdám, ale teď mám šanci ovlivnit, jak to tu bude vypadat :mrgreen:

Jj.Mm
Kecalka 330 příspěvků 16.04.18 07:59

@Bara04 sprava nam vede ucetnictvi, dela zaverku, drzi penize prave na fondu oprav atd. Ani nevim kdo zarizuje drobne opravy, asi soused ktery je členem a je problemovy. Ma s nami neustale problem. Nechce nic delat, vymlouval se ze je na to malo penez(neni) a ze je to zbytecny, vse je drahy atd. Tak nevím. Nekdo pise ze je prace dost nekdo ze ne. Ted by se jednalo o uplnou rekonsteukci domu. Od fasdy, balkony, oken na chodbe, vymalby, okna ve sklepe atd atd. Někdo pise ze 1500 je moc ale ja to zadarmo obehavat taky nebudu. Navic jsem v práci. Bojím se ze na me padne zodpovědnost a muzu se dostat do problemu jako clovek ktery tomu nerozumí. Ale nikdo to nechce to se dum neopravi…jak rikam vetsina lidi důchodci

Jj.Mm
Kecalka 330 příspěvků 16.04.18 08:05

Kdo mi pomuze? Členové? S jednim nejsou dobre vztahy a druhy se nezajima, nic neresi ani na schuzi nebyl nic. Tak co s nim? Odvolat? To znamená dalsi clovek co by se musel sehnat aby se toho ujal. Co kdyz se neshodneme? Nechci se a nikym hadat. Kdo ma teda posledni slovo? Stačí mi 50% souhlasu manitelu abych mohla organizovat opravy?

Hofida
Kecalka 259 příspěvků 1 inzerát 16.04.18 08:17

@Jj.Mm vše podstatné najdeš ve vašich stanovách

Ornwen
Závislačka 4532 příspěvků 16.04.18 08:30

@Jj.Mm je to vas byt? Hodlate tam zit zbytek zivota (vice mene)? Je to urcite opruz. Ale zase by ti. mohlo mpomoct, ze si vylepsis ydleni. Protoze podl ohi, co pises to jinak zustane, jak to je.
A je dobre mit na to naturu. Alespon neco te na tom imho musi bavit, neco z toho, co budes delat. Nekoho bavi, ze si vylepsuje bydleni, i kdyz se musi dohadovat se sousedy, obehavat je, resit drobne opravy. Nekoho bavi prudit urady a vubec jedna s firmama o lepsich nabidkach a tak.

U nas je to ted treba tak, ze par lidi na vybor vylozene nasazuje a jsou na ne hnusni. Ale delat to nepujdou (co to jsem se volilo trikrat, stale stejny vybor, nikdo nivy se nehlasil. Horko tezko se hladal nekdo do kontrolni komise).
Na drobne opravy mame pana z domu, takze to resi primo on. Jinak se ale na vybor lidi obraceji se vsim moznym.

Pokud se ti to uz ted nechce delat, spis bych do toho nesla. S rekonstrukci bude prace dost. Ale muze se stat, ze kdyz nepujdes ty, nepujde nikdo a reko nebude.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.04.18 08:52
@Jj.Mm píše:
Kdo mi pomuze? Členové? S jednim nejsou dobre vztahy a druhy se nezajima, nic neresi ani na schuzi nebyl nic. Tak co s nim? Odvolat? To znamená dalsi clovek co by se musel sehnat aby se toho ujal. Co kdyz se neshodneme? Nechci se a nikym hadat. Kdo ma teda posledni slovo? Stačí mi 50% souhlasu manitelu abych mohla organizovat opravy?

V první řadě bych doporučovala přečíst si vaše stanovy. Pak si kup nějakou knížku, která řeší praktické části. Já si kdysi koupila jednu šikovnou, kde byl autorem tuším Zbyněk Pražák. No a až si to všechno přečteš, tak zjistíš, že je čas dům zanedbaný, všichni na vše kašlou (podle toho, co píšeš) a ty nemůžeš nic, protože ve výboru jste 3 a každý máte jeden hlas.

Ptáš se, jestli se to nechá dělat při mateřské? Za mne ano. Dokud jsem byla s dětmi doma, tak to šlo. Když mi šlo druhé dítě do školy, vzdala jsem to uprostřed období. A to jsem měla výhodu, že na schůze ( výboru i shromáždění) lidi chodili (pod 50% účasti dle plochy je shromáždění neplatné) a klacky pod nohy mi nikdo nedával.

Za mne, je s tím opravdu spousta práce, chce to speciální motivaci, peníze to rozhodně nejsou. Já jsem k tomu přišla jak slepá k houslím (přes manžela) a i když to v tu chvíli byl nový barák, byla a je s tím spousta práce, protože je na něm spousta vad a „překvapivě“ :mrgreen: i nový barák se musí udržovat. ;-)

B.

Anonym proto, že si chci chránit své soukromí. Pokud s tím administrativní mají problém, tak prosím smazat.

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 871 příspěvků 16.04.18 09:58

@Jj.Mm U nás je tato funkce bezplatná, nikdo to nechce dělat, takže se vždycky nějak dohodneme, kdo bude předseda, místopředseda, člen, a po uplynutí funkčního období je zase řada na někom jiném. Upřímně zabírá to docela dost času (ale záleží, jakou náplň máte stanovenou ve stanovách). Konkrétně u nás daná osoba zadává správcovské firmě roční vyúčtování, pak o tom informuje obyvatele, odpovídá na dotazy obyvatel, řeší spory v domě (problém je, že se nikdy nezavděčíš všem, takže jeden rejpe, proč se něco neudělalo takhle a druhej soused rejpe, že to chtěl taky jinak…), komunikuje s uklízečkou, když je nárok třeba na nějaký příspěvek města na rekonstrukci atd., tak vyplňuje dokumenty, podává žádosti, běhá na úřady (město, katastr…), vede zápisy ze schůzí, svolává schůzi výboru, svolává schůzi SVJ, dohlíží, že je vše zapsané v OR, dohlíží, že je vše splněno řádně a včas (revize komínů, revize výtahu, světlíky…)… Řekla bych, že určitě 2-3 hodiny týdně to zabírá, při větších záležitostech i víc. Je to prostě dost nevděčná funkce.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Vyhrál v Milionáři, do roka vraždil: „Donutila mě Hepnarová,“ vysvětloval lesní vrah Kalivoda

V roce 2004 byla soutěž „Chcete být milionářem?“ na vrcholu popularity.... číst dále >

Malý blondýn s černou botou: Má Juncker během konference každou botu jinou?

Na tiskovou konferenci v belgickém Bruselu, kde vystoupil předseda Evropské... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >